Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Βρε τα δικάναλα references σας (ACA) πήγαν στον Γιάννη Κοτσίδη να ακούσουν το σύστημα του με κάτι ενισχυτικά και κάτι subs DIY που είμαι απόλυτα σίγουρος ότι το χέρι τους έχουν βάλει οι γνωστοί άγνωστοι γιατροί του βορρά, και στο CALIBRATION με την χάλια απαράδεκτα Metric, που έκαναν τα δικάναλα references σας από επιφυλάξεις να πάνε απέναντι, στην απόδοση και μουσική σκηνή υπόδειγμα και μιλάτε και από πάνω;

Ντροπή.

Σπίτι γρήγορα και αύριο με τον κηδεμόνα σας.

Και 100 φορές το "ψωμί, ελιά και Dolby βασιλιά". :D

Μου αρέσει που έχετε άποψη τη στιγμή που δεν έχετε ακούσει απολύτως τίποτα σε πολυκάναλο ενώ ΟΛΟΙ οι άλλοι που υποστηρίζουν το πολυκάναλο έχουν και τα δύο.

- Ειναι πρωί ή βράδυ;
- Κάτσε να το συζητήσουμε. :headbang:
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Κάτσε τώρα γιατί...θορυβήθηκα λίγο.Δηλαδή όσου έχουν στο ίδιο setup πικάπ με ενεργά ηχεία,δεν τους κάνει...τσίου;
όχι, αυτοί είναι οι ..μπερδεμένοι.. δε ξέρουν ποιό δρόμο εντέλει θα ακολουθήσουν, δεν απορρρίπτουν ούτε επικροτούν;)

Άσε δε που ενώ μας λες τη ΄΄μόνη αλήθεια,δεν μας τη λες...ολόκληρη.Παρέλειωες ότι όσο πιο αδιάφορη η απόδοση στις μεσαίες οκτάβες,τόσο χαμηλότερα στο ακουστό φάσμα έχουν ανάγκη αυτοί οι ποταποί κάγκουρες να κατεβαίνει η ωφέλιμη απόκριση...:rolleyes:
μα το απάντησα ήδη πριν(βλέπε από κάτω)!
όσοι αποτυγχάνουν να στήσουν ένα επιτυχημένο δικαναλικό σετάπ με πικάπ, καταφεύγουν στην εύκολη λύση του πολυκάναλου μετά dacακίου...
αντί ν'αγοράζουν βινύλια αγοράζουν ενεργά:D:D
όσο μεγαλύτερη δε η αποτυχία στο αρχικό δικάναλο, τόσο περισσότερα τα ηχεία και τα sub..;);)
Αν δε στήσουν σωστά το πικάπιον και το δικάναλο δεν ακούνε μάναμ...πάνε κι αγοράζουν μετά καραβιές ενεργών,κραουνάκιδων, παθητικών, dspιά, subίδια..και τελειωμό δεν έχουν:p:p
upload_2019-7-23_13-5-16.jpeg
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Υπάρχει στην AACE. Δεν είναι είναι ακριβώς μαγαζί... είναι η αντιπροσωπεία των Paradigm, Anthem, Storm audio.
Έχουν χώρο στημένο κατά Auro 3d με επεξεργαστή της Storm.

http://www.aace.gr/contact-aace-engineering.html
Δεν ξέρω τη είχαν κάνει στην έκθεση αλλά το εκεί ATMOS setup ήταν χάλια. Αν είναι έτσι και στο χώρου τους καληνύχτα.

ANTHEM - PARADIGM ΔΕΝ παίζουν έτσι.

Να σημειωθεί ότι η Paradigm νομίζω είναι ο μοναδικός κατασκευαστής παθητικων ηχείων που έχει πει ότι δεν υπάρχουν ηχεία για διάφορα ήδη μουσικής. Ένα σωστό ηχείο πρέπει να τα παίζει όλα σωστά.
 
Last edited:



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Υποψιάζομαι πως κινδυνεύω να χάσω όλο το χαβαλέ του νήματος
Ποτέ...όσο βρίσκομαι εδώ.;)
όχι, αυτοί είναι οι ..μπερδεμένοι.. δε ξέρουν ποιό δρόμο εντέλει θα ακολουθήσουν, δεν απορρρίπτουν ούτε επικροτούν;)


μα το απάντησα ήδη πριν(βλέπε από κάτω)!

