Περίθλασης το...ανάγνωσμα


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.396
Reaction score
125.559
Δεν νομίζω, θα χαλάσει το on axis αν προσπαθήσεις.
Αν προσπαθήσω εγώ, ίσως.
Αν προσπαθήσει ο τρινοβ, δε νομίζω.
Αν προσπαθήσει η χαρμαν; Χαχαχαχαχαχαχα

Μλκα αυτοί γράφουν τα papers που αποτελούν βίβλο ακουστικής στο γνωστό σύμπαν.. Ότι θέλουν κάνουν, όλα μπορούν να τα κάνουν, και μαλλιά να μας βγάλουν. 😁😂🤣


Τέλος πάντων, επί του θέματος του σχολιασμού του σπινοραματος του Μ2, δεν χρειάζονται σχόλια.

Παραείναι καλό αυτό το σπινοραμα.
Δεν μας χρειάζονται ηχεία τέτοιας τελειότητας.
Παραείναι τέλειο κια για μένα, και για σένα, και για τον μπούτια και για τον τουλ, το ξεχείλωσε αναιτίως.

Εκ των υστέρων, ο ίδιος ο τουλ απέτρεψε πιθανό αγοραστή των Μ2, λέγοντάς του πως είναι τεράστια, δε χρειάζονται τόσο μεγάλα σε κανέναν, είναι πολύ προτιμότερο να υλοποιήσει πολυκαναλο με μικρότερα πάρα ολιγοκάναλο 😂🤣😜😄 με τα Μ2.

Ο ίδιος ο τουλ τα είπε αυτά, σε φόρουμ.

Προσωπικά εκτιμώ πως τα the ones έχουν σε σημεία την υπογραφή του τουλ. Όποιος κι αν ήταν τσιφ στην σχεδίασή τους, αποκλείεται να μη πήγε δεκάδες φορές στο τσαρδί του τουλ για κουβέντα. Εγώ αν ήμουν, θα είχα κατσικωθει στου τουλ. Κι ο τουλ αποκλείεται να μη συμμετείχε. Δε παίζει.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.396
Reaction score
125.559
For the record, εκτος απο τα waveguides και τις τεραστιες μπαφλες, υπαρχει και το LX521 του σχωρεμενου που επισης δινει ωραια λυση στο ιδιο προβλημα.
Παπαρια ωραία.
Εμένα δε μ'αρέσει.
Δηλαδή το σχήμα μπάφλας μεταβαλλομενης απόστασης από το ακουστικό κέντρο, ναι μεν καταλαβαίνω πως και γιατί δουλεύει, αλλά ωραίο δε το λες. Ματσακωνιά το λες, κι η μέγιστη ακτίνα με την ελάχιστη ακτίνα δεν νομίζω πως καλύπτει όλα τα θέματα που μπορεί να προκύψουν από τόσο μικρής ουσιαστικά διάστασης μπάφλας. Άμα ήταν τριπλάσιας διάστασης, θα πειθομουν.
Και το Μιντ τίποτα πρακτικά, δηλαδή πόσο άκυροι να είναι οι λορδοι οι εϊτισάδες...

Τελος πάντων, ο αείμνηστος ήταν άρχοντας, εμείς ποιοι είμαστε να ασκησουμε κριτική δήθενμου ταχαμου, μηδενική η αξία μας, αλλά πρακτικά κι αυτά είναι ξεχασμένα πράματα στην ροή της χαιενδικης ιστορίας.

Τώρα μετράνε άλλα κόλπα, μικροί βολικοί δορυφόροι για να τους βάλεις και στα εικονισματα, ομοαξονικοι, καρδιοειδής άμα γίνεται, και waveguide άρχοντα, να δω να κεντάει οφ αξις. Σα να περιγράφεις τα γκεϊ ένα πράμα.
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Οι ποινές είναι κώδικας πληροφοριών για πιθανούς αγοραστές.

Άμα καταλάβεις τα βασικά, όταν πας να πάρεις ηχείο ας πούμε, δεν κοιτάς σα χάνος που δε καταλαβαίνει τίποτα κι ότι του πει ο πωλητής, έχεις μια λίστα απαιτήσεων, και τσεκάρεις αν πληρεί τα κριτήρια.

