Περιπέτειες με Cosmote

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Ξηλώθηκα και πήρα Cosmote Home Speed B(p)ooster, το σταθερό που έχω +100GB ντάτες με 10€ επιπλέον. :)
@Zizik επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα, μπορείς να βοηθήσεις να καταλάβω πώς λειτουργεί ο περιορισμός των 100GB το μήνα;

Έστω για παράδειγμα ότι κατεβάζεις ένα αρχείο 100 GB, τι ποσοστό του αρχείου θα μετρήσει ως κατανάλωση το Booster και πόσο η ADSL/VDSL/Whatever γραμμή που θα λειτουργεί ταυτόχρονα;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Αυτά ο @Sugah τα έχει καταλάβει καλύτερα, αλλά όταν έρθει το εργαλείο θα κάνω δοκιμές.

Υποθέτω όμως οτι με τα κατεβάσματα έχοντας το σύστημα ελεύθερο θα μένει σύντομα απο πλήρη ταχύτητα, με πτώση στο +15Mbps απο +60.
Το σκεπτικό μου είναι πως αν χρειαστεί να κατεβάσω κάτι μεγάλο θα κλείσω το 4G ή αν καίγομαι θα θυσιάσω τον μήνα μου. :)
Άλλη περίπτωση είναι να έχει το Χουαουέι ρυθμίσεις max download speed ώστε ο συνδυασμός να καλύπτει τις ανάγκες μου, γιατί όταν έχεις συνηθίσει στα 4 τα 15 είναι θεϊκά! :D
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
όταν έχεις συνηθίσει στα 4 τα 15 είναι θεϊκά! :D
Επιβεβαιώνω: ήμουν για πάνω από 2 χρόνια στα 4 (με πολλές βλάβες) και όταν πήγα στα 30 (με άπειρες βλάβες) άλλαξε η ζωή μου :)

Θα μιλήσω με ΟΤΕ μπας και ξέρουν εκείνοι να μου απαντήσουν (27 λεπτά αναμονή μετράω).
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Επιβεβαιώνω: ήμουν για πάνω από 2 χρόνια στα 4 (με πολλές βλάβες) και όταν πήγα στα 30 (με άπειρες βλάβες) άλλαξε η ζωή μου :)
Τώρα είμαι συνδεδεμένος στο Wind 4G (11Mbps) και μπορώ να κάνω σχεδόν άμεσα online edits στις Google photos για παράδειγμα. Με τα 4 το "loading" κρατάει 5-10 ενοχλητικά δευτερόλεπτα.
 

Μηνύματα
1.058
Reaction score
731
Επιβεβαιώνω: ήμουν για πάνω από 2 χρόνια στα 4 (με πολλές βλάβες) και όταν πήγα στα 30 (με άπειρες βλάβες) άλλαξε η ζωή μου :)

Θα μιλήσω με ΟΤΕ μπας και ξέρουν εκείνοι να μου απαντήσουν (27 λεπτά αναμονή μετράω).

Μωρό, επειδή έχουμε περίπου τα ίδια προβλήματα σύνδεσης στις περιοχές μας, να καταλάβω ότι στα κατσικοχώραφα που μένεις έχει σήμα cosmote 4g+ και περιμένεις από αέρα να πιάνεις 50 mbps που θα προστίθενται στα οικιακά σου 4 ? Δύσκολο το βλέπω, ακόμη και στο Σύνταγμα που εργάζομαι δύσκολα βλέπω σύνδεση πάνω από 35-40 mbps στο κινητό μου ...

Στο σπίτι μου δε, είτε η cosmote είτε η vodafon δεν δίνουν από αέρα πάνω από 1 mbps ...

Τι να πω, μακάρι να τα καταφέρεις ... πες μας πως θα πάει ....
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Δεν θα έρθει σήμερα... >:(>:(>:(>:(

Οπότε μου έδωσαν 10GB στο κινητό. :D
Ξέρεις αν έχουν ημερομηνία λήξης? Κι εμένα μου είχαν προτείνει πριν λίγο καιρό, αλλά τα είχα σνομπάρει...
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ξέρεις αν έχουν ημερομηνία λήξης?
30 μέρες. Δεν τα σνομπάρω καθόλου γιατί πριν απο λίγο έπεσε το internet, για λίγο ευτυχώς.


Νέο test Cosmote 4G με υγρασία και αέρα που όπως όλοι γνωρίζουμε ανεβάζει την ταχύτητα :D :


Screenshot_2018-09-27-15-21-00-244_com.android.chrome.png



Η ταχύτητα της Wind έπεσε. :(
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.630
Reaction score
83.116
30 μέρες. Δεν τα σνομπάρω καθόλου γιατί πριν απο λίγο έπεσε το internet, για λίγο ευτυχώς.


Νέο test Cosmote 4G με υγρασία και αέρα που όπως όλοι γνωρίζουμε ανεβάζει την ταχύτητα :D :


View attachment 106281
Διπλή+ ταχύτητα από την 50άρα VDSL μου.

 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Και ενώ έχουμε συμφωνήσει και έχω τονίσει 10 φορές την τελευταία εβδομάδα οτι η γραμμή μου δεν μπορεί να γίνει ευρυζωνική, σήμερα έγινε. >:(>:(>:(
Τα βόδια μου έδωσαν χρόνο αποκατάστασης 3 ημέρες...

Μου είπε πριν αυτή στην οποία ούρλιαζα οτι απο την Παρασκευή έχω 250+ αποσυνδέσεις. >:(>:(>:(
 



minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Και ενώ έχουμε συμφωνήσει και έχω τονίσει 10 φορές την τελευταία εβδομάδα οτι η γραμμή μου δεν μπορεί να γίνει ευρυζωνική, σήμερα έγινε. >:(>:(>:(
Τα βόδια μου έδωσαν χρόνο αποκατάστασης 3 ημέρες...

Μου είπε πριν αυτή στην οποία ούρλιαζα οτι απο την Παρασκευή έχω 250+ αποσυνδέσεις. >:(>:(>:(
Όνομα και πράμα ο τίτλος του θέματος ;)
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
IMG_20181002_150950.jpg



IMG_20181002_152623.jpg



Θέλει μια ώρα να κάνει boot, αλλά:

Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test - Mozilla Firefox 02-Oct-18 33427 PM.bmp.jpg



Στο πιο τελειωμένο μέρος για 4G λήψη που όμως καλύπτει καλά με Wi-Fi όλο το σπίτι, τμήμα του κήπου και την υπόγα. Θα μετακινηθεί ψηλότερα όταν πάρω άλλο ένα switch ή ασχοληθώ να κάνω switch και extender το παλιό. :party::party::party:
Μη με χαλάσουν τα 44...
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.324
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top