Περιπέτειες με Cosmote

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Τα βρήκε ο ΟΤΕ με τους Δήμους Αμαρουσίου και Πεύκης και ξεκινάνε την αναβάθμιση για VDSL.
Ετοιμάσου, σε λίγες μέρες, όλο το πρωί θα έχεις το βουητό απ αυτό το πράμα που κόβει την άσφαλτο ...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Τα βρήκε ο ΟΤΕ με τους Δήμους Αμαρουσίου και Πεύκης και ξεκινάνε την αναβάθμιση για VDSL.
Ναι,καλά... Έχω νέο ΚΑΦΑΟ στη γωνία εδώ και κάποιους μήνες, που έχει ήδη δοθεί σε χρήση. Όμως δεν υπάγομαι σ' αυτό, και για ο δικό μου δεν υπάρχει πρόβλεψη για το αν και πότε θα γίνει VDSL. :mad:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Ναι,καλά... Έχω νέο ΚΑΦΑΟ στη γωνία εδώ και κάποιους μήνες, που έχει ήδη δοθεί σε χρήση. Όμως δεν υπάγομαι σ' αυτό, και για ο δικό μου δεν υπάρχει πρόβλεψη για το αν και πότε θα γίνει VDSL. :mad:

Έγραψα "ξεκινάνε". Το πότε θα καλύψουν πλήρως την περιοχή είναι άγνωστο. 8-)
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Ναι,καλά... Έχω νέο ΚΑΦΑΟ στη γωνία εδώ και κάποιους μήνες, που έχει ήδη δοθεί σε χρήση. Όμως δεν υπάγομαι σ' αυτό, και για ο δικό μου δεν υπάρχει πρόβλεψη για το αν και πότε θα γίνει VDSL. :mad:
Τόσα χρόνια θαμώνας εδώ και δεν έχεις μάθει. :headbang: Τα καβλώδια πρέπει να μείνουν θαμμένα στη γης από τριετία και τον ανήφορο, ώστε να ευθυγραμμιστούν οι μαγνητικές τους ροές με το μαγνητικό πεδίο της γης και να φύγουν το γρέζι και ο κόκκος. Μετά η ταχύτητα του σήματος θα πάει σφεντόνα.

:p
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Για να μην ανοίγω ξεχωριστό θέμα θα πάρω με το τσαμπουκά μου λίγο χώρο από το θέμα του zizikου και θα γράψω και το δικό μου επεισόδιο.
Προχθές ημέρα Τρίτη ήταν η πρώτη μέρα που το site μας έβγαινε στον αέρα και ήθελα να κάνω διάφορες επικοινωνιακές δουλειές που είχα αφήσει να γίνουν την ημέρα έναρξης του site. Γυρνάω το μεσημέρι σπίτι περιχαρής και βλέπω τη γραμμή στο σπίτι νεκρή :o....
Παίρνω τηλέφωνο τον πάροχο, δηλώνω το πρόβλημα, κάνουν τα διάφορα τους από το κέντρο, δεν μπορούν να επικοινωνήσουν με το router, πιθανολογούν διακοπή στο δίκτυο και βγάζουν βλάβη που απαιτεί επίσκεψη τεχνικού....φυσικά την επομένη,... μάλλον. Επειδή δεν μπορούσα να ζήσω με το 'μάλλον' αναγκάζω τη γυναίκα μου να κάνει τα τηλέφωνα της όπως πρέπει την επομένη (δεν μπορώ να αποκαλύψω περισσότερα αλλά είναι σα να λέμε ο υπουργός οικονομικών να πάρει τηλέφωνο τον υπουργό μεταφορών για ένα εισιτήριο στο μετρό!!!) και έτσι καταφθάνει πάραυτα ο τεχνικός του παρόχου και κάνει τους ελέγχους του, φτάνει και στο καφάο του ΟΤΕ στο οποίο διαπιστώνει (χωρίς να έχει φυσικά δικαιοδοσία να δει τι γίνεται εκεί μέσα αλλά είπαμε είχε αποστολή να δώσει αποτέλεσμα!) ότι προκειμένου να συνδέσει ο ΟΤΕ κάποιο νέο συνδρομητή έχει κόψει εμάς...έτσι απλά :mad: Μάλιστα ο τεχνικός μου λέει ότι αυτή είναι η πιο συχνή βλάβη που αντιμετωπίζει. Πλέον το μόνο που μπορούσε να κάνει ήταν να κάνει αναγγελια βλάβης στον ΟΤΕ, όπου βάση σύμβασης θα έπρεπε εντός διημέρου να αποκατασταθεί, που σήμαινε αν μέχρι την παρασκευή δεν γινόταν κάτι θα πηγαίναμε δευτέρα και βλέπουμε. Ο καλός ανθρωπος του παρόχου μου έδωσε και τα στοιχεία του βρόγχου μέχρι και το χρώμα του καλωδίου μας ώστε να μην ταλαιπωρηθεί ο ΟΤΕτζής και να αποκαταστήσει αμέσως τη σύνδεση.
Για καλή μας τύχη ήρθε ο ΟΤΕτζης σήμερα το πρωί χωρις να χρειαστεί κάποια 'κυβερνητική παρέμβαση' :p

