Παρουσίαση HiFi συστήματος


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μη μας κρατάς σε αγωνία, πως σου φάνηκε η προσθήκη των βελτιωτικών του χώρου; :)
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Υπερπανέμορφος χώρος!!!

Τα πάνελ διάχυσης είναι Vicoustic;;;
Τον χώρο επιμελήθηκε επαγγελματίας διακοσμητής;;

Το αποτέλεσμα είναι άψογο...!!!

Super!!!! :hi:
 


Μηνύματα
140
Reaction score
382
Μη μας κρατάς σε αγωνία, πως σου φάνηκε η προσθήκη των βελτιωτικών του χώρου; :)
Τα Panels είναι από Acoustic solution και μπορώ να πώ ότι είναι εξαιρετική η δουλειά που κάνουν, στον χώρο με το που κλείνεις την πόρτα εισόδου ακούς μια ησυχία.. κάνεις το απλο πείραμα χτυπώντας παλαμάκια και δεν αντηχεί το παραμικρό. Βοηθάει και το γεγονός ότι δεν υπάρχουν γυάλινες επιφάνειες απλά ένα παράθυρο σοφίτας και αυτό το καλύπτω με το roler που έχει. Ακούς μόνο την φωνή σου όταν μιλάς.. δεν το περίμενα ότι θα έχει τοσο καλό αποτέλεσμα.

Επιπλέον για τον Τάσο από την acoustic solution μπορώ να πώ ότι είναι επαγγελματίας και ψείρας. όλες οι συμβουλές δόθηκαν τηλεφωνικά και με email κατοπιν άπειρων φωτογραφιών του χώρου.
Υπερπανέμορφος χώρος!!!

Τα πάνελ διάχυσης είναι Vicoustic;;;
Τον χώρο επιμελήθηκε επαγγελματίας διακοσμητής;;

Το αποτέλεσμα είναι άψογο...!!!

Super!!!! :hi:
Υπερπανέμορφος χώρος!!!

Τα πάνελ διάχυσης είναι Vicoustic;;;
Τον χώρο επιμελήθηκε επαγγελματίας διακοσμητής;;

Το αποτέλεσμα είναι άψογο...!!!

Super!!!! :hi:
είαναι acoustic solution (Ελληνική εταιρία) , τον χώρο τον επιμελήθηκα εγώ, με stock που είχα από το φοιτητικό μου σπίτι και μετέπειτα από το εργένικο σπίτι... ευχαριστώ για τα καλά λόγια!
 

Μηνύματα
140
Reaction score
382
Σωστή η σειρά των επόμενων βημάτων.

Υπ'οψιν, πως αυτά τα "ολίγα" πάνελ που πρότεινα, δεν είναι καν για το 95% της "δουλειάς", αλλά ούτε και χρειάζεται περισσότερη εμμονή με το θέμα.

Βήμα βήμα είναι η πιο σωστή τακτική.

Στο τέλος αυτής της βήμα-βήμα πορείας, αν καταφέρεις να έχεις 4 σαμπ, θα είσαι άρχοντας.

Ήδη έχεις ακουστή και σαφή βελτίωση, δε τίθεται θέμα, και έχει πλάκα να βλέπεις όλη την εξέλιξη του σετάπ ,η διαδρομή είναι εξόχως διασκεδαστική.
Κώστα καλημέρα,

Θα ήθελα την συμβουλή σου σχετικά με το επόμενο βήμα που θα ήθελα να κάνω για να εξελίξω περαιτέρω τον ήχο. Ήδη με τα panels και με τα δύο subs που μου ανέφερες από την πρώτη! στιγμή ο ήχος σε σχέση με το ισοσκελές τρίγωνο ( πλέον 2 μέτρα Χ 2 μέτρα) είναι στα δικά μου αυτιά εξαιρετικός. Τονίζω στα δικά μου αυτιά διότι δεν έχω κάνει καμία μέτρηση.

