ΠΡΟΒΛΗΜΑ σε Mazda CX7 για ΑΓΝΩΣΤΟ λόγο

Μηνύματα
5
Reaction score
3
Καλησπέρα,
Πήρα ένα Mazda CX7 το οποίο έχει εργοστασιακά ηχοσύστημα BOSE με ενισχυτή και φοράει μια ΟΕΜ οθόνη aftermarket (κινέζικη). Μόλις ανάβω το αυτοκίνητο, έχει φοβερά παράσιτα τα οποία είναι και στο ραδιόφωνο και σε CD, αλλά και όταν συνδέω το κινητό μου. Μετά από περίπου 20-30 λεπτά σταματάνε και παίζει κανονικά χωρις παρασιτα. Μου είπε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης πως το καλοκαίρι που έχει ζέστη δεν το κάνει τόσο πολύ. Θεωρείτε πως είναι πρόβλημα της πηγής, του ενισχυτή ή κάτι άλλο; Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
6.608
Reaction score
5.167
Τις ενώσεις τις έλεγξες μήπως κάτι δεν κάνει καλά επαφή; Αποσύνδεσες και ξανασύνδεσες όλα τα καλώδια;
 

Μηνύματα
29.221
Reaction score
23.248
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΟΤΕΡΑΚΙ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΑ

ΠΑΡΑΣΙΤΑ. ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΗΤΑΝ ΟΙ ΚΑΘΑΡΙΣΤΗΡΕΣ Η ΟΙ ΠΙΠΕΣ ΣΤΑ ΜΠΟΥΖΙ.

ΜΟΛΙΣ ΕΒΑΖΕΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΣΙΤΙΚΕΣ ΣΤΑΜΑΤΑΓΕ ΤΟ ΗΧΗΤΙΚΟ ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ!! :p
 

Μηνύματα
14.979
Reaction score
20.644
Καλησπέρα,
Πήρα ένα Mazda CX7 το οποίο έχει εργοστασιακά ηχοσύστημα BOSE με ενισχυτή και φοράει μια ΟΕΜ οθόνη aftermarket (κινέζικη). Μόλις ανάβω το αυτοκίνητο, έχει φοβερά παράσιτα τα οποία είναι και στο ραδιόφωνο και σε CD, αλλά και όταν συνδέω το κινητό μου. Μετά από περίπου 20-30 λεπτά σταματάνε και παίζει κανονικά χωρις παρασιτα. Μου είπε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης πως το καλοκαίρι που έχει ζέστη δεν το κάνει τόσο πολύ. Θεωρείτε πως είναι πρόβλημα της πηγής, του ενισχυτή ή κάτι άλλο; Ευχαριστώ
Και εμένα το έκανε η κινεζική οθόνη που είχα (μήπως είναι Lenovo; ) αλλά δεν πρόλαβα να μάθω τι ήταν γιατί έκανε και άλλα κολλήματα και τελικά την έσπασα.
Πέτα την, έχω δοκιμάσει 3 (από τις ακριβότερες) είναι ΌΛΕΣ γτπ.
Πάρε μια καινούρια κινεζιά με την σκέψη ότι αν σου βγάλει πάνω από 3 χρόνια κάνεις πάρτι.
Διαφορετικά υπάρχουν και οι κανονικές αλλά δεν ενσωματώνονται εύκολα στις μεγάλες διαγωνίους πχ

IMG_20230204_094745.jpg


Αλλά είναι μακράν λειτουργικότερες πλέον και απευθύνονται σε οδηγούς που δεν θέλουν εκτός από την κίνηση να τους κάνει τα νεύρα κρόσσια και η κινεζική πηγή.
Για το θέμα της ενσωμάτωσης του εργοστασιακού Bose δεν ξέρω να σου πω , ήταν από τα πρώτα πράγματα που βγήκαν από το αυτοκίνητο.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
3
Δεν έχω δοκιμάσει να αποσυνδέσω κάποιο καλλώδιο αφού πραγματικά δεν έχω ιδέα από αυτά. Η οθόνη είναι αυτή που εφαρμόζει στο μαμά ταμπλό. Μήπως να δοκιμασω τις επαφές του ενισχυτή που έχω πρόσβαση και ειναι στο πορτ μπαγκαζ; Πήγα σε 2 ηλεκτρονικούς οι οποίοι μου είπαν η πηγή εχει πρόβλημα ή ο ενισχυτης αλλά μου κλείνουν ραντεβου σε 15 μέρες.
 

