Ποδήλατο


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Ποτέ δεν συμπάθησα τον Froome και τη SKY, ασχέτως αν θαυμάζω όλους τους πρωταθλητές ανεξαιρέτως και τις ομάδες που τους ετοιμάζουν.

Όμως...

Στην περίπτωση του AAF του Froome όλη η εξέλιξη ήταν σύμφωνη με τους κανονισμούς. Η αρχή του κακού ξεκίνησε όταν κάποιος παράνομα διέρρευσε την υπόθεση πριν την εκδίκαση και στήθηκε το λαϊκό δικαστήριο με τη γνωστή και βαρετή εξέλιξη. Οι υποστηρικτές του να τον αθωώνουν, οι εχθροί να τον καταδικάζουν και οι άσχετοι με τον αθλητισμό ξερόλες να επαναλαμβάνουν τις ηλίθιες μπανάλ ατάκες.

Και μέσα σε όλα , ο Κρεκούκιας, να το παίζει Τσίπρας του 2015... :D
Μισό λεπτό. Αν αφήσουμε έξω τα προσωπικά σχόλια του δημοσιογράφου, γράφει κάτι άλλο που δεν ισχύει; Γράφει κάτι διαφορετικά από ότι έγινε;

Εάν οι απαντήσεις είναι "όχι", τότε ο Froome κι η Team Sky έκαναν πουστιά με τις πλάτες της UCI και της WADA. Είναι γεγονός κι άσε τον Κρεκούκια να κάνει όποιον θέλει.:)
 


Μηνύματα
19.202
Reaction score
13.480
Ποιο κανάλι δειχνει τον γύρο;
Το Eurosport κλασικά, αλλά επειδή είναι συνδρομητικό, μπορείς εύκολα να το δεις αν βλέπεις γερμανική τηλεόραση. Το screenshot είναι από το Das Erste (το πρώτο κανάλι) της ARD. Ίσως μεταδίδεται σε εναλλαγή και από το ZDF (δεν ξέρω, πρώτη μέρα είδα μέρος του αγώνα φέτος).
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Μισό λεπτό. Αν αφήσουμε έξω τα προσωπικά σχόλια του δημοσιογράφου, γράφει κάτι άλλο που δεν ισχύει; Γράφει κάτι διαφορετικά από ότι έγινε;

Εάν οι απαντήσεις είναι "όχι", τότε ο Froome κι η Team Sky έκαναν πουστιά με τις πλάτες της UCI και της WADA. Είναι γεγονός κι άσε τον Κρεκούκια να κάνει όποιον θέλει.:)
Εξηγεί τα όσα έγιναν με υποκειμενικά κριτήρια έτσι ώστε να βγάλει το συμπέρασμα που ήθελε από την αρχή. Όλα έγιναν σύμφωνα με τη νομοθεσία της UCI και της WADA. Η καθυστέρηση της εκδίκασης έγινε γιατί έπρεπε οι δυο παραπάνω οργανισμοί να ανταλλάζουν στοιχεία μεταξύ τους σε απάντηση των αιτημάτων του δικηγορικού team του Froome.

Αυτό που ανακαλύφθηκε στην πορεία ήταν ότι η διατύπωση ως προς το όριο της ποσότητας σαλβουταμόλης (ο Froome είναι ασθματικός για αυτό και παίρνει την ουσία) στο αίμα ενός αθλητή πέρα από το οποίο έχουμε παράβαση είχε καθοριστεί εργαστηριακά. Σε συνθήκες αγώνα το ειδικό βάρος του αίματος μεγαλώνει, ενώ η ταχύτητα απέκκρισης της ουσίας από τον οργανισμό έχει έντονες παρεκκλίσεις. Άρα το αριθμητικό όριο που ίσχυε δεν μπορούσε να είναι απόλυτο. Τον περασμένο Μάρτιο η WADA αναθεώρησε τον κανονισμό αυξάνοντας το όριο και θέτοντας υπόψη το ειδικό βάρος του αίματος.

Το μόνο έξτρα που είχε στη διάθεσή του ο Froome συγκριτικά με τους άλλους αθλητές, εκτός βέβαια από τα χρήματα για τους δικηγόρους, ήταν τα πολυάριθμα αιματολογικά τεστ που του κάνει η ομάδα του καθημερινά στη διάρκεια των μεγάλων Γύρων. Με αυτά μπόρεσε να στηρίξει την άμυνά του και να κερδίσει την υπόθεση.

Τα έγγραφα με τα στοιχεία είναι απόρρητα και δεν δημοσιεύονται. Έτσι είναι ο κανονισμός για όλους τους αθλητές, είτε τιμωρηθούν είτε όχι.

Τα ηθικά θέματα και τα αθλητικά «ιδεώδη» που απασχολούν τον Κρεκούκια με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Είναι σαν την εποχή των λουλουδιών που ονειρεύονταν λουλούδια και αγκαλιές. Εδώ έχουμε επαγγελματικό αθλητισμό ή αλλιώς ειρηνικό πόλεμο.

