Περί καλωδίων ρεύματος

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Μη μου πεις να επαναφέρω τους jumpers, ο ήχος τους είναι πραγματικά άθλιος.
Ούτε μια στο εκατομμύριο. Διώξε αυτές τις αγκυλώσεις. Ξαναδοκίμασέ τους, αλλά τυφλά, μην κοροϊδεύεις τον εαυτό σου.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Να το πω πιο σωστά λοιπόν. Τους καταχώνιασα κάπου επειδή έβγαλα το συμπέρασμα ότι ακούγονταν άθλια σε σχέση με τη διπλοκαλωδίωση.
[DOUBLEPOST=1557484173][/DOUBLEPOST]
Και για τσι μερακλήδες που γουστάρουν τη διπλογκαβλωδίωση έχουμε (το έχω "ακούσει" το φιδάκι - ζόρικο εργαλείο... :p :fuckyou:):
https://www.audiophonics.fr/en/bi-w...aker-cable-copper-4x208mm-o107mm-p-11708.html

Τρείς πόρτες έχει η ζωή αφού... ;) :D



:headbang:
Δεν ξέρω τί λέει σαν καλώδιο, αλλά μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση που μέτρησαν τη χωρητικότητα του καλωδίου ανά ζεύγη, διπλανά και αντικρυστά. Αν είναι θέμα μάρκετινγκ, καλά το πάνε, με πσήνουν. Αλλά βλέπω και διαφορετικές μετρήσεις. Άκρως ενδιαφέρον!!
 

I

iason

Guest
Λογικό μου φαίνεται. Οι τρύπες στις μπόρνες είναι επαρκείς ακόμα και για να περάσει ολόκληρο το καλώδιο όπως το βλέπω. Θα μπορούσα κάλλιστα να ξεγύμνωνα μόνο το σημείο στο οποίο θα κάνει επαφή στα χαμηλά, να κρατήσω το jacket και να ξεγυμνώσω στα ψηλά. Αν και μέχρι να οξειδωθεί ο χαλκός, έχουμε μέλλον.



Πλάκα πλάκα, στο τέλος για να κάνω τις δοκιμές μου θα πληρώσω περισσότερα απο τα Kimber, δεν βρίσκετε;; Ενδιαφέρον κι αυτό.
Σωστός, να ρωτήσω τι είναι το Reference καλώδιο που έχεις kimber 8tc ?
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Σωστός, να ρωτήσω τι είναι το Reference καλώδιο που έχεις kimber 8tc ?
H προτίμησή μου μέχρι σήμερα είναι το 8TC και jumpers με τρεις αγωγούς του 8TC απο τα χαμηλά στα ψηλά ( που λέει και το τραγούδι ). Αγοράστηκαν με άλλα δεδομένα καθώς το σύστημα λειτουργούσε σε άλλο χώρο και τώρα το ξεκινάω πάλι απο την αρχή γιατί προφανώς είχα λάθος ή τουλάχιστον όχι σωστά δεδομένα. Όχι ότι έχω τώρα τα σωστά δεδομένα απο πλευράς χώρου, αλλά θέλω να ακούσω σε τί βαθμό συμβάλουν τα 8TC και γενικότερα τα καλώδια που έχω επάνω τώρα που ακούγεται εμφανώς καλύτερα ο χώρος.
[DOUBLEPOST=1557484741][/DOUBLEPOST]
Σοβαρό εργαλείο λέμε. Σκάβει. ;)
Τώρα θέλω να βρω τα χαρακτηριστικά του 8TC. Ψαχουλεύω, επανέρχομαι!
 

Μηνύματα
12.829
Reaction score
10.048

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Το ατόφιο 8TC έχει τα εξής χαρακτηριστικά: 346pF/m, 0.09uH/m & 0.008Ω/m. To canare έχει 110pF/m στους 100 κύκλους και κατεβαίνει, 0,7uH/m & 0.0088Ω/m. Δηλαδή μικρότερη χωρητικότητα, μεγαλύτερη επαγωγή ( σωστά μεταφράζω τον όρο? ) και ελαφρώς μεγαλύτερη αντίσταση.
 

