Ποδήλατο

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.715
Reaction score
83.435
Άλλαξα τα σχαρακια σήμερα και έβαλα της shimano τα κοκκινα που θεωρητικά έχουν μηδέν μοίρες ελεύθερης πλέυσης. Παρόλα αυτά το παπούτσι "έπαιζε” το ιδιο με πριν, που είχα τα κίτρινα σχαράκια....

Πρέπει να ρυθμίσω και κάτι άλλο;
Περίεργο. Μήπως είναι πολύ χαλαρή η βίδα ρύθμισης της τάσης στο πετάλι;


Να είσαι πολύ προσεκτικός με τη ρύθμισή τους. Η παραμικρή διαφορά από το ιδανικό ταλαιπωρεί τις αρθρώσεις.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.216
Reaction score
41.814
Πόσο λάθος είναι τα spd στη κούρσα?
Χρόνια οπαδός της xt σειράς στο προηγούμενο ποδήλατο (κλείδωμα & πλατφόρμα) επέλεξα και στη κούρσα να βάλω spd.
Ένας βασικός λόγος ήταν τα παπούτσια που ήδη είχα, δεύτερος βασικός λόγος να μπορώ να περπατάω άμα χρειαστεί.
Με αφορμή τα σχαρακια του Γιώργου μου γεννήθηκε η απορία.
 


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Είσαι σίγουρος για την επιλογή σου; Είμαι με την εντύπωση ότι σχαράκια μηδενικής "πλεύσης" χρησιμοποιούν μόνο όσοι τρέχουν σε κλειστή πίστα (ποδηλατοδρόμιο) κι ότι η χρήση τους οπουδήποτε αλλού ενδέχεται να προκαλέσει προβλήματα στα γόνατα. Μπορεί και να κάνω λάθος.
Δεν είμαι σίγουρος...ετσι όπως το θετεις. Απλά τα κίτρινα που είχα πριν κάποιες φορες μου χαλούσαν την αίσθηση στο πεταλάρισμα με το να "γλυστράνε" τα πέλματα μου προς τα έξω, και έτσι μιας και είχαν φθαρεί πολύ σκέφτηκα να πάω στις 0 μοίρες.
Περίεργο. Μήπως είναι πολύ χαλαρή η βίδα ρύθμισης της τάσης στο πετάλι;


Να είσαι πολύ προσεκτικός με τη ρύθμισή τους. Η παραμικρή διαφορά από το ιδανικό ταλαιπωρεί τις αρθρώσεις.
Δεν άλλαξα την θέση τους πάνω στο παπούτσι. Τα έβαλα ακριβώς όπως ήταν και τα προηγούμενα από την ρύθμιση στο cyclist.
Θα το κοίταξω αυτό με την βίδα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.216
Reaction score
41.814
SPD έχω κι εγώ στην κούρσα, για παρόμοιους λόγους.
Ποια έχεις?
Εγώ αυτή τη φορά επέλεξα τα xtr PD-M9000 και έπαθα πλάκα σε σχεση μετά xt που είχα πριν, έχουν πιο δυνατό ελατήριο, ωραία αίσθηση στο κλείδωμα και αλλη ποιότητα στο ρουλεμάν.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Πόσο λάθος είναι τα spd στη κούρσα?
Χρόνια οπαδός της xt σειράς στο προηγούμενο ποδήλατο (κλείδωμα & πλατφόρμα) επέλεξα και στη κούρσα να βάλω spd.
Ένας βασικός λόγος ήταν τα παπούτσια που ήδη είχα, δεύτερος βασικός λόγος να μπορώ να περπατάω άμα χρειαστεί.
Με αφορμή τα σχαρακια του Γιώργου μου γεννήθηκε η απορία.
Ποδηλατικά παπούτσια δεν είχα πιο πριν. Πριν πάρω σκέφτηκα κ εγώ τα spd για πιο μεγάλη ανεση στο περπάτημα. Το κάνουν πολλοί.
Απλά τελευταία στιγμη πήρα την αποφαση να πάω σε καθαρα κουρσαδικο πακρτο παπουτσι-πετάλι
 