Λες:

1. Μίνιμουμ 8-ιντσο, τσεκ
2. Κλειστή καμπίνα, τσεκ
3. Waveguide, τσεκ
4. Ενεργό, τσεκ
5. Max spl, τσεκ
6. Spinorama νορμάλ, τσεκ
7. Πολλαπλά σαμπ, τσεκ
8. Σοφτγουερ ισοστάθμισης, τσεκ
9. Απόσταση ακρόασης, τσεκ
10. Πάρτο. Καλό είναι.

Έτσι απλά είναι τα πράματα.

Ειδάλλως, παράνομος. Το πήρες το παράνομο, οκ, δες σιγά σιγά να το σπρώξεις στις αγγελίες. Δεν αργεί η ώρα, μια ώρα αρχυτερα να τελειώνεις.
πρέπει να προλάβω να πάρω ηχεία γιατί όσο περνάει ο καιρός οι απαιτήσεις για να είναι κανείς νόμιμος αυξάνονται :laugh:

για πες, το Νο. 2 είναι απαράβατο;
γιατί κάποια ενεργά που κοιτάω είναι bass reflex, ή λάθος κατάλαβα και μιλάμε για άλλο πράμα;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Παπαρια ωραία.
Εμένα δε μ'αρέσει.
Δηλαδή το σχήμα μπάφλας μεταβαλλομενης απόστασης από το ακουστικό κέντρο, ναι μεν καταλαβαίνω πως και γιατί δουλεύει, αλλά ωραίο δε το λες. Ματσακωνιά το λες, κι η μέγιστη ακτίνα με την ελάχιστη ακτίνα δεν νομίζω πως καλύπτει όλα τα θέματα που μπορεί να προκύψουν από τόσο μικρής ουσιαστικά διάστασης μπάφλας. Άμα ήταν τριπλάσιας διάστασης, θα πειθομουν.
Και το Μιντ τίποτα πρακτικά, δηλαδή πόσο άκυροι να είναι οι λορδοι οι εϊτισάδες...

Τεσπα πά, ο αείμνηστος ήταν άρχοντας, εμείς ποιοι είμαστε να ασκησουμε κριτική δήθενμου ταχαμου, μηδενική η αξία μας, αλλά πρακτικά κι αυτά είναι ξεχασμένα πράματα στην ροή της χαιενδικης ιστορίας.

Τώρα μετράνε άλλα κόλπα, μικροί βολικοί δορυφόροι για να τους βάλεις και στα εικονισματα, ομοαξονικοι, καρδιοειδής άμα γίνεται, και waveguide άρχοντα, να δω να κεντάει οφ αξις. Σα να περιγράφεις τα γκεϊ ένα πράμα.
Ναι, γενικά συμφωνώ. Αλλά πάλι for the record, ο σχωρεμενος έπαιξε πολύ έξυπνα όχι μόνο με την μπάφλα αλλά και με τα σημεία κρος ώστε οι συγκεκριμένες μονάδες να παίζουν στο σωστό φάσμα ώστε να υπάρχει ομαλή offaxis / ελεγχόμενη κατευθυντικότητα.

Τεσπα, δεν το εξηγώ καλά, να μας τα πει ο Άκης που διαβάζει κάθε βράδυ πριν κοιμηθεί τα σχέδια του αείμνηστου (που ήταν και όλα στο χαρτί, με μολύβι, όχι κλιπελ και μλκιες).
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Ναι, γενικά συμφωνώ. Αλλά πάλι for the record, ο σχωρεμενος έπαιξε πολύ έξυπνα όχι μόνο με την μπάφλα αλλά και με τα σημεία κρος ώστε οι συγκεκριμένες μονάδες να παίζουν στο σωστό φάσμα ώστε να υπάρχει ομαλή offaxis / ελεγχόμενη κατευθυντικότητα.