Επειδή το budget είναι συγκεκριμένο και δεν γίνεται να κάνω όλα τα βήματα μαζί, σκέφτομαι το επόμενο να είναι αλλά δύο subs relt5i.( Όπως έχεις αναφέρει, σύνολο να γίνουν 4). Αλλά εμπρός στην θέση ακρόασης υπάρχει χώρος μόνο για δύο όπως δείχνει η φωτό που επισυνάπτω. Τα άλλα δύο σκέφτομαι να μπουν πίσω από την θέση ακρόασης. Όσο έψαξα για τοποθέτηση δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο για την πίσω θέση σε δικαναλο setup. Η δε rel αναφέρει για 2 και όχι για 4.

Επιπλέον η σύνδεση! Τα τωρινά έχουν συνδεθεί όπως υποδεικνύει η rel με την high level input κατευθείαν στον ενισχυτή δεξί ακροδέκτη και αντίστοιχα αριστερό ακροδέκτης για τα ηχεία.
( Κόκκινο κίτρινο στο + και μαύρο στο -).

Επειδή για ένα room correction που να έχει δυνατότητα σύνδεσης 4 subs δεν υπάρχει προς το παρόν, έχω δύο ερωτήσεις:
1. Sub δεξιά αριστερά από θέση ακρόασης είναι δόκιμο;
2. Σύνδεση των δύο θα μπορούσε στους ακροδέκτες του ενισχυτή ( δηλαδή να είναι δύο subs ανά center channel speaker με το βολικό high level intervonect της rel;)

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, οπότε έχεις χρόνο και μονολεκτικά μου απαντάς.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Λουκάς
 

Attachments



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Άμα είσαι τώρα ικανοποιημένος και δε νιώθεις να σου λείπει τίποτα, άστα ως έχουν.

Το by the book στήσιμο είναι διαφορετικό από αυτό που έχεις κάνει, και εμπεριέχει σωστό Κρος μεταξύ δορυφόρων και σαμπ, σωστή ενσωμάτωση των σαμπ στο πεδίο του χρόνου, χρήση dsp για την αναγκαία ισοστάθμιση και βεβαίως επιβολή ταργκετ κερβ στο σύνολο.

Όλα τα ανωτέρω γίνονται μόνο με μετρήσεις, είναι τυχαίο το αποτέλεσμα που έχεις άνευ μετρήσεων και απλώς είσαι τυχερός που δεν ακούς προβλήματα.

Όσο για τις θέσεις των σαμπ, αυτές έχουν εξηγηθεί κατ'επαναληψιν ποιες πρέπει να είναι (ένα σαμπ στη μεσοτητα κάθε τοίχου σε ένα τετράγωνο δωμάτιο, ή ένα σαμπ σε κάθε γωνία), μα για κάθε σαμπ η ανεύρεση της βέλτιστης για αυτό θέσης τοποθέτησης θα βρεθεί μόνο με μετρήσεις. Ακόμα και μικρομετακινησεις του καθενός σαμπ, μπορεί να οδηγήσουν σε σημαντική διαφοροποιηση της απόκρισής τους.

Όταν έχεις πολλαπλά σαμπ, μπορεί να προτιμήσεις θέσεις με διαφορετικές υποχωρήσεις στην απόκριση καθενός, εφόσον αυτές δε θα συμπίπτουν μεταξύ τους, άρα στο σύνολο δε θα χρειάζονται καμία ουσιαστική διόρθωση.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Θεωρώ Ότι με ένα minidsp και ρύθμιση από γνωστη θα είσαι και σούπερ και με πολύ μικρότερο κόστος .
Πιστεύω ότι είναι το επόμενο βήμα που πρέπει να κάνεις
 

Μηνύματα
140
Reaction score
382
καντα ντανα ! (να πω κι εγω τη μπουρδα μου :biggrin: )
και γ@μω τσι χωρους εχεις !!
:drinks:
Άμα είσαι τώρα ικανοποιημένος και δε νιώθεις να σου λείπει τίποτα, άστα ως έχουν.

Το by the book στήσιμο είναι διαφορετικό από αυτό που έχεις κάνει, και εμπεριέχει σωστό Κρος μεταξύ δορυφόρων και σαμπ, σωστή ενσωμάτωση των σαμπ στο πεδίο του χρόνου, χρήση dsp για την αναγκαία ισοστάθμιση και βεβαίως επιβολή ταργκετ κερβ στο σύνολο.

