Περί Συντελεστή Απόσβεσης, ή Damping Factor ή απλά DF

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Ολδυ: με κοροιδευουν ενας Θρακομακεδον και ενας Θεσσαλος:fuckyou:
Ο θρακομακεδον δεν εχει καμμια σχεση με Θρακη και Μακεδονια που ειναι καλοι ανθρωποι
Οπως ειναι οι δοκτωρες που ειναι καλοι ανθρωποι με υψηλο αισθημα αλληλεγγυης:drinks:
Ο Θεσσαλος ειναι καλος ανθρωπος αλλα το παρασερνει ο γκαγκαουζος Αθηναιος;)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.463
Ερωτηση προς επαιοντες: τι σημαινει φαση και μοιρες;; δηλαδης παν 45 μοιρες δεξια απ το ηχειο!!, αριστερα απ το ηχειο!!, πανω, κατω,!! εντος αξονα, εκτος αξονα, on axis kai of axis απ λεν και οι μαστοροι, για καντετο λιανα, να μαθουμε και εμεις οι ασχετοι:);):boast:
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Το ειχα διαβασει, τωρα πρεπει να το μελετησω ΚΑΙ οτι καταλαβω ;) τοτε που το διαβαζα ετυχε να δει ο γιος μου και ο κιορατας γελουσε ειναι, ηλεκτρολογος μηχανικος
Δεν λεω τι ελεγε.......... :boast:νευριαζα και εγω του ελεγα γ@μ@ τον πατερα που σε εσπερνε και πλερωνε στο πολυτεχνειο 6 χρονια ;)
 
Last edited:


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ερωτηση προς επαιοντες: τι σημαινει φαση και μοιρες;; δηλαδης παν 45 μοιρες δεξια απ το ηχειο!!, αριστερα απ το ηχειο!!, πανω, κατω,!! εντος αξονα, εκτος αξονα, on axis kai of axis απ λεν και οι μαστοροι, για καντετο λιανα, να μαθουμε και εμεις οι ασχετοι:);):boast:
στρατηγε μου τα σεβη μου κατ' αρχην ,
στο δια ταυτα
φαση ειναι ειναι ενα ηλεχτρικο μεγεθος που ανακαλυψαν οι φαλακροι ο ημιθεος ο χωσμενος κουρου ο JM και ο ΑΛΛΟς για να μας τα πρηζουν πανω που ειχαμε κατανοησει το νταμπινφαχτορ.
Μη δινεις σημασια , προχωρα κανονικα.
:drinks:

υ.γ.
κοκινα φιλια στην ημιονα 💋💋💋 θωρω και μου πεμπει γελακια
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ολδυ: με κοροιδευουν ενας Θρακομακεδον και ενας Θεσσαλος:fuckyou:
Ο θρακομακεδον δεν εχει καμμια σχεση με Θρακη και Μακεδονια που ειναι καλοι ανθρωποι
Οπως ειναι οι δοκτωρες που ειναι καλοι ανθρωποι με υψηλο αισθημα αλληλεγγυης:drinks:
Ο Θεσσαλος ειναι καλος ανθρωπος αλλα το παρασερνει ο γκαγκαουζος Αθηναιος;)
Άστους να λένε Κε Χρήστο. Εμείς έχουμε καλά φλάτ ηχεία δεν επηρρεάζονται απο DF. Ποιός ξέρει τι χρέπια έχουν αυτοί και εφευρίσκουν τέτοιες θεωρίες χα χα. DF και χαζαμάρες τώρα. Άσε που εμάς μας βοηθάνε και οι νεράιδες και είμαστε και τυχεροί.
Μεθυσμένη νεράιδα Χριστουγέννων.
drunk_fairy_by_kofab_d1z1twv-fullview.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Άστους να λένε Κε Χρήστο. Εμείς έχουμε καλά φλάτ ηχεία δεν επηρρεάζονται απο DF. Ποιός ξέρει τι χρέπια έχουν αυτοί και εφευρίσκουν τέτοιες θεωρίες χα χα. DF και χαζαμάρες τώρα. Άσε που εμάς μας βοηθάνε και οι νεράιδες και είμαστε και τυχεροί.
Μεθυσμένη νεράιδα Χριστουγέννων.
View attachment 231058
$_57.JPG

:eek:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Το ειχα διαβασει, τωρα πρεπει να το μελετησω ΚΑΙ οτι καταλαβω ;) τοτε που το διαβαζα ετυχε να δει ο γιος μου και ο κιορατας γελουσε ειναι, ηλεκτρολογος μηχανικος
Δεν λεω τι ελεγε.......... :boast:νευριαζα και εγω του ελεγα γ@μ@ τον πατερα που σε εσπερνε και πλερωνε στο πολυτεχνειο 6 χρονια ;)
Ιδεώδης κατάσταση κατά την οδήγηση δεδομένου μεγαφώνου από εναλασσόμενο ρεύμα θα ήταν το ρεύμα που διαρρέει το κύκλωμα να μην προέκυπτε με διαφορά φάσης ως προς την αναπτυσσόμενη διαφορά δυναμικού (τάση) στα άκρα του κυκλώματος.Κύριος παράγων για τέτοιες διαφορές φάσης αποτελούν ο χωρητικός ή επαγωγικός χαρακτήρας στο οδηγούμενο φορτίο,δηλαδή οποιαδήποτε εκτροπή από το αμιγές ωμικό.Όταν προκύπτουν διαφορές φάσης μεταξύ τάσης και ρεύματος οδηγούμαστε σε κατώτερη αποδοτικότητα,υψηλότερη κατανάλωση στην παρεχόμενη ισχύ υπό μορφή θερμότητας - δηλαδή ανώφελη - και καταπόνηση των κυκλωμάτων.