Τεσπα, δεν το εξηγώ καλά, να μας τα πει ο Άκης που διαβάζει κάθε βράδυ πριν κοιμηθεί τα σχέδια του αείμνηστου (που ήταν και όλα στο χαρτί, με μολύβι, όχι κλιπελ και μλκιες).
Μη συγκρινουμε τωρα diy προσπαθειες, που ξεκινανε με κυριο προαπαιτουμενο να μπορει να κατασκευαστει στο γκαραζ με σανιδια, με εμπορικα προϊοντα που εχουν πισω τους τα πιο προηγμενα facilities της βιομηχανιας του audio.
Ενταξει, ο SL εκανε πολυ εξυπνα κολπακια και συμβιβασμους και πραγματικα αναρωτιεμαι καμμια φορα, τι θα προεκυπτε αν μια εταιρια, οπως πχ η kef ή η revel, αποφασιζαν να τελειοποιησουν αυτην την ιδεα, με τα υλικα, την τεχνογνωσια και τις εγκαταστασεις τους. (και ποσο θα κοστολογουσαν αυτο που θα προεκυπτε).
Γιατι ωραια λυση και το waveguide, και πολυ βολικη αλλα οπως λεει και ο ear
Εμένα δε μ'αρέσει.
:wink:
Βεβαια οταν ολη η βιομηχανια εχει πεσει πανω τους, επειδη ακριβως ειναι βολικη λυση, ειναι λογικο οτι εχουν εξελιχθει παρα πολυ και ισως τα καλυτερα waveguides σημερα, δεν «ακουγονται», εκμεταλλευομενα τις συγχρονες δυνατοτητες 3d simulation στο σχεδιασμο τους.
Αρα εκει ειναι το παρον και το μελλον.
Τα αλλα, οπως αναφερθηκε
είναι ξεχασμένα πράματα στην ροή της χαιενδικης ιστορίας
:thumbsup:

…χωρις να σημαινει οτι δεν μπορουν να αποτελουν τη λυση της ασκησης για καποιους :beach:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Εμένα αυτές οι λύσεις μαρεσουν, όχι οι άλλες με τα 3d simulation, τους αλγόριθμους βελτιστοποίησης και τα κομπιουτερς.

Α, και το lx παίζει και χωρίς target curve, όχι σα τα στουντιακα που ξυρίζουν αν δεν πέσει κοπτοραπτικη με το eq;-)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.396
Reaction score
125.559
Στην πραγματικότητα δεν μπορούμε να διαφωνήσουμε πουθενά.
Αν μαζευτούμε για μπύρες και πούμε να μιλήσουμε για οντιο, δε θα έχουμε τι να πούμε, θα είναι όλα ευκολως εννοούμενα. Μόνο για γκόμενες μπορούμε να κάνουμε χαβαλέ. Πάλι καλά που υπάρχει το πληκτρολόγιο και τσιμπάει καμία χαζομάρα ο καθένας να πει δήθεν κάτι.

Παρτε ηλεκτρικό.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
υπάρχουν εξίσου κορυφαίες κατασκευές δίχως ίχνος μελετών που κατατροπώνουν όλες τις πατέντες των δήθεν κορυφαίων επιστημόνων που αναφέρατε...

αλλά τα προσπερνάτε γιατί προέρχονται από ελληνικά χέρια....
κομπλεξικοί ανθέλληνες!


γουειβγκαιντς & λοβοί μαι ας φακιν μπιτσιζ :roflmao:
1645306028097.png
 


Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
EGO: ο εγκέφαλος τροφοδοτήθηκε με εντελώς καινούργιο τρόπο!!
Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα αφενός το ξάφνιασμα (σε γνωστές ηχογραφήσεις) του τύπου "από που μας ήρθε τώρα αυτό", αφετέρου την απόλαυση του διαχωρισμού κάποιων οργάνων ή φωνών με τρόπο εντυπωσιακό σε σχέση με το δικάναλο.
NTINOS: Αμα το δει ο γκεομιατ είμαι σίγουρος ότι θα περιγράψει αυτό που λέω για το πλάτος της σκηνής με καλύτερο τρόπο απ'αυτον που το λέω. 🤣😁😂

EGO: Πολυκάναλα ψήνομαι μόνο σε κινηματογράφο, στη μουσική αποσυντονίζομαι, έρχεται διαφορετικά η πληροφορία. Όταν βλέπω μουσικά δρώμενα, αντέχω τον πολυκάναλο ήχο, περιμένω και έναν σκληρό -μπακαπ αρχείων γράφεται στα φόρουμ- από ένα "τομάρι :fuckyou:" , να ακούσω με την ησυχία μου.
Πιθανό να είναι το επόμενο παιχνίδι ακρόασης. ..