Αφού με πήρε τηλέφωνο στο κινητό από το σπίτι για να τσεκάρει και να μου πει ότι είναι εντάξει προσπάθησα και εγώ να ρωτήσω τι συνέβη και έτσι ξαφνικά μείναμε χωρίς γραμμή. Η πρώτη απάντηση ήταν ότι είχε κολλήσει το router και αυτός έκανε reset....μα του λέω, εγώ έμαθα ότι υπήρξε αποσύνδεση στο καφάο, ποιος τα λέει αυτά; μου απαντά, κανείς δεν έχει δικαίωμα να ανοίξει το καφάο αυτά σας τα λένε για να καλύπτουν τα προβλήματα τους, έχουν πρόβλημα τα router τους και τα ρίχνουν στον ΟΤΕ, μην τους ακούς, εγώ του έκανα reset και αμέσως δούλεψε...

...και διηγώντας τα να κλαις...από τα γέλια και τα νεύρα :fuckyou:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Μετά απο πιεστική κλήση την Τετάρτη και προσφορές, είπα να ξανακάνω δοκιμή με ΟΤΕ DSL αφού έχω τη δυνατότητα να το ακυρώσω μέσα σε 14 μέρες. Επανέλαβα πολλές φορές ότι η γραμμή χρειάζεται έλεγχο.
Την περασμένη Τετάρτη μου ήρθε μήνυμα στο κινητό ότι ενεργοποιήθηκε το DSL στη γραμμή μου, οπότε πήρα τηλέφωνο για να δω τι γίνεται με το modem-router.
Α, μου λέει η υπάλληλος, τη Δευτέρα θα το παραλάβετε.
ΟΚ λέω εγώ, επειδή εδώ δεν υπάρχουν διευθύνσεις κι αφού θα σταλεί με ΕΛΤΑ couriers, στείλτε το στα ΕΛΤΑ couriers Αγίου Στεφάνου και θα το παραλάβω απο εκεί. Γράψτε τους το κινητό μου ώστε να με καλέσουν.
ΟΚ, μου λέει.
Φυσικά δεν με πήραν απο τα ΕΛΤΑ, γιατί δεν είχαν βάλει το τηλέφωνο μου στο δελτίο...