Μηνύματα
19.213
Reaction score
13.490
Ποια έχεις?
Εγώ αυτή τη φορά επέλεξα τα xtr PD-M9000 και έπαθα πλάκα σε σχεση μετά xt που είχα πριν, έχουν πιο δυνατό ελατήριο, ωραία αίσθηση στο κλείδωμα και αλλη ποιότητα στο ρουλεμάν.
Τα βασικά M520 έχω για την ώρα, όταν έψαχνα είδα καλές κριτικές, ότι είναι αξιόπιστα και αντέχουν, δεν κοστίζουν πολύ, και έτσι πήρα αυτά. Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από άλλα SPD, εκτός από τα Α530 (spd και πλατφόρμα) που έχω στο Giant Roam, τα οποία πήρα μαζί με τα M520 πέρυσι τον Αύγουστο, όταν αγόρασα και την κούρσα. Μέχρι τότε είχα απλά πετάλια, πλατφόρμας, και παπούτσια αθλητικά τρεξίματος! :D

Μαζί με το ποδήλατο, τα M520 έχουν συμπληρώσει 9380 χιλιόμετρα, σε δέκα μήνες...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.216
Reaction score
41.814
Να προτείνω κάτι?
Θέλετε αυτή τη Κυριακή να μαζευτούμε και να πάμε καμιά βόλτα?
Να ξεκινήσουμε πρωί, να πιούμε καφέ και να επιστρέψουμε μεσημέρι.
Έχω μια καλή πρόταση, Πάχη, να περασει και ο φίλος μας ο Γιώργος από Σαλαμίνα.
Για πείτε?
 

Μηνύματα
19.213
Reaction score
13.490
Δύσκολο για μένα, είτε θα πρέπει να ανέβω Αθήνα, είτε να κατεβείτε Χανιά! :D
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.216
Reaction score
41.814
Τα βασικά M520 έχω για την ώρα, όταν έψαχνα είδα καλές κριτικές, ότι είναι αξιόπιστα και αντέχουν, δεν κοστίζουν πολύ, και έτσι πήρα αυτά. Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από άλλα SPD, εκτός από τα Α530 (spd και πλατφόρμα) που έχω στο Giant Roam, τα οποία πήρα μαζί με τα M520 πέρυσι τον Αύγουστο, όταν αγόρασα και την κούρσα. Μέχρι τότε είχα απλά πετάλια, πλατφόρμας, και παπούτσια αθλητικά τρεξίματος! :D

Μαζί με το ποδήλατο, τα M520 έχουν συμπληρώσει 9380 χιλιόμετρα, σε δέκα μήνες...
Ναι τα ξέρω ρα 520 είναι καλά για τα χρήματά τούς.
Θέλουν σύσφιξη όμως σχεδόν άμεσα, το έκανες?
 

Μηνύματα
19.213
Reaction score
13.490
Όταν λες σύσφιξη, τα ελατήρια εννοείς; Αρχικά τα είχα χαλαρά, να συνηθίσω τα SPD (μη ρίχνω και βουτιές, εκτός από μία επιβαλλόμενη στην πρώτη βόλτα!). Μετά τα έσφιξα περισσότερο, και νομίζω ότι θέλουν κι άλλο τώρα (τα βλέπω κάπως χαλαρά τελευταία).
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Για αυτή την Κυριακή (και για την αλλη μαλλον) δεν γίνεται μιας και το Σάββατο φεύγω για Γύθειο για μία εβδομάδα.
Το κρατάμε όμως σαν ιδέα ;);)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.216
Reaction score
41.814
Δύσκολο για μένα, είτε θα πρέπει να ανέβω Αθήνα, είτε να κατεβείτε Χανιά! :D
Ανέβα Αθήνα αλλά να φέρεις και ρακί :D
[DOUBLEPOST=1530653067][/DOUBLEPOST]
Για αυτή την Κυριακή (και για την αλλη μαλλον) δεν γίνεται μιας και το Σάββατο φεύγω για Γύθειο για μία εβδομάδα.
Το κρατάμε όμως σαν ιδέα
Ναι βρε, πρόταση έκανα.
Οπότε βολέψει θα ήταν καλή περίπτωση.
 

