Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
O θάνατος του δικάναλου είναι όπως ο θάνατος των 2d ταινιών;

Ρωτάω, μη βαράτε ;-)
Εάν στο μέλλον εμφανιστεί κάποιο φορματ ταινιών με πραγματικά έγχρωμα και Hi Res ολογράμματα στον χώρο, τότε μάλλον ναι.
Η σημερινή τρισδιάστατη ψευδαίσθηση στο πανί με τα γυαλιά δεν είναι πρόοδος.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Εμένα το 3D μου αρέσει και μου αρέσει πολύ.

Δυστυχώς, μόνο από JVC το ευχαριστήθηκα.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Μόνο στο Cinema και μόνο στα Village έχω δει 3D. Σε όλες τις ταινίες η εικόνα ήταν εντυπωσιακή, και ταυτόχρονα κουραστική. Προσωπικά δεν μπορώ να ευχαριστηθώ την ταινία. Σε όλες θέλω να δώ και την 2D version, άσχετα αν δεν το έχω κάνει σε καμία είναι η αλήθεια, λόγο απουσίας χρόνου.
Σε μια ταινία μάλιστα, που νομίζω ήταν το Avengers: Endgame φύγαμε μετά από 90-100 λεπτά επειδή δεν μπορούσα. Είχα ξεκινήσει να ζαλίζομαι ελαφρά και ηρεμούσα μόνο όταν έκλεινα τα μάτια. Δεν είχε νόημα και φύγαμε.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Το μέλλον στο Cinema και στα Home Cinemas.

Micro Led Walls και όλα τα ηχεία εκτός οθόνης.

Φωτογραφία από την φετινή Cedia που άνοιξε πριν λίγες μέρες.
Screenshot_20220928_102138.jpg
 


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Εδώ και λίγο καιρό διοργανωνονται εκδηλώσεις παρουσιάσεις σε διάφορες πόλεις της Γερμανίας από την Sound of visions με την υποστηριξη εταιριών κα για να έρθει σε επαφή ο κόσμος με τον πολυκαναλικο ηχο.
Πολύ καλή κίνηση
Όπως αναφέρει και ο Raphael Vogt..

,, Δεν μιλάμε για μίνι-διαφορές που απαιτούν επιχρυσωμενα αυτιά για να γίνουν αντιληπτες. Όχι: η αντίστοιχη πρόοδος είναι αδιαμφισβήτητη. Μόνο στο Atmos (ή σε άλλο ιμερσιβ σχήμα) η ορχήστρα και η αίθουσα αποκτούν διάσταση, δύναμη και λεπτομέρεια, σαν να ήμουν εκεί ζωντανά.,,
 


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Και εμείς έχουμε εκδηλώσεις. Αμέ. Σιγά μη δεν είχαμε. 🙃

Να του πεις να πάει.
Α, ξέχασα, τελείωσε.
Ελλάδα σίγουρα είναι διαφορετικά αλλά εάν συνεργαστούν οι ενδιαφερόμενοι στον χώρο μπορουν να προκύψουν ενέργειες προωθησης του πολυκαναλικου ήχου.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σε όλους. Συμβιώνω μαζί με ένα Marantz Cinema 60 και είμαι full ευχαριστημένος, τρομερό μηχάνημα από όλες τις πλευρές. Το σύστημα είναι στημένο σε ένα τυπικό σαλόνι με ότι συνεπάγεται αυτό. Τελευταία όμως δεν χαίρομαι το σύστημά μου όπως θα ήθελα και δεν φταίει το ίδιο λόγω τεχνικού θέματος. Έχω μ..... γείτονες από πάνω που μου κάνουν την ζωή δύσκολη μόλις δω μια ταινία, και επίσης μου γκρινιάζουν και από την οικογένεια ότι είναι πολύ δυνατά ο ήχος ειδικά σε σκηνές δράσεις. Και εκεί ξενερώνω γυρνάω σε στέρεο και απλά ακούω πιο καθαρά σε σχέση με τα ηχεία της TV. Τελικά μήπως το δικάναλο δεν έχει πεθάνει επίσης λόγω ανάγκης; Μακάρι να είχαμε dedicated χώρο, μακάρι να μέναμε μόνοι μας σε ένα σπίτι αλλά δεν είναι όλα ρόδινα. Sorry για την πρωινή γκρίνια αλλά εχτές ειλικρινά ξενέρωσα και είπα αστα διαλα μια τρέλα έχουμε και μόνο με ακουστικά μπορώ να ακούσω τις στάθμες που θέλω και να χαρώ.
 



n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Η ένταση που ακούς δε συνδέεται με τον αριθμό των ηχείων που παίζουν, ή αν το θέσω καλύτερα, δεν έχει να κάνει με το σήμα που αναπαράγεται (στερεοφωνικό vs πολυκάναλου). Κάλλιστα μπορείς να ακούς στερεοφωνικά σε μεγαλύτερη ένταση απ'ό,τι με πολυκάναλο, και αντιστρόφως.