Όσο για το συντελεστή απόσβεσης,πιο αναλυτικά από τον παρακάτω σύνδεσμο και με χαρακτηριστικά παραδείγματα δεν θα βρεθούν από αλλού:

Είναι σημαντικό - αναφερόμενος πάντα στην κλασσική κι επικρατούσα συνθήκη οδήγησης τάσης - ο συντελεστής απόσβεσης να λαμβάνει τιμές με εύλογο μέγεθος όχι κατώτερο του 20,από τη στιγμή που η εμπέδηση στο συνδεδεμένο με την έξοδο του τελικού ηχείο θα εμφανίζει σημαντικές μεταπτώσεις,αποκλίνουσα κιόλας προς αξιόλογη επαγωγική ή χωρητική συμπεριφορά σε διάφορες ζώνες του φάσματος.

Αν ο συντελεστής απόσβεσης σε τέτοια περίπτωση είχε αρκετά μικρότερες τιμές όπως ισχύει κατά κανόνα σε λυχνιακούς τελικούς,τότε η απόκριση του ενισχυτή με το συνδεδεμένο ηχείο παύει ν'ανταποκρίνεται στην προδιαγεγραμμένη απόκριση συχνότητας του ίδιου του ενισχυτή,εξαρτώμενη ισχυρά από τις μεταπτώσεις στην εμπέδηση του συγκεκριμένου ηχείου...
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Η μαγεια του βινυλιου Ολδυμου δεν αντικαθισταται απο κανενα αυλο ;)
Το αυλο δεν το πιανς, το βινυλιο το πιανς το χαιδευεις;)
Και ας λενε οτι θελουν οι δοκτωρες αλωστε εχουν και χρεπια πικ απ , εχουν ομως αριστα ψηφιακα:p και ειναι πολυκαναλοι;) δεν καλο αυτο:D
 




wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Η μαγεια του βινυλιου Ολδυμου δεν αντικαθισταται απο κανενα αυλο ;)
Το αυλο δεν το πιανς, το βινυλιο το πιανς το χαιδευεις;)
Και ας λενε οτι θελουν οι δοκτωρες αλωστε εχουν και χρεπια πικ απ , εχουν ομως αριστα ψηφιακα:p και ειναι πολυκαναλοι;) δεν καλο αυτο:D
Ναι βέβαια!, μόλις πρέπει να διαβάσουμε, το ρίχνουμε στη μαγεία του βινυλίου έναντι του άυλου!!!
Streaming μέχρι να δύσει ο ήλιος που θες!!
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Έχουμε μείνει μεταξεταστέοι στις βασικές αρχές ηλεκτρισμού, και έχουμε το θράσος να μιλάμε για οντιο, την ώρα που εξαίρετα δημιουργηματα που αποκαλούνται "ενεργά ηχεια" από εταιρείες με τεχνογνωσία απαράμιλλη, είναι προσιτά και διαδεδομένα...

Ποιός λολος παπάς μας βάφτισε δε ξέρω, να πω τον αμπεμπαμπλομ να του κάνει μήνυση για χαιενδισμοΐωση ανηλίκου, γιατί από μικρά ήμασταν βλαμμένα.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Έχουμε μείνει μεταξεταστέοι στις βασικές αρχές ηλεκτρισμού, και έχουμε το θράσος να μιλάμε για οντιο, την ώρα που εξαίρετα δημιουργηματα που αποκαλούνται "ενεργά ηχεια" από εταιρείες με τεχνογνωσία απαράμιλλη, είναι προσιτά και διαδεδομένα...

Ποιός λολος παπάς μας βάφτισε δε ξέρω, να πω τον αμπεμπαμπλομ να του κάνει μήνυση για χαιενδισμοΐωση ανηλίκου, γιατί από μικρά ήμασταν βλαμμένα.
Πέισθηκα θα πάω σε ενεργό (με νεράιδες). χα χα

zu39512970_main_tm1466431449.jpg
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Εμενα με αρεσουν παρα πολυ τα ενεργα χερ ντοκτορ ;)
Τα ATC τα 100 οταν τα ακουσα στο Θεμη κοκομπλοκο, δεν τα εφτανα τοτε, ποσο μαλλον τωρα:(
Δεν αρεσουν στον κ. Μαρκου και αυτο ειναι ενα θεμα που με επηρεαζει τα μαλλα:D:gamer:
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Θέμης κοκομπλόκος ? ποιός είναι αυτός?
Το ότι δεν μου αρέσουν εμένα γιατί επηρεάζει εσένα?
Εσύ θα τα ακούς ! ή μήπως δεν θα τα ακούς? βαρηκοία ας πούμε.! :rofl:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top