Περί καλωδίων ρεύματος

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
θα έρθεις εντέλει?
αν δεν έρθεις θα αποδεχτείς τα όποια αποτελέσματα προκύψουν από την ακρόαση?
αν οι ακροατές με min 80% συμφωνήσουν ότι υπάρχουν ή όχι διαφορές πάλι θα υπάρχει αμφισβήτηση?

Λεανδρε...καποτε μαζευτηκαμε σε ενα μελος ....4.ατομα .......

Ο ιδιοκτητης του συστηματος ειχε δηλωσει οτι δεν ακουσει διαφορες (δικαιωμα του )
το ενα μελος ακουγε καλυτερες μεσαιες (δικαιωμα του ....? )
το αλλο καλυτερα πριμα.....(εχει δικαωμα και αυτος ?) να δηλωνει οτι θελει ?
Και εγω δεν ειπα ποτε.....(τι ακουγα)
Αν λοιπον καμποσοι ακουσουν διαφορες ..και καποιος καποιοι δεν ακουνε τι θα ισχυει ?
Οταν εσυ τουλαχιστον στο τυφλο τεστ αν ακους ?
Θα εισαι φαντασμενος ?
θα ειναι οι αλλοι κουφοι ?
Εμεις ενα τεστακι θελουμε να κανουμε........δεν πουλαμε καλωδια .......
Αλλα ...μαλλον για καποιους εισαι λιβανι.........
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
θα έρθεις εντέλει?
αν δεν έρθεις θα αποδεχτείς τα όποια αποτελέσματα προκύψουν από την ακρόαση?
αν οι ακροατές με min 80% συμφωνήσουν ότι υπάρχουν ή όχι διαφορές πάλι θα υπάρχει αμφισβήτηση?
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τίποτα από αυτά που σου έγραψα.
Εσύ είσαι διατεθειμένος να κάνεις ένα τεστ που δε θα ξέρεις αν και πότε έχει γίνει αλλαγή καλωδίου και θα προσπαθείς να το εντοπίσεις μέσω των διαφόρων που ενδέχεται να υπάρχουν?
Μεθοδολογικα, μόνο έτσι μπορούν να έχουν κάποια σχετική αξία τα όποια αποτελέσματα.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τίποτα από αυτά που σου έγραψα.
Εσύ είσαι διατεθειμένος να κάνεις ένα τεστ που δε θα ξέρεις αν και πότε έχει γίνει αλλαγή καλωδίου και θα προσπαθείς να το εντοπίσεις μέσω των διαφόρων που ενδέχεται να υπάρχουν?
Μεθοδολογικα, μόνο έτσι μπορούν να έχουν κάποια σχετική αξία τα όποια αποτελέσματα.
επαναλαμβάνω λοιπόν,
αν δεν υπάρξει 80% και πάνω συμφωνία ότι υπάρχουν διαφορές, τότε ευχαρίστως να κάνω το σαλόνι μου καραγκιόζμπερντέ για να ικανοποιήσω την απαίτηση σου, αν όμως δε χρειάζεται και είναι τόσο εμφανής η ακουστική διαφοροποίηση πάλι θα υπάρχει θέμα αξιοπιστίας του τεστ???
ειλικρινά δε το καταλαβαίνω, είπα, αν χρειαστεί επιτόπου αλλάζουμε τους κανόνες και το κάνουμε όπως προτείνεις!
είναι τόσο δύσκολο ή απλά δεν θες να έρθεις?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Χαρη αν γινει και ετσι και ακουσει διαφορες ..........................αν λεμε .........................................οχι με το ζορι
πως θα το δικαιολογησεις ?
ή ακομα χειροτερα αν ακουσουν και αλλοι ...οχι ολοι.
...2-3......οι υπολοιποι 40 να μην ακουσουν τιποτα
Τι θα ισχυει....οτι ο λεανδρος και η παρεα του εχουν μαγικες ικανοτητες ?
οτι οι αλλοι ειναι κουφαλογα ?
Για πες...........δεν λέω οτι θα συμβει με το ζορι........απλα αν συμβει......πως θα το δικαιολογησεις ............
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.376
Reaction score
125.463
Έχεις δει πόσα ζητάνε οι καλιμπράτορες...?
Πολύ λίγα, για αυτά τα πραγματικά σημαντικά που προσφέρουν στον ήχο, σε αντίθεση με οποιοδήποτε καλώδιο ή αλλαγή πηγής. ;)
Μουαχαχα! Σοβαρά πάντως, σε ένα σπίτι που μετά απο 1-2 χρόνια θα αφήσω, δεν πρόκειται να φέρω καλιμπράτορα.
Στη θέση σου, θα προτιμούσα να μην ανοίξω το στέρεο για 1-2 χρόνια, παρά να ακούω κουκουρούκου χωρίς μια βασική ισοσταθμιση...