Μηνύματα
12.829
Reaction score
10.048
Δεν ξέρω τί λέει σαν καλώδιο, αλλά μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση που μέτρησαν τη χωρητικότητα του καλωδίου ανά ζεύγη, διπλανά και αντικρυστά.
Πώς ήθελες να τη μετρήσουν; Έναν έναν αγωγό; Χωρητικότητα έχουν 2 αγωγοί, ο ένας σε σχέση με τον άλλο. Αν απορείς που έκαναν 2 μετρήσεις, καλά έκαναν, για να έχει ο χρήστης πλήρη άποψη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Και για τσι μερακλήδες που γουστάρουν τη διπλογκαβλωδίωση έχουμε (το έχω "ακούσει" το φιδάκι - ζόρικο εργαλείο... :p :fuckyou:):
https://www.audiophonics.fr/en/bi-w...aker-cable-copper-4x208mm-o107mm-p-11708.html

Τρείς πόρτες έχει η ζωή αφού... ;) :D
Άνοιξε την τρίτη και έβγα όξου. :D

Νόμος Νο. 666:. Απαγορεύεται ρητώς και κατηγορηματικώς η "διπλογκαβλωδίωση" και κάθε σκέψη περί αυτής.

Επαναλαμβάνω: το καλώδιο ηχείων είναι το γνωστό απλό: ένα κόκκινο και ένα μαύρο, με μπέλντεν στην ούγια, αξίας ιδιαίτερα ολίγων ευρώ. Λινκς εδώθησαν. 8-)


Με τα ρέστα, πακοτινια.
 

I

iason

Guest
H προτίμησή μου μέχρι σήμερα είναι το 8TC και jumpers με τρεις αγωγούς του 8TC απο τα χαμηλά στα ψηλά ( που λέει και το τραγούδι ). Αγοράστηκαν με άλλα δεδομένα καθώς το σύστημα λειτουργούσε σε άλλο χώρο και τώρα το ξεκινάω πάλι απο την αρχή γιατί προφανώς είχα λάθος ή τουλάχιστον όχι σωστά δεδομένα. Όχι ότι έχω τώρα τα σωστά δεδομένα απο πλευράς χώρου, αλλά θέλω να ακούσω σε τί βαθμό συμβάλουν τα 8TC και γενικότερα τα καλώδια που έχω επάνω τώρα που ακούγεται εμφανώς καλύτερα ο χώρος.
[DOUBLEPOST=1557484741][/DOUBLEPOST]

Τώρα θέλω να βρω τα χαρακτηριστικά του 8TC. Ψαχουλεύω, επανέρχομαι!
Λοιπόν αμα πας να τεστάρεις από 8TC - Belden το λιγότερο θα απογοητευθείς.... Ομως εαν το αφήσεις μερικές μερες και παίξει και μετά το αλλαξεις και ερθεις πισω στο κιμπερ τοτε θα καταλάβεις τι καλωδιο ηχειων εχεις.
Προσωπικη εμπειρία με τα τζαμπερς φτιαγμενα απο kimber 8tc ,δοκιμασε αλλα παντα σε ζυγο 2, 4 , μεχρι και 6.
Αμα πας 8 αγωγους στα τζαμπερ ,τοτε τα μεσουψηλα ειναι πολυ μπροστα. Χαλαει ολη η ομοιογενεια.
Μονά 1,3,5 Χαλαει η μαγιονεζα............
Προσωπικη εμπειρια παντα.
Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σου μετα τις δοκιμές.
Καλή συνεχεια,:drinks:
 




Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Λοιπόν αμα πας να τεστάρεις από 8TC - Belden το λιγότερο θα απογοητευθείς.... Ομως εαν το αφήσεις μερικές μερες και παίξει και μετά το αλλαξεις και ερθεις πισω στο κιμπερ τοτε θα καταλάβεις τι καλωδιο ηχειων εχεις.
Προσωπικη εμπειρία με τα τζαμπερς φτιαγμενα απο kimber 8tc ,δοκιμασε αλλα παντα σε ζυγο 2, 4 , μεχρι και 6.
Αμα πας 8 αγωγους στα τζαμπερ ,τοτε τα μεσουψηλα ειναι πολυ μπροστα. Χαλαει ολη η ομοιογενεια.
Μονά 1,3,5 Χαλαει η μαγιονεζα............
Προσωπικη εμπειρια παντα.
Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σου μετα τις δοκιμές.
Καλή συνεχεια,:drinks:
Αυτό που λες με τους 8 αγωγούς ήταν το πρώτο που είχα δοκιμάσει και με ενοχλούσε. Πήγα στους τρεις γιατί κάπου είχα πετυχει μια αναφορά στα biwired 8tc και προφανώς βαριόμουν να δοκιμάσω με τους υπόλοιπους πέντε. Θα το δοκιμάσω κι αυτό.
 


