Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
τοτε για ποιον πολυκαναλο μιλαμε που εχει ισοσταθμιση και ειναι προ/ντακ?!
Εχουν ήδη γραφτεί στο νήμα, να μην επαναλαμβανόμαστε.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Νόμιζα ότι έγραφε ο Ear προς στιγμήν. Αίσχος! Προδοσία! Κι εσύ τέκνον Toole!!!
Όντως, θα μπορούσα να τα είχα γράψει ακριβώς έτσι.

Μου αρέσει που κάποιοι θυμώνουν όταν τους απαντώ στις δικαναλες αναζητήσεις τους όπως θα τους απαντούσε ο Τουλ...:fuckyou:
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Οποτε μιλαμε αποκλειστικα για το SHD το οποιο εχει ισοσταθμιση διοτι αλλιως απλα ΔΕΝ γινεται. Ειδικα σε χωρους οικιακους.


Υστερα λετε οτι 3 ηχεια ή 5 ηχεια απο adam/genelec με προ θα παιξουν καλυτερα απο καποια πχ elac/dynaudio με ενα δικαναλο ενισχυτη. δεν το νομιζω....

Αυτο που ειπε ενα παιδι πιο πριν για το τι γινεται στον χωρο οσο βαζεις ενα ηχειο. Γινεται χαμος ακομα και ψηφιακη ισοσταθμιση να γινει, διοτι αυξανεις τις ανακλασεις του ηχου. Απλο. Και αυτο μου το εχουν εξηγησει πολλα παλικαρια που στηνουν συναυλιες. Οσο πιο πολλα ηχεια τοσο μεγαλυτερο θεμα εχεις...

Ωστοσο που λετε για την φωνη οτι ερχεται απο μπροστα κτλ. Σε τι χωρο; μιλατε για χωρους τοσο καιρο και ποιον θεωρειται ιδανικο; Αυτα που ειναι στις εκθεσεις; ή σε μαγαζια;Εγω σε οσα παλικαρια εχω παει να ακουσω ή και σε μαγαζια ακομα μονο σε ενα χωρο......καταλαβα τι σημαινει φωνη εμπρος(δικαναλο). Ουτε με πανελ με 5ε θα καταφερεις να ακουσεις φωνη απο μπροστα,ουτε σε χωρους τετραγωνους. Και ακομα οσες(δεν τις ειδα και ολες) φωτο που ειδα εδω (βεβαια δεν ξερω εαν πλεον εχουν υποστει βελτιωση) απο χωρους παιδιων, χωρις να προσβαλω κανενας δεν ηταν γι αυτο που λεμε φωνη εμπρος κτλ. ΕΙδικα οταν καποιοι πετανε μπρορστα τηλεορασεις πανελ και κατι ρακ ισα με το ηχειο δεν μπορουν να λενε για εικονα. Και δεν το παιζω εξυπνος να μην παρεξηγηθω.

Οποτε για μενα βασικο ερωτημα ειναι το δικαναλο που λετε οτι πεθανε....σε τι χωρο το ακουσαμε και λεμε ειναι χειροτερο απο το πολυκαναλο; Ωστοσο η ομοιογενεια δεν σημαινει οτι συσχετιζεται και με τον διαχωρισμο φωνης οργανων κτλ.
Ξεκινοντας από το τελευταιο, σε τι χωρο ακούσαμε τον δικαναλο. Πρωτα απ όλα στο σπιτι μας. Επι σειρα ετων. Τυπικα παραλληλόγραμμα δωματια. Μετα σε μαγαζια και σ εκθεσεις. Δηλαδη λιγο πολύ όπως ολος ο κοσμος. Στον ιδιο χωρο (σπιτι) που ειχα το δικαναλο συστημα εστησα και το πολυκαναλο. Και σημειωτεον στην περιπτωση μου μονο 3+1.

Αυτο για την φωνη στη μεση θεωρω οτι ειναι αναξιο λογου να το συζητησω.

