Παράσιτα στα ηχεία με σύνδεση hdmi

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Καλησπέρα,

Έχω φτιάξει ένα καινούργιο σύστημα υπολογιστή από την αρχή και δοκίμασα να δω την πρώτη μου ταινία. Συνδέσω λοιπόν τον υπολογιστή με hdmi στην τηλεόραση και από την αρχή που το σύνδεσα, ξεκίνησε να έχει "ηλεκτρονικά παράσιτα", αν θα μπορούσα να το πω έτσι από τα ηχεία.

Η συνδεσμολογία έχει ως εξής:
Υπολογιστής με hdmi στην τηλεόραση, από εκεί δεύτερο καλώδιο hdmi από το eARC στον ενισχυτή. Ο AVR είναι συνδεδεμένος με τελικό ενισχυτή που αναλαμβάνει τα μπροστινά ηχεία.

Ο θόρυβος ακούγεται μόνο από τα μπροστά ηχεία που είναι συνδεδεμένα στον τελικό. Επίσης τα τελικά στάδια είναι ρυθμισμένα μία σκάλα πριν το τέρμα. Αν κατεβάσω ένταση από τον τελικό χαμηλώνει το buzz αλλά δεν παύει να ακούγεται άκρως ενοχλητικά.
Ο avr είναι ο marantzsr7011 και ο τελικός είναι crown xls 2002.

Από ότι έψαξα θα ωφείλεται λογικά κάποια κακή γείωση του υπολογιστή σε ένα από τα κομμάτια του;
Να αναφέρω πως το συγκεκριμένο θέμα το κάνει και με ένα φθηνό φορτιστή λάπτοπ που δεν έδωσα και ιδιαίτερη σημασία γιατί δεν καιγόμουν αλλά τώρα παραπάει...

Πείτε μου πως υπάρχει κάποια εύκολη λύση σε αυτό το θόρυβο είναι πραγματικά ενοχλητικό σε κομμάτια που είναι όλα του κουτιού, ίσα που πρόλαβα να τον συναρμολογήσω και να τον σετάρω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Χρήστος
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Αρχικά, αποσυνδέεις τα πάντα που έχουν να κάνουν με τον υπολογιστή ( επαναφέρεις το σύστημα στη κατάσταση που δεν είχε καθόλου θόρυβο ) και τα συνδέεις απο την αρχή ένα ένα για να βρεις τον φταίχτη. Όταν τον εντοπίσεις, βλέπουμε. Προφανώς είναι θέμα βρόγχου γείωσης.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Το σύστημα δεν κάνει θόρυβο γενικά εκτός και εάν συνδέσω το hdmi στην τηλεόραση. Δηλαδή κάτι παίζει από τον υπολογιστή, αφού χωρίς αυτόν δεν κάνει θόρυβο. Έχω δοκιμάσει να αλλάξω καλώδιο hdmi, 2 φθηνά έχω του 10αρικου όλα και όλα, το οποίο δεν δούλεψε. Δοκίμασα να αλλάξω θύρα του hdmi στην τηλεόραση επίσης δεν δούλεψε.

Όταν είχα πάρει εκείνο τον φορτιστή της κακιάς ώρας του λαπτοπ είχα δοκιμάσει να τον φέρω από άλλη πρίζα αλλά εξακολουθούσε να κάνει θόρυβο, οπότε υποθέτω θα κάνει το ίδιο και με το πισί εάν το συνδέσω σε άλλη πρίζα. Αν και θα το δοκικάσω να το αποκλείσουμε σίγουρα.

Γενικώς επειδή είναι συνδεδεμένος ο τελικός με rca έχει ένα ανεπέστητο θόρυβο ούτως η άλλως στα ηχεία αλλά όχι αυτά τα παράσιτα που βγάζει. Δεν τα ακούς δηλαδή εάν δεν έρθεις στα 20 εκατοστά από τα ηχεία. Τώρα ακούς τον θόρυβο από τον καναπές στα 2.5 μέτρα.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
Δοκίμασε με ένα φθηνό HDMI καλώδιο που είτε θα κόψεις ράψεις μη συνδέοντας τον αγωγό της γείωσης, είτε καλύπτοντας το pin17 στο ένα βύσμα με μη αγώγιμο υλικό.
Αν ησυχάσεις έτσι από τον θόρυβο, βρήκες τον φταίχτη αλλά και την λύση :D
 

Μηνύματα
58
Reaction score
57
Δοκίμασε να αλλάξεις την πολικότητα της πρίζας του υπολογιστή (βάλε ανάποδα το καλώδιο του ρεύματος στην πρίζα).
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Δοκιμασμένα όλα τα παραπάνω και δεν κάνουν τίποτα! Το ίδιο πρόβλημα με κατατρώει χρόνια τώρα. Και τι δεν έκανα! Μέχρι και ρεύμα κατευθείαν από τον πίνακα, μόνο για τα μηχανήματα έφερα. Επίσης δοκίμασα όλα σχεδόν τα αντί παρασιτικά του εμπορίου. Καλώδια φτηνά, ακριβά όλα δοκιμασμένα... Ο θόρυβος ότι θέλει κάνει! Άλλοτε βρίσκεται παρών, άλλοτε εξαφανίζεται! Στο τέλος έμαθα να ζω με αυτόν. Σημειωτέον ότι μέχρι τώρα έχω αλλάξει 3 τελικούς.
 

