Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σας καταλαβαίνω απολύτως . Για να ακούσει κάποιος αυτή την πανδαισία ήχων θέλει αποκλειστικά dedicated room . Οπότε αυτό σημαίνει πως σε σαλόνι δεν.. .
Και είχα μια ελπίδα. ....
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις .
Για ποιον λόγο θα ήταν τόσο ανέφικτο να τοποθετούνταν τουλάχιστον surround ηχεία σε ίσες αποστάσεις ως προς τα μπροστινά;

Επίσης δεν είναι υποχρεωτική η ακρόαση σε εκκωφαντικές στάθμες.Υποχρεωτική είναι η δυνατότητα του setup να τις έπιανε στιγμιαία και απαραμόρφωτα.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Πριν χρόνια είχα διαβάσει κι εγώ για upmixing δικάναλου και μεθόδους που αυτό γίνεται. Τότε βέβαια ήμουν αυστηρά του δικάναλου, ίσως από άποψη, ίσως επειδή δεν είχα 2ο ζευγάρι ηχεία, δεν είχα δεύτερο ενισχυτή...
Τα χρόνια πέρασαν, ηχεία απέκτησα, ενισχυτές επίσης.
Κάποια στιγμή πριν 3 χρόνια έβαλα για πρώτη φορά περιφερειακά ηχεία στο home cinema και κατάλαβα τί έχανα τόσο καιρό. Το home cinema πέρσι μεταφέρθηκε στο σαλόνι, με το βιντεοπροβολέα και τη βάση του, τα 5 ηχεία και το sub του, όλα μια χαρά. Το δικάναλο ήταν και είναι ακόμα σε άλλο χώρο, με τα ενεργά ηχεία και το dac του, το δικό του εισαγωγικό sub και πρόσφατα του έβαλα και 2ο sub από ένα 16άρι ηχείο. (Από βδομάδα βλέπω να έρχεται και το sub της εταιρίας των ηχείων)

Έρχεται λοιπόν ο φίλτατος Κώστας και μας πιπιλάει τα αυτιά για upmixing του δικάναλου και άλλα τέτοια. Οπότε το ψάχνω λίγο, βρίσκω τα κατάλληλα plugins για τον αγαπημένο μου Foobar2000 player και λέω "Υπάρχει το 5.1 στο home cinema. Δεν πάω να ακούσω περί τίνος πρόκειται;" Όπερ και εγένετο!
Πράγματι, μετά από λίγο (αφού έγιναν κάποιες δοκιμές με διαφορετικά plugins και μικρορυθμίσεις σε αυτό που επικράτησε) άκουσα κι εγώ αυτό που προσπαθεί ο Κώστας να περιγράψει. Το setup είναι βασικό, αλλά οι αποστάσεις όλων των ηχείων ισαπέχουν από τη θέση ακρόασης. Δεξί και αριστερό ηχεία Mission 780 οδηγούμενα από class D, τα υπόλοιπα απλά ηχειάκια από 5.1 της logitec μαζί με το sub τους. Το αποτέλεσμα πραγματικά εντυπωσιακό παρά τη χαμηλή ομολογουμένως ποιότητα των εξαρτημάτων. Η επεξεργασία που κάνει ο υπολογιστής δε νομίζω να έχει να ζηλέψει τίποτα από κάποιον AV-PRO. Πόσα και πόσα βράδια άκουγα upmix τη μουσική μου και την απολάμβανα ίσως και περισσότερο από το απλό δικάναλο σύστημα. Όσοι έχετε 5.1 δοκιμάστε το οποσδήποτε! Σε ευχαριστώ Κώστα για την επιμονή σου και σε αυτό.

Και τώρα τα δύσκολα. Ναι είναι δύσκολο να πάρω τα ενεργά ηχεία που έχω και να τα βάλω στο Home cinema. Ναι, είναι ακόμα πιο δύσκολο να βουτήξω τα άλλα 2 ίδια του αδερφού μου από το μέσα δωμάτιο και να τα βάλω περιφερειακά. Επίσης δύσκολο να βρω και ένα 5ο μόνο του ίδιο. Καιρός για αγορές τώρα δυστυχώς δεν είναι... Επίσης δύσκολο να κάνω web surfing εκεί, ακούγοντας πολυκάναλα, αντί για το δωμάτιό μου. Αλλά όταν μπει το μαχαίρι στο κόκκαλο και στηθεί σωστά, θα παίζει άριστα.

Δοκιμάστε το!
 

Μηνύματα
153
Reaction score
316
Για ποιον λόγο θα ήταν τόσο ανέφικτο να τοποθετούνταν τουλάχιστον surround ηχεία σε ίσες αποστάσεις ως προς τα μπροστινά;
Διότι ο καναπές μου κολλάει στον τοίχο . Δεν υπάρχει άλλη επιλογή , εκτός και αν αλλάξω σπίτι !!!!!
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Διότι ο καναπές μου κολλάει στον τοίχο . Δεν υπάρχει άλλη επιλογή , εκτός και αν αλλάξω σπίτι !!!!!
Παρομοίως.
Τότε να φέρετε μια προσωρινή έδρα γι απαιτητικές ακροάσεις...μπροστά από τον καναπέ.
Για τις δε χαλαρές,ας μένει όπως βολεύει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Αν τα 5 ηχεία είναι πρόβλημα στο χώρο, θα χρειαστεί να το παλέψουμε μέχρι να βρεθεί μια λύση.

