Περί ευαισθησίας ηχείων

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.547
Πώς φτιάχνουν αυτά τα ορνιθοσκαλίσματα τόσο λαρτζ που να μη χωράνε ούτε μέσα στα όρια των διαγραμμάτων, Θεός και ψυχή τους... :tongue:
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ας απολαύσουμε...υπεύθυνα :

2-22 Ωμ με το τελευταίο σε μεσαίες κιόλας οκτάβες : Ακατάλληλον δι...ανηλίκους - και ως προς την τιμή ισχύος - SET
View attachment 150180

4-25 με το 20άρι σε μεσοϋψηλές..Χρειάζεται και αυτό ειδική....σήμανση προγράμματος. :Α
View attachment 150182

3,5 - 24 ...Τιμές αγρίου...σεχ στις πρώτες οκτάβες.
View attachment 150184

3,8 - 50 Ωμ... Βλάπτει σοβαρά την υγεία του μονοτελικού...
View attachment 150183
Δηλαδη - αν εχω μαθει καλα το μαθημα μου - εγω να λεω "παλι καλα"
1114FA936fig1.jpg

(ο ημιθεος λεει οτι προσομοιαζει του δικου μου electra)
μπαϊ δε γουεϊ - ο ημιθεος πρεπει ν' αναβαθμιστει σε θεο ! τα καταλαβαινω αυτα που γραφει και τα λεει και απολαυστικα και παιρνει και κεφαλια .
 



Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Na μην μιλησουμε για την περιφημη ευαισθησια ,εαν υφισταται ,που αμα ισοσταθμιστει παει περιπατο...
Ουτε τα τρικ, half space, fr 500hz-5khz κοκ με μικρα γραμματα εαν τα γραφουν καποιες αλλες...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.547
Τι να τα κάνεις τα λεφτά άμα δεν έχεις φράγκο...

Ευαισθησία.. Λες κι είμαστε στο '50.
Καλά τα λέει ο ημίθεος, αλλά ποιος τον ακούει...

Κι αφού είναι τόσο φτηνά τα αρενταλ, τι τα θες τα ζόρια; Τόσα σαμπ στην αγορά, για κάθε βαλαντιο. Χαμός.

Ευαισθησία. Έχω μια ευαισθησία και γω, στις μπριζόλες. Δε μπορώ ν'αντισταθώ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Έχετε καταλάβει ότι αυτό που έχει περάσει στο κόσμο είναι στερεότυπα του είδους <<τα klipsch είναι ευαίσθητα ηχεία κατάλληλα για γλόμπους>>;
Το τι και πως συμβαίνει με αυτά τα έχουμε συζητήσει τουλάχιστον δέκα φορές. Σιγά μην άλλαξε κάτι.

αα και κάτι που διάβασα πριν...
Οι μαγνήτες είναι πάμφθηνοι. Μηδαμινό κόστος. Ότι μαγνήτη φοράει ένα tweeter των 3 ευρώ φοράει και ένα των 100. Αλλού είναι τα λεφτά ενός μεγαφώνου.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δηλαδη - αν εχω μαθει καλα το μαθημα μου - εγω να λεω "παλι καλα"
View attachment 150186
(ο ημιθεος λεει οτι προσομοιαζει του δικου μου electra)
μπαϊ δε γουεϊ - ο ημιθεος πρεπει ν' αναβαθμιστει σε θεο ! τα καταλαβαινω αυτα που γραφει και τα λεει και απολαυστικα και παιρνει και κεφαλια .
Είναι...διεθνώς αναγνωρισμένο.Τείνουμε να καταλαβαίνουμε καλύτερα....όσα θα μας συνέφεραν. :Α
Πάνε και τα Klipsch.
Να ζήσουμε να τα θυμόμαστε.
Υπομονή χρειάζεται να έλθει και...η σειρά μας.
Το μπρόκολον,του μπροκώλου,τα μπροκόλια.
:lolsign:
Κάθε άλλο παρά θάβονται τα Klipsch.Αντιθέτως,επιτελείται κοινωνική υπηρεσία όταν ενημερώνονται οι κάτοχοι ότι δεν αποτελούν ΄΄μαγικό φίλτρο΄΄ για τελικούς με υψηλή αντίσταση εξόδου - συνήθως λυχνιακούς - και χρειάζονται άλλου τύπου οδήγηση για ν'απέδιδαν τα χαρίσματά τους.Επιλήψιμον θα ήταν να υποστηριζόταν ΄΄ελαφρά τη καρδία΄΄ ότι δεν τρέχει και τίποτα οπότε ας συνδέονταν με λάμπα ελέω υψηλότερης - υποτίθεται - ευαισθησίας.

Και μια διαδικασία ισοστάθμισης στην απόκριση τέτοιου συνδυασμού θα έλυνε μεν προβλήματα,αλλά χαραμίζοντας περαιτέρω ωφέλιμη ισχύ και κουτσουρεύοντας ακόμα περισσότερο τα δυναμικά περιθώρια.

Και δια του Λόγου το ασφαλές,έχει αναλυθεί γιατί ηχεία όπως τα Harbeth SHL5+ ή τα παθητικά ATC SCM50 - που χρησιμοποιεί και ο ΔΣ για να κρίνει όσους τελικούς δοκιμάζει - είναι φιλικότερα προς λυχνιακούς τελικούς παρά τη χαμηλή τους ευαισθησία.

Από την άλλη πλευρά,ας δούμε κι άλλο ένα παράδειγμα ηχείου φιλικού προς SET :
1578751185295.png

1578751208091.png


Μικρές διακυμάνσεις στην εμπέδηση αλλά κι ένα επιπλέον κρίσιμο χαρακτηριστικό...Αντιπαραβάλλοντας τη διακύμανση εμπέδησης με την απόκριση συχνότητας υπό ανηχοϊκές συνθήκες - με την τελευταία λαμβανόμενη εξ ορισμού υπό οδήγηση από τελικό στάδιο με χαμηλή αντίσταση εξόδου - παρατηρούμε ότι τα σκαμπανεβάσματα στις τιμές εμπέδησης ως φορτίου συνιστούν μακροσκοπικώς αντεστραμμένα είδωλα ως προς αντίστοιχες διακυμάνσεις στην απόκριση ως επί το πλείστον - με μικρές αποκλίσεις που λόγω μικρής εγγενούς διακύμανσης δεν θα εκδηλώνονταν τόσο έντονα - πάνω στο φάσμα.Και ύστερα λένε...φταίει η ΄΄μαύρη μαγεία΄΄ κατά τα ταιριάσματα ηχείων με λυχνιακούς τελικούς.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.600
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top