TGD

Μηνύματα
7.203
Reaction score
7.228
"Κόψε" την γείωση από τον υπολογιστή. Εγώ έχω ένα καλώδιο με θηλυκό σούκο από τη μεριά του υπολογιστή και διπολικό αρσενικό από τη μεριά της πρίζας. Με αυτό λύθηκαν τα προβλήματα θορύβου από τη γείωση.
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Καλημέρα,


Furman PL-Plus CE
515€



Το δοκιμάζεις και αν δεν σου κάνει το επιστρέφεις (30-Day Money-Back Guarantee).

Υπάρχει αρκετά μεγάλη πιθανότητα να σου λύσει το πρόβλημα σου. Θα χρειαστείς και καλώδια ρεύματος γιατί δέχεται θυλυκά IEC (δες την πίσω φωτό του μηχανήματος στο link).
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Έχοντας τον ενισχυτή εντελώς αποσυνδεδεμένο και εκτός λειτουργίας, και παίζοντας μια ταινία στην τηλεόραση, ο βόμβος αυτός ακούγεται από τα μεγάφωνα της τηλεόρασης;
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Λοιπόν έχω νέα σχετικά με τον ήχο!

Καταρχάς βρήκα λύση, ευτυχώς για μένα, γιατί ήταν απλά μη ανεκτό. Σήμερα δεν είχα πρόσβαση σε κάποιο πολύπριζο της προκοπής και είπα να δοκιμάσω με ένα ξεχασμένο από τα βάθη του '90. Ήταν παλιό από τους δικούς μου, κάπου σε μια ντουλάπα.
Τα σύνδεσα όλα επάνω σε αυτό, τρεις θέσεις έχει όλες και όλες, πισί, μαραντζ και τελικό, χωρίς οτιδήποτε άλλο κουμπωμένο.
Ανοίγω τις συσκευές και ησυχία!!!
Λέω εδώ είμαστε και ξεκινάω τις δοκιμές. Δοκιμάζω να κουμπώσω άλλο πολύπριζο επάνω και να τραβάει ρεύμα από το παλιό. Ξεκινάει και πάλι ο ήχος...
Με τα πολλά κατέληξα να κουμπώσω στο παλιό πολύμπριζο ΜΟΝΟ τον τελικό και ο ήχος σταμάτησε...
Άρα από την πρίζα φέρνω δύο πολύπριζα το ένα κουμπωμένο στο άλλο και βάζω κανονονικά όλες τις συσκευές επάνω όπως τα είχα δηλαδή, ΕΚΤΟΣ του τελικού, που αντί να τον βάλω κατευθείαν στο πολύπριζο, κουμπώνω πρώτα το παλιό πολύπριζο στο καινούργιο και από εκεί βάζω κανονικά τον τελικό.

Οπότε, επισυνάπτω την παρακάτω φωτογραφία και αναζητώ κάποιον υπεύθυνα να πει σε εμένα και άλλα μέλη που έχουν παρόμοιο θέμα τι διαφορετικό μπορεί να έχει το αριστερό παλιό πολύπριζο από το δεξί που είναι τουλάχιστον 20 χρόνια νεότερο.
 

Attachments




Μηνύματα
58
Reaction score
57
Και ο υπολογιστής σου και ο τελικός έχουν φις με γείωση. Και οι δύο πρέπει να ενώνονται στην πρίζα με την σωστή πολικότητα και όχι με αναστροφή φάσης ουδετέρου (θα δουλέψουν μεν αλλά όχι σωστά). Θα μπορούσε, άσχετα με το παλιό πολύμπριζο, να πέτυχες την σωστή συνδεσμολογία κατα τις δοκιμές τυχαία. Επίσης όπως είπε και ο TGD, επί της ουσίας θα μπορούσε να είχε πρόβλημα η γείωση στο παλιό πολύμπριζο, να μην είναι συνδεδεμένη και να μην έχεις πιθανές επιστροφές ρεύματος από την γείωση στον τελικό. Αυτό θα σήμαινε ότι μπορεί να έχεις πρόβλημα με την γείωση στο σπίτι ή με μια συσκευή κάπου που διαρέει ρεύμα.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.134
... αναστροφή φάσης ουδετέρου (θα δουλέψουν μεν αλλά όχι σωστά)....
Έχουν καμία ένδειξη οι πρίζες του υπολογιστή ή του ενισχυτή για το ποιος αγωγός θα είναι η φάση;
Όχι... οπότε πως να κάνεις "αναστροφή" σε κάτι που δεν έχει "φορά";
Τέλος πάντων... λέω εγώ τα δικά μου, μη δίνετε σημασία...

