Παρουσίαση HiFi συστήματος



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.286
Οκ, για το κροσφιντ.

Αν έχεις τη δυνατότητα οικονομικά, πας σε προενισχυτή ακουστικών με κροσφιντ.

Οπωσδήποτε. Χωρίς περαιτέρω συζήτηση.
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να πληρώσω για κάτι που είναι ενάντια σε έναν από τους βασικούς κανόνες του hifi, το διαχωρισμό των καναλιών. Αγοράζω έναν schiit heresy που είναι τούμπανο για σχεδόν κάθε χρήση σε τιμή χώμα (αχ αν είχε και τσιπ βόλιουμ θα ήταν άψογος) και έχω crossfeed από την πηγή. Το uapp στο κινητό το έχει ενσωματωμένο (και σχεδόν όλοι οι καλοί πλέιερς) το φούμπαρ έχει το meier crossfeed σαν plugin (αν δει κάποιος πόσο κοστίζει ένας amp της meier θα καταλάβει) και γενικά μπορείς να βρεις πάρα πολλά dsp στο διαδίκτυο. Ένιγουέι
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.286
Οκ, δε διαφωνώ αν μπαίνει το κροσφιντ προ του ενισχυτή ακουστικών. Αν έχει τέτοια δυνατότητα ο φίλος, οκ.

Αν δεν έχει, θα πρέπει να την έχει ο ενισχυτής όμως.
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Τους τελευταίους μήνες πάντως που ακούω από ακουστικά έχω δει ότι το crossfeed μου είναι απαραίτητο για κάποιες ηχογραφήσεις.
Επίσης ο διαχωρισμός των καναλιών όπως ισχύει στο hi-fi δεν χρησιμεύει στο head-fi. Οι περισσότεροι καλοί ενισχυτές και σχεδόν όλοι από εταιρείες που ασχολούνται με επαγγελματίες και studio έχουν δυνατότητα crossfeed και μάλιστα όχι on-off αλλά με ενδιάμεσα στάδια.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Τους τελευταίους μήνες πάντως που ακούω από ακουστικά έχω δει ότι το crossfeed μου είναι απαραίτητο για κάποιες ηχογραφήσεις.
Επίσης ο διαχωρισμός των καναλιών όπως ισχύει στο hi-fi δεν χρησιμεύει στο head-fi. Οι περισσότεροι καλοί ενισχυτές και σχεδόν όλοι από εταιρείες που ασχολούνται με επαγγελματίες και studio έχουν δυνατότητα crossfeed και μάλιστα όχι on-off αλλά με ενδιάμεσα στάδια.
Ναι διότι ο επαγγελματικός ενισχυτής θέλει να σου δώσει μία αίσθηση πως θα ακούγεται η μίξη από τα ηχεία, να διευρύνει την στέρεο εικόνα (ειδικά σε κλειστά ακουστικά που είναι κατά κανόνα πιο "στενά"). Κατά την αναπαραγωγή δεν είναι κάτι άλλο από ένα ακόμα εφέ, σε κάποιους μπορεί να αρέσει σε άλλους πχ πιουρίστες όχι.

Για μένα είπα πως είναι απαραίτητο σε παλιές ηχογραφήσεις του '60 και '70. Οι ηχογραφήσεις αυτές είναι κάτι σαν dual mono, πολλές φορές έχουν τα μισά όργανα στο ένα ηχείο και τα άλλα μισά στο άλλο, pan pot abused. Σε αναπαραγωγή με ηχεία δεν ενοχλεί πάρα πολύ, στα ακουστικά όμως είναι σαν να έχεις πχ μία τρομπέτα μέσα στο δεξί αυτί σου. Για να βγάλεις τον miles davis από το αυτί σου λοιπόν πρέπει να δώσεις λίγο crossfeed, να στείλεις δηλαδή λίγο δεξί κανάλι στο αριστερό. Άλλη λύση είναι η χρήση κάποιου άλλου εφέ, όπως το dolby headphones που ανέφερε ο Petros_Dalipis. Σε σύγχρονες ηχογραφήσεις δεν το χρησιμοποιώ ποτέ, είναι αρκετά "ανοικτές" και ογκώδεις και δε νομίζω πως χρειάζεται, πολλοί πάντως το χρησιμοποιούν, γούστα είναι αυτά.

Θα επιμείνω πάντως πως με βάση το budget του συνολικού συστήματος κάποιος θα πρέπει να επιλέγει έναν ενισχυτή με δυνατότητα σωστής οδήγησης των ακουστικών, όπως άλλωστε κάνουμε και με τα ηχεία, το ίδιο πράγμα είναι. Και στο σύστημα των ακουστικών η σειρά, από το κρισιμότερο τμήμα προς τα κάτω, είναι ίδια: ακουστικά - ενισχυτής - πηγή. Το άλφα και το ωμέγα είναι τα ακουστικά, αγοράζεις το καλύτερο που αντέχει η τσέπη σου, μετά ο ενισχυτής που πρέπει να τα οδηγεί επαρκώς και τέλος η πηγή.