Τυπικά, η βέλτιστη επιλογή σε νορμάλ οικιακούς χώρους, είναι μικρού και βολικού μεγέθους δορυφόροι και ελάττωση της απόστασης ακρόασης.

Αν παρόλα αυτά είναι αδύνατο ούτε 7 ούτε 5 ηχεία, μένει τουλάχιστον να βάλετε άλλο ένα για κεντρικό, να ακούτε 3.2 όπως είπε ο φίλος μας στη αρχή του θρεντ:

Αυτό που μπορώ να βεβαιώσω είναι όταν μιλάμε για ήχο στέρεο, οτι, εαν ακούσεις κάτι σε απλό στέρεο φουλ καλιμπραρισμενο, και μετά πας σε κατι της μορφής της 3.2 ( 3 μπροστά με σωστό κεντρικό και 2 subwoofers) δεν υπάρχει, δεν έχει καμια σχέση η όλη αίσθηση. :thumbsup:

Όποτε atm 3.2 rullez
Το 3.2 είναι το απολύτως ελάχιστο αποδεκτό.

Μετά προφανώς 5.2 και 7.2, και η ολοκληρωμένη εικόνα έρχεται πλέον με τα ηχεία οροφής, οπότε μιλάμε για 5.x.2, 7.x.2, 7.x.4, 7.x.6 και το x το αφήνω στην φαντασία σας...

Η δική μου υλοποίηση επέλεξα να γίνει 7.5.4, σύνολο 16 κανάλια.

Αν είχα περισσότερα κανάλια, θα πήγαινα πρώτα σε 9.7.4 και μετά σε 9.9.6 με επιπρόσθετο άνω κεντρικό πάνω από το κεφάλι, το γνωστό vog.

Το πράγμα δεν έχει πρακτικά τέλος, και το 11.11.6 +vog προφανώς θα ήταν ακόμα καλύτερο, αλλά εντάξει, σε κάποιο σημείο αρχίζει και γίνεται εντελώς παρανοϊκό το κοστολόγιο, ακόμα και με τις οικονομικότερες λύσεις ηχείων...

Μέχρι όπου μπορεί να φτάσει ο καθένας. Προκειμένου να πετάει λεφτά σε καλώδια, άμα ξυνεται, καλύτερα να προσθέτει ηχεία...
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Το πράγμα δεν έχει πρακτικά τέλος, και το 11.11.6 +vog προφανώς θα ήταν ακόμα καλύτερο, αλλά εντάξει, σε κάποιο σημείο αρχίζει και γίνεται εντελώς παρανοϊκό το κοστολόγιο...
Θα μας τρελάνεις .....
 

D

Deleted member 38719

Guest
Αρχικά θα διαφωνίσω με αυτό: "Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί" και θά έθετα ως εξής: Μια επιδέξια προσπαθεία να περάσουμε απο δικάναλο σε πολυκάναλο άκουσμα...ή κάπως έτσι. Για ξανά σκέψου το! :D
Οι δε "αλγόρθμοι" - απμιξιν - ή convert stereo to... 4-5-6-7-8 κανάλια, δεν θα το συζητάω καν, - από ψεύτικο ως απαράδεκτο αποτέλεσμα-. Το εγγενή πολυκάναλο σήμα σε πολυκάναλο συστημα, το δέχομαι... είναι υπαρκτό, πολυδιαφημιζόμενο και πολυ δαπανηρό.
 

Μηνύματα
153
Reaction score
316
Αν τα 5 ηχεία είναι πρόβλημα στο χώρο, θα χρειαστεί να το παλέψουμε μέχρι να βρεθεί μια λύση.

Τυπικά, η βέλτιστη επιλογή σε νορμάλ οικιακούς χώρους, είναι μικρού και βολικού μεγέθους δορυφόροι και ελάττωση της απόστασης ακρόασης.

Αν παρόλα αυτά είναι αδύνατο ούτε 7 ούτε 5 ηχεία, μένει τουλάχιστον να βάλετε άλλο ένα για κεντρικό, να ακούτε 3.2 όπως είπε ο φίλος μας στη αρχή του θρεντ:



Το 3.2 είναι το απολύτως ελάχιστο αποδεκτό.

Και που θα βρω ένα 801 matrix για κεντρικό ε??? Για πες ???:-D
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Οι δε "αλγόρθμοι" - απμιξιν - ή convert stereo to... 4-5-6-7-8 κανάλια, δεν θα το συζητάω καν, - από ψεύτικο ως απαράδεκτο αποτέλεσμα-.
Χαχα, θα απαντήσω με μια ερώτηση που μου έκαναν το μεσημέρι. "Έχεις ακούσει;" Και αν ναι, πότε και πού;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Θα μας τρελάνεις .....
Έχουν φροντίσει άλλοι να μας τρελάνουν, πχ:

received_1273555566131080.jpeg


Και όχι, δε θέλω να πάω να ακούσω τι ακούει εκεί το άτομο....
Χαρακίρι...
Έχει καμία κατοστή 310 ο τρελός...
 

