Ο Tom Cruise κηρύσσει τον πόλεμο ενάντια στο Frame Interpolation

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Έτσι είναι αυτά, κι επειδή η ταινία είναι 24p δε σημαίνει ότι όλες οι τηλεοράσεις την "παίζουν" το ίδιο, κάποιες βγάζουν artifacts, κάποιες έχουν judder, όπως και ειπώθηκε πιο πάνω κτλ κτλ... πιάσ' τ' αυγό και κούρεφ' το. Νομίζουμε ότι φταίει η ταινία ενώ πιθανότατα φταίει το hardware.
Και κάπου εκεί, όπως και στον ήχο, τις αδυναμίες τις βαφτίζουμε "καινοτομίες" παρουσιάζοντας νέες δυνατότητας που θα καταστήσουν το προϊόν μας "ικανό" να "παίξει" "σωστά".
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Ενταξει , μια ρυθμιση εχει η τηλεοραση και μερικα πραγματικα hz το πανελ.Τα πραγματα θα μπλεξουν αν αρχισουν τα '' αλλαξα καλωδιο ρευματος στο blu ray player και η εικονα ηρθε πιο κοντα στα γυρισματα της ταινιας '' :D
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
14 χρόνια πίσω από τις κάμερες, με τους φωτογράφους, τους σκηνοθέτες και να έχω βγάλει τα μάτια μου άλλα τόσα στα studios επεξεργασίας γνωρίζω 5 πράγματα παραπάνω.
Εννοείτε ότι ο καθένας θα βλέπει όπως θέλει, αλλά, σύμφωνα με τα παραπάνω η άποψη μου είναι αυτή που έγραψα.
Με την ίδια λογική αν μας δινόταν η δυνατότητα θα είχαμε επέμβει στο color correction και στο sound design και θα βάζαμε ότι του κατεβάσει του καθενός η γκλάβα με 0 γνώσεις. Έτσι, επειδή έτσι μας αρέσει.
Άλλη μια απάντηση επειδή εγώ ξεκίνησα την μάχη εναντίον του 24fps.

Έχω κι εγώ πάνω από 2 δεκαετίες εμπειρία ως μουσικός παραγωγός, συν αρκετές δεκάδες ώρες mastering. Η άποψη που θα ήθελα να περάσω μέσω του τελικού ηχητικού αποτελέσματος δεν απαίτησα ποτέ να γίνει σεβαστή από όλους. Ας ακούνε τη μουσική κι ας την έχουν "αλλοιώσει" ηχητικά. Αν ασχολούμουν με κλασική μουσική ή ορχήστρες, μπορεί να χαλούσε το αρχικό "στήσιμο" αλλά και πάλι σκασίλα μου αφού έτσι αποφάσισε ο ακροατής.



* Δεν αμφισβητώ τη θεωρία του "σωστού", αυτού που είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα ή στην εικόνα που είχε ο σκηνοθέτης στο μυαλό του.

* Δεν είπα σε κανέναν ότι πρέπει να δει την ταινία όπως κι εγώ, ούτε θεωρώ τον τρόπο μου σωστότερο.

* Είμαι αρκετά καλά διαβασμένος γύρω από τις τεχνολογίες του θεάματος και ειδικότερα των τηλεοράσεων.

* Ξέρω τους περιορισμούς των τεχνικών FI και των έξτρα artifacts που φέρνουν στην εικόνα.

Όμως...

Η δική μου προσέγγιση στο χώρο του θεάματος είναι αρκετά διαφορετική από τον μέσο σινεφίλ ή τον κυνηγό της πιστής αναπαραγωγής του υλικού βάσει της αρχικής "μήτρας". Θέλω να διασκεδάσω χωρίς προβληματισμούς, νοήματα, ψευτοκουλτούρες, περίεργες ατμόσφαιρες, στατικά πλάνα, δυστυχισμένους, ορφανά παιδάκια, κλάμα, μιζέρια, βρωμιά κλπ Ούτως ή άλλως, για τέτοιο υλικό και τα 24fps είναι υπεραρκετά. :D

Θέλω σύγχρονες αμερικανιές, με γρήγορες εναλλαγές δράσης, έντονα, ακόμα και κορεσμένα χρώματα, ελάχιστους περιττούς διαλόγους. Όλα βασισμένα στον οπτικό εντυπωσιασμό. Η φυσικότητα δεν με τραβάει, ούτε η προσπάθεια των συντελεστών να βάλουν την τέχνη πάνω από το θέαμα. Με διώχνουν.

Όλα αυτά που θέλω έχουν πρόβλημα με τα 24fps. Προτιμώ λοιπόν να δω μία ταινία πειραγμένη, γιατί τα έξτρα τεχνουργήματα που θα εμφανιστούν με ενοχλούν λιγότερο από την κίνηση των λίγων fps.


