Περί καλωδίων ρεύματος

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.561
Κάτι μου είπε ότι παίρνει το μπλεντάζ του ενός καλωδίου και το διασταυρώνει κάθετα με τον κεντρικό αγωγό του δεύτερου.
Λάθος.
Λάθη λάθη λάθη.

Το καλώδιο ηχείων αγαπητέ μου, είναι μαύρο-κόκκινο, και γράφει μπέλντεν στην ούγια. Κοστίζει 2-3€ το μέτρο.

Το κόκκινο το βάζεις στο +, το μαύρο στο -. Αυτάααα.

Τέλος ανάλυσης. Ούτε μπλενταζ, ούτε στριψιματα, ούτε μαγείες...
 

Μηνύματα
7.271
Reaction score
11.820
Λάθος.
Λάθη λάθη λάθη.

Το καλώδιο ηχείων αγαπητέ μου, είναι μαύρο-κόκκινο, και γράφει μπέλντεν στην ούγια. Κοστίζει 2-3€ το μέτρο.

Το κόκκινο το βάζεις στο +, το μαύρο στο -. Αυτάααα.

Τέλος ανάλυσης. Ούτε μπλενταζ, ούτε στριψιματα, ούτε μαγείες...
Καλά δάσκαλε. Θα δοκιμάσω και το belden το απλό. Άλλωστε είναι μικρό το κόστος του. Αλλά σε δουλειά να βρισκόμαστε, θα ακροαστώ και του κολλητού, έτσι για την αλητεία!
 


Μηνύματα
7.271
Reaction score
11.820
και βαλτου και μια καλτσα και ενα θερμοσυστελωμενο και παιξτο diy .. και πες οτι ειναι custom πραγμα... και underground αιρεση εναντια στη χαιεντιλα..
Άσε, μετά θα μπλέξω με το ποια κάλτσα ακούγεται καλύτερα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.561
Ναι ναι, και στηρίγματα καλωδίου βάλε, να μην ακουμπάει στο χαλί, έχει αλλεργία στα ακάρεα, φτερνίζεται και φεύγουν τα σάλια της τραγουδιστριας και γίνονται συριστικά τα πρίμα.

Ου ρε καλωδιομανείς.
 


Μηνύματα
7.271
Reaction score
11.820
Ναι ναι, και στηρίγματα καλωδίου βάλε, να μην ακουμπάει στο χαλί, έχει αλλεργία στα ακάρεα, φτερνίζεται και φεύγουν τα σάλια της τραγουδιστριας και γίνονται συριστικά τα πρίμα.

Ου ρε καλωδιομανείς.
Λάθος τα λες. Άμα φτερνιστεί η τραγουδίστρια θα αποκτήσει υγρασία το θέμα. Και απο΄κει μπορούμε να κοστολογήσουμε και το μαραφέτι. Ροχάλα και πενηντάρικο.
[DOUBLEPOST=1557478142][/DOUBLEPOST]
Βάλτου και ζαρτιέρες να βρεις την χαγιεντυγεία σου
θα του βάλω και κανένα πρόστοχο, μαύρο εσώρουχο, να ακούσω Καρβέλα όπως του αρμόζει.
 




I

iason

Guest
Λάθος.
Λάθη λάθη λάθη.

Το καλώδιο ηχείων αγαπητέ μου, είναι μαύρο-κόκκινο, και γράφει μπέλντεν στην ούγια. Κοστίζει 2-3€ το μέτρο.

Το κόκκινο το βάζεις στο +, το μαύρο στο -. Αυτάααα.

Τέλος ανάλυσης. Ούτε μπλενταζ, ούτε στριψιματα, ούτε μαγείες...
Ενα και μοναδικό Belden for ever. .....Να εγώ πήρα 3 καρουλια απο αυτο καμιά 18000 μέτρα να κανω τεστ.
20190419_154022.jpg
20190419_154130.jpg

[DOUBLEPOST=1557479373][/DOUBLEPOST]
15574793450791320307442.jpg

[DOUBLEPOST=1557479776][/DOUBLEPOST]
Ενα και μοναδικό Belden for ever. .....Να εγώ πήρα 3 καρουλια απο αυτο καμιά 18000 μέτρα να κανω τεστ.
20190419_154022.jpg
20190419_154130.jpg

[DOUBLEPOST=1557479373][/DOUBLEPOST]
15574793450791320307442.jpg
Belden ,we send the right signal.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
Ενα και μοναδικό Belden for ever. .....Να εγώ πήρα 3 καρουλια απο αυτο καμιά 18000 μέτρα να κανω τεστ. View attachment 126138 View attachment 126139
[DOUBLEPOST=1557479373][/DOUBLEPOST] View attachment 126141
[DOUBLEPOST=1557479776][/DOUBLEPOST]
Belden ,we send the right signal.
κανα ρεταλι κανα μετρο αμα σου μεινει... μη με ξεχασεις στη διαθηκη σου .. <3
 


Μηνύματα
7.271
Reaction score
11.820



Μηνύματα
7.271
Reaction score
11.820
Μικρά ηχεία και μεγάλα ηχεία.