Μηνύματα
153
Reaction score
316
Αν τα 5 ηχεία είναι πρόβλημα στο χώρο, θα χρειαστεί να το παλέψουμε μέχρι να βρεθεί μια λύση.

Τυπικά, η βέλτιστη επιλογή σε νορμάλ οικιακούς χώρους, είναι μικρού και βολικού μεγέθους δορυφόροι και ελάττωση της απόστασης ακρόασης.

Αν παρόλα αυτά είναι αδύνατο ούτε 7 ούτε 5 ηχεία, μένει τουλάχιστον να βάλετε άλλο ένα για κεντρικό, να ακούτε 3.2 όπως είπε ο φίλος μας στη αρχή του θρεντ:



Το 3.2 είναι το απολύτως ελάχιστο αποδεκτό.
E]
Και που θα βρω ένα 801 matrix για κεντρικό ε??? Για πες ???:-D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Οι δε "αλγόρθμοι" - απμιξιν - ή convert stereo to... 4-5-6-7-8 κανάλια, δεν θα το συζητάω καν, - από ψεύτικο ως απαράδεκτο αποτέλεσμα-.
Όχι βέβαια. :p

Οι αλγόριθμοι upmixing έχουν προκύψει από πολύ σοβαρούς μηχανικούς, με απύθμενη έρευνα, με μελέτες επί μελετών, με ακροάσεις επί ακροάσεων, με πολλαπλές εργασίες στην AES, με διπλές τυφλές μελέτες και με εν τω βάθει ανάπτυξη της ψυχοακουστικης επιστήμης, σε συνδυασμό με μετρήσεις και της τελευταίας λεπτομέρειας.

Και απέναντι σε όλη αυτήν την πραγματική σύγχρονη επιστήμη, τι έρχεσαι δηλαδή να αντιπροτείνεις; την τεχνολογία του '70; Για όνομα..

Είναι επιστήμη το αντικείμενο, δεν τίθεται θέμα απόψεων εδώ, οι αφορισμοί σου είναι εκτός πραγματικότητας.
 

D

Deleted member 38719

Guest
Χαχα, θα απαντήσω με μια ερώτηση που μου έκαναν το μεσημέρι. "Έχεις ακούσει;" Και αν ναι, πότε και πού;
Αν ρωτάς εμένα, ναι! Το είχα στήσει (προσπαθήσει) 5.2 κάποτε (πριν 6 χρονια) στο προηγουμενο σπιτι μου που είχα και συγγεκριμένο χωρο για αυτό το σκοπο...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Και που θα βρω ένα 801 matrix για κεντρικό ε???
Σε νιώθω... :(

Δεν μπορώ να λύσω τα προβλήματα που δημιουργούνται από παλαιού τύπου σετάπ, με διαφορετικό τρόπο πέραν της πλήρους αποδόμησης αυτού.:idk:

Αναγνωρίζω πάντως τον προβληματισμό.:oops:
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Αν ρωτάς εμένα, ναι! Το είχα στήσει (προσπαθήσει) 5.2 κάποτε (πριν 6 χρονια) στο προηγουμενο σπιτι μου που είχα και συγγεκριμένο χωρο για αυτό το σκοπο...
Μα η τεχνολογία και οι αλγόριθμοι προχωράνε! Άκου τώρα όπως πρέπει και ξαναπές.
 

P

PMC

Guest
Να πω κάτι που από όταν το σκέφτηκα με βοήθησε πολύ....
Το σαλόνι είναι ένα δωμάτιο . Κάθε ποτέ έρχεται κόσμος ? Τις πιο πολλές μέρες είναι μόνο η οικογένεια μέσα σε αυτό. Γιατί να έχει περιορισμούς ώστε να είναι ´ πιο ανθρώπινο ´ και να μην είναι έτσι όπως το ευχαριστιούνται οι ιδιοκτήτες του?
Ειδικά τώρα με τα παιδιά ( για μένα που όλοι οι γύρο γύρο μας έχουν μικρά παιδιά και είμαστε από παιδότοπο σε παιδότοπο και μόνο Σαββατοκύριακο ..)

Καναπές στο κέντρο :)
 

D

Deleted member 38719

Guest
"Είναι επιστήμη το αντικείμενο, δεν τίθεται θέμα απόψεων εδώ, οι αφορισμοί σου είναι εκτός πραγματικότητας"

αφορισμος να πάρω 2 κανάλια και να τα κάνω 5; με ποια πληροφορία;
"ψυχοακουστικη επιστήμη" αυτό ΝΑΙ

Συμφώνησα δεν Αντιπρότεινα αν διάβασες στο εγγενή πολυκάναλο σήμα σε πολυκάναλο συστημα
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Δώστου άλλη μια ευκαιρία και αν δεν σου αρέσει, τότε πάσο, κάνε ό,τι θες.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.135
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top