διαφορετικό μπορεί να έχει το αριστερό παλιό πολύπριζο από το δεξί που είναι τουλάχιστον 20 χρόνια νεότερο.
Μου έχει τύχει κινεζιά που είχε μεν τα σιδεράκια της γείωσης στις πρίζες, αλλά δεν είχε καν το τρίτο καλώδιο γείωσης...
Και τα 2 που είχε ήταν για τον ...διάολο, έβαλε ηλεκτρική σκούπα η κυρά πάνω του και μου είπε "κάτι μυρίζει".... ήταν ζεστό το καλώδιο...
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Αυτό με το φις θα το δοκιμάσω ώστε να το απορρίψουμε, εάν χρειαστεί.
Σε ένα τόσο παλιό πολύπριζο σίγουρα κάτι δεν θα λειτουργεί σωστά, γιατί δοκίμασα και με άλλο πολύπριζο αρκετά καινούργιο, εκτός των δύο που είχα και εξακολουθούσε να έχει θόρυβο. Οπότε όντως κάτι θα παίζει με το συγκεκριμένο πολύπριζο. Το θέμα είναι εάν χαλάσει το συγκεκριμένο τι κάνουμε, οπότε πρέπει να βρω και μία εναλλακτική ή έστω τι προξενεί το πρόβλημα για να το λύσω μία και καλή.
Δεν είμαι σίγουρος πως μπορεί να σχετίζονται οι υπόλοιπες συσκευές στο σπίτι με το πρόβλημα γείωσης σε αυτές τις συσκευές.
Δηλώνω άσχετος με ηλεκτρολογικά, καθώς ποτέ δεν με απασχόλησε κάποιος θόρυβος ή κάτι παρόμοιο. Είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω κάτι τέτοιο.. και σίγουρα είναι από τα πιο εκνευριστικά.

Το παλιό πολύπριζο το έχω ξανά χρησιμοποιήσει παλιότερα, όμως έχει κάνει μέχρι φορτίσεις κινητών. Δεν έχω ιδέα από που προέρχεται το συγκεκριμένο καθώς όχι μόνο δεν το αγόρασ
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Οπότε, επισυνάπτω την παρακάτω φωτογραφία και αναζητώ κάποιον υπεύθυνα να πει σε εμένα και άλλα μέλη που έχουν παρόμοιο θέμα τι διαφορετικό μπορεί να έχει το αριστερό παλιό πολύπριζο από το δεξί που είναι τουλάχιστον 20 χρόνια νεότερο.
Δεν ειμαι ειδικος ουτε κατα διανοια σε τετοια θεματα αλλα το τι ειναι διαφορετικο αναμεσα στο αριστερο παλιο πολυμπριζο και το δεξι ειναι οφθαλμοφανες και δεν θα μου φαινοταν παραξενο να ειναι η αιτια των προβληματων.
Το καινουριο εχει διακοπτη, λαμπακι, και ενα κυκλωμα που μετατρεπει το AC σε USB 5V. Αρκει να εχει προβλημα ενα απο ολα αυτα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Καλημέρα,


Furman PL-Plus CE
515€



Το δοκιμάζεις και αν δεν σου κάνει το επιστρέφεις (30-Day Money-Back Guarantee).

Υπάρχει αρκετά μεγάλη πιθανότητα να σου λύσει το πρόβλημα σου. Θα χρειαστείς και καλώδια ρεύματος γιατί δέχεται θυλυκά IEC (δες την πίσω φωτό του μηχανήματος στο link).
Πέραν της προφανούς διαφοράς στην τιμή, τι διαφορά έχει αυτό που προτείνεις με το APC Voltage regulator;
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Μου έχει τύχει κινεζιά που είχε μεν τα σιδεράκια της γείωσης στις πρίζες, αλλά δεν είχε καν το τρίτο καλώδιο γείωσης...
Και τα 2 που είχε ήταν για τον ...διάολο, έβαλε ηλεκτρική σκούπα η κυρά πάνω του και μου είπε "κάτι μυρίζει".... ήταν ζεστό το καλώδιο...
Η μεγαλυτερη απατη που γινεται με τα φτηνα ηλεκτρολογικα ειναι οτι αντι για καλωδια με χαλκινα συρματα, χρησημοποιουν επιχαλκωμενα αλουμινιου (CopperCladAlumium) που φυσικα εχουν διαφορετικο current rating και δεν σηκωνουν πολλα πολλα.
δοκίμασα και με άλλο πολύπριζο αρκετά καινούργιο, εκτός των δύο που είχα και εξακολουθούσε να έχει θόρυβο. Οπότε όντως κάτι θα παίζει με το συγκεκριμένο πολύπριζο.
Μπορεις να ανεβασεις μια φωτογραφια με ολα τα πολυμπριζα που ειχαν το ιδιο προβλημα μαζι? Δες και αν ειναι ιδια μαρκα η ιδιας προελευσης.
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.973
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top