Περι roon ο λογος (αποριες επεξηγησεις)

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732

Καλησπέρα σε όλους. Πως θα τα πήγαινε το παραπάνω nuc για roon core; Βάση τραγουδιών γύρω στα 40000 κομμάτια και tidal hifi συνδρομή. Αξίζει τον κοπο; Ενδιαφέρεται φίλος να επενδύσει στην πλατφόρμα.
Επειδή έχω δοκιμάσει τα πάντα θα πρότεινα να βάλει ένα πισι για πυρήνα σε ενα άλλο χώρο να μην το ακούει και στο σύστημα να παίξει με streamer.
Αν θέλει ντε και καλά nuc ας φτιάξει ένα fanless μόνος του αλλά να παίζει πάλι με streamer.
Αυτό πόσο κάνει; Δεν πρόσεξα
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Επειδή έχω δοκιμάσει τα πάντα θα πρότεινα να βάλει ένα πισι για πυρήνα σε ενα άλλο χώρο να μην το ακούει και στο σύστημα να παίξει με streamer.
Αν θέλει ντε και καλά nuc ας φτιάξει ένα fanless μόνος του αλλά να παίζει πάλι με streamer.
Αυτό πόσο κάνει; Δεν πρόσεξα
Έχει κάνα 300αρι από οτι είδα. Το PC δεν το βάζει στην εξίσωση λόγω ρεύματος. Δεν θέλει ένα το λιγότερο 500αρι η 600αρι τροφοδοτικο ανοικτό συνέχεια.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
3
Έχει κάνα 300αρι από οτι είδα. Το PC δεν το βάζει στην εξίσωση λόγω ρεύματος. Δεν θέλει ένα το λιγότερο 500αρι η 600αρι τροφοδοτικο ανοικτό συνέχεια.
Έχω PC χωρίς οθόνη, ανοικτό 24/7 με τροφοδοτικό 600W και καταναλώνει 2 με 2,5 κιλοβατώρες μηνιαίως, ακριβώς στη χρήση που αναζητάς.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Έχει κάνα 300αρι από οτι είδα. Το PC δεν το βάζει στην εξίσωση λόγω ρεύματος. Δεν θέλει ένα το λιγότερο 500αρι η 600αρι τροφοδοτικο ανοικτό συνέχεια.
Για ότι αποφασίσει θα πρέπει να βάλει και ένα streamer στην εξίσωση.
Εννοείται ότι θα ακούει και με το νουκ. Και με αμίγκα 1.200 ακους αλλά το θέμα είναι πως ακούς.
Και εγώ προσωπικά με nuc fanless νόμιζα ότι άκουγα😀
 


Μηνύματα
354
Reaction score
137
Για ότι αποφασίσει θα πρέπει να βάλει και ένα streamer στην εξίσωση.
Εννοείται ότι θα ακούει και με το νουκ. Και με αμίγκα 1.200 ακους αλλά το θέμα είναι πως ακούς.
Και εγώ προσωπικά με nuc fanless νόμιζα ότι άκουγα😀
Καλησπέρα βασικά ακούω μια χαρά σε asrock με ενσωματωμένο GA-J1900N διπύρηνο η τετραπυρηνο δε θυμάμαι, fan less ,με nvme ssd, και τροφοδοτικο με αντάπτορα , τόσο εμφανή είναι η διαφορά ; Θα ήθελα να ακούσω κάποια στιγμή σε πιο καλό …
 
Last edited:

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Καλησπέρα βασικά ακούω μια χαρά σε asrock με ενσωματωμένο GA-J1900N διπύρηνο η τετραπυρηνο δε θυμάμαι, fan less ,με nvme ssd, και τροφοδοτικο με αντάπτορα , τόσο εμφανή είναι η διαφορά ; Θα ήθελα να ακούσω κάποια στιγμή σε πιο καλό …
λαθος αυτη ειναι στο nas.... για roon εχω βάλει την Gigabyte j4005 με 8 GB Ram και nvme ssd.. και ρευμα απο adapter ..
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Καλησπέρα βασικά ακούω μια χαρά σε asrock με ενσωματωμένο GA-J1900N διπύρηνο η τετραπυρηνο δε θυμάμαι, fan less ,με nvme ssd, και τροφοδοτικο με αντάπτορα , τόσο εμφανή είναι η διαφορά ; Θα ήθελα να ακούσω κάποια στιγμή σε πιο καλό …
Και εγω επίσης με φανλες ρουν ροκ φλασαρισμένο και με κορυφαίο hardware συν linear τροφοδοσία.
Έχει μαλλιάσει λίγο η γλώσσα μου να τα επαναλαμβάνω αλλά δυστυχώς δεν έχει σχέση με κάποιο αξιοπρεπές στριμεράκι.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Και εγω επίσης με φανλες ρουν ροκ φλασαρισμένο και με κορυφαίο hardware συν linear τροφοδοσία.
Έχει μαλλιάσει λίγο η γλώσσα μου να τα επαναλαμβάνω αλλά δυστυχώς δεν έχει σχέση με κάποιο αξιοπρεπές στριμεράκι.
Θα μπορούσα να δοκιμάσω κάποιο zen stream ίσως, έχω το dac signature one . Πιο σουλουπωμένο και δένει με το signature .
αμα το βρω θα το δοκιμάσω
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Θα μπορούσα να δοκιμάσω κάποιο zen stream ίσως, έχω το dac signature one . Πιο σουλουπωμένο και δένει με το signature .
αμα το βρω θα το δοκιμάσω
Είναι εξαιρετικό , θα ακούσεις πολύ όμορφα!
 