Αν δε στήσουν σωστά το πικάπιον και το δικάναλο δεν ακούνε μάναμ...πάνε κι αγοράζουν μετά καραβιές ενεργών,κραουνάκιδων, παθητικών, dspιά, subίδια..και τελειωμό δεν έχουν:p:p
View attachment 133104
Υπάρχει ανάγκη περαιτέρω διευκρινίσεων : Μήπως ο συντελεστής...΄΄μπερδεγουέϊ΄΄ (Birthaway) - ορίστε,ονοματίστηκε το κρίσιμον μέγεθος - αυτών των πεπλανημένων ψυχών συναρτάται και με το αν το ενεργό κρος θα ήταν υλοποιημένο στο αναλογικό ή ψηφιακό πεδίον;

Καλέ μας και ανεκτίμητε Λέανδρε,το πλήθος των υποβαθύφωνων μονάδων από μόνο του δεν είναι ενδεικτικό του πόσο χαμηλά θα κατεβαίνει η ωφέλιμη απόκριση του setup,ούτε και ποιος θα ήταν ο βαθμός ευθυγράμμισης χαμηλών στο ηχοσύνολον.Υποψιάζομαι λοιπόν ότι μάλλον η ΄΄μόνη αλήθεια΄΄ τυγχάνει ολίγον τι...μπουρδουκλωμένη.;)
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ποτέ...όσο βρίσκομαι εδώ.;)

Υπάρχει ανάγκη περαιτέρω διευκρινίσεων : Μήπως ο συντελεστής...΄΄μπερδεγουέϊ΄΄ (ορίστε,ονοματίστηκε το κρίσιμον μέγεθος) αυτών των πεπλανημένων ψυχών συναρτάται και με το αν το ενεργό κρος είναι υλοποιημένο στο αναλογικό ή ψηφιακό πεδίον;

Καλέ μας Λέανδρε,το πλήθος των υποβαθύφωνων μονάδων από μόνο του δεν είναι ενδεικτικό του πόσο χαμηλά θα κατεβαίνει η ωφέλιμη απόκριση του setup,ούτε και ποιος θα ήταν ο βαθμός ευθυγράμμισης χαμηλών στο ηχοσύνολον.Υποψιάζομαι λοιπόν ότι μάλλον η ΄΄μόνη αλήθεια΄΄ τυγχάνει ολίγον τι...μπουρδουκλωμένη.;)
αν είναι στο αναλογικό, το μπέρδεμα είναι μικρότερο, αν είναι ψηφιακό..πάει κατά ear μεριά!:p:p:p
Το πλήθος τώρα των subίδιων δεν εξαρτάται από το πόσο χαμηλά θέλουν να κατέβει η απόκριση όπως σωστά παρατήρησες, αλλά από το πόσα ηχητικά ατοπήματα του setup τους θέλουν να καλύψουν..
Κανένα δικό μου μπουρδούκλωμα λοιπόν, εγώ άλλωστε τα έχω όλα λυμένα προ πολλού;)
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
αν είναι στο αναλογικό, το μπέρδεμα είναι μικρότερο, αν είναι ψηφιακό..πάει κατά ear μεριά!:p:p:p
Το πλήθος τώρα των subίδιων δεν εξαρτάται από το πόσο χαμηλά θέλουν να κατέβει η απόκριση όπως σωστά παρατήρησες, αλλά από το πόσα ηχητικά ατοπήματα του setup τους θέλουν να καλύψουν..
Κανένα δικό μου μπουρδούκλωμα λοιπόν, εγώ άλλωστε τα έχω όλα λυμένα προ πολλού;)
Μια στιγμή να κατανοηθεί αυτό το στοιχείο...Δηλαδή όσα συστήματα χρησιμοποιούν sub πρέπει να έχουν διάφορα ατοπήματα τα οποία τα sub θ'αποπειρώνται να συγκαλύψουν;

Και κατ'επέκτασιν,setup όπως λ.χ. το δικό σου θα στερείται διακριτών ατοπημάτων;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Αν θέλει κάποιος να αντιπαρατεθεί με τον Toole για το συγκεκριμένο ζήτημα μπορεί να το κάνει, είναι αρκετά δραστήριος σε Αμερικανικά sites-forums. Μπες και πες του πως η ταύτισή του είναι ατυχής. Αλλά εκεί χρειάζονται σοβαρά επιχειρήματα αλλιως σε κράζουν άσχημα, δεν ειναι ευγενικοί σαν κι εμάς :roflmao:
Ομολογουμένως δεν εκτιμούν την ευγένεια που μας διακρίνει.
Δεν έχουν δει τι σημαίνει πραγματικό κράξιμο, και γι'αυτό συνεχίζονται διασκεδαστικές ανοησίες χαϊεντιλας και καφριεντίλας...

Αφήστε τα sweeps, τους τόνους και ποιος τα έχει μεγαλύτερα και περισσότερα... (τα ηχεία)
και ακούστε και καμιά μουσικούλα
Σε λάθος θρεντ είσαι αρχηγέ.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Ομολογουμένως δεν εκτιμούν την ευγένεια που μας διακρίνει.
Δεν έχουν δει τι σημαίνει πραγματικό κράξιμο, και γι'αυτό συνεχίζονται διασκεδαστικές ανοησίες χαϊεντιλας και καφριεντίλας...



