Ποδήλατο


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
Αφού είναι βρώμικο το εργαλείο, άρα την ήθελε τη βροχούλα του...:D:p
[DOUBLEPOST=1530172931][/DOUBLEPOST]Εμένα τώρα με το κουρσάκι έχει αρχίσει και μου τη δίνει άσχημα με τις κακοτεχνίες των δρόμων.
Και πριν οι κακοτεχνίες υπήρχαν, με το κουρσάκι είναι αλλιώς και την ακούς άσχημα, όλο όρθιος είμαι πάνω στα πετάλια.
Τον είπα τον πόνο μου....:)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
οσο πιο πενα ποδηλατο εχεις , τοσο πιο σπαστικοι ειναι οι δρομοι........
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
οσο πιο πενα ποδηλατο εχεις , τοσο πιο σπαστικοι ειναι οι δρομοι........
Εχω βρει μπελά σε λέω....όλο σλάλομ είμαι και φρένο γκάζι μουσική....
Ειδικά όταν έχω πιάσει μια απολαυστική ταχύτητα και πάω και χρειάζεται να πατήσω τέρμα φρένο.... για μια λακκούβα, ένα μπάλωμα στο δρόμο, ένα μπάλωμα στο δρόμο που έχει καθίζηση...:mad:
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
Πλέον ψάχνω να βρω πατήματα στις συνηθισμένες διαδρομές για όσο το δυνατό λιγότερη καταπόνηση.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
Κατέληξα και στο θέμα σέλας, μετά από μια βδομάδα και μην βρίσκοντας να δοκιμάσω αυτές που προανέφερα, μένω στη romin 155mm.
Εκτός ότι η σέλα πληρεί σχεδόν όλες τις προδιαγραφές του κωλ@υ μου, δέλεαρ ήταν και η τιμή απόκτησης αφού κράτησα τη demo σέλα (η οποία ήτο σε κατάσταση αρίστη) στα μισά λεφτά σχεδόν.

Πάμε για κολάν τώρα, θέλω κάτι με τριάντα σε επίπεδο καθημερινότητας αλλά και βόλτας.
Σε ποια εταιρία να κοιτάξω?
Έχει βρωμίσει ο τόπος από endura που δεν τα συμπαθώ και πολύ...
 
Last edited:


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.471
Ό,τι και να πάρεις, κοίτα να έχει gel κι όχι αφρό. Θα δώσεις κάτι παραπάνω αλλά τα @@ σου θα το εκτιμήσουν δεόντως. Κοίτα και προς Funkier μεριά, ψιλό-άγνωστη μάρκα αλλά με ποιοτικά προϊόντα - εξ ίδιας πείρας και χρήσης.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
Ό,τι και να πάρεις, κοίτα να έχει gel κι όχι αφρό. Θα δώσεις κάτι παραπάνω αλλά τα @@ σου θα το εκτιμήσουν δεόντως. Κοίτα και προς Funkier μεριά, ψιλό-άγνωστη μάρκα αλλά με ποιοτικά προϊόντα - εξ ίδιας πείρας και χρήσης.
Είδα μια στα γρήγορα αυτά που πρότεινε ο φίλος παραπάνω, ενδιαφέρον παρουσιαζουν κάποιες εταιρίες, η αλήθεια είναι πως στο νου μου είχα και κάτι τέτοιο, δλδ. Όχι brand name αλλά καλή ποιοτικά.
Θα το κοιτάξω και αυτό, ευχαριστώ
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Αυτό με τους δρόμους είναι θέμα για τις κουρσες αλλά το μαθαίνεις το κόλπο σταδιακά.
Σκέψου κ εμένα που ζω στην "πηγή" της λακούβας;

ΓΙατί τι έχει η endura; Εγώ το bib της endura ρο έχω 3-4 χρόνια και είναι σε εξαιρετική κατάσταση και το μαξιλαράκι του δεν έχει χάσει σχεδόν καθόλου.

Το πρώτο που είχα (δεν θυμάμαι εταιρεία) ήταν σε σαφώς πιο χαμηλή τιμή (κάπου 50 ευρώ πάνω κάτω) και δεν άντεξε ....
Γενικός κανόνας....ότι πληρώνεις παίρνεις.
 

