Ποδήλατο

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Έχω να βγω κοντά στα 4 χρόνια στο δρόμο ( για λόγους υγείας), μόνο trainer και εικονικές διαδρομές. Δεν μπορώ να πω ότι μου έλειψε... Με νοιάζει μόνο η προπόνηση, και το trainer με βοηθάει να τρώω τον λιγότερο χρόνο, να μην έχω πλυσίματα, να μη φοβάμαι τον καιρό και το βασικότερο: να μην κινδυνεύω.

Θα ξεκινήσω αυτόν τον μήνα να βγαίνω και θα δω αν θα χαρώ.
Για πες για trainer....αξίζει τον κόπο για τον χειμώνα, με δεδομένο ότι δεν μιλάμε για software εξομείωσης κλπ τέτοια που σαφώς ανεβάζουν το κόστος αγοράς; Μπορεί κάποιος να δουλέψει εύκολα συγκεκριμένα προγράμματα, αλλά χειροκίνητα;

Δλδ έχω το προπονητήριο, ανεβαίνω επάνω για να κάνω 1 ώρα προπόνηση πχ 20 λεπτά ζέσταμα και μετά 20 λεπτά διαλλειματική κλπ αλλά αυτά τα ελέγχω εγώ και όχι ο λαπτοπ που έχω παραδίπλα...

Και για να σας προλάβω ...δεν συγκρίνω την βόλτα έξω με τίποτα, αλλά πολλές φορές τον χειμώνα ειδικά που και οι οικογενειακές υποχρεώσεις είναι πολλές και η νύχτα μεγάλη, δεν γίνεται να κάνεις τσάρκες τουλάχιστον απο Δευτέρα εως Παρασκευή....και περιμένεις το ΣΚ για να τα κάνεις όλα...
Και με την μέση που με τσιγκλάει, τον χειμώνα η πρωινή βόλτα (6-7 πριν την δουλειά) στο κρύο μάλλον δεν είναι ότι καλύτερο...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.752
Reaction score
83.563
Γνωρίζοντας "τι" και "πώς", ένα έχω να πω: Με το καλό!:thumbsup:
Όταν είχα ξαναρχίσει ποδήλατο μετά τα 40, έλεγα «τέρμα οι αγώνες και τα νούμερα, μόνο fitness και χαλάρωση!». @@... Μέσα σε δύο χρόνια είχα ξοδέψει 5.000€ σε ποδήλατο και ρουχισμό, και μέσω χρόνων γνωστών διαδρομών έκανα συγκρίσεις με τους αγωνιζόμενους της ηλικίας μου.

Στα 45 πήρα απόφαση να κατέβω στοχευμένα σε 2-3 αγώνες. Είχα φτάσει τα ~270W FTP. Κάποια “πράγματα” πήγαν στραβά και το σχέδιο ακυρώθηκε για πάντα. Για 2-3 χρόνια δεν έκανα σχεδόν τίποτα οργανωμένο σε κάποιο έστω υποτυπώδες πρόγραμμα.

Τον χειμώνα που μας πέρασε ξεκίνησα στο trainer ένα απαιτητικό πρόγραμμα υψηλής έντασης ξοδεύοντας τον ελάχιστο δυνατό χρόνο (~3 ώρες τη βδομάδα). Το FTP είχε πέσει στο ντροπιαστικό 130W... Τον Μάιο, έφτασα να έχω FTP κοντά στα 240W., 30W μόνο κάτω από το max των περασμένων ετών. Με μια σημαντική διαφορά: 8 κιλά έξτρα βάρους που σε μια χρονομετρημένη ανηφόρα προσθέτουν αρκετά λεπτά.

Δεν σκοπεύω πλέον σε αγωνιστικές επιδόσεις αλλά δεν θέλω να κάνω ποδήλατο σαν τουρίστας.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.752
Reaction score
83.563
Για πες για trainer....αξίζει τον κόπο για τον χειμώνα, με δεδομένο ότι δεν μιλάμε για software εξομείωσης κλπ τέτοια που σαφώς ανεβάζουν το κόστος αγοράς; Μπορεί κάποιος να δουλέψει εύκολα συγκεκριμένα προγράμματα, αλλά χειροκίνητα;

Δλδ έχω το προπονητήριο, ανεβαίνω επάνω για να κάνω 1 ώρα προπόνηση πχ 20 λεπτά ζέσταμα και μετά 20 λεπτά διαλλειματική κλπ αλλά αυτά τα ελέγχω εγώ και όχι ο λαπτοπ που έχω παραδίπλα...

Και για να σας προλάβω ...δεν συγκρίνω την βόλτα έξω με τίποτα, αλλά πολλές φορές τον χειμώνα ειδικά που και οι οικογενειακές υποχρεώσεις είναι πολλές και η νύχτα μεγάλη, δεν γίνεται να κάνεις τσάρκες τουλάχιστον απο Δευτέρα εως Παρασκευή....και περιμένεις το ΣΚ για να τα κάνεις όλα...
Και με την μέση που με τσιγκλάει, τον χειμώνα η πρωινή βόλτα (6-7 πριν την δουλειά) στο κρύο μάλλον δεν είναι ότι καλύτερο...

