Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Μηνύματα
701
Reaction score
9
Διάβασε -αν το βρείς- και τι έλεγε στον Θ.Σπίνουλα (περιοδικό Ηχος) κάπου στις αρχές του '80. Για αίθουσες συναυλιών , ηχογράφηση , τρίγωνο ακρόασης ηχείων και πολλά άλλα,
 


Μηνύματα
701
Reaction score
9
Το είχα, αλλά τα έχω χαρίσει εδώ και κάποια χρόνια. Δεν θυμάμαι το τεύχος. Αν μπορεί κάποιος άλλος απο το forum να σε βοηθήσει. Πάντως απο όσα θυμάμαι η ηχογράφηση είναι το βασικότερο και το δεύτερο ότι δεν μπορείς να μεταφέρεις μια αίθουσα συναυλιών στο σαλόνι σου.
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Γενικά, δεν είναι η γυναίκα το πρόβλημα, έχει ανοχές, ο χώρος είναι, που είναι 5,5x10 (μαζί με κουζίνα) και το σαλόνι οριοθετείται στα 5,5x4,5 περίπου, στη μία διάσταση από τους τοίχους και στην άλλη από 2 πολυθρόνες. Ε, δεν φταίει η γυναίκα που δεν μπαίνει θέση ακρόασης ή ηχεία (κατά Cardas) ακριβώς μέσα στη μέση του σαλονιού, εκεί που είναι τα (3 παρακαλώ, για να γεμίζουν τον μεγάλο χώρο) τραπεζάκια.
Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα ακριβώς πόσο μεγάλα είναι τα τραπεζάκια αλλά δεν θα μπορούσε να βγει μια θέση σε μικρή ακρόασης μπροστά; στα 2 μέτρα ας πούμε; με μια πολυθρονίτσα light που θα την βάζεις για να ακούς; Αν θα μπορούσες να κάνεις κάτι τέτοιο νομίζω ότι θα πετύχαινες πολύ πιο εύκολα πολύ καλό ήχο με πολύ λιγότερα λεφτά. Για τις υπόλοιπες ώρες που θα ήθελες χαλαρή ακρόαση στον καναπέ θα δεχόσουν τον συμβιβασμό.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.948
Reaction score
6.648
Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα ακριβώς πόσο μεγάλα είναι τα τραπεζάκια αλλά δεν θα μπορούσε να βγει μια θέση σε μικρή ακρόασης μπροστά; στα 2 μέτρα ας πούμε; με μια πολυθρονίτσα light που θα την βάζεις για να ακούς; Αν θα μπορούσες να κάνεις κάτι τέτοιο νομίζω ότι θα πετύχαινες πολύ πιο εύκολα πολύ καλό ήχο με πολύ λιγότερα λεφτά. Για τις υπόλοιπες ώρες που θα ήθελες χαλαρή ακρόαση στον καναπέ θα δεχόσουν τον συμβιβασμό.
Σας παιδεύω επειδή δεν έχω δώσει πλήρη σχέδια και λεπτομέρειες. Ο λόγος όμως που δεν το έκανα είναι για να μην κάνω άλλο hijack αυτό το thread, θα ανοίξω ξεχωριστό thread με όλες τις πληροφορίες, όταν έρθει η ώρα.

Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές.
 



TGD

Μηνύματα
6.906
Reaction score
7.002
Αντιγράφω δυο αποσπάσματα από σχόλιο:

My father is an audio engineer, and never threw in the towel on clever stereo trickery. See when stereo was new, people did interesting things with it. Clever things! Things like making things sound 360 even! Then somewhere along the line, music got lazy. Many recordings from maybe the 80s and beyond might as well have been in mono with how little the abilities of stereo were utilized.

Just because something can be done doesn't mean anybody will care, see Quadraphonic. Or 4K. 4K is overrated nonsense that the human eye can barely see any difference in at regular viewing distances, hence hasn't exploded in the same way 720p or 1080p did, other than because TV companies have been discontinuing half their lower res TVs.


