Ο κακός μας ο καιρός







Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.233
Reaction score
27.827
Εδώ και μια εβδομάδα μας λένε οι μετεωρολόγοι τι έρχεται.
Και τώρα που ήρθε, βγήκαν πολλοί οδηγοί με τα αυτοκίνητά τους, χωρίς αλυσίδες!
Και τώρα εγκλωβίστηκαν και λένε "που είναι το κράτος"
Δεν παιζόμαστε.

Πάντως εδώ στα βόρεια δεν έπεσε ούτε νιφάδα, αλλά τι ψόφος ρε γμτ.
Ευτυχώς έφτιαξα ωραίο πατσά, μόνο κοιλιά.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.923
Reaction score
12.583
Update: από τις 17:05 δεν έχω κουνήσει ούτε μέτρο. Μάζεψα λίγο καθαρό χιόνι σε ένα μπουκαλάκι, βρώμαγε καυσαέριο, δεν το ήπια. Είμαι στο τσακ να πάρω τηλέφωνο στο ΣΚΑΙ να πω κι εγώ τον πόνο μου*, μιλάμε για τέτοια απελπισία. Αν μείνουμε εδώ μέχρι το πρωί με βλέπω να ρουφάω adblue με σωληνάκι.

*πριν λίγο ένας ηλικιωμένος κύριος έλεγε ότι κατουρήθηκε επάνω του, έκανε και το χοντρό, και τώρα σκουπίζει με χιόνι τον πωπό του μέσα στο αμάξι. Κατάντια. Κατά τ'άλλα, Ευρώπη.
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Update: από τις 17:05 δεν έχω κουνήσει ούτε μέτρο. Μάζεψα λίγο καθαρό χιόνι σε ένα μπουκαλάκι, βρώμαγε καυσαέριο, δεν το ήπια. Είμαι στο τσακ να πάρω τηλέφωνο στο ΣΚΑΙ να πω κι εγώ τον πόνο μου*, μιλάμε για τέτοια απελπισία. Αν μείνουμε εδώ μέχρι το πρωί με βλέπω να ρουφάω adblue με σωληνάκι.

*πριν λίγο ένας ηλικιωμένος κύριος έλεγε ότι κατουρήθηκε επάνω του, έκανε και το χοντρό, και τώρα σκουπίζει με χιόνι τον πωπό του μέσα στο αμάξι. Κατάντια. Κατά τ'άλλα, Ευρώπη.
Τώρα είπαν στο χαζοκουτι ότι ξεκινάει απεγκλωβισμός από πέντε εξόδους.. Πεντέλης , Δουκ. Πλακεντίας , Παλλήνη , Ανθούσα και Παιανία. Είσαι κάπου εκεί;
 

Μηνύματα
1.211
Reaction score
995
Εδώ και μια εβδομάδα μας λένε οι μετεωρολόγοι τι έρχεται.
Και τώρα που ήρθε, βγήκαν πολλοί οδηγοί με τα αυτοκίνητά τους, χωρίς αλυσίδες!
Και τώρα εγκλωβίστηκαν και λένε "που είναι το κράτος"
Δεν παιζόμαστε.

Πάντως εδώ στα βόρεια δεν έπεσε ούτε νιφάδα, αλλά τι ψόφος ρε γμτ.
Ευτυχώς έφτιαξα ωραίο πατσά, μόνο κοιλιά.
Πραγματι,βλεπω σε ρεπορταζ να ρωτανε στην Αττικη οδο αν εχουν νερο,φαι κλπ αλλα για αλυσιδες δε βλεπω ερωτησεις ουτε απο τα πλανα προκυπτει πως οι οδηγοι εχουν...επισης σε πολλα σημεια οι οδηγοι εχουν φραξει τις λωριδες εκτακτης αναγκης,πως θα φτασουν τα οχηματα βοηθειας βρε ??? Μονοι μας βγαζουμε τα ματια μας !
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.233
Reaction score
27.827
Πραγματι,βλεπω σε ρεπορταζ να ρωτανε στην Αττικη οδο αν εχουν νερο,φαι κλπ αλλα για αλυσιδες δε βλεπω ερωτησεις ουτε απο τα πλανα προκυπτει πως οι οδηγοι εχουν...επισης σε πολλα σημεια οι οδηγοι εχουν φραξει τις λωριδες εκτακτης αναγκης,πως θα φτασουν τα οχηματα βοηθειας βρε ??? Μονοι μας βγαζουμε τα ματια μας !
Κάποιοι οδηγοί είπαν ότι δεν έχουν αλυσίδες μαζί τους.
Προφανώς βασίστηκαν στο άρτια οργανωμένο κράτος και περίμεναν να βρουν ανοιχτούς δρόμους, καθαρισμένους από τα εκχιονιστικά και πασπαλισμένους με αλάτι.
 




Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Κάποιοι οδηγοί είπαν ότι δεν έχουν αλυσίδες μαζί τους.
Προφανώς βασίστηκαν στο άρτια οργανωμένο κράτος και περίμεναν να βρουν ανοιχτούς δρόμους, καθαρισμένους από τα εκχιονιστικά και πασπαλισμένους με αλάτι.
Έδω οι δρόμοι, όπως και η εθνική, ήταν πήχτρα στο αλάτι από μέρες. Δεν έκανε καμία διαφορά.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.923
Reaction score
12.583
Να πω στο σημείο αυτό ότι δεν έχω αλυσίδες αλλά κι αν είχα δε θα μπορούσα να τις χρησιμοποιήσω γιατί μιλάμε για 4 λωρίδες φάρδος σταματημένα αυτοκίνητα σε μήκος χιλιομέτρων. Επίσης, επειδή ακριβώς δεν είχα προφανώς λόγο ή πρόθεση να το παίξω "μάγκας"-"εγώ περνάω από παντού"-"οι άλλοι είναι άσχετοι"-νεοέλλην, γι'αυτό και έφυγα από την εργασία μου στις 11:30 για να επιστρέψω στη βάση, όσο δηλαδή ακόμη η κυκλοφορία ήταν απόλυτα εφικτή ΠΑΝΤΟΥ και μάλιστα με περιθώριο ασφαλείας (καίτοι έχω εμπειρία από κίνηση σε χιόνι, με ή χωρίς αλυσίδες). Μπαίνοντας δε στην ΑΟ και ρωτώντας (όπως και πολλοί ακόμη) αν υπάρχει πρόβλημα στο δρόμο, η απάντηση που πήρα από την υπάλληλο στα διόδια (που μας άφηνε να περνάμε άνευ πληρωμής) ήταν ότι ο δρόμος είναι ανοιχτός και η κυκλοφορία κανονική. Ε, μόλις 3 χλμ μετά σταμάτησα.

Αλλά τι να λέμε, εδώ άκουγα στο ραδιόφωνο πως σε ένα σημείο όπου υπήρχε εκχιονιστήρας της ΑΟ, ο χειριστής της ζήταγε απεγνωσμένα οδηγίες από το τηλέφωνο και τον ασύρματο, και δεν του απαντούσε κανείς...

Το σχόλιο για τη φραγή της ΛΕΑ με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο, ψόφο σε όσους (υπό οποιαδήποτε συνθήκη) τη φράζουν. Εγώ είμαι τέρμα αριστερά κολλητά στη μάντρα του προαστιακού να ξέρετε. :rolleyes:

Τώρα είπαν στο χαζοκουτι ότι ξεκινάει απεγκλωβισμός από πέντε εξόδους.. Πεντέλης , Δουκ. Πλακεντίας , Παλλήνη , Ανθούσα και Παιανία. Είσαι κάπου εκεί;
Ας πούμε ναι. Η έξοδος της Παλλήνης είναι η 2η πιο κοντινή μου.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.628

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.923
Reaction score
12.583
Και κάποια καλά νέα, ο ταρίφας πίσω μου μάλλον θα καταφέρει να του κάτσει το γκομενάκι/πελάτισσα γιατί κάπως πρέπει να ζεσταθούμε βρε αδερφέ. Α ρε κίτρινη φυλή, πόσο μπροστά είσαι. :biggrin:
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.368
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top