@ΤΣΑΠΡΟΥΝΗΣ ΛΟΥΚΑΣ για τους λόγους που ανέφερα πριν δε θα αγόραζα τον ενισχυτή που κοιτάς. Όχι διότι δεν είναι καλός αλλά δε θα αγόραζα ενισχυτή 2-3 φορές ακριβότερο από τα ακουστικά, είναι σαν να έχει κάποιος ηχεία 1000€ και ενισχυτή 2500€, είναι παράλογο. Όπως παράλογο είναι να παίρνεις το σήμα από το tape out του προ.


Edit. ξέχασα να αναφέρω πως παίζει ρόλο στην αναγκαιότητα του crossfeed και ο τύπος των ακουστικών, αυτές οι inear ψείρες που χώνεις μέσα στο αυτί το χρειάζονται πολύ περισσότερο από ένα ανοικτού τύπου over ear.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.286
Χρήσιμο είναι και το DSP για τα 360° αρχεία του τινταλ, ειδάλλως τα ακούς απλώς "στέρεο".

Ο αλγόριθμος είναι της Sony, υπάρχει σε app.

Βεβαίως πολλά app υποστηρίζουν crossfeed, και σε Spotify & Tidal, και γενικά σε υπηρεσίες streaming.
 


Μηνύματα
140
Reaction score
382
Ναι διότι ο επαγγελματικός ενισχυτής θέλει να σου δώσει μία αίσθηση πως θα ακούγεται η μίξη από τα ηχεία, να διευρύνει την στέρεο εικόνα (ειδικά σε κλειστά ακουστικά που είναι κατά κανόνα πιο "στενά"). Κατά την αναπαραγωγή δεν είναι κάτι άλλο από ένα ακόμα εφέ, σε κάποιους μπορεί να αρέσει σε άλλους πχ πιουρίστες όχι.

Για μένα είπα πως είναι απαραίτητο σε παλιές ηχογραφήσεις του '60 και '70. Οι ηχογραφήσεις αυτές είναι κάτι σαν dual mono, πολλές φορές έχουν τα μισά όργανα στο ένα ηχείο και τα άλλα μισά στο άλλο, pan pot abused. Σε αναπαραγωγή με ηχεία δεν ενοχλεί πάρα πολύ, στα ακουστικά όμως είναι σαν να έχεις πχ μία τρομπέτα μέσα στο δεξί αυτί σου. Για να βγάλεις τον miles davis από το αυτί σου λοιπόν πρέπει να δώσεις λίγο crossfeed, να στείλεις δηλαδή λίγο δεξί κανάλι στο αριστερό. Άλλη λύση είναι η χρήση κάποιου άλλου εφέ, όπως το dolby headphones που ανέφερε ο Petros_Dalipis. Σε σύγχρονες ηχογραφήσεις δεν το χρησιμοποιώ ποτέ, είναι αρκετά "ανοικτές" και ογκώδεις και δε νομίζω πως χρειάζεται, πολλοί πάντως το χρησιμοποιούν, γούστα είναι αυτά.

Θα επιμείνω πάντως πως με βάση το budget του συνολικού συστήματος κάποιος θα πρέπει να επιλέγει έναν ενισχυτή με δυνατότητα σωστής οδήγησης των ακουστικών, όπως άλλωστε κάνουμε και με τα ηχεία, το ίδιο πράγμα είναι. Και στο σύστημα των ακουστικών η σειρά, από το κρισιμότερο τμήμα προς τα κάτω, είναι ίδια: ακουστικά - ενισχυτής - πηγή. Το άλφα και το ωμέγα είναι τα ακουστικά, αγοράζεις το καλύτερο που αντέχει η τσέπη σου, μετά ο ενισχυτής που πρέπει να τα οδηγεί επαρκώς και τέλος η πηγή.

@ΤΣΑΠΡΟΥΝΗΣ ΛΟΥΚΑΣ για τους λόγους που ανέφερα πριν δε θα αγόραζα τον ενισχυτή που κοιτάς. Όχι διότι δεν είναι καλός αλλά δε θα αγόραζα ενισχυτή 2-3 φορές ακριβότερο από τα ακουστικά, είναι σαν να έχει κάποιος ηχεία 1000€ και ενισχυτή 2500€, είναι παράλογο. Όπως παράλογο είναι να παίρνεις το σήμα από το tape out του προ.