Όλα τα ανωτέρω γίνονται μόνο με μετρήσεις, είναι τυχαίο το αποτέλεσμα που έχεις άνευ μετρήσεων και απλώς είσαι τυχερός που δεν ακούς προβλήματα.

Όσο για τις θέσεις των σαμπ, αυτές έχουν εξηγηθεί κατ'επαναληψιν ποιες πρέπει να είναι (ένα σαμπ στη μεσοτητα κάθε τοίχου σε ένα τετράγωνο δωμάτιο, ή ένα σαμπ σε κάθε γωνία), μα για κάθε σαμπ η ανεύρεση της βέλτιστης για αυτό θέσης τοποθέτησης θα βρεθεί μόνο με μετρήσεις. Ακόμα και μικρομετακινησεις του καθενός σαμπ, μπορεί να οδηγήσουν σε σημαντική διαφοροποιηση της απόκρισής τους.

Όταν έχεις πολλαπλά σαμπ, μπορεί να προτιμήσεις θέσεις με διαφορετικές υποχωρήσεις στην απόκριση καθενός, εφόσον αυτές δε θα συμπίπτουν μεταξύ τους, άρα στο σύνολο δε θα χρειάζονται καμία ουσιαστική διόρθωση.
Κώστα ευχαριστώ για την άμεση!!!! Απάντηση.

Είμαι ευχαριστημένος οπότε θα μείνω εκεί.

Δεν θέλω να το μπερδέψω το τυχαίο αποτέλεσμα.

Εάν πέσω πάνω σε ένα απλό σε χειρισμό και εύκολο σε σύνδεση (μεταξύ pro & τελικού ενισχύτη) και οικονομικού room corrector πχ lyngdorf rp1 ίσως κάνω μια τελευταία προσθήκη στην ηχητική αλυσίδα (παλιό μεν, αλλά θα μου κάνει την δουλειά)

Για να έχω και μια δύο μετρήσεις και μια σωστή ισοστάθμιση του χώρου.

Ευχαριστώ ξανά
Θεωρώ Ότι με ένα minidsp και ρύθμιση από γνωστη θα είσαι και σούπερ και με πολύ μικρότερο κόστος .
Πιστεύω ότι είναι το επόμενο βήμα που πρέπει να κάνεις
Σωστά αλλά θέλει κάποια εξειδίκευση..
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Συμφωνώ .
Οπότε υπολόγισε λίγο παραπάνω στην χρέωση του καλιμπρατορα ώστε να στο ρυθμίσει και να σου μετρήσει και τον χώρο ώστε να μην βαδίζεις στα τυφλά αλλά στοχευμένα στα προβλήματα του χώρου σου
 

Μηνύματα
112
Reaction score
127
Οκ, δε διαφωνώ αν μπαίνει το κροσφιντ προ του ενισχυτή ακουστικών. Αν έχει τέτοια δυνατότητα ο φίλος, οκ.

Αν δεν έχει, θα πρέπει να την έχει ο ενισχυτής όμως.
Να τα πάλι τα Ναι μεν αλλα... Και άντε μετά εγώ ο τιφλαγκας να καταλάβω τι ναι το κροσφιντ κ αν πρεπει να τό'χει ο ενισχυτής και αν δεν το έδειχνε ψάρι αλλου
Να τα πάλι τα Ναι μεν αλλα... Και άντε μετά εγώ ο τιφλαγκας να καταλάβω τι ναι το κροσφιντ κ αν πρεπει να τό'χει ο ενισχυτής και αν δεν το έδειχνε ψάρι αλλου
αν δεν το έχει ψάχνω αλλου<iframe width="571" height="321" src="https://www.youtube.com/embed/aearRTD7vo4" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>ε ψαχτω τω
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.227
.....καλοάκουστα τα νέα εργαλεία . :hi:
Μιά ερώτηση ,
- ....όταν κάθεστε στην θέση ακρόασης , τα tweeter τών ηχείων σας , είναι στο ύψος τών αυτιών σας ή πιό ψηλά ;

