Παρουσίαση HiFi συστήματος

Μηνύματα
140
Reaction score
382
Αγαπητοί συν χομπίστες θα ήθελα με την σειρά μου να σας παρουσιάσω το σύστημα που έχω στήσει (με αρκετό κόπο ομολογουμένως).

Θα ξεκινήσω την περιγραφή από τον χώρο ακρόασης (Σοφίτα με ξύλινο δάπεδο και ξύλινους μονωμένος τοίχους , τοίχους από τούβλο και με στέγη σε κλίση).

Ο χώρος δεν είναι ο πλέον κατάλληλος, αλλά είναι ο μόνος διαθέσιμος για ψυχοθεραπευτικές ακροάσεις!

Συνεπώς η διάταξη παρουσιάζετια στην παρακάτω εικόνα:
1575975826488.png


Η απόσταση για το κάθε ηχείο (floorstanding) από τους τοίχους είναι στα 60 εκατοστά και η δεξιά πλευρά είναι ελέύθερη από πλαινό τοίχο.

Παρακάτω εικόνα με τις αντίστοιχες μετρήσεις: (Σημείο ακρόασης 1,6 μέτρα περίπου)

1575976296750.png


Τα ήχεία τα οποία είναι αγορασμένα το 2010 είναι τοποθετημένα πάνω σε γρανίτες πάχους 2,5 εκατοστών με κλίση μικρή (15 μοίρες πρός την θέση ακρόασης)

Κάτω από τον γρανίτη υπάρχεί πλαστικό ταπέτο μόνωσης που χρησιμοποειαι σε ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις μέσης τάσης. (όλα τα παραπάνω για την μηχανική γείωση και απομόνωση του ηχείου).

Επιπλέον τα ηχεία στέκονται σε ακίδες απόσβεσης κραδασμών.

Ομοίως για τις πηγές (γρανίτες 2.5 εκατοστών σε ακίδες και μονωτικό ταπέτο)

Συνεχίζω με τον εξοπλισμό:

Ηχεία proac studio 130 με τα παρακάτω χαρακτηριστικά

[*]Nominal Impedance: 8 ohms
[*]Frequency Response: 25hz to 30Khz
[*]Sensitivity: 88.5db linear for 1 watt at 1 metre
[*]Tweeter: 1" (25mm) coated silk dome

Τα ηχεία σε Via blue διπλοκαλωδίωση με τον τελικό ανισχυτή (SC-4 SILVER BI-WIRE WITH BANANA PLUGS-3 m το έκαστο)

Ο τελικός ενισχυτής έπειτα από αρκετές δοκιμές Tsakiridis artemis plus (2018) Καλώδιο σύνδεσης interconnect chord clearway.
Phono preamplifier Tsakiridis Zeus (2019 μοντέλο)

Πηγές αναλογική Clearaudio concept (έπειτα από αρκετές ακροάσεις με κεφαλή performer)
NF-S1 SILVER QUATTRO RCA cable από Zeus σε Alexander.
CD Player Marantz 5003 (Συναισθηματικά δεμένος με το συγγεκριμένο, όπως και με τα Proac. To CD player 2011 μοντέλο). Στο player έχουν αλαχθεί όλες οι δίοδοι και οι πυκνωτές.

RCA από player σε Alexander NF-S1 SILVER QUATTRO RCA cable.

Κλώδια ρεύματος tsakiridis medusa και τα υπόλοιπα ιδιοκατασκευής από compusound.

Πολύμπριζο oelbach (ή κάπως έτσι!)
1575978208090.png


Σας ανεβάζω και μικρό video.

Εάν επιθυμεί κάποιος θα ανεβάσω και άλλες Photos.

Ευπρόσδεκτα πιθανά σχόλια.

Λουκάς
 

Attachments




wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Τα περί μηχανικής γείωσης και απομόνωσης του ηχείου μου ακούγονται λίγο περίεργα... αλλά οκ, ωραιότατο καταφύγιο!
 


Μηνύματα
140
Reaction score
382
Τα περί μηχανικής γείωσης και απομόνωσης του ηχείου μου ακούγονται λίγο περίεργα... αλλά οκ, ωραιότατο καταφύγιο!
Καλημέρα σας , εννοώ συντονισμούς που μεταφέρονται από το ηχείο πρός το δάπεδο.

Δεν ξέρω πως ακούγεται αλλά ο χώρος είναι υπέροχος.
Συγχαρητήρια.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
ψιτ ψιτ, γατα Αστορνότ, ζητα μετρισεις-δε λερωνω αλλο το καρμα μου- ...μη τα περιμενεις απο τους αλλους...
Εγώ; Για ποιο λόγο? Κάποια στιγμή θα αριβάρει ο doc. Και νομίζω ότι ξέρω τί θα σχολιάσει. Είμαι και στη δουλειά, δεν μπορώ να φτιάξω ποπκορν.
 


Μηνύματα
662
Reaction score
534
Καταπληκτικά όλα, να τα χαίρεσαι.
Και γω συναισθηματικά δεμένος με τα proac studio's 125 και το marantz 503 που είναι το μόνο που δεν έχω αλλάξει.
Proac με Tsakiridis τελικούς , μαγεία.
Και πάλι να τα χαίρεσαι, καλές ακροάσεις.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.355
Να κάνω εγώ τον κακό: @ΤΣΑΠΡΟΥΝΗΣ ΛΟΥΚΑΣ μπορείς να μειώσεις την κορυφή του τριγώνου από 2.90 σε 2.54; Ο σκοπός είναι να σχηματίσεις ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης κι όχι ισοσκελές που έχεις τώρα.
 