Μηνύματα
756
Reaction score
281
Περσι (παλι βροχα) με το εντουρακι της sp...... View attachment 99930 View attachment 99931 View attachment 99932 View attachment 99933
Οχι και "εντουρακι" ;-)
[DOUBLEPOST=1530182848][/DOUBLEPOST]
Εχω βρει μπελά σε λέω....όλο σλάλομ είμαι και φρένο γκάζι μουσική....
Ειδικά όταν έχω πιάσει μια απολαυστική ταχύτητα και πάω και χρειάζεται να πατήσω τέρμα φρένο.... για μια λακκούβα, ένα μπάλωμα στο δρόμο, ένα μπάλωμα στο δρόμο που έχει καθίζηση...:mad:
Παρε ενα gravel και μαθε και το bunny hope ;-)
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
ΓΙατί τι έχει η endura;
Βασικά την αντιπαθώ λόγο ενός εσωρουχου που χάλασε το λάστιχο στους μηρούς και στη μέση, όχι πολύ ταλαιπωρημένο.
Απο αυτό και μόνο, μπορεί να έπεσα και σε αστοχία αλλά δεν ξανά παίρνω τίποτα....
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.471
(Έκανα quote όλα τα posts επί του θέματος, για να δημιουργήσω βάση συζήτησης.)

Για πες για trainer....αξίζει τον κόπο για τον χειμώνα, με δεδομένο ότι δεν μιλάμε για software εξομείωσης κλπ τέτοια που σαφώς ανεβάζουν το κόστος αγοράς; Μπορεί κάποιος να δουλέψει εύκολα συγκεκριμένα προγράμματα, αλλά χειροκίνητα;

Δλδ έχω το προπονητήριο, ανεβαίνω επάνω για να κάνω 1 ώρα προπόνηση πχ 20 λεπτά ζέσταμα και μετά 20 λεπτά διαλλειματική κλπ αλλά αυτά τα ελέγχω εγώ και όχι ο λαπτοπ που έχω παραδίπλα...

Και για να σας προλάβω ...δεν συγκρίνω την βόλτα έξω με τίποτα, αλλά πολλές φορές τον χειμώνα ειδικά που και οι οικογενειακές υποχρεώσεις είναι πολλές και η νύχτα μεγάλη, δεν γίνεται να κάνεις τσάρκες τουλάχιστον απο Δευτέρα εως Παρασκευή....και περιμένεις το ΣΚ για να τα κάνεις όλα...
Και με την μέση που με τσιγκλάει, τον χειμώνα η πρωινή βόλτα (6-7 πριν την δουλειά) στο κρύο μάλλον δεν είναι ότι καλύτερο...
Χωρίς software εξομείωσης θα βαρεθείς πολύ σύντομα. Το κόστος δεν είναι απαγορευτικό. Με περίπου 400€ μπορείς να πάρεις ένα πολύ καλό trainer, να το συνδέσεις με υπολογιστή ή τάμπλετ και με μια φτηνή συνδρομή σε κάποια εφαρμογή να κανείς από απλή βόλτα μέχρι εξειδικευμένη προπόνηση.
Θα συμφωνήσω με τον @xfader. Χωρίς software δεν θα κάνεις δουλειά. Είμαι από κινητό, δεν μπορώ να γράψω πολλά πράγματα. Αύριο θα γράψω περισσότερα.

Έχω και 1 μήνα δωρεάν συνδρομή στο TrainerRoad για να κάνεις τη δοκιμή σου.
Λοιπόν, η προπόνηση σε trainer ή/και roller, χωρίς software, είναι μια τρύπα στο νερό. Ναι, ΟΚ, μπορείς να ανεβαίνεις και να κάνεις την προπόνηση που αναφέρεις (1 ώρα - 20 λεπτά ζέσταμα κτλ), αλλά ο χρόνος είναι η μόνο μία διάσταση. Θα κάνεις το ζέσταμα, μάλιστα. Με ποια ταχύτητα; Θα είναι σταθερή σε όλη τη διάρκεια ή μεταβαλλόμενη; Εάν είναι μεταβαλλόμενη, πόσο θα την μεταβάλλεις και για ποιο χρονικό διάστημα; Το ζέσταμα θα γίνει σε συνθήκες flat δρόμου ή σε κλίση; Εάν ναι, πόσο τοις εκατό; Σταθερό ποσοστό ή μεταβαλλόμενο; Για ποιο χρονικό διάστημα; Αντιλαμβάνεσαι ότι αυτά τα ερωτήματα δεν έχουν τελειωμό, ειδικά όσο αυξάνεις τη διάρκεια ή/και την ένταση των προπονήσεων. Έχουν όμως απάντηση κι απάντηση είναι: software!

