Ποδήλατο

Μηνύματα
2.674
Reaction score
1.393
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ποδήλατο πόλης για χρήση αποκλειστικά εντός των τειχών. Θέλω να υποστηρίζει όσο το δυνατόν όρθια στάση.Έχω ένα budget γύρω στα 250 ευρώ γιατί δεν ξέρω αν τελικά θα το χρησιμοποιώ πολύ. Υπάρχουν κάποιες προτάσεις απο τους εδω ειδικούς ? Εχω κοιτάξει κάποια και μου αρέσει σαν στύλ περίπου κάτι τέτοιο:

citta_bicicletta.jpg
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
επειδη πολη ισως σημαινει και παντελονια οχι stretchy οπως πχ φορμα θα προτεινα παρεις καποιο με top tube πλαγιαστο... να ειναι κολλημενο στη μεση του down tube...

ουτε κατω απο τη σελα αλλα ουτε και να μην υπαρχει καθολου (εντονες ταλαντωσεις - εχω τωρα το orbea boulevard και δεν ειναι αρκετα στιβαρο)
[DOUBLEPOST=1509462799][/DOUBLEPOST]και αν η πολη δεν ειναι flat καλο θα ηταν να εχει και καμια ταχυτητα... ειδικα η πρωτη να ειναι κοντη
 
Last edited by a moderator:


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Σκέφτομαι να αγοράσω ένα ποδήλατο πόλης για χρήση αποκλειστικά εντός των τειχών. Θέλω να υποστηρίζει όσο το δυνατόν όρθια στάση.

View attachment 82293
Ότι χειρότερο για την μέση η όρθια στάση. Όλο το βάρος συσσωρεύεται στους κάτω σπονδύλους. Με την, λογικά, σκυφτή στάση, όχι την αγωνιστική, η δύναμη κατανέμεται ομοιόμορφα σε πολλοί περισσότερους σπονδύλους.
 




PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Η πόλη που ζω είναι flat εντελώς. Υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες προτάσεις για αγορά?
Ποδήλατο fitness το λεγόμενο, με πιρούνι carbon.
Carbon πιρούνι, εκτός από χαμηλότερο βάρος, σημαίνει καλύτερη απορρόφηση κραδασμών, που είναι σημαντικό για καρπό και σπονδυλική στήλη, ιδίως για αρχάριο.
Για συνδυασμό ταχυτήτων, από τη στιγμή που είναι επίπεδη περιοχή, δεν θα σου χρειαστούν τα μεγάλα γρανάζια.
Το τι συνδυασμός σχέσεων σου χρειάζεται έχει να κάνει και με την φυσική κατάσταση και βέβαια μεταβάλλεται.
Είναι σημαντικό να βρεις γνώστη του ποδηλάτου και όχι έμπορο.
Ο γνώστης θα σε κατατοπίσει σωστά σχετικά με το νούμερο του σκελετού που αντιστοιχεί στο σώμα σου και θα γίνουν οι ρυθμίσεις όπως πρέπει.
Είναι σημαντική η στάση του σώματος επάνω στο ποδήλατο ώστε να είναι αποδοτικό το πεταλάρισμα και να μην δημιουργούνται θέματα σε αρθρώσεις και αυχένα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.952
Reaction score
20.464
Ποδηλάτης τερμάτισε πρώτος κι έχασε τις αισθήσεις του!

Η κούρσα "Koppenberg" για το DVV Trophy είχε ένα μεγάλο φαβορί και δεν ήταν άλλος από τον Χούτ Φαν Άερτ, ο οποίος είχε κερδίσει τις τρεις προηγούμενες φορές (2014, 2015, 2016). Ο Ολλανδός Μάθιου Φαν Ντερ Πόελ, ωστόσο, έκανε υπερπροσπάθεια τερματίζοντας στην πρώτη θέση, με αποτέλεσμα να καταρρεύσει στο τέλος πάνω στο χώμα και δίπλα στα έκπληκτα μάτια των θεατών.

Αμέσως του προσφέρθηκαν οι πρώτες βοήθεια και συνήλθε για να... αποθεωθεί.