Από πολυκαναλο συστημα ακουσα και του Κωστα του EAR. Όπως ειχα ακουσει πολλες φορες και το προηγουμενο συστημα που ειχε πριν παει στο πολυκαναλο. Τωρα δυστυχως εχει βαλει ακριβο εισητηριο για να μπεις στο home cinema. Αν όμως κανει το λαθος καποιος και τ ακουσει ...μεγαλη πικρα. Είναι δυσκολο να ανοιξει το στερεοφωνικο του μετα.

Τι αλλαξε όμως στον Κωστα? Ο Κωστας ηταν ο Ρομπεν των Δασων του φορουμ. Επι σειρα ετων σε προστατευε από ασκοπες αγορες. Σου προσεφερε παντα ποιοτικες και οικονομικες λυσεις. Τωρα ….εγινε χαιεντας. Πηρε αυτόν τον Τρινοβ με την μεγαλη οθονη μπροστα κι αλλαξε κατηγορια. Ασε που καπου πηρε το ματι μου ένα χοντρο καλωδιο (νομιζω ρεύματος ηταν). Πρεπει να το εχει κρυμενο (καμουφλαρισμενο) για να μην του χωθεί ο Dimifoot.

Γι αυτο εγραψα πιο πανω για τους φιλους του δικαναλου, οτι αν τους δωθει η δυνατοτητα ν ακουσουν ενα σωστα στημενο πολυκαναλο συστημα καλο ειναι να μην χασουν την ευκαιρια. Αυτο δεν ειναι προτροπη για να στησουν κι αυτοι πολυκαναλο συστημα, δεν ειναι το ιδιο ευκολο. Ομως απο την αλλη εδω στο φορουμ μπορουν να δοθουν ολες οι καταλληλες βοηθειες αρκει ομως να λυθουν καποια βασικα ζητηματα, οπως το οικονομικο και το χωροταξικο.

Μεχρι τοτε ας εχουν τους οποιους ενδιασμους, ομως το γεγονος οτι οι λιγοι που εκαναν αυτο το βημα ειναι απολυτως ενθουσιασμενοι απο τα αποτελεσματα του πολυκαναλου ειναι ενα σημαδι οτι ενδεχομενως η υποθεση εχει μελλον. Πολυ περισσοτερο οταν σ αυτο συνηγορουν και μεγαλοι θεωρητικοι του επαγγελματικου χωρου.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
δεν ειναι ολος ο κοσμος ετσι. ειδικα σε εκθεσεις και στα σπιτια μας. Η φωνη που ερχεται απο εμπρος πρεπει να ναι η πλανη οτι να ορκιζεσαι ειναι μπροστα σου. Του κωστα το δωματιο εαν ειναι αυτο που ειδα τυχαια τις προαλλες σε φωτο με τα πορτοκαλι αφρολεξ ναι μεν κανουν δουλεια αλλα δεν ειναι και κατι ιδιαιτερο. Για την ακριβεια ειναι η φθηνοτερη λυση.

Ωστοσο αυτο που ειπες για τα ανταμ παει στον γκρεμο διοτι για να πετυχεις κατι τετοιο θες οπωσδηποτε ισοσταθμιση τυπου ντιρακ. Που σημαινει πολλα χρηματα. Ωστοσο με τα χρηματα που βγαλαμε για να παρεις 3 ή 5 ανταμ παιρνεις πολυ καλυτερο δικαναλο με λιγοτερο θεματα.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.362
[...]
Ωστοσο αυτο που ειπες για τα ανταμ παει στον γκρεμο διοτι για να πετυχεις κατι τετοιο θες οπωσδηποτε ισοσταθμιση τυπου ντιρακ. Που σημαινει πολλα χρηματα. Ωστοσο με τα χρηματα που βγαλαμε για να παρεις 3 ή 5 ανταμ παιρνεις πολυ καλυτερο δικαναλο με λιγοτερο θεματα.
Πολύ καλύτερο δικάναλο με λιγότερα θέματα, χωρίς ισοστάθμιση; Για πες, τι έχεις υπόψη σου; Θέλω παράδειγμα με πηγή, ενισχυτές, προενισχυτή, ηχεία, καλώδια κτλ και το κόστος να είναι μικρότερο ή ίσο του παραδείγματος του @vastsar. Να δω, ρε παιδί μου, εάν πέταξα τα χρήματά μου άδικα.