Νομίζω ότι έχει και στα δύο δίκιο. Και οι μηχανικοί ΔΕΝ θα ενδιαφερθούν περισσότερο, πέρα από αυτούς που ξέρουμε με το μικρό τους όνομα και βγάζουν SACD και BDAudio. Και ο κόσμος ΔΕΝ θα ενδιαφερθεί αφού το fake 3D από τις ηχομπάρες του είναι αρκετό.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σειρά μου να καταθέσω απόσπασμα :
"...
So how does one actually get started with immersive audio? First of all, you don't need an expensive and complicated multi-channel speaker system to get the full effect. Any immersive mix can be experienced in headphones as long as it is "decoded" binaurally. Binaural decoding replicates the unique way that our two ears recognize spatial information, allowing a full 360° experience with any old pair of headphones (use a nice, open-back model for best results).
...
"
Μια imersive εμπειρία που θα μπορούσα να μεταφέρω οπουδήποτε βρισκόμουν,είναι πράγματι πολύ ελκυστική προοπτική.Με τη διάδοση κιόλας στη χρήση ακουστικών γίνεται ρεαλιστικό ενδεχόμενο να προωθηθεί από τους αρμόδιους φορείς.Γιατί το να είχε κάποιος εγκατεστημένο ένα πολυκαναλικό setup σε τόπο όπου θα ήταν παρών να το χαίρεται μονάχα για λίγους μήνες είναι υπερβολή σε σχέση με τον τρόπο ζωής κάποιων.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Στο παραπάνω καλό είναι κάποιος να έχει προενισχυτή ακουστικών με crossfeed.
Προσωπικά είναι ο τρόπος που ακούω μουσική τους τελευταίους μήνες ξεκίνησε ως προσωρινή λύση και βλέπω να κρατάει για πολύ καιρό. Ενισχυτές έχω να ανοίξω στην κυριολεξία εβδομάδες.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.881
Reaction score
7.960
Έχουν αναφερθεί πολλά παραπάνω, στα οποία κάποτε ίσως διαφωνούσα.. όμως:
Hi fidelity & AV, γίνεται να συνυπάρχουν?

Περίεργος συνδυασμός:

Πριν λίγες ημέρες, είπα να αλλάξω λίγο τις συνήθειές και απόψεις μου, και να θέσω στην θέση των klipsch μου μία άλλη πρόταση.
Έτσι πλέον τα κύρια ηχεία του συστήματος είναι τα Chario Cygnus.

Στο δε υπόλοιπο σύστημα υπάρχουν: Το σετ Advance x- a170 με pro τον x-preamp, όπως επίσης ο Marantz sr 7009 για την χρήση H.Cinema 5,1,1. (ο 7009 χρησιμοποιείται ως pro για τα chario με τελικό τον α170 φυσικά).

Όσο είχα στο σύστημα τα Klipsch, ο marantz σπάνια άνοιγε (1 - 2 φορές την εβδομάδα, για την θέαση κάποιας ταινίας, μόνο) και η βασική ακρόαση γινόταν μέσω του προ-ενισχυτή.

Με τα chario όμως ο Marantz έδειξε τις αρετές του.
Λόγω του ότι το ηχείο αυτό δεν κατεβαίνει (σωστά) κάτω από τα 40-50 hz, αναλαμβάνει την διαχείριση ταιριάσματος των ηχείων με sub, και μάλιστα με απόλυτη επιτυχία.

Μέσω δηλαδή του συστήματος ισοστάθμισης, κατάφερε να δημιουργήσει ένα σώμα, μία τέλεια συνέχεια συνδυασμού sub - ηχείων που σε αντίθετη περίπτωση, (με τον pro δηλαδή) αυτό καθίσταται Αδύνατο!

Το προσωπικό μου συμπέρασμα: Ναι στο σετ pro - δικάναλου τελικου, μόνο σε περίπτωση που αυτό είναι δυνατό. Δηλαδή με λίγα λόγια, όταν η τσέπη μας το αντέχει ( Ποιοτικά ηχεία πλήρους φάσματος,και άρα υψηλού κόστους) ενώ στην περίπτωση των πολλών, όταν δηλαδή υπάρχει η δυνατότητα μόνο για συμβατικές επιλογές, ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ καθίσταται το σετ AV (με την επεξεργασία - κατά την γνώμη μου - να την αναλαμβάνει το audisey*) - 5 και άνω, ηχείων.
Τα πλεονεκτήματα είναι πολλά και τα έχετε αναφέρει εκτενώς παραπάνω.

* Χθες έπεσε για δοκιμή στο σύστημα ένας 2040 φίλου: O marantz έβγαλε κατά τι, πιο γλυκό, ξεκούραστο,ομαλό, ομοιογενές σώμα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.332
Reaction score
27.597
5.1 wireless system, tuned by THX, 8" subwoofer, δεν χρειάζεται AV receiver, $900

 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.881
Reaction score
7.960
5.1 wireless system, tuned by THX, 8" subwoofer, δεν χρειάζεται AV receiver, $900

Βαλτοί είστε?
Πάνω που πήγα να αλλάξω ιδέες?

rf 62 II
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.266
Reaction score
1.346
Genelec s360 ....... http://www.bestdjgearreviews.com/reviews/genelec-announces-high-spl-s360-monitor-and-7382-subwoofer/

Ακριβο βεβαια 4,000Ε/τεμαχιο ..........αλλα. παιζει ΜΕΧΡΙ τα 10μ (ιδανικα τα 3μ).....