EGO:
Όταν προσχηματικά προσκαλείς ¨να πιείτε ενα κρασι¨ για τα πείς με ένα φίλο σου, υπάρχει και η πιθανότητα το κρασί νάναι τόσο καλό που τελικά να καταλήξει να είναι το κύριο θέμα της συνάντησης.

Παρότι λοιπόν ανταμώνουμε εδώ για να μιλήσουμε για το χόμπι μας, συνήθως μιλάμε για το ποιο κρασί δεν μας αρέσει και ποιο επιλέγουμε τελικά.

Ας αναφερθώ στις εμπειρίες στου...Ντίνου ανάμεικτα με καθοδηγητές ηχητικής ακτινοβολίας και εμπειρίας στο δικό μου χώρο!!(έτσι να μπερδευτεί λίγο η τράπουλα των προσφωνήσεων!)

Καμμία σχέση το πως απολαμβάνω τις μουσικές μου στο δικό μου χώρο (δικάναλα-πολυκάναλα) με τον χώρο του Σαλονικιού.
Δικάναλα το ρυθμίζω εγώ όπως γουστάρω, μέσω λογισμικών ρουν και γκριμ, συνήθως με πολύ περισσότερη πληροφορία στη μεσαία και μεσουψηλή περιοχή. Έχω πολύ καλή σκηνή και εξαιρετικό κέντρο.
Στον Κώστα και στις εντάσεις που ακούγαμε, αν έκανε παρόμοια ρύθμιση θα το χαμηλώναμε σε ντετέ ή θα Τρέχαμε πανικόβλητοι και αλαλάζοντες!! Όταν όμως χτύπαγαν τα πιατίνια έλεγες ...ούπς αυτά είναι όντως πιατίνια και όχι κάτι σαν πιατίνια. Πιστεύω ότι αντιλαμβάνεστε το λόγο.
Είναι μη συγκρίσιμες οι συνθήκες ακρόασης.

Πολυκάναλα σπίτι μου δεν πειράζω τίποτε διότι το στήσιμο έγινε από τον Καστρουνή που βρίσκεται 340 χλμ μακρυά μου, οπότε ...όχι μαλακίτσες Πιπίτσα μου!
Στις θεάσεις ταινιών είμαι πολύ ικανοποιημένος. Σε μουσικές ταινίες καλών εγγραφών επίσης ναι. Σε προχειράντζες παραγωγές λίγα πράγματα με ευχαριστούν.
Στον Ντίνο το πολυκάναλο, σε συνδυασμό με εικόνα και καλή παραγωγή, σύστημα γ@μάει, θάθελα λίγο λιγότερο χαμηλό.
Σε σχέτη μουσική δεν είχα την ακλόνητη τεράστια μπροστινή σκηνή που έχω σπίτι μου. Ερχόταν πολύ πληροφορία από τα πλαϊνά κανάλια δημιουργώντας ένα διαφορετικό στάτους περιφερειακής σκηνής την οποία δεν μπορούσα να αντιληφθώ ως οκ.
Το ίδιο, σε μικρότερο βαθμό και με πολύ μικρότερο μπάτζετ περιφερειακού ήχου, αισθάνομαι και στο σπίτι μου. Το κάθαρμα της Σαλονίκης όμως με τα λέηζερ και τις καστομαηζ βάσεις έχει πετύχει το να αντιλαμβάνεσαι από που έρχεται τι...ακριβώς.
Για την εικόνα δε (εικόνα σε γαμοπανί από γαμοπροβόλι και γαμολουματζεν δια χειρός Καστρουνή.....)απίστευτη, αλλά κανείς σας δε νοιάζεται, οπότε πάμ παρακάτ(κορυφαία απλά)
Η εικόνα της μουσικής σκηνής λοιπόν, ως αντιλαμβάνεσθε, ήταν εντυπωσιακή αλλά εγώ ήμουν έξω απ τα νερά μου.
Ναι οκ, δεν υπάρχουν ιπτάμενα βιολιά, αλλά πιστεύω (χωρίς να διαχωρίζω πολυκάναλο μιξ από πολυκάναλο απμιξ) ότι πρέπει νάναι όντως πολύ καλό το κρασί για να σε ταξιδέψει ως πνεύμα.