2 επιλογές δίνω.

Νταξ;



Οδηγίες χρήσης: το στρίβεις και το σφίγγεις. Αυτά. Δεν είναι δα πυρηνική υδραυλική...
Λογικά εγώ που έχω καταχωνιάσει κάπου τους βραχυκυκλωτήρες του ηχείου μου, θα πρέπει να χρησιμοποιήσω μεγάλη διατομή απο τον ενισχυτή προς το ηχείο και μικρή διατομή απο τη χαμηλή περιοχή του ηχείου στη ψηλή; Μη μου πεις να επαναφέρω τους jumpers, ο ήχος τους είναι πραγματικά άθλιος.
 

I

iason

Guest
Λογικά εγώ που έχω καταχωνιάσει κάπου τους βραχυκυκλωτήρες του ηχείου μου, θα πρέπει να χρησιμοποιήσω μεγάλη διατομή απο τον ενισχυτή προς το ηχείο και μικρή διατομή απο τη χαμηλή περιοχή του ηχείου στη ψηλή; Μη μου πεις να επαναφέρω τους jumpers, ο ήχος τους είναι πραγματικά άθλιος.
Θα ξεγυμνωσεις το Belden 5 με 6 εκατοστά όση και η απόσταση ανάμεσα στα κονεκτορς του Ηχειου και θα πας από τη μια τρύπα στην άλλη.Εφοσον το επιτρέπουν οι τρυπουλες στα κονεκτορς. ΔΕΝ χρειάζεσαι βραχυκυκλωτηρες.
 

A

AKARL

Guest
Μικρά ηχεία και μεγάλα ηχεία.
2 επιλογές δίνω.
Νταξ;
Οδηγίες χρήσης: το στρίβεις και το σφίγγεις. Αυτά. Δεν είναι δα πυρηνική υδραυλική...
Και για τσι μερακλήδες που γουστάρουν τη διπλογκαβλωδίωση έχουμε (το έχω "ακούσει" το φιδάκι - ζόρικο εργαλείο... :p :fuckyou:):
https://www.audiophonics.fr/en/bi-w...aker-cable-copper-4x208mm-o107mm-p-11708.html

Τρείς πόρτες έχει η ζωή αφού... ;) :D

jumpers, ο ήχος τους είναι πραγματικά άθλιος.
:headbang:
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
7.271
Reaction score
11.820
Θα ξεγυμνωσεις το Belden 5 με 6 εκατοστά όση και η απόσταση ανάμεσα στα κονεκτορς του Ηχειου και θα πας από τη μια τρύπα στην άλλη.Εφοσον το επιτρέπουν οι τρυπουλες στα κονεκτορς. ΔΕΝ χρειάζεσαι βραχυκυκλωτηρες.
Λογικό μου φαίνεται. Οι τρύπες στις μπόρνες είναι επαρκείς ακόμα και για να περάσει ολόκληρο το καλώδιο όπως το βλέπω. Θα μπορούσα κάλλιστα να ξεγύμνωνα μόνο το σημείο στο οποίο θα κάνει επαφή στα χαμηλά, να κρατήσω το jacket και να ξεγυμνώσω στα ψηλά. Αν και μέχρι να οξειδωθεί ο χαλκός, έχουμε μέλλον.

Και για τσι μερακλήδες που γουστάρουν τη διπλογκαβλωδίωση έχουμε (το έχω "ακούσει" :p :fuckyou:):
https://www.audiophonics.fr/en/bi-w...aker-cable-copper-4x208mm-o107mm-p-11708.html

Τρείς πόρτες έχει η ζωή αφού... ;) :D



:headbang:
Πλάκα πλάκα, στο τέλος για να κάνω τις δοκιμές μου θα πληρώσω περισσότερα απο τα Kimber, δεν βρίσκετε;; Ενδιαφέρον κι αυτό.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.768
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top