Υ.Γ.1 Ο σκηνοθέτης μπορεί να απαιτήσει να καταργηθεί το πλήκτρο FF και να θέλει με το ζόρι να παρακολουθήσουμε ατέλειωτους διαλόγους και κοιλιές στην ταινία του. Εμείς θα πούμε: Α, εντάξει, επειδή το λέει έτσι είναι; :D

Υ.Γ.2 Και φυσικά βλέπω ανάλαφρα τέτοιου είδους αψιμαχίες. Σιγά μην "τσακωθώ" για τον ήχο και την εικόνα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Άλλη μια απάντηση επειδή εγώ ξεκίνησα την μάχη εναντίον του 24fps.

Έχω κι εγώ πάνω από 2 δεκαετίες εμπειρία ως μουσικός παραγωγός, συν αρκετές δεκάδες ώρες mastering. Η άποψη που θα ήθελα να περάσω μέσω του τελικού ηχητικού αποτελέσματος δεν απαίτησα ποτέ να γίνει σεβαστή από όλους. Ας ακούνε τη μουσική κι ας την έχουν "αλλοιώσει" ηχητικά. Αν ασχολούμουν με κλασική μουσική ή ορχήστρες, μπορεί να χαλούσε το αρχικό "στήσιμο" αλλά και πάλι σκασίλα μου αφού έτσι αποφάσισε ο ακροατής.



* Δεν αμφισβητώ τη θεωρία του "σωστού", αυτού που είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα ή στην εικόνα που είχε ο σκηνοθέτης στο μυαλό του.

* Δεν είπα σε κανέναν ότι πρέπει να δει την ταινία όπως κι εγώ, ούτε θεωρώ τον τρόπο μου σωστότερο.

* Είμαι αρκετά καλά διαβασμένος γύρω από τις τεχνολογίες του θεάματος και ειδικότερα των τηλεοράσεων.

* Ξέρω τους περιορισμούς των τεχνικών FI και των έξτρα artifacts που φέρνουν στην εικόνα.

Όμως...

Η δική μου προσέγγιση στο χώρο του θεάματος είναι αρκετά διαφορετική από τον μέσο σινεφίλ ή τον κυνηγό της πιστής αναπαραγωγής του υλικού βάσει της αρχικής "μήτρας". Θέλω να διασκεδάσω χωρίς προβληματισμούς, νοήματα, ψευτοκουλτούρες, περίεργες ατμόσφαιρες, στατικά πλάνα, δυστυχισμένους, ορφανά παιδάκια, κλάμα, μιζέρια, βρωμιά κλπ Ούτως ή άλλως, για τέτοιο υλικό και τα 24fps είναι υπεραρκετά. :D

Θέλω σύγχρονες αμερικανιές, με γρήγορες εναλλαγές δράσης, έντονα, ακόμα και κορεσμένα χρώματα, ελάχιστους περιττούς διαλόγους. Όλα βασισμένα στον οπτικό εντυπωσιασμό. Η φυσικότητα δεν με τραβάει, ούτε η προσπάθεια των συντελεστών να βάλουν την τέχνη πάνω από το θέαμα. Με διώχνουν.

Όλα αυτά που θέλω έχουν πρόβλημα με τα 24fps. Προτιμώ λοιπόν να δω μία ταινία πειραγμένη, γιατί τα έξτρα τεχνουργήματα που θα εμφανιστούν με ενοχλούν λιγότερο από την κίνηση των λίγων fps.


Υ.Γ.1 Ο σκηνοθέτης μπορεί να απαιτήσει να καταργηθεί το πλήκτρο FF και να θέλει με το ζόρι να παρακολουθήσουμε ατέλειωτους διαλόγους και κοιλιές στην ταινία του. Εμείς θα πούμε; Α, εντάξει, επειδή το λέει έτσι είναι; :D

Υ.Γ.2 Και φυσικά βλέπω ανάλαφρα τέτοιου είδους αψιμαχίες. Σιγά μην "τσακωθώ" για τον ήχο και την εικόνα.
:drinks:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Υ.Γ.2 Και φυσικά βλέπω ανάλαφρα τέτοιου είδους αψιμαχίες. Σιγά μην "τσακωθώ" για τον ήχο και την εικόνα.
και στον ηχο και στην εικονα βλεπει οπως γουσταρει ο καθενας....
...μην κοιτας τι λενε, κουβεντα να γινεται ;)