-
 

Μηνύματα
140
Reaction score
382
.....καλοάκουστα τα νέα εργαλεία . :hi:
Μιά ερώτηση ,
- ....όταν κάθεστε στην θέση ακρόασης , τα tweeter τών ηχείων σας , είναι στο ύψος τών αυτιών σας ή πιό ψηλά ;

-
Είναι 98 εκατοστά το ύψος αυτιών από το έδαφος (καθισμένος στην πολυθρόνα) και το ύψος του tweeter από το έδαφος μεχρι την μεση του tweeter είναι 94.5 εκατοστά . ( 95 χονδρικά χωρίς το χαλί)

Είναι 98 εκατοστά το ύψος αυτιών από το έδαφος (καθισμένος στην πολυθρόνα) και το ύψος του tweeter από το έδαφος μεχρι την μεση του tweeter είναι 94.5 εκατοστά . ( 95 χονδρικά χωρίς το χαλί)
Οι 3 πόντοι έχουν να κάνουν με το πάτωμα της σοφίτας που έχει ελαφριά κλίση προς τα κάτω
 

Μηνύματα
140
Reaction score
382
Αγαπητοί συνφορμίτες καλημέρα,

Μετά από αρκετή σκέψη, έκανα το προφανές! (ο χρόνος απόκρισης για να κάνει κάποιος πράξη την λογική σκέψη, δεν είναι πάντα άμεσος).

Με βάση αυτήν την παραδοχή λοιπόν έφτασα στο τέλος το 2021 για να αντιπαραβάλλω με αριθμούς αυτό που εγώ έλεγα "ακούω καλά"

Το κούρδισμα του χώρου έγινε (με ειδικό και ΟΧΙ με τα αυτιά μου) και μπορώ να πώ με σιγουριά ότι πλέον κοιμάμαι πιο ήσυχα (το ηχητικό αποτέλεσμα βελτιώθηκε και δεν είναι placebo-καθρεφτάκια στους ιθαγενείς).

Αυτά γιατι δεν έχω σκοπό να κάνω παραπάνω ανάλυση για το θέμα του treatment στον χώρο (Άλλωστε υπάρχουν συνφορμίτες με μεγάλη εμπειρία και το φωνάζουν μονιμα- τις φωνές αυτές άκουσα!!)

Τα τελικά απότελέσματα είναι τα παρακάτω:
1639556874022.png


τα πλάγια panels μετακινήθηκαν και τα πίσω ανάλογα (έμειναν σταθερά τα οροφής και τα πίσω από το ηχοσύστημα)
Θα μπορούσαμε να μετακινήσουμε και τα οροφής, αλλά βρήκαμε μια ισσοροπία στην μέτρηση και τα αφήσαμε.

Κάπου στο 5 ώρο κουρδίσαμε και τα subs (πρώτα κουρδίστηκαν ένα - ένα τα ηχεία / subs κλειστά και μετά τα subs, phases κλπ)

1639557034304.png
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Μπράβο Λουκά, έγινε man cave . Φαντάζομαι πως θα παίζει.
Μετρήσεις κλπ ποιος έκανε;
 

Μηνύματα
140
Reaction score
382
Μπράβο Λουκά, έγινε man cave . Φαντάζομαι πως θα παίζει.
Μετρήσεις κλπ ποιος έκανε;
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια, οι μετρήσεις έγιναν από τον Τάσο Λύτρα- Acoustic Solutions (ουσιστικά από εκεί που αγόρασα τα panels)
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια, οι μετρήσεις έγιναν από τον Τάσο Λύτρα- Acoustic Solutions (ουσιστικά από εκεί που αγόρασα τα panels)
Τα ίδια πάνελ έχω χρησιμοποιήσει και εγώ και είμαι 100% ευχαριστημένος.
Δουλεύουν άψογα.
Καλοάκουστα με υγεία😊😊
 

Μηνύματα
140
Reaction score
382
Τα ίδια πάνελ έχω χρησιμοποιήσει και εγώ και είμαι 100% ευχαριστημένος.
Δουλεύουν άψογα.
Καλοάκουστα με υγεία😊😊
Τους διαχυτές εάν τους γυρίσεις ανάποδα δουλέυουν σαν απορρόφηση!
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top