Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (DISCO ERA)

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (

αριστα 4520 και με τιμη στον θεο.... απο αποθηκη στην japan


 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (

καποιοι (μαζι με αυτους και εγω) θελουν να τα χαζευουν σπιτι τους οπως εδω σε ενα home studio


 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (

ολα αυτα βεβαια δουλευαν με παθητικα κροσοβερ σαν αυτο

 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (

νομιζω αρκουν για σημερα οι φωτο!! θα προσπαθω να τις ανανεωνω οσο μπορω.



περας πυρων περας πυρομαχικων !!!:105::105::105:
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (

... Παντα ηθελα να μαθω πως ηταν ο ηχος των θηριωδων καποτε jbl που να σημειωσω στην αμερικη σε πολλα club - disco - roller disco , ζουν και βασιλευουν ακομα - σχεδον 30 και χρονια απο τη παραγωγη τους. ...:114:
Δεν ξέρω αν σου τη σπάω - που δεν το θέλω με τίποτα! :444: - αλλά, προσωπικά, σωστό ήχο από JBL δεν έχω ακούσει ποτέ μου. Ο καλύτερος ήχος που έχω ακούσει σε disco, ήταν κάτι μεγάλα Electrovoice οδηγούμενα με Accuphase και Bryston, στη BBC, στη Σκιάθο της 10ετίας του '80. Βέβαια, ποιος νιαζόταν και ιδιαίτερα, σιγά τώρα. Ωραία εποχή - και με πολύ χορό! Μετά ήρθαν τα ορθάδικα, και οι χορευταράδες πήγαμε στα ελληνάδικα... :114:
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (

μαλλον οι BRYSTON κανανε τον ηχο παρα τα EV :105::105:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (

Δεν ξέρω αν σου τη σπάω - που δεν το θέλω με τίποτα! :444: - αλλά, προσωπικά, σωστό ήχο από JBL δεν έχω ακούσει ποτέ μου.
Κώστα, και γω την ίδια εντύπωση έχω για τις πολύ παλιές σειρές της JBL (και γενικά για τον παλιό επαγγελματικό ήχο, με αποκορύφωση εκείνες τις αηδίες της σελέστιον), αλλά πριν από 4-5 χρόνια, σε μια παραλία, έπαιζε ένα ζευγάρι ενεργά JBL, περί τα 2 μέτρα ύψος έκαστο, κι έμεινα με το στόμα ανοιχτό σα χάνος. Τι μάγκνεπαν κι αηδίες, κελαηδούσαν τα άτιμα... Σου λέω έπαθα σοκ! :111:
 

Μηνύματα
225
Reaction score
1
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (

ευχαριστουμε για τις φωτο:109:
ακομα θυμαμαι το χτυπημα στο στομαχι απο 4520 (τα προλαβα λιγο, πιτσιρικας)
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (

εχω ακουση τουλαχιστο σε 3 μαγαζια τοτε φοβερο ηχο απο jbl αλλα τον καλυτερο ηχο τον εχω ακουση

απο καινουργια μηχανηματα ΝΕΧΟ.

ωστοσο στα club μεγαλυτερη σημασια εχει να ξερη τι κανη αυτος που θα τα τοποθετηση-ρυθμιση απο

τα μηχανηματα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (

Ααα, τώρα θυμήθηκα και μια φάση σε disco εδώ στην Αυστρία. Έβλεπα μια τύπισσα να έχει ακουμπήσει το ποτό της πάνω στο sub -JBL εννοείται, τοποθετημένο στο πάτωμα- και όταν πλησίασα, νόμισα πως θα πάθω ρήξη στομάχου από τα ντεσιμπέλ. Κι αυτή η αναίσθητη καθόταν μπροστά στα 15ιντσα σα να μη συμβαίνει τίποτα... :114:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (



εκεινες ψηλα αλλα απο κατω θα εβλεπες μαλλον αυτο το θεαμα ...τα θρυλικα 4520... δυο jbl 2205 woofer να σου χτυπανε τα σωθικα ακομα και 20 μετρα μακρια τους....