Attachments


Μηνύματα
14.979
Reaction score
20.644
Η πηγή στάνταρ.
Και πολύ κράτησε , αυτή πρέπει να είναι πάνω από 5 χρόνια εγκατεστημένη.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
3
Είναι από το 2013 μου είπε. Αλλά μου φαίνεται πολύ παράξενο το γεγονός πως μετά απο 30 λεπτά παίζει κανονικά. Πάω για πηγή μάλλον οπότε
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.283
Reaction score
853
Αυτό το λειτουργεί μετά από μισή ώρα λογικά είναι η πηγή, θα δοκίμαζα απλά μια άλλη για το 100%.
 



Μηνύματα
14.979
Reaction score
20.644
Ένα άλλο θέμα που θα αντιμετωπίσεις είναι το εξής, οι πηγές που κυκλοφορούν για cx7 ,φτιάχτηκαν για το face-lift. Μοιάζουν αλλά έχουν μικρές διαφορές , δε θα εφαρμόσουν όσο καλά εφάρμοσε η συγκεκριμένη που ήταν για τα προ του 11.
Στην Κίνα το cx7 κυκλοφόρησε μόνο στην έκδοση FL οπότε έκτοτε δεν βγάζουν για το άλλο και ας γράφουν ότι δήθεν κάνει.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
3
Θα πάω άυριο σε εναν ηλεκτρονικό να το δείξω και θα επανέλθω με το τι θα μου πει.. συγκεκριμένασκεφτόμουν να βάλω μία οθόνη που έχω βρει στο ίντερνετ αλλά θα το κοιτάξω αυτό που λες αν δεν εφάπτει καλά.

 

Μηνύματα
14.979
Reaction score
20.644
Όλες αυτές οι 9αρες είναι όπως σου τις είπα. Έχουν το ίδιο πλαίσιο και την ίδια οθόνη. Οι γωνίες θέλουν στρογγυλεμα για αρχή , η βάση του alarm θέλει κατέβασμα από πίσω εκεί που πιάνουν βίδες για να βγει το κουμπί πιο έξω αλλιώς δεν δουλεύει.
Επίσης αν θυμάμαι καλά θέλει και λίγο κατέβασμα από πίσω το πλαίσιο γιατί βγαίνει πιο έξω ψηλά.
Γενικα με λίγη δουλειά γίνεται ανθρώπινη - δε θα δείχνει όπως η προηγούμενη βέβαια που ήταν σχεδόν εργοστασιακή - αλλά πρέπει να ασχοληθεί ο εγκαταστάτης και ναην σου πει "έτσι πάει αυτό"
 

Μηνύματα
5
Reaction score
3
Καλησπέρα! Τελικά το πρόβλημα ήταν όντως η πηγή. Τα παιδιά που το πήγα ασχολήθηκαν λεπτομερώς και με πολύ μεράκι και αλλάξαμε οθόνη. Έγινε φοβερή δουλειά οπτικά.
ABDBAE14-368F-4053-8894-2C7000E31CA7.jpeg
0252D680-AD6D-4AE0-864C-743E37C4CF27.jpeg
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.876
Reaction score
41.086
Εμένα σε τεσλα μου φέρνει o_O
η πάνω εικόνα είναι κλασσική apple play οθόνη
η κάτω εικόνα θυμίζει λίγο από την όψη του ραδιόφωνου που είχαν μια δεκαετία πριν κάποια μερσεντε
 

Μηνύματα
14.979
Reaction score
20.644
Μια χαρά το κάνανε
Το trip info είναι πατημένο το menu στο τιμόνι και πάνω/κάτω σταθμός από το τιμόνι ή έχει μενού για εργοστασιακό χειρισμό ;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.063
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top