Neutrality aside, this achieves 118dB short-term SPL capability with even higher peaks. The monitor is capable of providing reference-quality listening at a distance of over 10 meters.

Δειτε σελιδες 20, 21.
 

Μηνύματα
22.265
Reaction score
15.541
Έχουν αναφερθεί πολλά παραπάνω, στα οποία κάποτε ίσως διαφωνούσα.. όμως:
Hi fidelity & AV, γίνεται να συνυπάρχουν?

Περίεργος συνδυασμός:

Πριν λίγες ημέρες, είπα να αλλάξω λίγο τις συνήθειές και απόψεις μου, και να θέσω στην θέση των klipsch μου μία άλλη πρόταση.
Έτσι πλέον τα κύρια ηχεία του συστήματος είναι τα Chario Cygnus.

Στο δε υπόλοιπο σύστημα υπάρχουν: Το σετ Advance x- a170 με pro τον x-preamp, όπως επίσης ο Marantz sr 7009 για την χρήση H.Cinema 5,1,1. (ο 7009 χρησιμοποιείται ως pro για τα chario με τελικό τον α170 φυσικά).

Όσο είχα στο σύστημα τα Klipsch, ο marantz σπάνια άνοιγε (1 - 2 φορές την εβδομάδα, για την θέαση κάποιας ταινίας, μόνο) και η βασική ακρόαση γινόταν μέσω του προ-ενισχυτή.

Με τα chario όμως ο Marantz έδειξε τις αρετές του.
Λόγω του ότι το ηχείο αυτό δεν κατεβαίνει (σωστά) κάτω από τα 40-50 hz, αναλαμβάνει την διαχείριση ταιριάσματος των ηχείων με sub, και μάλιστα με απόλυτη επιτυχία.

Μέσω δηλαδή του συστήματος ισοστάθμισης, κατάφερε να δημιουργήσει ένα σώμα, μία τέλεια συνέχεια συνδυασμού sub - ηχείων που σε αντίθετη περίπτωση, (με τον pro δηλαδή) αυτό καθίσταται Αδύνατο!

Το προσωπικό μου συμπέρασμα: Ναι στο σετ pro - δικάναλου τελικου, μόνο σε περίπτωση που αυτό είναι δυνατό. Δηλαδή με λίγα λόγια, όταν η τσέπη μας το αντέχει ( Ποιοτικά ηχεία πλήρους φάσματος,και άρα υψηλού κόστους) ενώ στην περίπτωση των πολλών, όταν δηλαδή υπάρχει η δυνατότητα μόνο για συμβατικές επιλογές, ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ καθίσταται το σετ AV (με την επεξεργασία - κατά την γνώμη μου - να την αναλαμβάνει το audisey*) - 5 και άνω, ηχείων.
Τα πλεονεκτήματα είναι πολλά και τα έχετε αναφέρει εκτενώς παραπάνω.

* Χθες έπεσε για δοκιμή στο σύστημα ένας 2040 φίλου: O marantz έβγαλε κατά τι, πιο γλυκό, ξεκούραστο,ομαλό, ομοιογενές σώμα.
Μπορεις να πας και σε auro3d 9.1 Ιακωβε ......2κκαναλη μουσικη με upmix σε 9.1
.....αλλη φαση, δεν θα πιεστευεις πως ακουγες πριν .....απλα θελεις και ιδιο κεντρικο τουλαχιστον
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.218
Reaction score
78.821
Άσχιετοι είναι, δυο αφτιά έχουμε, πάρτε καλώδια, δεν έχετε εμπυρία
Post automatically merged:

Μας τάχουν πρήξει, όλο τα ίδια λένε, η γνωστή κλίκα, τρομάζουν τον κόσμο,
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
ΛΟΙΠΟΝ ,οφείλω να αναδιατάξω την άποψή μου.
Ακούω Μαίρη Λίντα το τελευταίο 10ήμερο. Live από το Ηρώδειο. Εξαιρετική ηχογράφηση.
Ειτε stereo είτε πολυκάναλο , η ηχογράφηση γαμάει.
Το άκουγα μέρες τώρα δικάναλο.
Σήμερα μου ήρθε να το ακούσω πολυκάναλο . Εμεινα Πάκης. Ναι με dolby prologic iix , music , έμεινα Πάκης.
Δεν περιγράφεται το τι ακούω από την ΜΑΙΡΗ ΛΙΝΤΑ με την big band .
Μιλάμε άλλο ήχο.
Δεν το γύρισα ξαφνικά !
Μιλάμε ότι το συγκεκριμένο cd είναι σπάνια ηχογράφηση.
Ακόμα και τώρα που το έχω και παίζει , είναι μία ομορφιά.
Πολυκάναλο είναι πιο γαμάτο.
Αυτά.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top