Μηνύματα
140
Reaction score
382
Να κάνω εγώ τον κακό: @ΤΣΑΠΡΟΥΝΗΣ ΛΟΥΚΑΣ μπορείς να μειώσεις την κορυφή του τριγώνου από 2.90 σε 2.54; Ο σκοπός είναι να σχηματίσεις ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης κι όχι ισοσκελές που έχεις τώρα.
Θα το δοκιμάσω! (θα ανεβεί η απόσταση ακρόασης στα 2 μέτρα!. (2,5 η μία πλευρά, 2,5 η άλλη πλευρά συνεπώς με ΠΘ πάμε στο √4.68 = περίπου 2,1
 

Attachments

Last edited by a moderator:



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Κάτι υπολογίζεις λάθος. Με 250 ανάμεσα στα ηχεία και 290 απο ηχεία στη θέση ακρόασης, πρέπει η κάθετη πλευρά να είναι 260 και όχι 160. Δημιουργώντας ισόπλευρο τρίγωνο, θα μειωθεί η απόσταση απο τα ηχεία στη θέση ακρόασης, οπότε θα είσαι στα 220 εκατοστά ( κάθετη πλευρά ). Άρα, χρειάζεται να πας πιο μπροστά τη θέση ακρόασης κατά 40 εκατοστά.
Αν όντως η απόσταση ανάμεσα στα ηχεία είναι 2.5m και η κάθετη πλευρά απο τη θέση ακρόασης στη βάση του τριγώνου είναι 1.6m, τότε η τωρινή απόσταση απο τα ηχεία στη θέση ακρόασης είναι ~205 εκατοστά. Αλλά δεν βλέπω κάτι τέτοιο στις φωτογραφίες.
 
Last edited:


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
.. ο πινακας εξαριστερων ποιος ειναι ?
Περα απο Ντορς και πινκφλοιντ τι αλλα ?
για doors περναει το συστημα (εν μερη)
-τους πινκφλουντ δεν τους ξερω καν..
και με βαση τη ψυχοθεραπεια.. τασακια δε βλεπω... και αποτι καταλαβα προκεται για σπιτι και οχι για διαμερισμα.. :smoke: :beach:
90 μοιρες το χαλι, και λιγο πιο κοντα η θεση ακροασης...
τα ηχεια σχετικα μικρα γι αυτο το χωρο
σε τι εντασεις ακους ?
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Ωραίος. :drinks:

Έτσι είμαι και εγώ.
Ξύλινη επικλινή οροφή, με ορατά δοκάρια. Ξύλινο δάπεδο. Το είχα έτσι στην χαμηλή πλευρά του δωματίου. Τώρα τα πήγα όλα ανάποδα να δω τη γίνεται. Και γρανίτη κάτω από τα ηχεία. Αυτό το κούφιο που υπάρχει στο "old school" καφασωτό δάπεδο νομίζω είναι ότι χειρότερο για τον ήχο, αλλά αυτό έχουμε τη να κάνουμε. :)
 

Μηνύματα
140
Reaction score
382
Κάτι υπολογίζεις λάθος. Με 250 ανάμεσα στα ηχεία και 290 απο ηχεία στη θέση ακρόασης, πρέπει η κάθετη πλευρά να είναι 260 και όχι 160. Δημιουργώντας ισόπλευρο τρίγωνο, θα μειωθεί η απόσταση απο τα ηχεία στη θέση ακρόασης, οπότε θα είσαι στα 220 εκατοστά ( κάθετη πλευρά ). Άρα, χρειάζεται να πας πιο μπροστά τη θέση ακρόασης κατά 40 εκατοστά.
Αν όντως η απόσταση ανάμεσα στα ηχεία είναι 2.5m και η κάθετη πλευρά απο τη θέση ακρόασης στη βάση του τριγώνου είναι 1.6m, τότε η τωρινή απόσταση απο τα ηχεία στη θέση ακρόασης είναι ~205 εκατοστά. Αλλά δεν βλέπω κάτι τέτοιο στις φωτογραφίες.
Καλημέρα η θέση ακρόασης όπως δείχνει η photo είναι περίπου στα 2.2 με βάση το ΠΘ, αλλά το κάθισμα είναι 20-30 εκατοστά πιο εμπρός βάση της παρακάτω εικόνας συνεπώς όχι 1,6 που έγραψα αλλά περίπου 1.85m
 

Attachments


Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Να κάνω εγώ τον κακό: @ΤΣΑΠΡΟΥΝΗΣ ΛΟΥΚΑΣ μπορείς να μειώσεις την κορυφή του τριγώνου από 2.90 σε 2.54; Ο σκοπός είναι να σχηματίσεις ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης κι όχι ισοσκελές που έχεις τώρα.
Πάντως δεν είναι απόλυτος κανόνας.
Υπάρχει και η σχολή του ισοσκελούς με απόσταση ακρόασης = απόσταση ηχείων/0.75
Ότι ακούγεται πιο καλά ανάλογα τον χώρο και τα ηχεία.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top