(πηγή)
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.952
Reaction score
20.464
Απορία (άργησα λίγο να την κάνω, αλλά τέλος πάντων):

Προπονούμαι κι έχω ταυτόχρονα και το Garmin να καταγράφει την προπόνηση (παλμούς, ταχύτητα, cadence κτλ). Στο τέλος μιας προπόνησης, μετά το "Save ride" του Garmin εμφανίζεται ένα χρονικό διάστημα για αποκατάσταση (recovery) υπολογισμένο σε ώρες, π.χ. 36 ώρες. Ακολουθώ τη σύσταση του Garmin και δεν κάνω προπόνηση την επόμενη ημέρα ή δεν την ακολουθώ και προπονούμαι κανονικά;

Σημειώστε ότι το Garmin δεν διευκρινίζει εάν με τον όρο "recovery" εννοεί πλήρη αποχή ή ενεργητική αποκατάσταση.
 

Μηνύματα
19.277
Reaction score
13.515
No idea, όσες φορές έβαλα τη ζώνη καταγραφής παλμών σε εξόδους με το ποδηλατο, μου έδινε και μένα πολλές ώρες αποκατάστασης, σε μεγάλες εξόδους νομίζω είδα και πάνω από 50 ώρες. Δεν τις ακολούθησα, θα έπρεπε να κάθομαι μέρες μέσα. Συνήθως έτσι κι αλλιώς όταν κάνω συνεχώς ποδήλατο για 2-3 ημέρες (όπως από Κυριακή-Τρίτη αυτή την εβδομάδα), κάθομαι την επόμενη. Μέχρι εκεί για... αποκατάσταση! :D:)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.723
Reaction score
83.478
Απορία (άργησα λίγο να την κάνω, αλλά τέλος πάντων):

Προπονούμαι κι έχω ταυτόχρονα και το Garmin να καταγράφει την προπόνηση (παλμούς, ταχύτητα, cadence κτλ). Στο τέλος μιας προπόνησης, μετά το "Save ride" του Garmin εμφανίζεται ένα χρονικό διάστημα για αποκατάσταση (recovery) υπολογισμένο σε ώρες, π.χ. 36 ώρες. Ακολουθώ τη σύσταση του Garmin και δεν κάνω προπόνηση την επόμενη ημέρα ή δεν την ακολουθώ και προπονούμαι κανονικά;

Σημειώστε ότι το Garmin δεν διευκρινίζει εάν με τον όρο "recovery" εννοεί πλήρη αποχή ή ενεργητική αποκατάσταση.
Κατά τη διάρκεια του "recovery time" μπορούμε να προπονούμαστε σε χαμηλότερη ένταση, διάρκεια, ή και τα δύο. Πρακτικά, οι ώρες που σου προτείνει είναι για το πότε μπορείς να "πιέσεις" τον εαυτό σου σε πιο ακραίες καταστάσεις. Έχε κατά νου ότι ο αλγόριθμος που υπολογίζει το διάστημα αποκατάστασης θέλει τα στοιχεία από αρκετές προπονήσεις μέχρι να είναι αρκετά αξιόπιστος.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Από βδομάδα θα παραλάβω και εγώ την ζώνη της garmin για να έχω και τους παλμούς πλέον στο edge 520.
για να δούμε τι θα μου βγάζει.....αν και βλέπω την δική μου αποκατάσταση να την μετράει σε εβδομάδες......:D
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.952
Reaction score
20.464
Καταρχάς, λυπάμαι που άργησα τόσο πολύ να επανέλθω στο thread και να διαβάσω το σύνολο των απαντήσεων. Έτυχαν διάφορα, αλλά τέλος πάντων, όλα καλά.

Επίσης, σας ευχαριστώ για τις απόψεις/απαντήσεις.

