Ο κακός μας ο καιρός




rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263



Η Γενική Γραμματεία Εμπορίου και Προστασίας του Καταναλωτή του Υπουργείου Ανάπτυξης και Επενδύσεων ενημερώνει το καταναλωτικό κοινό ότι, σε ολόκληρη τη βόρεια και βορειοανατολική Αττική, συμπεριλαμβανόμενων των βορείων προαστίων της Αθήνας, ιδίως σε Άγιο Στέφανο, Άνοιξη, Σταμάτα, Δροσιά, Κηφισιά, Εκάλη, Θρακομακεδόνες, Λυκόβρυση, Κεφαλάρι, Αγία Παρασκευή, Αχαρνές, Μαρούσι, Πεντέλη, Νέα Ερυθραία, Βαρυμπόμπη, Τατόι, Πεύκη, Ηράκλειο, Χολαργό, Ολυμπιακό Χωριό, Παπάγου, Φιλοθέη, Ψυχικό, Βριλήσσια, Χαλάνδρι, Μεταμόρφωση, Νέα Ιωνία, Μελίσσια, Γέρακα, Παλλήνη, Σπάτα, Κορωπί και Μαρκόπουλο, τα εμπορικά καταστήματα θα παραμείνουν κλειστά αύριο, Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου 2023, λόγω των ισχυρών χιονοπτώσεων που αναμένονται.

Αποκλειστικά για την εξυπηρέτηση άμεσων και επειγουσών αναγκών του καταναλωτικού κοινού κατ’ εξαίρεση θα μπορούν να λειτουργούν μέχρι ώρα 18.00 της Δευτέρας 6 Φεβρουαρίου 2023: τα φαρμακεία, τα καταστήματα τροφίμων και supermarket, τα πρατήρια καυσίμων και τα καταστήματα πώλησης εργαλείων και αλυσίδων χιονιού για τα οχήματα.

Παράλληλα, απαγορεύεται από ώρα 18.00 της Δευτέρας 6 Φεβρουαρίου 2023 η μεταφορά και η πώληση αγαθών μέσω υπηρεσιών delivery ή courier, στις ίδιες περιοχές.
Παρακαλούνται οι πολίτες να προσέρχονται στα καταστήματα που θα παραμείνουν κατ’ εξαίρεση ανοικτά με ιδιαίτερη προσοχή και μόνο αν είναι απολύτως αναγκαίο.
 







alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Και λίγα πράγματα ακόμα. Πως νομίζετε πως περπατάτε σε Σκανδιναβία, Ρωσία και αλλού το χειμώνα; Κλειδωμένοι στα σπίτια τους είναι ή μετακινούνται μόνο με αυτοκίνητα τόσους μήνες; Ή είναι στα νοσοκομεία με κατάγματα; 🙂 Άσε που οι γυναίκες φοράνε ψηλά τακούνια.
 

D

Deleted member 35

Guest
Και λίγα πράγματα ακόμα. Πως νομίζετε πως περπατάτε σε Σκανδιναβία, Ρωσία και αλλού το χειμώνα; Κλειδωμένοι στα σπίτια τους είναι ή μετακινούνται μόνο με αυτοκίνητα τόσους μήνες; Ή είναι στα νοσοκομεία με κατάγματα; 🙂 Άσε που οι γυναίκες φοράνε ψηλά τακούνια.
Πάντως στο New Jersey που έχω γνωστούς ΠΡΕΠΕΙ να έχεις φροντίσει να είναι καθαρό το κομμάτι σου στο πεζοδρόμιο. Ο συμπέθερος ρίχνει απίστευτο φτυάρισμα κάθε χρόνο που πάει να τους δει.

Και όλοι φροντίζουν να είναι καθαρά διότι οι τύποι είναι δικομανείς και δε θα ήθελες να πέσει κάποιος μπροστά από το σπίτι σου.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Αυτό με τους υαλοκαθαριστηρες ποτέ δεν το κατάλαβα. Έχω "χασει" αυτοκίνητο κάτω από 2+ μέτρα χιόνι και όταν το καθάρισα δεν είχε σημάδι. Έχει σπάσει σε κανέναν υαλοκαθαριστηρας;
Τους υαλοκαθαριστήρες τους σηκώνουμε , όταν περιμένουμε χιονόπτωση , για την περίπτωση που έχει πολύ χιόνι το παρμπρίζ και τους ενεργοποιήσουμε κατά λάθος τότε η αντίσταση του χιονιού που είναι πολύ μεγάλη ή θα τους σπάσει ή θα στραβώσει ο μηχανισμός.
Αν είναι όρθιοι , η αντίσταση είναι πολύ μικρή.
Ισχυει και για τον πίσω υαλοκαθαριστήρα.
 

TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.067
Στην "μαούνα" ανακάλυψα ότι δεν σηκώνεται, βρίσκει το μπράτσο στο καπώ.
Εγώ νόμιζα ότι τους σηκώνουμε για να μην κολλήσουν με τον πάγο στο τζάμι.
 



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Στην "μαούνα" ανακάλυψα ότι δεν σηκώνεται, βρίσκει το μπράτσο στο καπώ.
Κι εμένα βρίσκει, αλλά έχει λίγο τζόγο, τον τραβάω ελαφρώς με το χέρι να έρθει λίγο πιο πάνω και μετά χωράει. Όχι δυνατά να τον σπάσεις.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Θα βάλω και την μομποτα μέσα
Γουγλάρω που λέτε κι εγώ να δω τ'ειν' τούτο, πάνω πάνω στη σελίδα ''Άκης Πετρετζ.. μπομπότα γλυκιά με σταφίδ.. '' (έκλεισα τη σελίδα, δεν έμαθα ποτέ) :rolleyes:

:biggrin:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Γουγλάρω που λέτε κι εγώ να δω τ'ειν' τούτο, πάνω πάνω στη σελίδα ''Άκης Πετρετζ.. μπομπότα γλυκιά με σταφίδ.. '' (έκλεισα τη σελίδα, δεν έμαθα ποτέ) :rolleyes:

:biggrin:
Μπομπότα έτρωγαν στην κατοχή (αν ήταν τυχεροί) αντί για ψωμί που δεν είχαν....
Τώρα πΧια είναι γκουρμέ. :headbang:
Όπως και το χαρουπάλευρο :headbang::headbang::hunter:

Τα χαρούπια είχαν σώσει κόσμο από την πείνα. Μέχρι τότε τα έτρωγαν μόνο τα γουρούνια
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top