Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (DISCO ERA)


east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Re: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (DISCO

εγω λογω ηλικας ειχα το προνομιο να τα δουλεψω ολα αυτα τα συστηματα ....Θελει καποιος να ακουσει την αληθεια ?

Ειναι πολυ απλη κανενας μας τοτε δεν ειχε τις γνωσεις να τα δουλεψει σωστα ,,,Στην αυτοκινηση απο το 83 -89 δουλευαν με κροσσοβερ της KRYPTON ελληνικης κατασκευης με ενισχυτες της KRYPTON επισης ελληνικης κατασκευης του αειμνηστου Τολη Μοσχου και τα λαθη που γινονταν τοτε ηταν εξωπραγματικα ,,,αλλα οπως ειπα τοσο ξεραμε τοτε ....

Για παραδειγμα το 85 στο club 22 o Τολης ειχε στησει ενα συστημα το οποιο θα ετοιμασω σε ενα σχεδιακι για να το δουμε ...5ενταδρομο ειχε βαλει ενα καναλι ενισχυτη ανα μια μοναδα ηχειου ειχε βαλει ολους τους ενισχυτες στην κονσολα και ειχε στειλει το σημα με καλωδιο ηλεκτρολογικο τυπου 10Χ1,5 στα ηχεια ( το σημα ηταν μιχ μεσα στο καλαωδιο μεσαια ψηλαγουφερ κλπ ) 65 μετρα μακρυα που ηταν η αριστερη πλευρα και 50 που ηταν η δεξια .

καταλαβαινει καποιος οτι ηταν απιθανο να βγει σωστος ηχος με τετοιες προδιαγαρφες αλλα ειχε τρελλο γκαζι και ετσι ολοι ειμαστε μια χαρα ....

Την επομενη χρονια βεβαια το καταλαβαν και κατεβασαν τους ενισχυτες διπλα στα ηχεια αλλα συνεχισαν να χρησιμοποιουν τετοια multi καλωδια αλλα φυσικα σε μικρες αποστασεις

Μια μικρη περιγραφη του συστηματος
SUB
( κατω απο το stage )
4 SUB MARTIN V ( με το αναποδο 12" της GAUSS μεσα το οποιο με 200-300 βαττ ενισχυτη [ισω του απλα οτι και να ειχες μεσα στο στομαχι σου το ξερναγες )
4 18" JBL καπακι απο πανω τους

4 διπλης αναστροφης οπως ειναι στις φωτογραφιες καπακι η δυο πανω απο τοις αλλες δυο με τα μεγαφωνα κολλητα

4 κορνες ( νομιζω 2446 ) ειναι οι ριγε της JBL αλλα με το σπασιμο στη μεση

1 Κορνα οπως στη φωτο με την χοανη η οποια ειναι 1μετρο Χ1 μετρο

και 20 tweeter σε καθε πλευρα 2405 και 2404 αναμικτα ...

Τι να λεμε τωρα ?
 

Attachments


east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Re: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (DISCO

σαν να μην εφταναν ολα τα παραπανω εκαναν και ηχηβοληση με το clark technik 32 σε αδειο μαγαζι του οποιου οι τοιχοι ηταν ολοι γυμνο τουβλο ασοβατιστο ( αποψη design του Μακη τοτε ) οποτε κανεις μπορει να φανταστει τα αποτελεσματα ....

Γκαζι με τοσες μοναδες σαφως και ειχε ( ακομα και με τα 50-60 μετρα καλωδια ) αλα σωστο ηχο με την καμμια .

Φυσικα τοτε με τοσο γκαζι και τετοια μουρη ειμαστε θεοι ...κανενα αλλο μαγαζι στην Αθηνα τοτε δεν ειχε τετοιο συστημα ... παρολα αυτα αν υπηρχε μεχρι σημερα σαφως θα μπορυσε να παιξει πολυ μα πολυ καλυτερα .

Η διπλης αναστροφης για μενα ειναι η καλυτερη καμπινα για club που σχεδιαστηκε ποτε ( να και βασικα εχει σχεδιαστει για σινεμα ) μιλαμε για απιστευτο low mid ειναι πολυ κριμα που η καμπινα αυτη βγηκε απο το παιχνιδι μονο και μονο λογο μοδας .

Χρονια μετα σε ενα club που εστηνα επαρχια ενω ο πελατης ηταν απολυτα ευχαριστημενος απο τον ηχο της καμπινας ελεγε οτι δεν μπορει ο κοσμος του να βλεπει τον ιδιο ηχο που ειχε ο Σαλιαρης το 85 ετσι .... εβαλα τον διακοσμητη του να κατασκευασει εναν σκελετο ωστε να υποστιριζει τρυπητο μουσαμα για ψηφιακες εκτυπωσεις ...καλυψα τις καμπινες εβαλε και χορηγο πανω στην εκτυπωση και καθαρισε ....

Α ναι .... καποιοι αλλοι σην παραλια που επαιζαν με electrovoice νομιζω του Μακεδωνα και καποιοι αλλοι που επαιζαν με dynacord του Γιαννη του Σουτζουκη απλα μας ***/*#$^$&^@$*& τα @@ τοτε ...απο γκαζια τους πιναμε το αιμα .....