να τσακωθεις ομως για ναχουμε να διαβαζουμε :lolsign:
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Yπερεκτιμημενη και η καλλιτεχνικη αποψη του ''δημιουργου'' :D.Ποιος ειναι ο δημιουργος ? Η εταιρεια παραγωγης μπορει να χρεωκοπσε και τα δικαιωματα να τα πηρε αλλο studio_O σκηνοθετης μπορει να ειχε στησει ολοκληρη την ταινια στο μυαλο του με τον ταδε ηθοποιο , αλλα να κατεληξε η να του φορτωθηκε η τεταρτη επιλογη επειδη οι τρεις πρωτοι εχουν συμβολαιο κανουν διαφημιστικ η εχουν προσωπικες υποχρεωσεις (σικ εκφραση για την κλινικη αποτοξινωσης ).Η μπορει να ηθελε εξωτερικα γυρισματα αλλα να εφαγε οικονομικο ακυρο επειδη ο παραγωγος ειχε ασχημο διαζυγιο με την 26χρονη τεταρτη συζυγο του.Ο ηθοποιος ? Ο ηθοποιος μπορει να ειναι η ισχυρη προσωπικοτητα και να αλλαζει τους σκηνοθετες οπως αλλαζει ο Ροναλντο τους προπονητες και να εχει κανει τις πρωταγωνιστριες του να τον μισουν , ασχετως της ..χημειας που εκλαμβανει ο σινεφιλ θεατης :D
Και ποια η καταληξη αυτης της ..επιπονης καλλιτεχνικης διαδικασιας που δεν αξιζει τιποτα λιγοτερο απο τον σεβασμο μας ? :D Ο προβληματισμος για το πως φαινεται η εικονα οταν οδηγαει μοτοσακο ο Τζεισον Μπορν και ο Ιθαν Χωκ και οταν πηδαει στους τοιχους ο αμειζινγκ παπαρμαν.Ουτε η κορυφαια στιγμη του Μπεργκμαν να ηταν πια :D
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
και στον ηχο και στην εικονα βλεπει οπως γουσταρει ο καθενας....
Φυσικά!

Αυτό που δεν συζητιέται συχνά είναι οι τεχνικές απαιτήσεις του είδους μουσικής ή ταινιών που απολαμβάνει ο καθένας.

Μουσική που να απαιτεί ιδανικές ρυθμίσεις, pdf, μελέτη χώρου κλπ (κλασική, ορχηστρική, Live ...) δεν ακούω σχεδόν ποτέ. Άρα η έρευνα αγοράς ηχητικού εξοπλισμού περιορίζεται μόνο στην μέγιστη ένταση, την εταιρεία, την εμφάνιση. Αν είχα έξτρα λεφτά για ξόδεμα θα γούσταρα κι ένα χαϊεντάδικο σύστημα με εντυπωσιακή σχεδίαση. Προσοχή! Δεν λέω ότι θα έπαιζε καλύτερα ή χειρότερα από το τάδε super duper μίνι ενεργό ηχείο. Θα μου ήταν αδιάφορο. Το βλέπω ως είδος πολυτελείας κι όχι ως εργαλείο. Όπως το καλό ρολόι που το φοράω για κόσμημα και βλέπω την ώρα στο κινητό. :)

Στις ταινίες ο όρος εντυπωσιασμός έχει πολλές ερμηνείες αναλόγως με τον θεατή. Άλλος εντυπωσιάζεται με την υπόθεση, άλλος με την αληθοφάνεια, άλλος με την ηθοποιία, άλλος με τη σκηνοθεσία, άλλος με την ατμόσφαιρα, άλλος με το soundtrack, άλλος με τα μηνύματα κοκ. Εγώ με το θέαμα, τη βία, την υπερβολή και τις γρήγορες εναλλαγές. Άσε που θέλω και κορεσμένα χρώματα γιατί τα φυσικά με ξενερώνουν. Για παράδειγμα το CSI Miami το λάτρεψα για τα χρώματά του.

CSI Miami, Why are colors Orange, Blue and Green so Saturated, Why are the colours so strong???? :D


O Tom Cruise καλά κάνει και προτρέπει τους θεατές να εφαρμόσουν τη συμβουλή του. Γιατί οι περισσότεροι κάτοχοι οπτικών μέσων δεν ξέρουν καν τι είναι το frame interpolation και πώς γίνεται on/off. Μπορεί λοιπόν κάποιοι να βλέπουν ταινίες με FI χωρίς να γνωρίζουν ότι είναι ενεργοποιημένο και να τους άρεσαν περισσότερο αν δεν ήταν. Αρκετοί βέβαια δεν θα καταλάβουν τίποτα.

Για τους πιο επίμονους ισχύει το: Διάβασε, μάθε και μετά διάλεξε.


 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
κατσε να τσακωθουμε λιγο :roflmao:

π.χ........μαρεσει το 24fps και οχι το FI και βλεπω με e shift :roflmao::roflmao:

δλδ μιλαμε για πολυ γελιο....:laugh:
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Mπορει μερικοι να το γουσταρουν και στους διαλογους .Μπορει να τους δινει <θεατρικη> αισθηση :D
Aντι να γυρνανε το χομπιτ και να γκρινιαζει ο κοζμος ας γυρισουν ενα ριμεικ των 12 ενορκων και των 10 μικρων ινδιανων , να αποσυντονισουν και το σινεφιλ χαρντκορ κοινο που αντιστεκεται σθεναρα. :D
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top