Γιατί κι εγώ με δικάναλο παίζω, σε φροντισμένο χώρο μάλιστα κι όταν άκουσα μουσική στο πολυκάναλο του @stathis κατάλαβα τι χάνω.
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
δεν ειπα χωρις ισοσταθμιση.

δικαναλο εχω και εγω με ισοσταθμιση. Οχι οτι εκανε θαυματα αλλα οκ. Στα πολυκαναλα η ισοσταθμιση κοστιζει και οπως ειπε ο εαρ αυτα εχουν νοημα μετα τα 10.000ε. Ομως στα πολυκαναλα ειναι αναγκαια η ισοσταθμιση ειδικα εαν εχεις ενα σκασμο σαμπ.

Δεν γνωριζω τον πολυκαναλο του stathis ουτε γνωριζω ποσα χρηματα εδωσε και τι χωρο για να σου πω αποψη.

Εσυ τωρα συγκρινεις το δικο σου συστημα (δλδ και χωρο) με του φιλου που μπορει να ναι κλασης ανωτερο απο φροντιδα ή χωρο οποτε και μονο αυτο ασφαλη συμπερασμα δεν εχεις...

Τελος ουτε το δικο σου συστημα ξερω....ουτε καν γνωριζω εαν εκανες συγκριση εστω με τις ιδιες πηγες και τα ιδια φορματ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.362
Ψάξε στο forum και θα βρεις πληροφορίες και για τα δύο συστήματα.

Στην ερώτησή μου δεν απάντησες, όμως.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
θα ψαξω και θα σου απαντησω τοτε.

Aλλα να ξερεις ζητας απαντηση σε κατι που δεν εχει απαντηση. Διοτι ολα αυτα ειναι πολυ σχετικα...αναλογο του χωρου το κοστος που διαθετεις και υστερα με το τι εχεις ακουσει σαν συστημα αναφορας και ποσες φορες το ακουσες. Διοτι η μια φορα δεν αρκει λογω οτι ο συντελεστης διαθεση και εμπειρια δεν μενει σταθερος.

Οπως και στο ματι ετσι και στον ηχο. Αμα πεις σε 10 ατομα δειξε μου το κοκκινο θα σου δειξει ο καθενας διαφορετικο χρωμα. Στον ηχο εκεινο που αρεσει στον εναν δεν αρεσει στον αλλο ...και αμα θες να το παω αλλου γτ ξερω τι θα πεις....ο ενας θεωρει συστημα αναφορας ενα σπιτι απο ενα φιλο...ο αλλος απο μια εκθεση που πηγε και ενα αλλος απο εναν ριβιουερ που πηγε και ακουσε. Υπαρχει και ενα αλλο ενδεχομενο αλλα δεν θα γινω αιρετικος προς το παρων.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Οπως και στο ματι ετσι και στον ηχο
Αμα πεις σε 10 ατομα δειξε μου το κοκκινο θα σου δειξει ο καθενας διαφορετικο χρωμα
Ακριβώς.
Όπως και στο μάτι, έτσι και στον ήχο.
Ένα είναι το κόκκινο.
Δεν είναι θέμα γούστου.
Δείξε στον καθένα ποιο είναι το ρημαδι το κόκκινο, να το βάλει στο μυαλό του να τελειώνει με το ροζ και το μωβ, τον κοροϊδεύει ο κόζμος.

Μέτρημα. Όλα μετριούνται.
Καλιμπραρισμα και άντε γεια.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
δειξε μου το κοκκινο.

η μετρηση δεν σημαινει οτι θα αρεσει σε καποιον. Σιγουρα δηλωνει κατι αλλα δεν σημαινει οτι θα αρεσει. Η μετρηση δεν δειχνει πολλα πραγματα ωστοσο αποτελει μια αρχη για ολα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
δειξε μου το κοκκινο.
Αυτό κάνω.
Διάβασε το θρεντ από την αρχή.

