Περί σαμπ το ανάγνωσμα...

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ναι, δεν έμεινα ικανοποιημένος από την κρουστική του συνόλου σε μεγάλες στάθμες.

Μπορεί πολύ καλύτερα να γίνει. Είμαι βέβαιος.

Θέλει καλύτερα προγράμματα μετρήσεων... Ή καλύτερη χρήση των προγραμμάτων αυτών. Δε ξέρω...
Συμφωνώ απόλυτα και δεν είναι μομφή για το σύστημα του Γιάννη που έπαιζε ανμπιστεφτο-ωραιότατα. Σε μεγάλες εντάσεις (μικρές για τον εαρ), η κρουστική απόκριση ηταν subpar. Όπως και τα περισσότερα συστήματα με σαμπ που ακούω, του δικού μου συμπεριλαμβανομένου. Δεν είναι απλή η σωστή ενσωμμάτωση σαμπ.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Ειστε τρελλοι εσεις, μεχρι κι οι παραδιπλα οικοδομες θα πρεπει να φυγουν.
Δεν πειραζει, χαλαλι. Θα τους πω πως παντρευομαι.

Ρε παλιοπαιδα, στην αρχη σας λεω κατι παιζεται κατι ακουω σαν διπλομπασια, δε μ ακουγατε.. :p:D8-)

Δε με χαλαει παντως, εξαλλου μονος ακουω μουσικη, για το χρονο που ειχαμε μια χαρα τα καταφερατε , υπεροχσα θα ελεγα, ολοι επαθαν πλακα.
Και ευχαριστω γι αυτο.

Παντα σιγουρα με παραπανω χρονο κ μελετη και κοπο και και και , ενα τσικ παραπανω καλυτερο θα γινει..

ΑΛλα μεχρι τοτε, ειμαστε μια χαρα!
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ας πούμε στο σετάπ του Κοτσίδη, η δική μου εκτίμηση θα ήταν μέτρηση νίαρφιλντ (μικρόφωνο τοποθετημένο αμέσως μπροστά στο ηχείο, μπροστά στο γούφερ του ηχείου και στο ίδιο ύψος με το σαμπ) και με τέτοια θέση, ευθυγράμμιση φασικη του σαμπ με το ηχείο στο σημείο κρος.

Τίποτε άλλο.

Μετά κάνα φιλτρακι. Σεμνά.

Όχι στη θέση ακρόασης, όχι μέτρηση των αντηχησεων του χώρου, τίποτα. Να παίζει το σαμπ πακέτο με το γούφερ του ηχείου, αυτό θέλω, να βγάλει τη μέγιστη κρούση εκεί.

Κι άσε το πλήθος των σαμπ να μαζέψει τα αμάζευτα του χώρου. Ο,τι δε μαζέψει, λίγο εκουαλάιζερ, με το μαλακό, σεμνά, όχι χοντράδες.

Αν το πλήθος των σαμπ δε μαζεύει τα αμάζευτα του χώρου, θέλει άλλη τοποθέτηση των σαμπ. Τίποτε άλλο.
Ναι, πολύ λογικό ακύγεται αυτό που περιγράφεις. Το θέμα είναι ότι κάποιες φορές θες ένας δορυφόρος να παίζει με 2 ή 4 σαμπς που είναι σε διαφορετικές θέσεις (για την αντιμετώπιση των modes) οπότε για να τα φέρεις χρονικά (φασικά) στο σημείο κρος με το δορυφόρο μπορεί να χαλάσεις τις αλληλο-ακυρώσεις του χώρου. Ή να θες τα σαμπς να παίζουν όλο μόνο, οπότε πως τα χρονίζεις με όλους τους δορυφόρους; Τεσπα, δεν ξέρω, θέλει σκέψη, αναλόγως την περίπτωση.

Συμφωνώ με τη βασική στρατηγική: μέγιστη κρουστική απόκριση συνόλου σαν να ήταν ένα ηχείο, μη λαμβάνοντας υπόψη χώρο. Προσοχή γιατί άλλα λένε κάποιο οδηγοί στο νετ ενώ δεν ξέρω καθόλου τί κάνουν οι καλιμπρείτορς.
 
Last edited:

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
στον trinnov οσον αφορα τα sub τα ρυθμιζει με 2 delay , ενα ειναι για το καθε sub με την θεση ακροασης και ενα δευτερο με τα ηχεια για το integration μεταξυ τους.
πως δουλευει στην πραξη δεν ξερω.

ενα calibration που ειχε παρουσιασει ο Mark Seaton που ειχε κανει με 8 18ιντσα δικα του δεν λαμβανε υποψην την χρονικη ευθυγραμμιση μεταξυ των sub , κοιτουσε το frequency responce και την χρονικη ευθυγραμμιση των ηχειων με τα sub.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
στον trinnov οσον αφορα τα sub τα ρυθμιζει με 2 delay , ενα ειναι για το καθε sub με την θεση ακροασης και ενα δευτερο με τα ηχεια για το integration μεταξυ τους.
πως δουλευει στην πραξη δεν ξερω.

