Περιπέτειες με Cosmote

Μηνύματα
1.237
Reaction score
1.559
Ειναι μια τρελα και τραβαω συνεχεια βιντεο γιατι καθε μερα που περναει αλλαζει συνεχεια και γρηγορα
συντομα ελπιζω να βρω λιγο χρονο να πιουμε κανενα καφεδακο


VDSL έως 50 Mbps

Μη διαθέσιμο στην περιοχή σας.

VDSL έως 30 Mbps

Μη διαθέσιμο στην περιοχή σας.

:(:(:(:(:(:(:(
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
... Πώς είναι το μωρό βρε; :)
Ειναι μια τρελα και τραβαω συνεχεια βιντεο γιατι καθε μερα που περναει αλλαζει συνεχεια και γρηγορα συντομα ελπιζω να βρω λιγο χρονο να πιουμε κανενα καφεδακο ...
Νωρίς δεν είναι να πίνει καφέδες το μωρό;
:roflmao:
 




Μηνύματα
1.237
Reaction score
1.559
λιγο υπομονη να πιασουν τα κρυα και ολα θα τα κανονισουμε
σε ενα μηνακο να βαλει και μουσικη το κοριτσι στο μαγαζι :drinks::drinks:
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Στην Αθήνα υπάρχει ιδιωτικό δίκτυο.
Για την ιστορια.

Οχι στην Αθηνα αλλα πουθενα στην Ελλαδα ΔΕΝ υπαρχει ουτε 10 εκατοστα ιδιωτικο χαλκινο δικτυο, εκτος του ΟΤΕ.

Και πολυ θα ηθελα να δω καποιον απο αυτους τους πως τους λεν να επενδυσουν ενα ευρω για να πουν οτι εχουν κατι δικο τους βρε αδερφε !!!!!
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Δίκτυο με οπτική ίνα ποιοι πάροχοι έχουν και πόσα χλμ. περίπου, αν ξέρεις;
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Δικτυο ινων εχουν οι τρεις μεγαλοι, με την CYTA να εχει πολυ περισσοτερο απο τους αλλους.
Αυτο ομως ειναι μονο για να συνδεουν καποιους (λιγους) δικους τους κομβους μεταξυ τους και για να συνδεουν αυτους στον "κεντρικο κορμο" του ΟΤΕ.

Το μηκος δεν το εχω προχειρο...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Update!

Τις τελευταίες εβδομάδες η κατάσταση είχε φτάσει στα 600Kbit και 20 drops τη μέρα, οπότε βρέθηκα για άλλη μια φορά στο γνωστό δίλημμα: διακοπή πάλι ή αλλαγή σε PSTN. Πήρα την απόφαση να τους τα δώσω τα κερατιάτικα μήπως και φτιάξει το πράγμα.

Έρχονται οι μαστόροι την Τετάρτη να βγάλουν το NetMod για να δικαιολογηθεί η χρέωση, συνδέουν το φίλτρο και αρχίζει φοβερός θόρυβος στο τηλέφωνο. Το αφήνουμε έτσι προσωρινά εν αναμονή της ολοκλήρωσης της αλλαγής και απο την Παρασκευή είχα επιτέλους 2Mbit/0,5Kbit. Ο θόρυβος στο τηλέφωνο παρέμεινε αφού όπως μου εξήγησαν το PSTN δε λειτουργεί σαν το ISDN. :(

Την Κυριακή πιά ήθελα να τα σπάσω όλα αφού άρχισαν πάλι οι αποσυνδέσεις απο τη βροχή. Δηλώνω βλάβη αλλά αποφασίζω συγχρόνως να ξαναπάρω την κατάσταση στα χέρια μου, :)
Πάω στο κουτί του ΟΤΕ, μούσκεμα κι οξειδωμένα. Πάω στο αρχικό κουτί του σπιτιού που είναι μαζί με το ρολόι της ΔΕΗ, μούσκεμα κι οξειδωμένα κι εκεί. Φέρνω τον ηλεκτρολόγο χθες, παρακάμπτει τις ρεκλέτες του ΟΤΕ και το κουτί του σπιτιού, κόβει όσο καλώδιο μπορούσε (ένα μέτρο περίπου, όλο οξειδωμένο) και κλειδώνω στα 4Mbit! O θόρυβος μειώθηκε αλλά παρέμεινε. Σήμερα έτριψα όλα τα καλώδια με γυαλόχαρτο και εξαφανίστηκε κι αυτός.

Αν συνεχίσει έτσι, σε λίγες μέρες θα κόψω το 3G.

Πριν:


Τώρα:


Λίγο για 'σάς μα μυθικό για 'μένα! :D




Ας ελπίσουμε ότι αυτό είναι το τελευταίο update.




Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος σύνδεσης των καλωδίων; Τώρα τα έχω στριμμένα μεταξύ τους. Να τα περάσω καλάι; Να βάλω κλέμενς;
 





profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
ωραίος,έφτιαξε κ το pstn ;)
στο καφάο πήγες?
νομίζω το βασικότερο είναι να προστατεύσεις την όποια σύνδεση (κλέμενς καλάι στριμμένα) από την οξείδωση στο σημείο επαφής.θα έκανα κάτι για να τα κρατήσω σταθερα,στριμμένα μέσα σε κλέμα πχ.
κ μετά (?) θα τα βούταγα σε σιλικόνη? plastidip? κερί?κάτι τέτοιο,πιθανότατα θα υπάρχει κ το κατάλληλο υλικό αλλά δεν το ξέρω.κατά προτίμηση κάτι που να βγαίνει εύκολα ώστε να μην χρειάζεται κόψιμο κ χάνεις μήκος σε κάθε επισκευή.αχρείαστη να είναι.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.645
Reaction score
94.603
Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος σύνδεσης των καλωδίων; Τώρα τα έχω στριμμένα μεταξύ τους. Να τα περάσω καλάι; Να βάλω κλέμενς;
Άστα στριμμένα μεταξύ τους και βάλε στις ενώσεις ταινία ελαστική 3Μ για να γλυτώσεις νερά-βροχή-υγρασία.

Πάνω από την ελαστική ταινία βάλε απλή μονωτική για να κρατηθεί.

Η ελαστική έχω ακούσει ότι αντέχει καμμιά 50ριά χιλιάδες volt.

 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Έχω spray teflon. Λέτε να κάνει;


Έχω και αμερικάνικη ταινία σαν αυτή Γιώργο. Θυμάμαι ότι κάποιος μου είχε πει πως δεν είναι απόλυτα αδιάβροχη όμως.
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.645
Reaction score
94.603
Βάλε με τη σειρά: Ελαστική-μονωτική-θερμοσυστελόμενο-ελαστική-μονωτική.

Αν περάσει μετά απ' αυτό καμμιά σταγόνα, εγώ θα αφήσω τα νύχια μου να μεγαλώσουν ένα χρόνο!
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.713
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top