Πήγα σήμερα το απόγευμα, το παρέλαβα, ήρθα σπίτι, το σύνδεσα, έβαλα username και password, κόκκινο το Internetάκιιιι.
Παίρνω τηλέφωνο την υποστήριξη, και αφού μου είπε πέντε φορές η κυρία να βάλω στη σωστή τρύπα την οδοντογλυφίδα για να κάνω reset, κατέληξε στο ότι η γραμμή έχει βλάβη!
Τη δήλωσε, και απο αύριο θα έχουμε νέες περιπέτειες. :headbang:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
94.000
:headbang::headbang::headbang:

Πώς αντέχεις βρε Δημήτρη;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Προσπαθώ γιατί τα 30GB της Wind συν τα 3GB της Cosmote, οριακά δε μου φτάνουν.Προχθές έμεινα απο Wind και πρέπει να μου φθάσουν τα 3GB μέχρι τις 12. Και τα καραβίσια έξτρα δεν τα πληρώνω με τίποτα.
Κάθε μήνα πρέπει να είμαι με το άγχος; :(
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ταχύτητα ΟΤΕ μετά απο επίσκεψη τεχνικού και αλλαγών στις πόρτες και στο φίλτρο:



Φοβερό ping και upload... Tουλάχιστον η σύνδεση είναι επιτέλους σταθερή.




Ταχύτητα Cosmote απο το κινητό μου:




Ταχύτητα Wind απο το κινητό που λειτουργεί μόνιμα ως hotspot:

 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Τραγικοί ρε πστ μου...

H OnLine τηλεόραση και οι μουσικές βιβλιοθήκες τους μάραναν σε μια Ελλάδα με internet της δεκαετίας του 60 ρε πούστη μου!
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Την Τριτη που περασε δεν ειχα ουτε τηλεφωνο ουτε ιντερνετ. Τηλ στην Χολ, κλασικα φταιει ο ΟΤΕ, εκαναν δωρεαν εκτροπη στο κινητο μου, Τριτη βραδυ ολα οκ, μονο που δεν εβγαλαν την εκτροπη, σημερα Πεμπτη το πρωι κτυπαει το κουδουνι, ποιος ειναι, απο τον ΟΤΕ για μια βλαβη της Χολ ...........................
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Αφού πρέπει να έχουμε διάφορους παρόχους, (δεν είναι κακό) γιατί δεν τους υποχρεώνει κανείς να έχουν δικό τους δίκτυο, αλλά χρησιμοποιούν του οτε κοψοχρονιά?
Γιατί δεν επενδύουν ούτε ενα ευρό σε υποδομές και περιμένουν τον οτε, να το κάνει και να καρπωθούν αυτοί μετά το έργο?
Γιατί η επιτροπή η πωςτηνλεν , υποχρεώνει τον οτε να ενοικιάζει το δίκτυό του και τα ρέστα αντί πενιχρού αντιτίμου ?
Και πάει λέγοντας.
Ποιά η σοβαρότης του επιχειρείν των παρόχων όταν κάνουν κηδεία με ξένα κόλυβα?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Για απλούς λόγους:

Κι άλλα εναέρια καλώδια σε μια τελείως ανοργάνωτη χώρα; Ποιός θα αποφασίσει πού θα μπουν;
Του ΟΤΕ τα καλώδια υπάρχουν, κι αφού απαγορεύεται το μονοπώλιο μπορεί να υπάρξει ανταγωνισμός τιμών τουλάχιστον.

Στην Αθήνα υπάρχει ιδιωτικό δίκτυο.


Σε σοβαρότερες χώρες, κάνει μια περιοχή ή δήμος συμφωνία με κάποιον πάροχο και φτιάχνεται νέο δίκτυο με ό,τι ταχύτητα και προδιαγραφές συμφωνηθεί. Eδώ μπορεί να γίνει αυτό;
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Επίσης, ο αριθμός των πιθανών συνδρομητών του κάθε παρόχου, δεν φτάνει για να κάνει απόσβεση του ποσού που θα χρειαστεί να δαπανηθεί για το στήσιμο νέου δικτύου. Εδώ με τη σημερινή κατάσταση είναι όλοι στα όρια του δανεισμού.