Ο λόγος είναι ότι το μυστικό επιτυχίας στις προπονήσεις είναι η δομή. Εάν οι προπονήσεις σου είναι δομημένες, τότε είναι (σχεδόν) νομοτελειακά βέβαιο ότι θα πετύχεις το στόχο σου. Για να μην παρεξηγηθώ, οι "επιτυχημένες" προπονήσεις δεν έχουν μοναδικό στόχο τη συμμετοχή σε αγώνες! Καμία σχέση! Μπορεί ο στόχος σου είναι να διατηρήσεις τη φυσική σου κατάσταση (ή να τη βελτιώσεις ;) ) κατά τη διάρκεια του χειμώνα, περίοδο κατά την οποία οι καιρικές συνθήκες δεν επιτρέπουν την όσο συχνά θα ήθελες ποδηλασία στο δρόμο. Το software σου παρέχει δομημένες προπονήσεις, συγκεκριμένου επιπέδου δυσκολίας, έντασης και χρονικής διάρκειας - βάσει του στόχου που θα θέσεις, παράγοντες τους οποίους καθορίζεις εσύ, ο χρήστης. Το software απλώς ακολουθεί τις οδηγίες σου και προσαρμόζει τις προπονήσεις στο στόχο που έθεσες. Αυτό το κάνει με τη βοήθειά σου, βεβαίως, διότι αναλόγως του στόχου, επιλέγονται οι κατάλληλες προπονήσεις από τη "δεξαμενή" προπονήσεων που διαθέτει το κάθε software. Αλλά, άπαξ κι επιλέξεις στόχο, όλα τα άλλα θέματα είναι ήδη λυμένα. Εσύ απλώς θα ανεβαίνεις στο ποδήλατό σου και θα προπονείσαι.

Τι θα χρειαστείς; Ένα trainer το οποίο να έχει δυνατότητα ελέγχου από software, μία συσκευή στην οποία θα εγκατασταθεί το software (κινητό, tablet, laptop) κι ένας adaptor για να κάνεις τη σύνδεση μεταξύ συσκευής και trainer (ANT+ ή Bluetooth). Στην αγορά υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές, αναλόγως προϋπολογισμού που διαθέτει ο ποδηλάτης. Ναι, απαιτείται μια αρχική επένδυση σε εξοπλισμό, αλλά τα οφέλη ξεπερνούν κατά πολύ το κόστος - το οποίο, εάν το θέλει ο ποδηλάτης, αποσβένεται τάχιστα!

Δεν θα μιλήσω για κάτι άλλο πέραν του λογισμικού, από το οποίο έχω ιδία πείρα: Το TrainerRoad έχει μηνιαία συνδρομή $12 κι ετήσια $100 - με άλλα λόγια, εάν επιλέξεις την ετήσια συνδρομή, με $8,33/μήνα (!!!:o:o:o!!!) έχεις πρόσβαση σε πέραν των 1000 προπονήσεων, ικανές να ικανοποιήσουν κάθε στόχο και κάθε απαίτηση. Προσωπικά, για όσο καιρό το χρησιμοποιούσα, είχα δει πραγματικά ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά έξω στο δρόμο σε όλους τους τομείς (τεχνική, αντοχή, δύναμη). Το συστήνω ανεπιφύλακτα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κι άλλα στην αγορά - βεβαίως κι υπάρχουν, απλώς δεν τα έχω χρησιμοποιήσει. Σε περίπτωση που επιλέξεις να προχωρήσεις στην αγορά του εξοπλισμού και θες να δοκιμάσεις, έστω κι ενδεικτικά, ένα προπονητικό λογισμικό, στείλε μου ένα pm για να σου δώσω ένα μήνα δωρεάν δοκιμής στο TrainerRoad.
 
Last edited:



Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Άλλαξα τα σχαρακια σήμερα και έβαλα της shimano τα κοκκινα που θεωρητικά έχουν μηδέν μοίρες ελεύθερης πλέυσης. Παρόλα αυτά το παπούτσι "έπαιζε” το ιδιο με πριν, που είχα τα κίτρινα σχαράκια....

Πρέπει να ρυθμίσω και κάτι άλλο;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.471
Είσαι σίγουρος για την επιλογή σου; Είμαι με την εντύπωση ότι σχαράκια μηδενικής "πλεύσης" χρησιμοποιούν μόνο όσοι τρέχουν σε κλειστή πίστα (ποδηλατοδρόμιο) κι ότι η χρήση τους οπουδήποτε αλλού ενδέχεται να προκαλέσει προβλήματα στα γόνατα. Μπορεί και να κάνω λάθος.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top