D

Deleted member 35

Guest
Μαλλον πρόκειται για κάποια φορητή κατάσταση να το γράψω κάπως.

Στο πρώτο tweet που έκαναν, το σκηνικό ήταν κάτι παληκάρια να τρέχουν με το αυτοκίνητο και μετά να είναι σε κάτι νερά.

Βέβαια δεν ήταν εντελώς ξεκάθαρο. Και αν διαβάσετε στο forum ακούγονται διάφορα. Μέχρι και υποστήριξη βίντεο καθώς έχει αφεθεί και τέτοιο υπονοούμενο.

Υπομονή 4 μερουλες
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Με βάση το teaser και αυτά που λέει ο @tiffany ακούγεται πως θα ανοίξουν απλά την πρόσβαση από έξω, όπως κάνει και το Plex. Να μπορείς δηλαδή να το χρησιμοποιείς και εκτός σπιτιού, συνδεόμενος στο core μέσω Internet.
 

D

Deleted member 35

Guest
Να πω την κακία μου. Έχει μεγαλώσει πολύ σε μικρό χρόνο. Δεν είναι απαραίτητα κακό αλλά αυτή τη στιγμή είναι η μοναδική λύση για να ακούς High Rez μέσω δικτύου. Έχει απίστευτες συνεργασίες με τους πάντες. Πλέον το νέο trend στην βιομηχανία είναι το Roon Ready.

Αλλά τους φοβάμαι ότι κάποια στιγμή θα κάνουν τη "χαζομάρα" προσπαθώντας να μπουν σε ξένα χωράφια. Δε λέω τόσο πολύ για το Streaming καθώς εκεί έχει πολύ χοντρό χρήμα που οι ίδιοι ΔΕΝ διαθέτουν. Αλλά φοβάμαι μήπως γίνουν κανένα Portal και ζητάνε επιπλέον συνδρομή. Επειδή έχω δει αρκετά στο τεχνολογικό κομμάτι το φοβάμαι.

Το θέμα είναι ότι έδειξαν το δρόμο με κάτι πρωτοποριακό και υπάρχουν και οι εναλλακτικοί. Σε πολύ χαμηλό επίπεδο μεν αλλά δεν παύει να είναι ανταγωνιστές. Έχω αναφέρει το Audirvana Studio και το Plex. Και τα 2 παρέχουν μια χαρά ενοποίηση με τις υπηρεσίες streaming αλλά χάνουν στη "βαθιά" ενοποίηση που παρέχει το Roon με το Valence. Το οποίο όμως αφού υπάρχει και γνωρίζουμε πλέον πως λειτουργεί μπορεί και να αντιγραφεί.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Είναι εξαιρετικό , θα ακούσεις πολύ όμορφα!
Σύμφωνα με τα παραπάνω και επειδή ακούω μόνο από tidal , προτείνεις να μην καταργήσω το fanless pc με roon και απλά να τραβάει το streamer απο εκεί; Έβαλα το zen stream πρόσφατα με zen one signature .
Επίσης με mqa pass through ΟΝ όταν παίζει μόνο το zen κάνει εναλλαγές το λαμπάκι του dac κάθε κάποια δευτερόλεπτα όταν παίζει το κομμάτι από μπλε σε άλλο χρωμα και το ξαναγυρνάει σε μπλε ..άσχετο βέβαια με τη κουβέντα ..
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Σύμφωνα με τα παραπάνω και επειδή ακούω μόνο από tidal , προτείνεις να μην καταργήσω το fanless pc με roon και απλά να τραβάει το streamer απο εκεί; Έβαλα το zen stream πρόσφατα με zen one signature .
Επίσης με mqa pass through ΟΝ όταν παίζει μόνο το zen κάνει εναλλαγές το λαμπάκι του dac κάθε κάποια δευτερόλεπτα όταν παίζει το κομμάτι από μπλε σε άλλο χρωμα και το ξαναγυρνάει σε μπλε ..άσχετο βέβαια με τη κουβέντα ..
Εγώ το σετάρισα έτσι γιατί ακούω από roon οπότε χρειαζόμουν μία συσκευή σαν πυρήνα.
Δεν το έχω δοκιμάσει καθόλου μόνο με τιντάλ.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Εγώ το σετάρισα έτσι γιατί ακούω από roon οπότε χρειαζόμουν μία συσκευή σαν πυρήνα.
Δεν το έχω δοκιμάσει καθόλου μόνο με τιντάλ.
Ακούγεται γενικά παρααα πολύ ωραία από zen stream και είναι πολύ πρακτικό δε πιάνει χώρο δένει με το dac , αλλά ζεστενεται πολύ ! Από streamer μόνο μου κάνει διακοπές σε mqa σε κάποια κομμάτια όχι σε όλα . Στο streamer φαίνεται λευκό Οποτε είναι fast το internet. Θα το ψάξω περισσότερο … με roon παίζουν τα πάντα και γρήγορα
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ακούγεται γενικά παρααα πολύ ωραία από zen stream και είναι πολύ πρακτικό δε πιάνει χώρο δένει με το dac , αλλά ζεστενεται πολύ ! Από streamer μόνο μου κάνει διακοπές σε mqa σε κάποια κομμάτια όχι σε όλα . Στο streamer φαίνεται λευκό Οποτε είναι fast το internet. Θα το ψάξω περισσότερο … με roon παίζουν τα πάντα και γρήγορα
Ξέρεις τον τρόπο να αλλάξω σοφτ γουερικά την επιλογή από usb σε coaxial?
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top