Δεν γίνεται να έχουμε τα καλά του μονοπώλιου και του ανταγωνισμού "σε ένα".
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Να μην τα έχουμε τότε. Τα καλά του μονοπωλίου και του ανταγωνισμού εννοώ.
Γιατί ούτε το ενα λειτουργεί ούτε το άλλο.
Για την ακρίβεια ο ελεύθερος ανταγωνισμός ( οθεός να τον κάνει) λειτουργεί σαν μονοπώλιο. Ας ενώσουν τις δυνάμεις τους οι ελεύθεροι επιχειρηματίες να συγκροτήσουν εναν ενιαίο πάροχο κύριο ανταγωνιστή του οτε , που να έχει δικό του δίκτυο , και να ξεμπερδεύουμε.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Επίσης, ο αριθμός των πιθανών συνδρομητών του κάθε παρόχου, δεν φτάνει για να κάνει απόσβεση του ποσού που θα χρειαστεί να δαπανηθεί για το στήσιμο νέου δικτύου. Εδώ με τη σημερινή κατάσταση είναι όλοι στα όρια του δανεισμού.
".
Μα τότε εξ ορισμού η επιχείρηση δεν είναι υγιής και πρέπει να κλείσει.
Δεν έχει λογική αυτό ρε άλεξ. Με δανεικά και αγύριστα στήνουν επιχειρήσεις που ακόμη και ετσι δεν τα βγάζουν πέρα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Μα τότε εξ ορισμού η επιχείρηση δεν είναι υγιής και πρέπει να κλείσει.
Δεν έχει λογική αυτό ρε άλεξ. Με δανεικά και αγύριστα στήνουν επιχειρήσεις που ακόμη και ετσι δεν τα βγάζουν πέρα.

Αυτή τη περίοδο δεν μπορούμε να κάνουμε τέτοιες κουβέντες γιατί όλες οι επιχειρήσεις, σωστές και μη, έχουν τεράστια προβλήματα. Και αυτό έχει να κάνει με τη μειωμένη αγοραστική δύναμη του κόσμου. Όλοι πια ζητάνε το φτηνότερο δυνατό προϊόν και οι εταιρείες, αντίστοιχα, προσπαθούν να ισοφαρίσουν τα χαμένα έσοδα με προσφορές-κράχτες, ελπίζοντας να "τραβήξουν" πελάτες από τους ανταγωνιστές, αυξάνοντας την πελατειακή βάση. Φυσικά, κάποιες δεν θα αντέξουν και θα κλείσουν ή θα συγχωνευτούν.

Όσο πάντως ο μέσος καταναλωτής ζητά το άκρως φτηνότερο ή το τζάμπα, τόσο μεγαλύτερο κακό κάνει μακροπρόθεσμα στην ποιότητα και την υποστήριξη. Δεν γίνεται με λιγότερα λεφτά στην τσέπη να έχουμε όλα όσα είχαμε στις "καλές εποχές", έχοντας ταυτόχρονα τις ίδιες απαιτήσεις.
 

Μηνύματα
1.237
Reaction score
1.559
Δημητρη ειχα τα ιδια προβληματα με την forthnet στην δροσια και μετα με τον οτε,τουλαχιστον μετα απο 1 μηνα αρκετων τηλεφωνων ο οτε ασχοληθηκε και το εφτιαξε

Προσπαθησε να μαθεις εαν καποιος γειτονας εχει οτε και τι ταχυτητες πιανει
εμενα ως και router στο κεντρικο κουτι τους αλλαξαν
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Δυστυχώς Κυριάκο, όλοι οι γύρω τα ίδια έχουν.
Τα καλώδια είναι σε αποσύνθεση και η απόσταση μεγάλη, τι να σου κάνει ένα DSLAM σε μια τεράστια έκταση;

Πριν απο τέσσερα χρόνια, σε μια διασταύρωση είχε σπάσει το "τσιμεντάκι" που κάλυπτε τον κεντρικό αγωγό που πηγαίνει προς το χωριό υπόγεια και φαίνονταν τα καλώδια. Τα πατούσαν τα αυτοκίνητα για κανένα χρόνο...


Πώς είναι το μωρό βρε; :)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top