Edit. ξέχασα να αναφέρω πως παίζει ρόλο στην αναγκαιότητα του crossfeed και ο τύπος των ακουστικών, αυτές οι inear ψείρες που χώνεις μέσα στο αυτί το χρειάζονται πολύ περισσότερο από ένα ανοικτού τύπου over ear.
Καλημέρα φίλε συνφορμιτη!, ευχαριστω για τις συμβουλες περί crossfeed κυκλώματος.
Μια απορία σχετικα με τον τρόπο σύνδεσης το headphone amp . Μιλαμε για μισο μέτρο καλώδιο το οποίο εχω τις δύο επιλογές (βλέπε εικονα pre amp Rca με νορμάλ κόστος και xlr συνδεση με 20 % παραπανω κοστος για να γλιτώσω καποια παραμορφωση στο μισο μέτρο καλώδιο??)
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.211
Reaction score
26.964
 

Μηνύματα
140
Reaction score
382
Τι λές τώρα!!!

Σταύρο μου αρέσει σαν πρώτη εικόνα και κυρίως η τιμή!
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Συμφωνώ με το φίλο Ζάββαλο ότι πρέπει να δώσεις τα χρήματα στα ακουστικά. Τα χαρακτηριστικά τους θα σε οδηγήσουν μετά στον ενισχυτή για να οδηγήσεις. Για τα ακουστικά σου ο ενισχυτής που βλέπεις είναι μάλλον υπερβολή.
Επιμένω πάντως για το crossfeed. Το RME που χρησιμοποιώ έχει 6 βαθμίδες crossfeed και ακούω πάντα στο 2 και κάποιες ηχογραφήσεις στο 4. ϊσως το έχω συνηθίσει και μου κακοφαίνεται χωρίς έστω κάποιο crossfeed.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Καλημέρα φίλε συνφορμιτη!, ευχαριστω για τις συμβουλες περί crossfeed κυκλώματος.
Μια απορία σχετικα με τον τρόπο σύνδεσης το headphone amp . Μιλαμε για μισο μέτρο καλώδιο το οποίο εχω τις δύο επιλογές (βλέπε εικονα pre amp Rca με νορμάλ κόστος και xlr συνδεση με 20 % παραπανω κοστος για να γλιτώσω καποια παραμορφωση στο μισο μέτρο καλώδιο??)
Με rca θα συνδέσεις τον headamp, αυτό που εγώ σου είπα είναι πως δε θα πάρεις το σήμα από τον προενισχυτή. Ο headamp θα συνδεθεί απευθείας πάνω στην πηγή. Εκτός κι αν σκοπεύεις να ακούς από πολλαπλές πηγές (cd, pc, πικαπ κτλ) και χρειάζεσαι επιλογέα.
 

Μηνύματα
140
Reaction score
382
Με rca θα συνδέσεις τον headamp, αυτό που εγώ σου είπα είναι πως δε θα πάρεις το σήμα από τον προενισχυτή. Ο headamp θα συνδεθεί απευθείας πάνω στην πηγή. Εκτός κι αν σκοπεύεις να ακούς από πολλαπλές πηγές (cd, pc, πικαπ κτλ) και χρειάζεσαι επιλογέα.
Καλημέρα,
Σωστα! θα ήθελα να ακούω μουσική από CD-ΠΙΚΑΠ & PC οπότε θα ήθελα να έχω το preamp σαν επιλογέα, αλλιώς με coaxial στο cd player για cd, usb.
 



Μηνύματα
140
Reaction score
382
Για ενισχυτή εδώ είσαι, να ταιριάζει και χρωματικά με τα ακουστικά σου https://www.schiit-europe.com/index.php/producten/amps/magni-heresy-headphone-amp-and-preamp.html. Δεν έχεις κανένα λόγο να κοιτάξεις ψηλότερα.

Αφού όμως ψάχνεις και για dac καλύτερη λύση θα ήταν ίσως ένα κόμπο dac/amp.
Καλημέρα και καλή χρονιά.

Σήμερα μετά από αρκετό ψάξιμο και διαλογισμό! κατέληξα στην πρόταση που μου έκανες και στην οποία συμφωνώ απόλυτα, ότι δεν υπάρχει λόγος να πάω κάπου υψηλότερα στην παρούσα φάση.

Συνεπώς magni heresy amp χωρίς παρελκόμενα. (149 μαζί με μεταφορικά) το οποίο θα συνδεθεί στο tapeout και end of story. (θα ακούω από διάφορες πηγές)

Τα υπόλοιπα τα κρατάω κάβα για το sub που αναφέρει ο φίλτατος "EAR" Όπου και εκέι δεν σκοπέυω να ταλαιπωρηθώ στην μελέτη!!!! θα παίξω με ασφάλεια σε Rel T5i το οποίο έχει ετοιμοπαράδοτο ο αντιπρόσωπος και μου το αφήνει 600, και με σύνδεση στον τελικό ενισχυτή μέσω του standart bassline cable της συσκευασίας .

Ήδη ετοίμασα και την θέση του που με βάση τα όσα αναφέρει το site της Rel θα είναι η επισυναπτόμενη, με την διαφορά ότι θα επιλέξω την θέση πίσω από το αριστερό ηχείο. (επισυναπτόμενη εικόνα)
 

Attachments



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.258
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top