Περι roon ο λογος (αποριες επεξηγησεις)

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Πώς θα μπορούσαμε να συνδυάσουμε Roon ROCK και Dirac αποτελεσματικά; Σκέφτομαι να απεγκαταστήσω το ROCK γιατί δεν μπορώ να κάνω με έναν υπολογιστή την δουλειά αλλά θα πρέπει να είναι και άλλος υπολογιστής ανοικτός.
Εννοείς Dirac που να τρέχει σε PC φαντάζομαι. Γιατί αν ήθελες π.χ. να στέλνεις το σήμα από το ROCK σε ένα minidsp Flex με Dirac, μια χαρά γίνεται.

Για να τρέχει σε PC όχι απλά δεν γίνεται με το ROCK, αλλά θέλει και Windows (ή macOS). Άρα θα πρέπει να βάλεις Windows και να στήσεις roon και Dirac μαζί.

Που κι αυτό ακόμα εμένα δεν μου δουλεύει πάντα 100% σωστά. Αφενός ο Dirac Live Processor μια στο τόσο αποφασίζει να σκάσει και κλείνει, ή όταν αντ'αυτού χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο VST host (π.χ. Cantabile) μερικές φορές έχει artifacts ο ήχος. Ίσως για αυτό το τελευταίο να φταίει το PC που είναι παλιό όμως (αν και δεν ανεβάζει CPU) γιατί στο laptop όσες φορές το δοκίμασα δεν το έκανε.
 


D

Deleted member 35

Guest
Μετά από μια υπαρξιακή κρίση κατάλαβα πως δεν ακούω διαφορές από τα ηχεία μου. Και λογικό αφού είναι πάνω στο γραφείο και πάντα σε χαμηλές εντάσεις.

Οπότε ότι είχα αποκτήσει από το "θείο" έγινε FLAC 44/16.

Πάλι το αγαπητό roon με έσωσε. Με ελάχιστα κλικ καθάρισα τη βιβλιοθήκη μου από τα περιττά διπλά που είχα. Κάποια άλμπουμ τα είχα 4-5 φορές. Όλα αυτά εξαφανίστηκαν. Θα συμμαζέψω και λίγο τους κενούς φακέλους και θεωρώ πως θα ηρεμήσω.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
6
Αυτό εξαρτάται από εσένα και μόνο. Ότι παίζει πολύ καλύτερα είναι δεδομένο συν που φεύγει και η οθόνη και έχεις μόνο ένα κουμπί on - off.
Και εγώ έτσι ξεκίνησα και με τουμπανιασμενο nuc (μνήμη και ssd) και τελικά το έκανα μόνο ρουν σε κουτί χωρίς ανεμιστήρες οπότε μιλάμε για player χωρίς εκ των πραγμάτων οποιοδήποτε μηχανικό μέρος που παράγει θόρυβο.
Είναι εξαιρετικό update για αυτούς που αγαπούν τις μουσικες ακροάσεις😊

edit: Έχει κάποια βίντεο με οδηγίες. Αν θυμάμαι καλά φλασάρεις το bios και θέλει υποχρεωτικά ssd σκληρό και την αντίστοιχη μνήμη.
Αν το αποφασίσεις στα σίγουρα πες να το ψάξουμε😁

Γειά!

Λέγομαι Άρης και διαβάζοντας τα παραπάνω, είπα να ρωτήσω δυο πραγματάκια (τόσο εσένα όσο και όποιονδήποτε άλλο διαβάζει αυτό το post) και αν θες μου απαντάς.
Να ξεκινήσω λέγοντας πως έχω λατρέψει το roon και έχω αγοράσει το lifetime. Παίζει 24/7 κυριολεκτικά, και με έχει βάλει στην ευχάριστη διαδικασία του να επεκτείνω τόσο τη μουσική μου συλλογή όσο και τα ακούσματα μου.

Χρέη core προς το παρόν, εκτελεί ένα Asus Laptop, που επικοινωνεί με το bluesound node 2i, αλλά για ευνόητους πρακτικούς λόγους (άνοιξε - κλείσε, και όχι μόνο), θέλω να πάω στη λύση του ROCK.