Τσαπουρνάκος ερυθρός, απίστευτο κρασί, πέντε-δέκα λεπτά μετά το άνοιγμα της μποτίλιας έχει έρθει στα ίσα του και σε συνδυασμό με γραβιέρα Ιταλίας ωριμασμένη με σταφύλια και λίγο προσούτο ...τέλειο!!

Εν κατακλείδι θα έκοβα κατιτίς απ το βουνό 20-60, θα έδινα κατιτίς σε χειρόφρενο στην κατηφόρα από 2000-4000 και θα άκουγα στα 100ντιμπι μαξ,δηλαδή 75-80 μέση στάθμη.

Όμως μη λησμονούμε ότι και η καλύτερη Ιταλική γραβιέρα ωρίμανσης σε βαρέλια ουίσκι, τρώγεται μόνο με Ιταλικό κριτσίνι λευκού σίτου,(χωρίς σουσάμι, για όνομα!)

ΥΓ μόνο για Ντίνο: WD νεαρέ, αλλοιώς θα τρέξει συμβόλαιο θανάτου(φιλικά το τέθω)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Εν κατακλείδι θα έκοβα κατιτίς απ το βουνό 20-60, θα έδινα κατιτίς σε χειρόφρενο στην κατηφόρα από 2000-4000 και θα άκουγα στα 100ντιμπι μαξ,δηλαδή 75-80 μέση στάθμη.
Πες τα, δεν μ´ακούει
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
...τα οποία δε χρησιμοποιούν εξίσου αποδοτικά όλες οι βιομηχανίες, βεβαίως βεβαίως...

Βρε αμα ο ενας εχει αυτο το φασίλιτι
F07F8BFF-25F1-444F-B9AE-48AD053327AE.png
και ο αλλος εχει αυτο το φασίλιτι
EF711D20-A41D-41EF-ABDB-092BCE1B7E6C.jpeg
τι να συζηταμε τωρα?
Βασικα αμα εχεις το δευτερο, βλεπεις το κλιπελ του αμιρ και χαμογελας.
Αυτα που εχουν βρει αυτοι, θα τα μαθουμε εμεις σε δεκα χρονια.
 


Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Πες τα, δεν μ´ακούει
Χαμένα λόγια!!
Όταν ήρθε σπίτι μου έδωσε στα σαμπς 2ντιμπι. Έτσι θα ακούς πάντα με είπε! Μη το βγάλεις ποτέ!(με ξανά είπε δημοκρατικά)
Έτσι ακούω από τότε, μπορεί να ξανάρθει, ξέρω αν θυμηθώ τελευταία στιγμή να τα ξαναβάλω?8-)
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Ο άλλος έχει δημιουργήσει - και όλο εξελίσσει - αυτό το facility :


και έχει ήδη ταπώσει τους πάντες (αλλά δεν το ξέρουν).
Μία ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ !
Ολες οι κόρνες και όλοι οι κυματοδηγοί θα αλλάξουν τα επόμενα χρόνια. ΟΛΕΣ !!
ΟΛΕΣ!!!

Μόνο η JBL , μάλλον η Genelec και ίσως η AvantGarde θα διασωθεί χωρίς να αλλάξει κάτι.