Ηχο παντως δεν ειχε κανεις τοτε ...απλα ετσι νομιζαμε

Ο μονος που εκανε σοβαρες ρυθμισεις και αξιοποιουσε καπως τα υπαρχωντα ηταν Ο Τασος ( νομιζω Χατζηθεοδωρου ) οπου μετα το club 22 και καποια χρονια πιο περα εφιαξε το wild rose οπου και εκει σιγα σιγα ειχαμε μαθει απο τα λαθη μας και εβγαινε σαφως καλυτερος ηχος ...

αυτα ...τα ιστορικα
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Re: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (DISCO

Για να βαλω και καποιους περισσοτερο μεσα στην εικονα .... το 87 ας πουμε Τεταρτη βραδυ το μαγαζι ειχε μεσα περιπου 800-1200 ατομα ( χριστουγεννα βραδυ πταγε 2,200 για πλακα )

και εμεις λεγαμε .... πωπω δεν εχει δουλεια σημερα .... πως θα περασει η βραδυα ...

Ενας μπορει να καταλαβει οτι οταν ενα μαγαζι τοτε εκοβε 2,3 εκατομυρια δραχμες ενα σαββατο βραδυ μονο και μονο απο την εισοδο και σχεδον αλλα τοσα μεσα η ποιοτητα του ηχου ...τελικα δεν ειχε απολυτως καμμια σημασια

Σημερα τα πραγματα εχουν αλλαξει ...εμεις μαθαμε στις πλατες του Μακη αλλα σημερα και το κοινο ειναι αρκετα πιο υποψιασμενο για το τι ειναι καλος ηχος η οχι ...

Φιλικα
Καλο σας βραδυ και ευχαριστω για τις ωραιες αναμνησεις που μου προσφερε το νημα σας .
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (

JBL 2360 Horn
 

Μηνύματα
19
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓ

wild rose πανεπιστιμιου 10 πρεπει να ειχε αν θυμαμε καλα τα 4520 ! ητανε σαν βασανιστηριο δεν μπορουσες αντεξεις με τιποτα !
Το Wild Rose ειχε 4 Χ 4520 + 2 Χ 4735 + 4 Κορνες μεγαλες + 8 X 2405.
Το εχω μετρησει με analyzer Audio Control και εβγαζε 121 db στη πιστα !!
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (

κριμα και παλι κριμα που ειμαι 27 χρονων και δεν εζησα τοτε για να ακουσω τα ηχεια που αγαπω τοσο χωρις να ξερω το γιατι! Γιαυτο και εγω οτι δεν εζησα το εχτισα σπιτι μου...





οπως και στο δωματιο μου

 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓ

εχω ακουσει πολλα για τον ηχο του wild rose... βεβαια η ροκ μουσικη του αγριευε τον κοσμο και τα JBL 4520 με τα TAD ....
 

Μηνύματα
376
Reaction score
221
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓ

Στο πατωμα μια 4520 διπλα μια 4530 απο πανω μια 4550 και παραπανω διαφορες κορνες και midrange που δε θυμαμαι.αλλα τοσα απο την αλλη μερια στη disco taiga.Στο club μονοπωλιο δε, δεσποζαν τα 4520 πολλων ριχτερ με τους γιγαντιους acoustic lenses απο πανω.Ολα αυτα στα γιαννενα 1989-1991.Ωραια χρονια και με super ηχο.
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (

που θα βρουμε κανενα παλιο bullet Η σλοτ τουιτερ ρε παιδια εχω φαει το κοσμο!! 2203 & 2205
 

Μηνύματα
376
Reaction score
221
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (

Καμπινες τυπου 4560 απο λακωνια και παλι.....μερικες με τα χαρτονια ακομα!!
 

Attachments


Μηνύματα
2
Reaction score
0
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (

Απίστευτο!!!!
 

Μηνύματα
47
Reaction score
3
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΙΠΕΣ Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ!!!!!! 2013 Κ ΤΑ 4530 ΟΡΓΩΝΟΥΝΕ ΣΕ LIVE ΠΛΕΟΝ ΧΩΡΟ ΕΧΩ 8 ΤΕΜΑΧΙΑ ΑΛΛΑ ΦΟΡΑΝΕ ΤΑ 2226J
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (

update !!!

 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (

ομορφιες !!!

 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (

τα P.A που εχουν βρεθει τα 4560 δεν εχει βρεθει αλλο ηχειο !

 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (

πολλες πολλες παραλλαγες των 4560



τα οποια βεβαια ηταν η απαντηση της JBL στα θρυλικα altec a7

 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (



waldorf : η παραλλαγη του 4520 και του πιο παλιου jensen imperial απο τον θρυλο του ντισκο ηχου Richard Long (RLA)
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (

στην japan αγαπανε JBL

 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Απάντηση: Ο ΝΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ .. Η Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟΣ ?... ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ JBL (

πολυ σκληρος για να πεθανει :cool:

 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top