πάρτε 2 δείγματα ρίξτε τα στο όποιο πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου θέλετε. Αντιστρέψτε την φάση στα δείγματα. Αν ακυρώσουν 100% το ένα track το άλλο (απλά δεν θα ακούτε τίποτα) τότε έχετε 0 διαφορές
Εσύ μιλάς πολύ "επιστημονικά" για να γίνεις κατανοητός. Αυτά που λες έχουν θέση στην AES, κι έχουν πάει εκεί ήδη (όπως πιθανώς γνωρίζεις) με τα αναμενόμενα αποτελέσματα. ;)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
να ικανοποιήσω την απαίτηση σου, αν όμως δε χρειάζεται και είναι τόσο εμφανής η ακουστική διαφοροποίηση πάλι θα υπάρχει θέμα αξιοπιστίας του τεστ???
Λεανδρε μου δεν έχω καμιά απαίτηση να κάνεις στο σαλόνι σου οτιδήποτε.
Κάνε το "τεστ" σου όπως θες και άκου τις διαφορές που θες να ακούσεις.
Εμένα αυτού του είδους οι δοκιμές με αφήνουν παγερά αδιάφορο.
 


TGD

Μηνύματα
7.184
Reaction score
7.213
"Σκοπός" (κατασκευαστικός) ρε τρομάρα σου, δεν είναι να επηρεάζεται το σύστημα από καβλώδια, αλλά να μην επηρεάζεται, και υπάρχουν κατασκευαστικές αρχές που αν τις ακολουθήσει δε θα επηρεάζεται.
Επιβεβαιώνω ότι στις ακουστικές δοκιμές που έχω κάνει, ο ενισχυτές με τα καλύτερα τροφοδοτικά δεν "άκουγαν" αλλαγή στα καλώδια ρεύματος. Σε αυτούς που δεν ήταν τόσο καλοφτιαγμένοι υπήρχε μια ελάχιστη διαφορά, που δεν δικαιολογούσε ποτέ την τιμή του καλωδίου ρεύματος.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λεανδρε...καποτε μαζευτηκαμε σε ενα μελος ....4.ατομα .......

Ο ιδιοκτητης του συστηματος ειχε δηλωσει οτι δεν ακουσει διαφορες (δικαιωμα του )
το ενα μελος ακουγε καλυτερες μεσαιες (δικαιωμα του ....? )
το αλλο καλυτερα πριμα.....(εχει δικαωμα και αυτος ?) να δηλωνει οτι θελει ?
Και εγω δεν ειπα ποτε.....(τι ακουγα)
Αν λοιπον καμποσοι ακουσουν διαφορες ..και καποιος καποιοι δεν ακουνε τι θα ισχυει ?
Οταν εσυ τουλαχιστον στο τυφλο τεστ αν ακους ?
Θα εισαι φαντασμενος ?
θα ειναι οι αλλοι κουφοι ?
Εμεις ενα τεστακι θελουμε να κανουμε........δεν πουλαμε καλωδια .......
Αλλα ...μαλλον για καποιους εισαι λιβανι.........
εντέλει...είμαι λιβάνι!!!:lolsign::lolsign:

προς το παρόν λοιπόν, για ακρόαση έρχονται ο argi, ο Νίκος Σταθόπουλος και ίσως ο john markou.
άλλος κανείς?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Λεανδρε οπως καταλαβες ..οτι δοκιμη και αν κανεις....
οσους και αν μαζεψεις ......θα ειναι ολοι χρηματισμενοι.....ή ταισμενοι....ή βλαμενοι..........
αν ακουσουν διαφορες......
 

Μηνύματα
7.261
Reaction score
11.811
Πολύ λίγα, για αυτά τα πραγματικά σημαντικά που προσφέρουν στον ήχο, σε αντίθεση με οποιοδήποτε καλώδιο ή αλλαγή πηγής. ;)
Ναι, αλλά διόλου ευκαταφρόνητο ποσό για τη κατάσταση που σου περιέγραψα. Και πεταμένα χρήματα αφού μετά απο λίγο καιρό θα αλλάξω σπίτι. Εκτώς αν κρατήσω αυτό που μένω τώρα για playhouse :p

Στη θέση σου, θα προτιμούσα να μην ανοίξω το στέρεο για 1-2 χρόνια, παρά να ακούω κουκουρούκου χωρίς μια βασική ισοσταθμιση...
Αυτό όπως καταλαβαίνεις δεν είναι δυνατό. Απο την άλλη όμως, για αρκετό καιρό είχα τα μηχανήματα και τα έπαιζα με απλά καλώδια ( σχετικά, το καλύτερο ας πούμε ήταν ιδιοκατασκευή kimber pbj που είχα αγοράσει απο τον τότε αντιπρόσωπο. Μέρος του pbj έγινε εσωτερική καλωδίωση για ένα naim nac 32. Όταν αγόρασα το πρώτο "καλό" καλώδιο, άρχισα να ακούω λεπτομέρειες και να άρχισε το σύστημα να δικαιολογεί το κόστος του. Απλά "ονειρεύομαι" τί μπορεί να κάνει σε ένα σωστό χώρο. Someday..!!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.374
Reaction score
79.452
Το πρόβλημα ξεκινάει από το γυμνάσιο. Εκεί, στα μαθήματα της φυσικής και της χημείας, αντί να διδαχθούν τα παιδιά την Επιστημονική Μέθοδο (είναι εκτός ύλης:o) μαθαίνουν τύπους παπαγαλία.
Δεν μπορεί κανείς να στήσει ένα σωστό ΑΒΧ τεστ, και κυρίως δεν καταλαβαίνει την απόλυτη σημασία της μεθοδολογίας.