ενα calibration που ειχε παρουσιασει ο Mark Seaton που ειχε κανει με 8 18ιντσα δικα του δεν λαμβανε υποψην την χρονικη ευθυγραμμιση μεταξυ των sub , κοιτουσε το frequency responce και την χρονικη ευθυγραμμιση των ηχειων με τα sub.
Πολύ σωστά μου φαίνονται όλα τα παραπάνω.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Αν θυμάμαι καλά και το DEQX κάτι παρόμοιο κάνει: Πρώτα φέρνει σωστά την ενσωμμάτωση στο σημείο κρος (χωρίς το χώρο) και μετά διορθώνει για το χώρο.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
και λεει και για μονοφωνικα σαμπ κατω απο 120hz ?
Συμφωνουμε σ αυτο? κι αν οχι, και γινει στερεο, γιατι?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Το θέμα είναι πολύ πιο περίπλοκο από ο,τι το παρουσιάζετε.

Η κρουστική vs συχνοτική vs φασική ισοστάθμιση δεν λύνεται έτσι απλά. Και με μόνο δυο σαμπ και 2-3 φίλτρα, σε σαλόνι.

Πετυχαίνεις τεράστιο όφελος συγκριτικά με ακρόαση χωρίς σαμπ, εννοείται, αλλά για να τα πας για το τέλειο χρειάζεσαι πολλά και ισχυρά subs, τέλειο χώρο, και πολύ έξυπνο softwware και μεθοδολογία την οποία οι μεγάλες εταιρίες προσπαθούν να εξελίξουν , αλλά φως ακόμα δεν είδαμε. Και η Dirac και η Trinnov υποσχέθηκαν μέσα στην χρονιά αποτελέσματα, αλλά εμείς στο avsite θα τους προλάβουμε και θα τα βγάλουμε πρώτοι :p.

Count me out guys, δεν έρχομαι για διύλιση κώνωπος. Οταν βγει το multibass management των μεγάλων το συζητάμε. Μέχρι τότε :beach:, και θα γελάω μαζί σας :lolsign:
[DOUBLEPOST=1557231165][/DOUBLEPOST]
Ρε παλιοπαιδα, στην αρχη σας λεω κατι παιζεται κατι ακουω σαν διπλομπασια, δε μ ακουγατε
Οταν απομακρύνεσαι δυο μέτρα+ απο την θέση ακρόασης αυτό συμβαίνει, όταν έχεις μόνο δυο subs.
Αν θες να το μειώσεις, πάρε 6 τεμάχια ακόμα
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Ας πούμε στο σετάπ του Κοτσίδη, η δική μου εκτίμηση θα ήταν μέτρηση νίαρφιλντ (μικρόφωνο τοποθετημένο αμέσως μπροστά στο ηχείο, μπροστά στο γούφερ του ηχείου και στο ίδιο ύψος με το σαμπ) και με τέτοια θέση, ευθυγράμμιση φασικη του σαμπ με το ηχείο στο σημείο κρος.
Δεν ισχύει.
Γιατι η φασική ευθυγράμμιση μπορει να μην είναι χρονική, μπορεί να πέφτει στην επόμενη ή στην μεθεπόμενη περίοδο συμφασικά και να νομίζεις λανθασμένα πως είσαι ΟΚ.

Επίσης, τι θα γίνει αν το ηχείο είναι εδώ και το 4o sub στην άλλη μεριά του δωματίου; που θα βάλεις το μικρόφωνο;

Μην σκέφτεστε, τα έχω ήδη σκεφτεί όλα για σας. Απλώς ρωτήστε με :p
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Το πρόβλημα είναι πως ευθυγραμμίζοντας σε μια συχνότητα, δεν υπάρχει καμία εγγύηση πως θα παραμένουμε ευθυγραμμισμένοι σε κάποια άλλη συχνότητα, ειδικά σε μη τέλειους χώρους.

Επίσης, το ότι ευθυγραμμισθήκαμε στην θέση ακρόασης δεν εγγυάται πως θα συμβαίνει το ίδιο λίγο παραπέρα. Ο χώρος είναι άτιμος και στρίβει την φάση, στην μία ή στην άλλη συχνότητα, και αυτό δεν είναι δυνατόν με τις σημερινές γνώσεις να το παλέψουμε.

Τι να πουν και οι καημένοι με το δικάναλο που δεν μπορούν ούτε να πλησιάσουν αυτήν την απόδοση;

Υπομονή. Μέσα στην χρονιά.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Είπαμε, δεν μας πολυενδιαφέρει τί κάνει η φάση στα περισσότερα σημεία του δωματίου, παρά μόνο στη μία μέχρι 3 θέσεις ακρόασης.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.111
Reaction score
124.681
Έχω διαβάσει κατ'επανάληψιν σε σάιτς που κάνουν τεστ av preamps, το ζήτημα που τέθηκε από τον νταποστ.