Αντιλαμβάνομαι βεβαίως τις τεχνικές δυσκολίες εντός και εκτός (οικίας). Ίσως να δοκίμαζες να χαμηλώσεις λίγο την ένταση (με χρήση του dynamic mode) με πολυκάναλο σήμα.
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Καλημέρα σε όλους. Συμβιώνω μαζί με ένα Marantz Cinema 60 και είμαι full ευχαριστημένος, τρομερό μηχάνημα από όλες τις πλευρές. Το σύστημα είναι στημένο σε ένα τυπικό σαλόνι με ότι συνεπάγεται αυτό. Τελευταία όμως δεν χαίρομαι το σύστημά μου όπως θα ήθελα και δεν φταίει το ίδιο λόγω τεχνικού θέματος. Έχω μ..... γείτονες από πάνω που μου κάνουν την ζωή δύσκολη μόλις δω μια ταινία, και επίσης μου γκρινιάζουν και από την οικογένεια ότι είναι πολύ δυνατά ο ήχος ειδικά σε σκηνές δράσεις. Και εκεί ξενερώνω γυρνάω σε στέρεο και απλά ακούω πιο καθαρά σε σχέση με τα ηχεία της TV. Τελικά μήπως το δικάναλο δεν έχει πεθάνει επίσης λόγω ανάγκης; Μακάρι να είχαμε dedicated χώρο, μακάρι να μέναμε μόνοι μας σε ένα σπίτι αλλά δεν είναι όλα ρόδινα. Sorry για την πρωινή γκρίνια αλλά εχτές ειλικρινά ξενέρωσα και είπα αστα διαλα μια τρέλα έχουμε και μόνο με ακουστικά μπορώ να ακούσω τις στάθμες που θέλω και να χαρώ.
Δεν έχει και τόσο νόημα να το γυρνάς σε δικαναλο για να μην ενοχλείς. Φτιάξε ένα preset με κλειστό το sub και είσαι ΟΚ.
Το sub ενοχλεί. Τα 5 ηχεία ίσα ίσα βοηθάνε να παίζεις σε χαμηλότερη ένταση και να ενοχλείς λιγότερο.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Μια "λύση" για τις βραδυνές ώρες σε πολυκατοικία είναι η χρήση compression (αν ο επεξεργαστής έχει τη δυνατότητα... σε υπολογιστή μπορεί να γίνει με κάποιο VST plugin, τα MiniDSP έχουν...)(για δικάναλο)
Θα χάσεις δυναμικά αλλά θα ακούς όλους τους ήχους και το κύριότερο δε θα πεταχτεί απ το πουθενα κανένα ΜΠΑΜΜΜ να πάθει καρδιακό το Μαράκι από πάνω!!!... :p
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Η ένταση που ακούς δε συνδέεται με τον αριθμό των ηχείων που παίζουν, ή αν το θέσω καλύτερα, δεν έχει να κάνει με το σήμα που αναπαράγεται (στερεοφωνικό vs πολυκάναλου). Κάλλιστα μπορείς να ακούς στερεοφωνικά σε μεγαλύτερη ένταση απ'ό,τι με πολυκάναλο, και αντιστρόφως.

Αντιλαμβάνομαι βεβαίως τις τεχνικές δυσκολίες εντός και εκτός (οικίας). Ίσως να δοκίμαζες να χαμηλώσεις λίγο την ένταση (με χρήση του dynamic mode) με πολυκάναλο σήμα.
Το dynamic EQ έχει ως στόχο να απολαμβάνεις τον ήχο ακόμα και σε χαμηλή ένταση αλλά αυτό σημαίνει αύξηση των χαμηλών συχνοτήτων και κατά συνέπεια μεγέθυνση του προβλήματος. Αν θες να μην ενοχλείς τους γείτονες σε εννιαίο κτήριο (πολυκατοικία) πρέπει να κόψεις μπάσο.
Επίσης η χρήση πολλών ηχείων βοηθάει σε αυτό. Παλαιότερα υπήρχαν κάποια συστήματα PA για κέντρα διασκέδασης που είχα πρόβλημα ηχορρύπανσης και χρησημοποιουσαν array με εκατοντάδες μικρά full range μεγάφωνα ώστε να έχουν απόλυτα κατευθυντικο ήχο στην πίστα και έξω από τον κύκλο της πίστας δεν άκουγες τίποτα ενώ μέσα έπαιζε στα 120db και είχες και αίσθηση μπάσου κανονικά χωρίς να ξεφεύγει τίποτα παραεξω.
Μια "λύση" για τις βραδυνές ώρες σε πολυκατοικία είναι η χρήση compression (αν ο επεξεργαστής έχει τη δυνατότητα... σε υπολογιστή μπορεί να γίνει με κάποιο VST plugin, τα MiniDSP έχουν...)(για δικάναλο)
Θα χάσεις δυναμικά αλλά θα ακούς όλους τους ήχους και το κύριότερο δε θα πεταχτεί απ το πουθενα κανένα ΜΠΑΜΜΜ να πάθει καρδιακό το Μαράκι από πάνω!!!... :p
Νομίζω τα προγράμματα night viewing το κάνουν αυτό.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Μια "λύση" για τις βραδυνές ώρες σε πολυκατοικία είναι η χρήση compression (αν ο επεξεργαστής έχει τη δυνατότητα... σε υπολογιστή μπορεί να γίνει με κάποιο VST plugin, τα MiniDSP έχουν...)(για δικάναλο)
Θα χάσεις δυναμικά αλλά θα ακούς όλους τους ήχους και το κύριότερο δε θα πεταχτεί απ το πουθενα κανένα ΜΠΑΜΜΜ να πάθει καρδιακό το Μαράκι από πάνω!!!... :p
Woow Μαράκι την λένε!!! χαχαχα
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Όχι όταν αναπαράγουμε πολυκάναλο σήμα από ταινία. Το μεγαλύτερο μέρος ακούγεται από το κεντρικό.
Ισχύει αυτό αλλά νόμιζα ότι μίλαγε για πολυκάναλο ήχο σε μουσικη (νομίζω αυτό είναι το θέμα του νήματος)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top