Δυό τέτοια έκαναν σωθικά και μάρμαρα να τρίζουν στο club FM (GHETTO) στο Μαρούσι 88 με 91.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (

Κώστα, και γω την ίδια εντύπωση έχω για τις πολύ παλιές σειρές της JBL (και γενικά για τον παλιό επαγγελματικό ήχο, με αποκορύφωση εκείνες τις αηδίες της σελέστιον), αλλά πριν από 4-5 χρόνια, σε μια παραλία, έπαιζε ένα ζευγάρι ενεργά JBL, περί τα 2 μέτρα ύψος έκαστο, κι έμεινα με το στόμα ανοιχτό σα χάνος. Τι μάγκνεπαν κι αηδίες, κελαηδούσαν τα άτιμα... Σου λέω έπαθα σοκ! :111:

Τα HLA στο Decadance δεν τα είχες ακούσει?
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (

ψαχνω ηχεια μανιωδως απο εκεινη την εποχη αλλα ....
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (

Ααα, τώρα θυμήθηκα και μια φάση σε disco εδώ στην Αυστρία. Έβλεπα μια τύπισσα να έχει ακουμπήσει το ποτό της πάνω στο sub -JBL εννοείται, τοποθετημένο στο πάτωμα- και όταν πλησίασα, νόμισα πως θα πάθω ρήξη στομάχου από τα ντεσιμπέλ. Κι αυτή η αναίσθητη καθόταν μπροστά στα 15ιντσα σα να μη συμβαίνει τίποτα... :114:
τα εκανα στο CAMELOT την εποχη που ειχε ενα TCB και δυο κορνατα (θα ξερη ο αρβανικ μοντελα)σε

καθε μερια της πιστας αλλα το ποτο περπαταγε πανω στο sub μεχρι που επεσε στο πατωμα.

μετα καθομουν διπλα στα sub αλλα το κραταγα στο χερι.:107:
 

Μηνύματα
798
Reaction score
172
Re: Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ J

Κώστα, και γω την ίδια εντύπωση έχω για τις πολύ παλιές σειρές της JBL (και γενικά για τον παλιό επαγγελματικό ήχο, με αποκορύφωση εκείνες τις αηδίες της σελέστιον), αλλά πριν από 4-5 χρόνια, σε μια παραλία, έπαιζε ένα ζευγάρι ενεργά JBL, περί τα 2 μέτρα ύψος έκαστο, κι έμεινα με το στόμα ανοιχτό σα χάνος. Τι μάγκνεπαν κι αηδίες, κελαηδούσαν τα άτιμα... Σου λέω έπαθα σοκ! :111:
Aυτό είναι αλήθεια...
Πάντως για να στηθούν και να πάρεις αποτέλεσμα σε οικιακό περιβάλλον θέλουν πολυυυύ κόπο και μάλλον πολύ χώρο.
Ίσως και γι' αυτό δεν έκαναν κάτι ιδιαίτερο σε πωλήσεις για οικιακή χρήση στον τομέα των ψαγμένων μουσικόφιλων/μηχανάκηδων.
 

Μηνύματα
161
Reaction score
32
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓ

wild rose πανεπιστιμιου 10 πρεπει να ειχε αν θυμαμε καλα τα 4520 ! ητανε σαν βασανιστηριο δεν μπορουσες αντεξεις με τιποτα !
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (

πολυ πιθανον! δεν ηταν και μικρο μαγαζι.... εγω οταν το προλαβα πολυ αργοτερα ειχε κατι αγωστα παλιοηχεια...
 


Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓ

Aυτό είναι αλήθεια...
Πάντως για να στηθούν και να πάρεις αποτέλεσμα σε οικιακό περιβάλλον θέλουν πολυυυύ κόπο και μάλλον πολύ χώρο.
Ίσως και γι' αυτό δεν έκαναν κάτι ιδιαίτερο σε πωλήσεις για οικιακή χρήση στον τομέα των ψαγμένων μουσικόφιλων/μηχανάκηδων.


http://www.youtube.com/watch?v=Cph2DzyLwio

για εδω ηταν!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.240
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top