Σε λάθος θρεντ είσαι αρχηγέ.
εσύ κόψε το κόντρα ξύρισμα για κάνα μήνα...γιατί θα φας δάκτυλο μέχρι να σου βρουν τρίχα :p:cry::lol:
 

A

amoustakas

Guest
Η δική μου προσέγγιση είναι πως στην πράξη (όχι απλως θεωρητικά) η απόσταση δυο ηχείων απο τα 11 ειναι χαώδης σε απόδοση και ακροαματική ικανοποίηση . Αντιθέτως η αναβάθμιση από ένα ηχείο σε δυο, ειναι πολύ μικρότερο “άλμα” βελτίωσης, ίσως ανάλογο της αναβάθμισης απο 5 ηχεία σε 11.
Αν ισχύει αυτό που λες, μιλάμε για επανάσταση στο χώρο του Audio.
Δεν το έχω ακούσει, δε μπορώ να εκφέρω άποψη.
Μακάρι να είναι έτσι. Ειλικρινά το εύχομαι.
 


A

amoustakas

Guest
Πριν απο μερικές σελίδες αντέγραψα μια παράγραφο απο το πρόσφατο βιβλίο του Toole, η οποία συνοψίζει με ακρίβεια τα περιγραφόμενα:


Αν θέλει κάποιος να αντιπαρατεθεί με τον Toole για το συγκεκριμένο ζήτημα μπορεί να το κάνει, είναι αρκετά δραστήριος σε Αμερικανικά sites-forums. Μπες και πες του πως η ταύτισή του είναι ατυχής. Αλλά εκεί χρειάζονται σοβαρά επιχειρήματα αλλιως σε κράζουν άσχημα, δεν ειναι ευγενικοί σαν κι εμάς :roflmao:

Η δική μου προσέγγιση είναι πως στην πράξη (όχι απλως θεωρητικά) η απόσταση δυο ηχείων απο τα 11 ειναι χαώδης σε απόδοση και ακροαματική ικανοποίηση . Αντιθέτως η αναβάθμιση από ένα ηχείο σε δυο, ειναι πολύ μικρότερο “άλμα” βελτίωσης, ίσως ανάλογο της αναβάθμισης απο 5 ηχεία σε 11.

Τα ανωτέρω τα υποστηρίζω οχι μόνο βιβλιογραφικά με copy-paste από συγγράματα και επιστημονικά άρθρα, αλλά και εμπειρικά με το τι ακούω σπίτι μου, σε σπίτια φίλων, και σε εκθέσεις.
Δεν θα βάλω την άποψη κανενός -ακόμη και του Toole- πάνω από την κοινή λογική. H ταύτιση stereo και mono είναι η μεγαλύτερη βλακεία που έχω ακούσει στο χώρο του audio τα τελευταία είκοσι πέντε χρόνια που ασχολούμαι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Πρέπει να ακούσεις.
Στο προπύργιο της διεθνούς χαϊεντοσυνης, στην έκθεση hi end του Μονάχου, εν μέσω χιλιάδων πικάπ και καλωδίων, αντικραδασμικων και υποστηρικτικών καβλωδίων, υπήρξαν δύο πολυκαναλα σεταπ, μόνο δύο που άξιζαν τον κόπο, εκ των οποίων το ένα ιμερσιβ, της pmc. Το άλλο, απλώς γ@μουσε το σύμπαν όλο, από την Γκετ Χάρντ.

Τα σχόλια σε διεθνές επίπεδο για τα 2 αυτά συστήματα, είναι διθυραμβικά, από όλους ανεξαιρέτως. Όλους.

Τι δε καταλαβαίνετε;
Τι κάνετε πως δε καταλαβαίνετε;
Γιατί τέτοιος στρουθοκαμηλισμός;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Δεν θα βάλω την άποψη κανενός -ακόμη και του Toole- πάνω από την κοινή λογική. H ταύτιση stereo και mono είναι η μεγαλύτερη βλακεία που έχω ακούσει στο χώρο του audio τα τελευταία είκοσι πέντε χρόνια που ασχολούμαι.
Αυτό κατάλαβες απο το κείμενο που έκανες quote? Ταύτιση;

Όσο για τα περί “μεγαλύτερης βλακείας”....
 

A

amoustakas

Guest
Αυτό κατάλαβες απο το κείμενο που έκανες quote? Ταύτιση;

Όσο για τα περί “μεγαλύτερης βλακείας”....
Γιατί αυτό τι σημαίνει; left loudspeaker, right loudspeaker and phantom center. This is mono, mono, and double mono
 


A

amoustakas

Guest
Εσύ δε με προσκάλεσες να μπω σε φόρουμ και να του πω ότι η ταύτισή του είναι ατυχής; Τελικά δεν τα ταυτίζει;
[DOUBLEPOST=1563883369][/DOUBLEPOST]
Λίγο καλύτερο απο mono. Δεν είναι ταύτιση. :p
Άρα μιλάμε για μικροβελτίωση από mono σε stereo. Δηλαδή αν αφαιρέσουμε το ένα ηχείο μας και τοποθετήσουμε το ένα στο κέντρο θα ακούσουμε λίγο χειρότερα από το στέρεο κατά την άποψή σου;
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top