Παρουσίαση HiFi συστήματος

Μηνύματα
140
Reaction score
382
Αγαπητοί συνφορμιτες σήμερα παρέλαβα το ενισχυτή ακουστικών και εκεί που ετοιμαζόμουν να απολαύσω την μοσικη μου με τα ακουστικά.. Διαπίστωσα οτι το tape out του ολοκληρωμένου δεν δίνει καθόλου ένταση στον προενισχυτη ακουστικών ( shiit heresy)! Με max ένταση στο ποτενσιομετρο του shiit μόλις που ακούγεται ( cd ή πικάπ ή Ραδιόφωνο). Καμια ιδέα?? Ενισχυτής Atoll in 100 και συνδεση στο tape out με rca στο in του shiit heresy.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Στο tape out ο ενισχυτής δίνει ότι ακριβώς παίρνει στην είσοδό του. Δεν βγάζει προενισχυμένο σήμα , αλλά το αμιγές line level που δέχεται στην είσοδο.
Μάλλον σου πέφτει λοιπόν χαμηλό το line out του tape out του ενισχυτή σου.
άποψή μου , δοκίμασε να πάρεις από το pre out του προενισχυτή σου , θα έχεις και volume.
Ωχ λάθος , τώρα είδα ότι είναι ολοκληρωμένος.


Ερώτηση . Εχει pre out?

Αν δεν έχει την έκατσες.
 



Μηνύματα
140
Reaction score
382
Στο tape out ο ενισχυτής δίνει ότι ακριβώς παίρνει στην είσοδό του. Δεν βγάζει προενισχυμένο σήμα , αλλά το αμιγές line level που δέχεται στην είσοδο.
Μάλλον σου πέφτει λοιπόν χαμηλό το line out του tape out του ενισχυτή σου.
άποψή μου , δοκίμασε να πάρεις από το pre out του προενισχυτή σου , θα έχεις και volume.
Ωχ λάθος , τώρα είδα ότι είναι ολοκληρωμένος.


Ερώτηση . Εχει pre out?

Αν δεν έχει την έκατσες.
Έχει preout και μάλιστα δύο

Απλα με το preout δεν μπιρω να ριξω την ένταση απο το ποτενσιομετρο του ολοκληρωμένου

Θα ακούγετε στον χώρο , όπως και στα ακουστικα!

Και μια πθο κοντινή φώτο
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Ε τότε θα βγάζεις την μία μπανάνα του κάθε ηχείου , όποια θέλεις, και θα δουλεύεις από το pre out για ακρόαση ακουστικών.Γιατί από οτι βλέπω διακόπτη ηχείων δεν έχει.
 









Μηνύματα
140
Reaction score
382
ΠΟια είσοδο επιλέγεις; Πρέπει να είναι η πηγή που παίζει (όχι το tape in που μπορεί πατατωδώς να έχει επιλεγεί :))
Οποια και να επιλεξω δεν ακούγεται!!
Οποια και να επιλεξω δεν ακούγεται!!
Σίγουρα παιζει η preout και μαλιστα σωστα. Χωρις θορύβους και καποιο συντονισμό. Το θεμα ειναι οτι ακούγεται και απο τα ηχεία
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Οποια και να επιλεξω δεν ακούγεται!!

Σίγουρα παιζει η preout και μαλιστα σωστα. Χωρις θορύβους και καποιο συντονισμό. Το θεμα ειναι οτι ακούγεται και απο τα ηχεία
Γνώμη μου είναι ότι πρέπει ν'αποταθείς στον κατασκευαστή του Alexander με ζητούμενο να εξεταστεί η λειτουργικότητα της εξόδου tape out.
 

Μηνύματα
140
Reaction score
382
Γνώμη μου είναι ότι πρέπει ν'αποταθείς στον κατασκευαστή του Alexander με ζητούμενο να εξεταστεί η λειτουργικότητα της εξόδου tape out.
Δεν ειναι ο Alexander το προβλημα , αλλά ο ενισχυτης που εχω στο κατω χώρο και ειναι ο Atoll in 100
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δεν ειναι ο Alexander το προβλημα , αλλά ο ενισχυτης που εχω στο κατω χώρο και ειναι ο Atoll in 100
Μήπως διαθέτει ειδικό διακόπτη επιλογής για την πηγή της οποίας το σήμα θα κατευθυνόταν προς την έξοδο tape out;
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top