Δεν δείχνω ποιο θεωρώ εγώ κόκκινο, σε αντίθεση με την πάγια τακτική στο χόμπι του Χάι Εντ, όπου ο καθένας θεωρεί εαυτόν διάνοια στα χρώματα.

Δείχνω τα pdf που λένε ποιο είναι το ρημαδι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
η μετρηση δεν σημαινει οτι θα αρεσει σε καποιον. Σιγουρα δηλωνει κατι αλλα δεν σημαινει οτι θα αρεσει. Η μετρηση δεν δειχνει πολλα πραγματα ωστοσο αποτελει μια αρχη για ολα.
Υπάρχει έρευνα/βιβλιογραφία που τεκμηριώνει το αντίθετο, πέραν πάσης αμφιβολίας, σε πολύ μεγάλο στατιστικό δείγμα.

Μην γράφετε πράγματα που δεν ισχύουν γιατι εκτίθεστε.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.872
Reaction score
20.362
Στην ερώτησή μου δεν απάντησες, όμως.
Aλλα να ξερεις ζητας απαντηση σε κατι που δεν εχει απαντηση. Διοτι ολα αυτα ειναι πολυ σχετικα...αναλογο του χωρου το κοστος που διαθετεις και υστερα με το τι εχεις ακουσει σαν συστημα αναφορας και ποσες φορες το ακουσες. Διοτι η μια φορα δεν αρκει λογω οτι ο συντελεστης διαθεση και εμπειρια δεν μενει σταθερος.
Από ότι φαίνεται από τα γραπτά σου, έχεις την απάντηση. Αλλιώς, γιατί να γράψεις το πιο κάτω;

Ωστοσο αυτο που ειπες για τα ανταμ παει στον γκρεμο διοτι για να πετυχεις κατι τετοιο θες οπωσδηποτε ισοσταθμιση τυπου ντιρακ. Που σημαινει πολλα χρηματα. Ωστοσο με τα χρηματα που βγαλαμε για να παρεις 3 ή 5 ανταμ παιρνεις πολυ καλυτερο δικαναλο με λιγοτερο θεματα.
Όπως και να 'χει, δεν το συνεχίζω, σου απάντησε κι ο @Dimifoot.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
δειξε μου το κοκκινο.

Η μετρηση δεν σημαινει οτι θα αρεσει σε καποιον. Σιγουρα δηλωνει κατι αλλα δεν σημαινει οτι θα αρεσει. Η μετρηση δεν δειχνει πολλα πραγματα ωστοσο αποτελει μια αρχη για ολα.
Οκ συμφωνω η μετρηση δεν σημαινει ότι θ αρεσει σ ολους.
Ποτε δεν μπορουσα να καταλαβω την κορη μου και παντα μαλωνα μαζι της γιατι δεν ηθελε φωτογραφικη με πολλα πιξελ. Ο λογος κατ εμε αστειος. ΑΝ εχεις ενα σπυρακι στο προσωπο το βλεπεις πεντακαθαρα και δεν θελω (ελεγε). Αντε να της αλλαξεις το μυαλο. Φωτογραφικη (η κινητο) βαρια βαρια εως 3.000 πιξελ.

Και λεω γουστο της και καπελο αν θελει και να θολωνει τις φωτογραφιες. Αλλα η ποιοτητα της φωτογραφικης δεν ειναι θεμα γουστου, ειναι μετρησιμη η ποιοτητα. Ετσι και στον ηχο, ετσι και στην τιβι.

Εβλεπα στην τηλεοραση πριν λιγες μερες απο το πανεπιστημιο της Θεσσαλονικης τον καθηγητη και τους μαθητες που συζητουσαν για τον ηχο (Νομιζω ΕΤ3 ηταν). Μιλουσαν για ενα σωρο ωραια πραγματα. Ουτε μια φορα δεν ανεφεραν τη λεξη γουστο. Τυχαιο?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top