Πολλοί έχουν εντοπίσει το ζούφιο ισοσταθμισμένο μπάσο, χωρίς πειστικό ατάκ, ενώ υπάρχει δυνατότητα από τα μεγάφωνα.

Επίσης έχω διαβάσει κατ'επανάληψιν σε τέτοια τεστ πως η ισοσταθμιση του τρίνοβ είναι η μόνη που διατηρεί αυτό το ατάκ, την κρουστική συνοχή των σαμπ με τους δορυφόρους. Έτσι την μεταφέρουν από τις δικές τους εμπειρίες ακροάσεων.

Μένει να το διαπιστώσουμε κι εμείς στην πράξη.

Είμαι και γω αισιόδοξος για την εξέλιξη των σοφτγουερ ισοσταθμισης, συμφωνώ με την εκτίμηση του ντιμιφουτ πως είναι θέμα που αργά ή γρήγορα θα αναγκαστούν να το επιλύσουν ικανοποιητικά.

Βεβαίως δεν χρειάζονται σχόλια για τους μη έχοντες σαμπ, είναι περιττά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Ακόμα ένα πρόβλημα:
Οταν βάζουμε φίλτρα πάνω απο την ζώνη πίεσης, όπου τα peaks παύουν να είναι minimum phase, 1.στρίβουμε την φάση και 2.χάνουμε σε κρούση.
Είναι και γ@μώ τα προβλήματα, εγώ έχω εγκαταλείψει, δεν μπορώ να το λύσω με τα υπάρχοντα εργαλεία.

Επίσης έχω διαβάσει κατ'επανάληψιν σε τέτοια τεστ πως η ισοσταθμιση του τρίνοβ είναι η μόνη που διατηρεί αυτό το ατάκ, την κρουστική συνοχή των σαμπ με τους δορυφόρους. Έτσι την μεταφέρουν από τις δικές τους εμπειρίες ακροάσεων.
Συμφωνώ απολύτως, απο την δική μου εμπειρία ακρόασης στου @TERMATOGAZI .To ειχα ακούσει και με Dirac+minidsp, έδειχνε επίσης flat και χρονικά άριστο αλλά δεν έχει καμία σχέση με αυτό που άκουσα τώρα με τον Trinnov. Χαώδης διαφορά.

Για το Audyssey να μην μιλήσουμε, είναι για γέλια.
[DOUBLEPOST=1557233445][/DOUBLEPOST]Επίσης μην δίνεται καμία σημασία σε όσα γράφει ο Εαρ για το θέμα.

Εχει αυτή τη στιγμή 5 τερατώδη σαμπ με 9 μονάδες θηρία σε έναν τέλειο χώρο, το μπάσο φυσικά σκοτώνει :smg:, και μετά πάει στα άλλα σπίτια και δεν ικανοποιείται :gotcha:.

Φυσικά ρε φιλαράκι, πουθενά δεν πρόκειται να ακούσεις έτσι, παράτα μας :p>:(
 


Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Εγώ; Τί; Μόνος ακούω και προτιμώ να βλέπω και ταινία μόνος. Μία θέση πιάνω.:D

EDIT: Δεν τα γνωρίζω καλά αυτά που συζητούνται εδώ.
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
... αν με θετε ερχομαι την αλλη βδομαδα πανω για ενισχυση :focus:
Ελα , προσφερω χωρο .
Να μαζευτουμε πολλες!

Αν φερεις και κανα καλωδιο ρευματος καλο να δοκιμασουμε, ακομα καλυτερα....
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Ελα , προσφερω χωρο .
Να μαζευτουμε πολλες!
Αν φερεις και κανα καλωδιο ρευματος καλο να δοκιμασουμε, ακομα καλυτερα....
..κανω ενα παρτυ (το σαββατο) και συναυλια (παρασκευη), γι αυτο θα ανεβω..θα επικοινωνησω μηπως καταφερω να βρεθουμε.. :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.111
Reaction score
124.681
Γιατι η φασική ευθυγράμμιση μπορει να μην είναι χρονική, μπορεί να πέφτει στην επόμενη ή στην μεθεπόμενη περίοδο συμφασικά και να νομίζεις λανθασμένα πως είσαι ΟΚ.
Σωστά.

Προφανώς η Νιούμαν που αναφέρθηκα, τα έχει ανακαλύψει και διευθετήσει αυτά, πριν βγούμε μεις από το αβγό μας.:gotcha:

Μια εν συντομία αναφορά για τον κόσμο που βλέπει:

Screenshot_20190507-155407.png


Screenshot_20190507-155400.png


Προφανώς το διαθέσιμο υλικό είναι άπειρο, όρεξη να έχεις να διαβάζεις.

Πάντως είναι προτιμότερο να διαβάζεις τέτοια, παρά να ακούς καλώδια. Αλήθεια.

ΥΓ. Το ανωτέρω επικαιροποιημενο PDF, το κατέβασα πριν τα Χριστούγεννα. Οι φωτογραφίες στην πρώτη σελίδα μπορεί να εκπλήξουν κάποιους.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.370
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top