Χωρίς software εξομείωσης θα βαρεθείς πολύ σύντομα. Το κόστος δεν είναι απαγορευτικό. Με περίπου 400€ μπορείς να πάρεις ένα πολύ καλό trainer, να το συνδέσεις με υπολογιστή ή τάμπλετ και με μια φτηνή συνδρομή σε κάποια εφαρμογή να κανείς από απλή βόλτα μέχρι εξειδικευμένη προπόνηση.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.288
Reaction score
42.002
Μια ειναι η πλευρα του Υμηττου για αυτες τις δουλειες :D
(Αυτη που βλεπει Αθηνα δλδ)

Είσαι απλά τρελός, να το κοιτάξεις λιγάκι αυτό....:D
Χεστηκ@ πανω μου απο φόβο βλέποντας το βινδεο, μιλά με για ταχύτητες....θέλει τρελή αντίληψη προφανώς και αστραπιαία εκτίμηση για το που θα πατήσει το ποδήλατο.
Ξανά μπράβο, μακάρι να μπορούσα να το κάνω και εγώ....
 

Μηνύματα
756
Reaction score
281
Το συγκεκριμενο βιντεο το εβαλα ως δειγμα για το τι εχει η απο δω πλευρα του Υμηττου, με αφορμη το ποστ του Αργυρη.

ΔΕΝ ειμαι εγω στο βιντεο, δεν ειμαι τοσο καλός ;-)


Να, εδώ είμαι (ο μπροστά), :roflmao: το συγκεκριμένο μονοπάτι έχει μέση κλίση 22% :o

2 σπασμένα πλευρά και 2-3 δάκτυλα σε ναρθηκα :drinks:

 
Last edited:

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Χωρίς software εξομείωσης θα βαρεθείς πολύ σύντομα. Το κόστος δεν είναι απαγορευτικό. Με περίπου 400€ μπορείς να πάρεις ένα πολύ καλό trainer, να το συνδέσεις με υπολογιστή ή τάμπλετ και με μια φτηνή συνδρομή σε κάποια εφαρμογή να κανείς από απλή βόλτα μέχρι εξειδικευμένη προπόνηση.
To googlara λιγάκι και το θετικό είναι ότι με την χρήση του garmin 520, που ήδη υπάρχει, μπορείς να ελέγχεις το προπονητήριο (εφόσων έχει δυνατότητα σύνδεσης ΑΝΤ+) και επίσης να προσομειώνεις προηγούμενες προπονήσεις εκτός, ή αγαπημένες διαδρομές ή προπονητικά προγράμματα απο την εφαρμογή Garmin Connect.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.288
Reaction score
42.002
Το συγκεκριμενο βιντεο το εβαλα ως δειγμα για το τι εχει η απο δω πλευρα του Υμηττου, με αφορμη το ποστ του Αργυρη.

ΔΕΝ ειμαι εγω στο βιντεο, δεν ειμαι τοσο καλός ;-)


Να, εδώ είμαι (ο μπροστά), :roflmao: το συγκεκριμένο μονοπάτι έχει μέση κλίση 22% :o

2 σπασμένα πλευρά και 2-3 δάκτυλα σε ναρθηκα :drinks:

Άσε μας μωρέ....:o
Εσύ είσαι νέος προφανώς, εγώ προτιμώ να πάω από χ@σιμο και όχι από πέσιμο...
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
To googlara λιγάκι και το θετικό είναι ότι με την χρήση του garmin 520, που ήδη υπάρχει, μπορείς να ελέγχεις το προπονητήριο (εφόσων έχει δυνατότητα σύνδεσης ΑΝΤ+) και επίσης να προσομειώνεις προηγούμενες προπονήσεις εκτός, ή αγαπημένες διαδρομές ή προπονητικά προγράμματα απο την εφαρμογή Garmin Connect.
Θα συμφωνήσω με τον @xfader. Χωρίς software δεν θα κάνεις δουλειά. Είμαι από κινητό, δεν μπορώ να γράψω πολλά πράγματα. Αύριο θα γράψω περισσότερα.

Έχω και 1 μήνα δωρεάν συνδρομή στο TrainerRoad για να κάνεις τη δοκιμή σου.
 









bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.288
Reaction score
42.002
Σήμερα ήτο επεισοδιακή η συνηθισμένη πορεία σπίτι-δουλειά.
Και εκεί που πήγαινα πέταξε ένα ωραιότατο βυζι το μπροστά ελαστικό, σταμάτησα αμέσως και το ξεφούσκωσα λίγο και συνέχισα.
Τα λάστιχα ήτο παλιά και δεν άντεξαν άλλο.
Σήμερα ένας καλός άνθρωπος με κατεύθυνε με τον καλύτερο τρόπο και ήτο πολύτιμη η βοήθεια του....Και ένας επίσης καλός άνθρωπος μου άλλαξε ελαστικά και έκανε τα πάντα να μείνω ικανοποιημένος.
Τους ευχαριστώ και τους δύο, ο ένας καλος ανθρωπος διαβάζει, ο άλλος επειδή δεν διαβάζει οφείλω να του κάνω διαφήμιση διότι το αξίζει.

https://www.google.gr/search?q=ελευ...UTF-8#istate=lrl:iv&rlimm=8382771994992390677

Αν ποτέ σταθείτε άτυχοι με το ποδήλατο και είστε στο νησί πάτε στον Αλέξανδρο και αυτός θα κάνει ό,τι περνάει από χέρι του....πιστέψτε με.;)

Τα καινούρια παπά!

20180626_223042.jpg
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.288
Reaction score
42.002
Καλοπάτητα!!!
Ευχαριστώ, δεν τα λες άσχημα και αυτά σε σχέση με τα gatorskin.
Για βόλτες και εντός πόλης μετακινήσεις είναι ταμαμ.
Για χρόνους δεν κάνουν...:D
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.844
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top