Βλέποντας παραπάνω ότι έχεις κάνει κάτι αντίστοιχο θα ήθελα να ρωτήσω αρχικά πως γινεται να έχουμε fanless nuc (απο ότι βλέπω, χωρίς να είμαι πολύ σχετικός με τα εν λόγω μηχανήματα είναι με με fan)

Επίσης, υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο combo συσκευών και εξαρτημάτων που θα πρότεινες?

Γενικά μου αρέσει πολύ η ιδέα του να το φτιάξω μόνος μου, καθώς είναι για μένα μια πρόκληση, μιας και είμαι καινούργιος σε αυτό το χώρο. Οπότε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια προσθήκη ή βοήθεια.

Με εκτίμηση
Άρης
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Γειά!

Λέγομαι Άρης και διαβάζοντας τα παραπάνω, είπα να ρωτήσω δυο πραγματάκια (τόσο εσένα όσο και όποιονδήποτε άλλο διαβάζει αυτό το post) και αν θες μου απαντάς.
Να ξεκινήσω λέγοντας πως έχω λατρέψει το roon και έχω αγοράσει το lifetime. Παίζει 24/7 κυριολεκτικά, και με έχει βάλει στην ευχάριστη διαδικασία του να επεκτείνω τόσο τη μουσική μου συλλογή όσο και τα ακούσματα μου.

Χρέη core προς το παρόν, εκτελεί ένα Asus Laptop, που επικοινωνεί με το bluesound node 2i, αλλά για ευνόητους πρακτικούς λόγους (άνοιξε - κλείσε, και όχι μόνο), θέλω να πάω στη λύση του ROCK.

Βλέποντας παραπάνω ότι έχεις κάνει κάτι αντίστοιχο θα ήθελα να ρωτήσω αρχικά πως γινεται να έχουμε fanless nuc (απο ότι βλέπω, χωρίς να είμαι πολύ σχετικός με τα εν λόγω μηχανήματα είναι με με fan)

Επίσης, υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο combo συσκευών και εξαρτημάτων που θα πρότεινες?

Γενικά μου αρέσει πολύ η ιδέα του να το φτιάξω μόνος μου, καθώς είναι για μένα μια πρόκληση, μιας και είμαι καινούργιος σε αυτό το χώρο. Οπότε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια προσθήκη ή βοήθεια.

Με εκτίμηση
Άρης
Αγοράζεις τον nuc της επιλογής σου και το fanless κουτί θα το πάρεις από την akasa. Επειδή τα παλιότερης γενιάς nuc σιγά σιγά παύουν να υποστηριζονται (τρελάθηκα για να βρω κουτί για μια ιδιαίτερη σειρά 7ης γενιάς), θα βρεις ποια μοντέλα nuc σε ενδιαφέρουν και θα ψάξεις αν υπάρχει διαθέσιμο κουτί.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
6
Ευχαριστώ πολύ.

Έχεις κάποιο παράδειγμα να μου κάνεις attach? Όπως προανέφερα είμαι λίγο άσχετος ακόμα..
Αγοράζεις τον nuc της επιλογής σου και το fanless κουτί θα το πάρεις από την akasa. Επειδή τα παλιότερης γενιάς nuc σιγά σιγά παύουν να υποστηριζονται (τρελάθηκα για να βρω κουτί για μια ιδιαίτερη σειρά 7ης γενιάς), θα βρεις ποια μοντέλα nuc σε ενδιαφέρουν και θα ψάξεις αν υπάρχει διαθέσιμο κουτί.
Ευχαριστώ πολύ.

Έχεις κάποιο παράδειγμα να μου κάνεις attach? Όπως προανέφερα είμαι λίγο άσχετος ακόμα..
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Λογικά θα κοιτάξεις από 8ης γενιάς και νεότερο (από πλευράς διαθεσιμότητας κουτιών).
 

D

Deleted member 35

Guest
Το roon στις τελευταίες εκδόσεις έχει χαλάσει λίγο; Παρατηρώ κολλήματα στο ui, τα πρωινά μπορεί να το βρω κλειστό και τις τελευταίες 2-3 μέρες ο υπολογιστής κάνει αυτόματα επανεκκίνηση. Τελευταία φορά τώρα το απόγευμα. Το άνοιξα και μετά από λίγο μπαμ. Να ξέρω αν είναι να αρχίσω να ψαχνομαι με τους δίσκους μου.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το roon στις τελευταίες εκδόσεις έχει χαλάσει λίγο; Παρατηρώ κολλήματα στο ui, τα πρωινά μπορεί να το βρω κλειστό και τις τελευταίες 2-3 μέρες ο υπολογιστής κάνει αυτόματα επανεκκίνηση. Τελευταία φορά τώρα το απόγευμα. Το άνοιξα και μετά από λίγο μπαμ. Να ξέρω αν είναι να αρχίσω να ψαχνομαι με τους δίσκους μου.
Ναι κολλάει λίγο
 