Ξαναλέω ότι δεν συμπαθώ το συνολικό στιλ του Froome, δεν ισχυρίζομαι ότι είναι «καθαρός», ούτε όμως επιθυμώ την καταδίκη του με κάθε τρόπο για να ικανοποιηθούν οι εχθροί του. Μακριά από μένα τα λαϊκά δικαστήρια.

Για την εικόνα της ποδηλασίας σχετικά με το doping μπορώ να μιλάω ώρες. Το βασικό όμως είναι ότι ο υπερβάλλων ζήλος για ένα πιο καθαρό άθλημα έφερε τα αντίθετα αποτελέσματα. Το ζητούμενο κι εδώ είναι η ισορροπία. Όταν το σκοινί ξεφύγει, αριστερά ή δεξιά, το πρόβλημα ενισχύεται.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Έχω καιρό που ψάχνω ένα πολυόργανο, παλμογραφο που να συνεργάζεται με di2.
Κατέληξα στη bryton και εδώ και 5 ημέρες
δουλεύω το rider 530C

http://www.brytonsport.com/#/R530

Δεν είχα ποτέ ανάλογο όργανο, πριν από αυτό είχα ένα sigma bc 16.12 sts.

Από αυτονομία με ανοιχτό συνέχεια το gps βγάζει αυτά που λέει, από λειτουργίες πλήρης.
Πολύ ευχαριστημένος.

Τι γνώμη έχετε σε σχέση με Garmin που δεν τα ξέρω?
Στα λεφτά αυτά ούτε που ασχολήθηκα με τη Garmin.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Όταν λες "στα λεφτά αυτά...", πόσα είναι ;

Προσωπικά έχω το garmin edge 520 και είναι θα έλεγα πολύ καλό, παραπάνω από τις δυνατότητες μου καλό....
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Όταν λες "στα λεφτά αυτά...", πόσα είναι ;
180€ το πήρα.
Με αντίστοιχες λειτουργίες σε Garmin οι παράδες φτάνουν τις 300€
Ή οθόνη του είναι υποδεέστερη σε σχέση με άλλους παλμογραγους σε ανάλυση και δεν ειναι αφής... Αλλά ποιος νοιάζεται...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Bryton ήταν το πρώτο μου bicycle computer πριν να μεταπηδήσω σε Garmin.

Το είχα αρκετό καιρό και γενικά ήμουν ικανοποιημένος. Ένα πρόβλημα που διαφάνηκε με τον καιρό είναι αυτό του proprietary καλωδίου σύνδεσης και φόρτισης. Ναι μεν η μια άκρη καταλήγει σε USB, αλλά η δε άλλη ακρη, αυτή που "κουμπώνει" στη συσκευή ήταν μια επινόηση της Bryton. Αυτό σήμαινε ότι κάποια στιγμή από το πολύ "βάλε-βγάλε", η επαφή στη συσκευή δεν δούλευε απρόσκοπτα, με αποτέλεσμα να μην φορτίζει η/και να συνδέεται όπως έπρεπε. Με το Garmin αυτό το πρόβλημα δεν υπάρχει.

Κατά τα άλλα, τα λογισμικά επεξεργασίας των δεδομένων των ποδηλασιών καθώς και τα user interfaces στις ιστοσελίδες των δύο εταιρειών είναι αρκούντως ικανοποιητικά.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Εν έτη 2018 το διόρθωσε και αυτό.
Πλέον έχει micro usb, το έχω διαβάσει ως πρόβλημα αυτό και σε άλλους.
Σήμερα προσαρμοσα και την οθόνη να εμφανίζει τις πιο χρήσιμες λειτουργίες.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Το bryton που μου είχες δωρισει Γιώργο, αν θυμάσαι, με αυτό τον τρόπο παρέδωσε πνεύμα και έτσι πήγα κ εγώ στο 520.

280 το είχα πάρει. Τώρα όμως πρέπει να έχει πεσει η τιμή του μιας κ έχει βγάλει ακόμα μία έκδοση του συγκεκριμένου μοντέλου.

Στο egalaxy νομίζω είχα δει κ τις 2 εκδόσεις .
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Το bryton που μου είχες δωρισει Γιώργο, αν θυμάσαι, με αυτό τον τρόπο παρέδωσε πνεύμα και έτσι πήγα κ εγώ στο 520.
Το θυμάμαι. Ήταν η αφορμή για να πάω στο ίδιο Garmin που έχεις κι εσύ.
 






bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Πάνε-έλα επειδή ακόμα τα έχω λίγο χαμένα με το bryton και το γ@μημενο auto pause.....
Screenshot_20180806-224206_Bryton.jpg
Screenshot_20180806-224218_Bryton.jpg


Soto το βατομετρο που έχεις δουλεύει σωστά?
Με ψήνει για τα λεφτά του, τα υπόλοιπα που μπαίνουν πάνω στο δισκοβραχιονα γιατί κάνουν μια περιουσία ρε συ ?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.258
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top