Μηνύματα
19.213
Reaction score
13.490
Μιας και το έφερε και η κουβέντα, έχεις εγγραφή στο strava; Είμαι εκεί, είναι κι ο Γιώργος, και άλλοι φίλοι από το cyclist.gr (εκτός από τους ντόπιους φυσικά).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.216
Reaction score
41.814
Όταν λες σύσφιξη, τα ελατήρια εννοείς; Αρχικά τα είχα χαλαρά, να συνηθίσω τα SPD (μη ρίχνω και βουτιές, εκτός από μία επιβαλλόμενη στην πρώτη βόλτα!). Μετά τα έσφιξα περισσότερο, και νομίζω ότι θέλουν κι άλλο τώρα (τα βλέπω κάπως χαλαρά τελευταία).
Όχι τη σύσφιξη του κλειδώματος, μιλάω για τη σύσφιξη των ρουλεμάν.
Πρέπει να τα ανοίξεις και να μαζέψεις τα μπόσικα.
Άμα πιάσεις το πετάλι και το κουνήσεις θα διαπιστώσεις ότι έχουν τζόγο πάνω στον άξονα.
Όσο για το χαλαρό κλείδωμα φταίει ότι είναι η φτωχή σειρά της Shimano.
[DOUBLEPOST=1530653443][/DOUBLEPOST]
Μιας και το έφερε και η κουβέντα, έχεις εγγραφή στο strava; Είμαι εκεί, είναι κι ο Γιώργος, και άλλοι φίλοι από το cyclist.gr (εκτός από τους ντόπιους φυσικά).
Όχι, δεν ασχολούμαι με αυτό το διάολο, δεν έχω καν fb.
 

Μηνύματα
19.213
Reaction score
13.490
Κι εγώ δεν είχα, και όταν απέκτησα, κόλλησα στους "διαόλους" αυτούς! :roflmao:

Να πω την αλήθεια δεν έχω διαπιστώσει κάποιο ιδιαίτερο μπόσικο στα πετάλια αυτά, ίσως να υπάρχει σε μεγάλη πίεση; Δεν το καταλαβαίνω πάντως εύκολα, ίσως υπάρχει αλλά θα πρέπει να προσέχω ειδικά για αυτό.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.216
Reaction score
41.814
Κι εγώ δεν είχα, και όταν απέκτησα, κόλλησα στους "διαόλους" αυτούς! :roflmao:

Να πω την αλήθεια δεν έχω διαπιστώσει κάποιο ιδιαίτερο μπόσικο στα πετάλια αυτά, ίσως να υπάρχει σε μεγάλη πίεση; Δεν το καταλαβαίνω πάντως εύκολα, ίσως υπάρχει αλλά θα πρέπει να προσέχω ειδικά για αυτό.
Απλά το πιάνεις με τα χέρια και το κουνάς σταυρωτά, θα διαπιστώσεις ότι έχουν τζόγο, στάνταρ.
Μπορείς να το μαζέψεις και μόνο σου άμα πιάνει το χέρι σού, διαφορετικά πας στο ποδήλατά σου.
[DOUBLEPOST=1530654439][/DOUBLEPOST]Τα 540 είναι πολύ καλύτερα από ρα 520.
 

Μηνύματα
19.213
Reaction score
13.490
Οκ, θα το ψάξω! Σχεδόν τα πάντα φτιάχνω στο ποδήλατο, εκτός από πολύ εξειδικευμένα πράγματα (πχ το bottom bracket, που στο συγκεκριμένο ποδήλατο είναι press fit και έτσι αν χρειαστεί αλλαγή, θέλει ειδικό εργαλείο που δεν έχω).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.216
Reaction score
41.814
Οκ, θα το ψάξω! Σχεδόν τα πάντα φτιάχνω στο ποδήλατο, εκτός από πολύ εξειδικευμένα πράγματα (πχ το bottom bracket, που στο συγκεκριμένο ποδήλατο είναι press fit και έτσι αν χρειαστεί αλλαγή, θέλει ειδικό εργαλείο που δεν έχω).
Έχω ψωνίσει όλα τα ειδικά εργαλεία της Shimano και όλο το service εξολοκλήρου το κάνω μόνος μού.
Το μόνο που δεν μπορώ να κάνω είναι ομπρελισμό και ακτινολογιση, μόνο για αυτό το λόγο πάω στο ποδήλατά μού.
[DOUBLEPOST=1530655144][/DOUBLEPOST]Για να ανοίξουν τα συγκεκριμένα πετάλια χρειάζεσαι αυτό το εργαλείο της Shimano που σαν αξία είναι πολύ μικρή.
Shimano pd 40 tool.
spd_5.jpg
 

Μηνύματα
19.213
Reaction score
13.490
Κι ακτινολόγηση κάνω, εκτός αν γίνει οκτάρι η ρόδα και δεν ξέρω από που να αρχίσω! Αν και δεν την χρειάστηκα πολλές φορές... :)
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.598
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top