A

AKARL

Guest
Νόμος Νο. 666:. Απαγορεύεται ρητώς και κατηγορηματικώς η "διπλογκαβλωδίωση" και κάθε σκέψη περί αυτής.
I'm an outlaw, a single-sub desperado... :vinsent: :D

Και τα ηχεία μου διπλογκαβλωδιόνονται. Ήντα να κάμω; :p

[DOUBLEPOST=1557486757][/DOUBLEPOST]
Τα Star Quad είναι ακριβά καλώδια.
Ούτε πέντε εβρώ το μέτρο.
 
Last edited by a moderator:

I

iason

Guest
Θέλω ειλικρινά να μη προσθέσω πολύ κόσμο στο ignore list, αντιθέτως με τον ντιμιφουτ που έχει περάσει το μισό φόρουμ εκεί! :p
Αμα το κανεις στο τελος θα μιλάς μόνος σου !!!!!!!
Αντε μπορει να ειναι μαζι και ο Νταλιπης.....
Καλο Σαββατοκυριακο.:D
 

Μηνύματα
12.829
Reaction score
10.048
Τουλάχιστο εγώ έχω την ικανότητα και την ευφυΐα να κρίνω αν κάποιος λέει σωστά πράγματα ή μπούρδες.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Θέλω ειλικρινά να μη προσθέσω πολύ κόσμο στο ignore list, αντιθέτως με τον ντιμιφουτ που έχει περάσει το μισό φόρουμ εκεί! :p
Ο @iason θα ξεφύγει απο το τέλμα, συντόμως. Φαίνεται.
Δίνω δυο χρόνια το πολύ.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Απλά να ξεκαθαρίσω κάτι, για να μη παρεξηγούμαι. Τα 8TC μου άρεσαν και μου αρέσουν. Απλά τείνω στο να επανεξετάσω τις επιλογές μου αφού προφανώς λίγο ή πολύ είχα λάθος κριτήρια, λάθος δεδομένα λόγω χώρου και μάλλον είχα προσαρμοστεί και σε αυτά τα δεδομένα. Αν βρω καλώδια πιο φτηνά που να μου δώσουν τις ίδιες ( λίγο ή πολύ ) πληροφορίες ή για να το θέσω πιο καθαρά, την ίδια αίσθηση, πολύ ευχαρίστως να κάνω τη μετάβαση, δεν έχω φετίχ. Αν κρίνω ότι μου αρέσουν πιο πολύ τα 8TC, ήδη τα έχω πληρώσει. Δεν είναι ότι θα χάσω κάτι για να τα αποκτήσω. Απλά θα ξηλωθώ πιο πολύ για να συμμαζέψω τον χώρο μου. Ούτως ή άλλως θα πρέπει αρχικά να τα βάλω απο τη τσέπη μου αφού δεν προτίθεμαι να στείλω κανένα καλώδιο αν δεν κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ με τον χώρο.
Σχετικά με τα xlr mogami, είναι μια πρόκληση κυρίως λόγω του διαφορετικού τρόπου λειτουργίας ( αν και στο παρελθόν έχω ακούσει με balanced καλώδια, αλλά τότε προτίμησα rca υψηλότερης κατηγορίας. Τότε είχα εμφανείς διαφορές. Μένει να κάνω τη σύγκριση και τώρα, έστω και με πολύ φτηνότερα καλώδια όπως τα mogami ). Θα τα δοκιμάσω σύντομα. Εύχομαι μόνο να μου αρέσουν γιατί διαφορετικά, η φτήνια τρώει τον παρά και mogami δεν νομίζω πως φεύγουν εύκολα. Θα δείξει.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top