Παρουσίαση HiFi συστήματος


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αγαπητοί συνφορμίτες καλημέρα,

Μετά από αρκετή σκέψη, έκανα το προφανές! (ο χρόνος απόκρισης για να κάνει κάποιος πράξη την λογική σκέψη, δεν είναι πάντα άμεσος).

Με βάση αυτήν την παραδοχή λοιπόν έφτασα στο τέλος το 2021 για να αντιπαραβάλλω με αριθμούς αυτό που εγώ έλεγα "ακούω καλά"

Το κούρδισμα του χώρου έγινε (με ειδικό και ΟΧΙ με τα αυτιά μου) και μπορώ να πώ με σιγουριά ότι πλέον κοιμάμαι πιο ήσυχα (το ηχητικό αποτέλεσμα βελτιώθηκε και δεν είναι placebo-καθρεφτάκια στους ιθαγενείς).

Αυτά γιατι δεν έχω σκοπό να κάνω παραπάνω ανάλυση για το θέμα του treatment στον χώρο (Άλλωστε υπάρχουν συνφορμίτες με μεγάλη εμπειρία και το φωνάζουν μονιμα- τις φωνές αυτές άκουσα!!)

Τα τελικά απότελέσματα είναι τα παρακάτω:
View attachment 232876

τα πλάγια panels μετακινήθηκαν και τα πίσω ανάλογα (έμειναν σταθερά τα οροφής και τα πίσω από το ηχοσύστημα)
Θα μπορούσαμε να μετακινήσουμε και τα οροφής, αλλά βρήκαμε μια ισσοροπία στην μέτρηση και τα αφήσαμε.

Κάπου στο 5 ώρο κουρδίσαμε και τα subs (πρώτα κουρδίστηκαν ένα - ένα τα ηχεία / subs κλειστά και μετά τα subs, phases κλπ)

View attachment 232877
Από αισθητικής πλευράς σκίζει...
Φανερή από την απόκριση (προφανώς υπό εξομάλυνση 1/6 οκτάβας) η απουσία ισοστάθμισης...Θα έπρεπε οπωσδήποτε να διερευνηθεί και να εντοπιστεί η αιτία για τη χαρακτηριστική ανισορροπία μεταξύ 250 και 400 Hz...
 

Μηνύματα
140
Reaction score
382
Από αισθητικής πλευράς σκίζει...
Φανερή από την απόκριση (προφανώς υπό εξομάλυνση 1/6 οκτάβας) η απουσία ισοστάθμισης...Θα έπρεπε οπωσδήποτε να διερευνηθεί και να εντοπιστεί η αιτία για τη χαρακτηριστική ανισορροπία μεταξύ 250 και 400 Hz...
Ναι έχετε δίκιο, η ισοστάθμιση μου επισημάνθηκε για να μπορέσω να ρυθμίσω την ένταση των υψηλών ( εάν το λέω σωστά!) συχνοτήτων.
Απλά θα κοίταζα κάτι που να μην θέλει πολύ ρύθμιση από την μεριά μου, κάτι που να είναι plug n play.

Επίσης σωστά λέτε τα 5 db που χάνω μεταξύ 250 / 400 δεν διερευνήθηκε, διότι κάπου στο 5ωρο με 6 ωρο παραδώσαμε πνεύμα και δεν είχαμε κουράγιο για να πειράξουμε θέσεις, panels ....και δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να συμβάλει?
 

Μηνύματα
1.338
Reaction score
661
είσαι ώριμος πλέον για την προσθήκη στο σύστημά σου ενός SHD. Η πλάτη της καρέκλας δεν είναι λίγο ψηλή. Με υγεία να απολαμβάνεις το σύστημά σου και να αποτελεί την όαση στην καθημερινότητά σου.
 

Μηνύματα
140
Reaction score
382
Καλημέρα, έχετε δίκιο για την αγορά ενός roon corrector και μάλλον η ορθολογική λύση είναι ένα minidsp SHD. ( Έχει ωριμάσει σαν σκέψη και πιθανότατα μετά τις γιορτές να προχωρήσω σε υλοποίηση).

Η καρέκλα έχει ψηλή πλάτη, αλλά δεν είδα να παρουσιάζει κάποιο θέμα σαν θέση ακρόασης.

Σας ευχαριστώ για τις ευχές!
 