Τέλος, το Σάββατο 19/11, έκανα την τελευταία προπόνηση του προγράμματος "Climbing road race". Το αίσθημα της ολοκλήρωσης μιας προσπάθειας που ξεκίνησε το Μάρτιο ήταν καταπληκτικό. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος, βρέθηκαν δύο προπονήσεις τις οποίες δεν μπόρεσα να ολοκληρώσω επιτυχώς. Από τη Δευτέρα 27/11, ξεκίνησα τις "επαναλήψεις". Βασικά τις δύο προπονήσεις τις οποίες απέτυχα να ολοκληρώσω θα τις κάνω ξανά, αυτή τη φορά μειώνοντας την ένταση (π.χ. από το 100% θα το κάνω 90%) και κάθε φορά που θα ολοκληρώνω επιτυχώς την κάθε προπόνηση θα την επαναλαμβάνω αυξάνοντας την ένταση κατά 1% μέχρι να καταφέρω να την ολοκληρώσω με την ένταση στο 100%. Όταν τελειώσει αυτή τη φάση, θα διαλέξω νέο πρόγραμμα προπονήσεων. Είναι ακόμα μακρύς ο δρόμος μου... Ευτυχώς!

Η πρώτη προσπάθεια επανάληψης της μίας εκ των δύο προπονήσεων στις οποίες είχα αποτύχει, με FTP -10% ήταν κι αυτή αποτυχημένη. Η δεύτερη αποτυχία οφείλεται στο μεγάλο διάστημα αποχής από τις προπονήσεις (περίπου 10 ημέρες), όμως το Σάββατο 02/12 κατάφερα να την ολοκληρώσω επιτυχώς!✌

Διάφοροι παράγοντες απέτρεψαν την επανάληψη με FTP -9%, χτες και προχτές. Το θετικό ήταν ότι προχτές βρήκα την ευκαιρία/χρόνο κι έκανα προπόνηση active recovery διάρκειας 30 λεπτών, οπότε κάτι έκανα, δεν έμεινα άπραγος. Κι η προσπάθεια συνεχίζεται...
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.952
Reaction score
20.464
Την Κυριακή, προχθές, πήγαμε με έναν φίλο για ποδηλασία 60χλμ. Ολοκληρώθηκε σε 2 ώρες και 45 λεπτά, σχεδόν 21χλμ/ώρα μέση ταχύτητα. Δυστυχώς, το γαμωGarmin μετά την τελευταία αναβάθμιση λογισμικού της γαμωGarmin αδυνατούσε να βρει δορυφόρους για το GPS οπότε δεν έχω τη διαδρομή καταγεγραμμένη. Προσωπικά, θεωρώ ότι ήταν πολύ καλή "επίδοση" μετά από τόσο καιρό προπονήσεων, όχι τόσο με κριτήριο τη μέση ταχύτητα, αλλά από ένα γεγονός το οποίο δεν είναι πρωτίστως εμφανές.

Βασικά, η διαδρομή προέβλεπε ανάβαση σε ένα χωριό στην ορεινή επαρχία Λευκωσίας, η οποία ανάβαση είχε μήκος 7χλμ. Οι κλίσεις της ανηφόρας ήταν αρκετά υψηλές (μέσος όρος 5% ενώ είχε κομμάτια που έφτασε 9% και 10%). Η ανάβαση ξεκινούσε κάπου στο μέσο της διαδρομής, αφού είχε προηγηθεί πορεία σε διαφόρων κλίσεων κι υψομέτρων δρόμους. Το "κέρδος" μου από τις προπονήσεις που προηγήθηκαν όλο το προηγούμενο διάστημα ήταν η αύξηση της αντοχής και της αερόβιας ικανότητας. Πώς το συμπέρανα αυτό; Παρατήρησα τους παλμούς μου σε όλη τη διάρκεια της ανάβασης και σε κανένα σημείο δεν ξεπέρασαν τους 165 με 167 παλμούς. Αυτό "μεταφράστηκε" αφενός σε ανεβασμένη ψυχολογία (αναλογιζόμενος ότι οι προπονήσεις του προγράμματος Climbing ήταν τόσο πιεστικές που οι παλμοί μου συχνά ξεπερνούσαν τους 174 παλμούς, σκεφτόμουν ότι 'έχω ακόμα κάτι να δώσω') κι αφετέρου στο γεγονός ότι τελειώνοντας την ανάβαση δεν ένιωθα "διαλυμένος". Χάρηκα που είχαν αποτέλεσμα οι προπονήσεις (και τα λίτρα ιδρώτα που έριξα!) των τελευταίων μηνών.

Και μετά από αυτό το ευχάριστο διάλειμμα, συνεχίζω τις προπονήσεις!
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.578
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top