Από την άλλη σε όλα τα φιλολογικά μαθήματα εξυμνούνται οι υποκειμενικές απόψεις εις βάρος των επιστημονικών δεδομένων.
Όλα κατάλοιπα της εποχής του Γούντστοκ.
Αηδία.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Το πρόβλημα ξεκινάει από το γυμνάσιο. Εκεί, στα μαθήματα της φυσικής και της χημείας, αντί να διδαχθούν τα παιδιά την Επιστημονική Μέθοδο (είναι εκτός ύλης:o) μαθαίνουν τύπους παπαγαλία.
Δεν μπορεί κανείς να στήσει ένα σωστό ΑΒΧ τεστ, και κυρίως δεν καταλαβαίνει την απόλυτη σημασία της μεθοδολογίας.

Από την άλλη σε όλα τα φιλολογικά μαθήματα εξυμνούνται οι υποκειμενικές απόψεις εις βάρος των επιστημονικών δεδομένων.
Όλα κατάλοιπα της εποχής του Γούντστοκ.
αγαπητέ dimifoot, χρειάζεται επιστημονική τεκμηρίωση και μεθοδολογία για να αποδείξεις ότι το πρωί ο ήλιος δε πρόκειται να ανατείλει από τη δύση?,
κάποια πράγματα είναι τόσο εξώφθαλμα, που μόνο όσοι φορούν παροπίδες ή έχουν φοβερά προβλήματα όρασης(εν προκειμένω ακοής ή εγωισμού)δεν μπορούν ή δε θέλουν να τα αντιληφθούν.
Είπα όμως, ότι αν χρειαστεί, το κάνω όπως έχει ζητηθεί! είπαμε..είμαι λιβάνι!
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.638
Reaction score
966
εντέλει...είμαι λιβάνι!!!:lolsign::lolsign:

προς το παρόν λοιπόν, για ακρόαση έρχονται ο argi, ο Νίκος Σταθόπουλος και ίσως ο john markou.
άλλος κανείς?
Καλημερα
Αν γινει η ακροαση απογευμα ειμαι μεσα(την Μ εβδομαδα)
Μπορω να σας φερω Νeotech Nep-3200-3001--- Signalprojects Hydra
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Μη ρειχνετε λαδι στην φωτια ...με τα φιδια του σιβα και της γκανεσα...........
αν δεν ειχατε στη φυσικη 21 δεν εχετε δικαιωμα να ακουτε μουσικη
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Καλημερα
Αν γινει η ακροαση απογευμα ειμαι μεσα
Μπορω να σας φερω Νeotech Nep-3200-3001--- Signalprojects Hydra
απόγευμα θα είναι Γιώργο, και στις 3/5, οπότε είμαστε ήδη 5!
θα αναρτήσουμε και τις ηχητικές μας απόψεις από την ακρόαση!
 

TGD

Μηνύματα
7.184
Reaction score
7.213
αγαπητέ dimifoot, χρειάζεται επιστημονική τεκμηρίωση και μεθοδολογία για να αποδείξεις ότι το πρωί ο ήλιος δε πρόκειται να ανατείλει από τη δύση?
Σσσσς, είναι θέμα που βάζω στους φοιτητές μου στις εξετάσεις! Αποτελεί κεντρικό επιχείρημα για ένα σωρό φιλοσόφους της επιστήμης.
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.638
Reaction score
966
απόγευμα θα είναι Γιώργο, και στις 3/5, οπότε είμαστε ήδη 5!
θα αναρτήσουμε και τις ηχητικές μας απόψεις από την ακρόαση!
Στειλε με πμ διευθυνση και τηλεφωνο γιατι δεν εχω μεταφορικο,να το δρομολογησω
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
αν δεν έρθεις θα αποδεχτείς τα όποια αποτελέσματα προκύψουν από την ακρόαση?
αν οι ακροατές με min 80% συμφωνήσουν ότι υπάρχουν ή όχι διαφορές πάλι θα υπάρχει αμφισβήτηση?
Αν συγκεντρωθουν σε έναν χώρο 7 ευσεβείς χριστιανοί και 3 άθεοι περιμένοντας ένα θαυματουργό σημάδι από τον Άγιο Νεκτάριο και μετά οι 7 στους 10 δηλώσουν με ενθουσιασμό πως έγιναν μάρτυρες της Χάρης του, εσύ θα το αποδεχτείς ή θα το αμφισβητησεις?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Στη συνέχεια, να (καλο)στήναμε ένα σύστημα και εκεί να δοκιμάζαμε καλώδια ίδιων χαρακτηριστικών και διαφορετικών τιμών. Τότε θα καταρρίπταμε ( ή θα επιβεβαιώναμε ) τον μύθο.
Τα μονα καλωδια ιδιων χαρακτηριστικων ειναι δυο ιδια καλωδια.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.127
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top