D

Deleted member 35

Guest
Λέω κι εγώ τόσο χάλι στον υπολογιστή μου; Το κουλό είναι πως οι άλλες εφαρμογές πάνε "σκούπα" και γι αυτό ρώτησα σχετικά. Αν είχα θέμα στο δίσκο σίγουρα θα είχα και στις άλλες εφαρμογές.

Βασικά το πιο σπαστικό είναι το κόλλημα του UI. Εκεί που είναι όλα ωραία και καλά κολλάει ή κλείνει. Αλλά όταν κολλάει ο server δουλεύει και μπορώ να τον ελέγξω από το κινητό.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Κυρίως με το Tidal κολλάει

Δεν είναι δραμα, ένα δυο δευτερόλεπτα ίσως σε κάθε άλμπουμ
 

D

Deleted member 35

Guest
Όχι δεν έχω τέτοιο θέμα. Το γραφικό. Πχ πριν λίγο άκουγα κανονικά ένα δίσκο και ξαφνικά το παράθυρο "not responding". Η μουσική έπαιζε και αντίθετα με τα υπόλοιπα προγράμματα που κολλάνε συνέχισε. Άνοιξα το κινητό μου και ενώ το παράθυρο δεν ανταποκρινόταν άλλαζα τραγούδια. Κάποια στιγμή τελείωσε ο δίσκος και πήρε μπροστά το Roon Radio. Αφού βαρέθηκα το όλο σκηνικό άρχισα να πατάω με το ποντίκι το παράθυρο και έγινε θολό. Τότε μόνο μου έβγαλε μήνυμα το κινητό ότι έχασε τη σύνδεση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Κυρίως με το Tidal κολλάει
Μονο στο τινταλ.
Εμένα μου κολλάει στα όχι φλακ.
Δε τα παίζει.
Κάποια μλκια έκαναν.
Να δούμε πότε θα το συμμαζεψουν.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Κάνοντας restart το core στρώνει. Την άλλη μέρα τα ίδια
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.692
Και γιατί τόση πια αναβαθμίτιδα?? Ησυχία δεν έχουν. Τί φαγούρα είναι πια αυτή? Διαβάζω στο φόρουμ τους. Κάθε λίγο και λιγάκι. Μια καλή μια μάπα. :headbang:
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Έχουν πολλή δουλειά ακόμη που πρέπει να κάνουν για να μη σπάνε νεύρα!
 

D

Deleted member 35

Guest
ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ ποτέ δεν είχα πρόβλημα μέχρι και την έκδοση 9xx. Και ο παλιός μου υπολογιστής ήταν ήδη παλιός όταν βγήκε το roon. Παρόλα αυτά μόνο η εκκίνηση ήταν προβληματική λόγω μηχανικού δίσκου. Έκανε 2-3 λεπτά κάθε φορά να ανοίξει. Αλλά μετά δούλευε μια χαρά.

Τώρα κάτι δεν πάει καλά. Συμφωνώ ότι είναι λίγο βαρύ σαν πρόγραμμα αλλά και πάλι το να κολλάει το γραφικό είναι κάπως. Και να πω ο μαύρος ότι έχω κανένα χρεπι. Ryzen 5800x με 32gb μνήμη και SSD.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εμένα κολλάει με M1. Προφανώς είναι πρόβλημα του software και όχι του ανεπαρκούς hardware
 

D

Deleted member 35

Guest
Δεν ξέρω το κατά πόσο στα Windows η εφαρμογή είναι ανεξάρτητη server client. Η λογική λέει ότι είναι καθώς σε ρωτάει κατά την εγκατάσταση τι θες να εγκαταστήσεις και αν θες να χρησιμοποιήσεις τον υπάρχοντα υπολογιστή σαν βάση. Αλλά από την άλλη ίσως να έχει χτισμένα μέσα κάποια κομμάτια του UI με αποτέλεσμα να έχουμε αυτό το μικρό χάλι.
 



Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.059
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top