Παίδες συγγνώμη, συγγνώμη, συγγνώμη, ΔΕΝ θέλω να κάνω τον αγενή έξυπνο, αλλά τις δύο τελευταίες μέρες το έχετε πήξει στην ανακρίβεια.
Ανοίξτε νέο νήμα με τίτλο "Waveguides" ή κάτι τέτοιο, είναι κρίμα ένα τόσο σοβαρό θέμα να θαφτεί σαν οφφ-τόπικ μέσα σε άλλο νήμα.
Μετά, πάτε από την αρχή, να μπορούν να παρακολουθήσουν και οι νέοι επισκέπτες: Τι είναι waveguide, τι διαφορετικό έχει από τις κόρνες, ποιός ο σκοπός της ύπαρξής του, κλπ
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ο άλλος έχει δημιουργήσει - και όλο εξελίσσει - αυτό το facility :


και έχει ήδη ταπώσει τους πάντες (αλλά δεν το ξέρουν).
Μία ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ !
Ολες οι κόρνες και όλοι οι κυματοδηγοί θα αλλάξουν τα επόμενα χρόνια. ΟΛΕΣ !!
ΟΛΕΣ!!!

Μόνο η JBL , μάλλον η Genelec και ίσως η AvantGarde θα διασωθεί χωρίς να αλλάξει κάτι.

Παίδες συγγνώμη, συγγνώμη, συγγνώμη, ΔΕΝ θέλω να κάνω τον αγενή έξυπνο, αλλά τις δύο τελευταίες μέρες το έχετε πήξει στην ανακρίβεια.
Ανοίξτε νέο νήμα με τίτλο "Waveguides" ή κάτι τέτοιο, είναι κρίμα ένα τόσο σοβαρό θέμα να θαφτεί σαν οφφ-τόπικ μέσα σε άλλο νήμα.
Μετά, πάτε από την αρχή, να μπορούν να παρακολουθήσουν και οι νέοι επισκέπτες: Τι είναι waveguide, τι διαφορετικό έχει από τις κόρνες, ποιός ο σκοπός της ύπαρξής του, κλπ
Μπορώ στα γρήγορα να σκεφτώ τα εξής στοιχεία διάκρισης :

- Οι χοάνες με την αρχιτεκτονική τους έχουν μεγαλύτερο βάθος από τους κυματοδηγούς.Η δράση των δεύτερων αφορά κυρίως σε οκτάβες ανώτερες από χαμηλομεσαίες,ελέω των προβλεπόμενων μηκών κύματος ως προς τη ζώνη ωφέλιμης λειτουργίας..

- Προτεραιότητα στις χοάνες είναι η αυξημένη αποδοτικότητα στην εκπομπή ηχητικής ενέργειας,ενώ στους κυματοδηγούς προτεραιότητα είναι η ελεγχόμενη διασπορά.

- Τα ηχητικά κύματα εξέρχονται από τις διατάξεις χοάνης σε μέτωπα με πολλαπλές διευθύνσεις ως προς το αρχικά εκπεμπόμενο από το διάφραγμα που φορτίζει τη διάταξη ενώ παράλληλα υφίστανται εκτεταμένα φαινόμενα ανακλάσεων στην έξοδο της χοάνης.

- Η λειτουργία των κυματοδηγών προβλέπει εκπομπή καμπυλωμένων ηχητικών μετώπων με φορά παραλληλισμένη προς το επίπεδο του αρχικού μετώπου από το διάφραγμα που φορτίζει τη διάταξη.

- Συνιστώσες προερχόμενες από περιθλάσεις προς μεμονωμένη δέσμη κατευθύνσεων είναι ανεπιθύμητες στους κυματοδηγούς,ενώ δεν ισχύει αυτός ο όρος με την ίδια αυστηρότητα στις κόρνες.
 
Last edited:

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Πολύ ωραία.
Προτείνω όμως η συνέχεια να γίνει σε αυτό το νέο νήμα, που έχει στον τίτλο την λέξη "WAVEGUIDES" , ώστε η συνέχεια να μην είναι οφφ-τόπικ.
Θα κάνω quote το ποστ του Bhutia εκεί.

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΕΔΩ :
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.730
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top