Μηνύματα
975
Reaction score
2.119
Συγχαρητήρια, είναι υπέροχο. Για τα υπόλοιπα θα διαφωτίσουν οι γνώστες εδώ μιας και εγώ τώρα πρόσφατα ξεκίνησα να κάνω τα πρώτα μου βήματα στο χόμπι αυτό
 

Μηνύματα
140
Reaction score
382
Συγχαρητήρια, είναι υπέροχο. Για τα υπόλοιπα θα διαφωτίσουν οι γνώστες εδώ μιας και εγώ τώρα πρόσφατα ξεκίνησα να κάνω τα πρώτα μου βήματα στο χόμπι αυτό
Καλημέρα, σας ευχαριστώ, καλές γιορτές!
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.691
#238
-
5ο βήμα, αναβάθμιση των ενισχυτικών από τον Τσακιρίδη, Το Artemis plus σε ultima Και ακολούθως το Alexander pro σε ultima και τέλος το Phono zeus σε ultima. (δεν μπορώ να στείλω ακόμη εντυπώσεις γιατί τα παρέλαβα την Δευτέρα και θέλουν στρώσιμο......
-
Χρόνια Πολλά .
Πες μας λίγο τις εντυπώσεις σου απ το πιο πάνω set με τα Spendor & proac .
Ευχαριστώ .
 

Μηνύματα
140
Reaction score
382
#238
-
5ο βήμα, αναβάθμιση των ενισχυτικών από τον Τσακιρίδη, Το Artemis plus σε ultima Και ακολούθως το Alexander pro σε ultima και τέλος το Phono zeus σε ultima. (δεν μπορώ να στείλω ακόμη εντυπώσεις γιατί τα παρέλαβα την Δευτέρα και θέλουν στρώσιμο......
-
Χρόνια Πολλά .
Πες μας λίγο τις εντυπώσεις σου απ το πιο πάνω set με τα Spendor & proac .
Ευχαριστώ .
Καλημέρα σας,

θα προσπαθήσω να μην κουράσω και να είμαι περιεκτικός:

Spendor Classic 2/3

1. Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής
2. Οι μεσαίες είναι τρομερές-τα χαμηλά καθαρά και καθόλου κουραστικές οι πολύωρες ακροάσεις.
3. Παίζουν με Φυσικότητα και με ρεαλιστικό τρόπο όλα τα είδη μουσικής!
4. Η απόσταση μεταξύ τους στα 2,14μ ισοσκελές τρίγωνο. Γεμίζουν τον χώρο (3.5Χ3,5 = 12,25 τμ ΑΝΕΤΑ)
5. Σε χαμηλές ακροάσεις η συμπεριφορά τους επίσης πολύ καλή!
6. Παίζει καλύτερα με αποστάσεις άνω των 80εκατοστών από τους πίσω τοίχους.

Proac Studio 130
1. Διαχωρισμός οργάνων
2. Ευκολότερο στην τοποθέτηση στον χώρο
3. Ανάλυση
4. Ακούσματα Jazz, rock, classic πολύ καλό, αλλά ώς εκεί!
5. bass impact σχεδόν καθόλου (έχεις την αίσθηση ότι κάτι λείπει...)

Tsakiridis Artemis Ultima (tung sol KT 150)[Mundorf Silvered Gold Oil πυκνωτές]-Alexander ultima [Mundorf Silvered Gold Oil πυκνωτές]
Στο τεύχος Δεκμβρίου 2021 yellow box έχει μια αναφορά για τον Artemis Ultra
1640680451355.png

1. Ποιότητα κατασκευής
2. Δύναμη με kT 150, βάθος σκηνής
2. Bαθύ χαμηλό ΟΧΙ πλαδαρό
3. Ζεστός ήχος αναδικνύει τις λεπτομέρειες των μουσικών οργάνων.
4. Σε τρίοδο και NF είναι η καλύτερη επιλογή για slow rock, jazz, classic ακούσματα (ακόμη καλύτερη ανάλυση)

Η επιλογή των συγγεκριμένων συνδυασμών ενισχυτή-ηχείων προήλθε από την έκθεση
ήχος και εικόνα 2017 ή 2018 στο Radisson νομίζω.

Εκεί τα είδα, εκεί τα άκουσα (Αίολος KT150 με spendor classic παρακάτω φωτο) και αποφάσισα ότι δεν θα ψάξω πολύ θα προσπαθήσω να τα κάνω set στον χώρο μου (αγόρασα πρώτα τα ενισχυτικά ta οποία έπαιζα με proac και κατόπιν τα spendor τα οποία είναι ξεκάθαρα καλύτερα ηχεία σε όλους τους τομείς σε σχέση με τα proac studio)
1640679494282.png




Παρακάτω και η γενική κλίση στην καμπύλη απόκρισης.
Δεν έχω μέτρηση με τα proac, αλλά τα spendor που έχουν πολύ καλύτερη αίσθηση του μπάσου σε σχέση με τα proac και παρόλα αυτά είναι σημαντική η εικόνα που παρουσιάζουν χωρίς την προσθήκη subs Vs με την προσθήκη subs.


1640680885160.png
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.948
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top