Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.258
Reaction score
41.921
Τι κάνει η κρεμουλα Σωτήρη?
Δώσε κάνα λινκ, ποια χρησιμοποιείς?
Εγώ βάζω μόνο κρέμα νυκτός :roflmao:

Μεγάλες διαφορές σε σχέση με αυτή που έχω εντέλει σε όλα τα επίπεδα...
20191107_202732.jpg
20191107_202757.jpg


Τη σέλα που φορας Σωτήρη τη έχει ο μπαρής που βγαίνουμε σε carbon και είναι πολύ ευχαριστημένος.
 

Μηνύματα
19.317
Reaction score
13.527
Κρέμα chamois βρε! Έχω χρησιμοποιήσει Assos, αλλά και η Muc-off που χρησιμοποιώ τώρα, την ίδια δουλειά κάνει, τέρμα τα 'καψίματα' στις 'ευαίσθητες' περιοχές! 8-) :geek:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.258
Reaction score
41.921
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ γιατί ποτέ δεν χρειάστηκε, κάτι είχε πάρει το αυτί μου αλλά δεν έδωσα σημασία.
Όπως κατάλαβες εγώ είμαι της σέλας για αποστάσεις και ποτέ δεν με απασχόλησαν τέτοιου είδους κρέμες.
 

Μηνύματα
19.317
Reaction score
13.527
Ούτε εγώ χρησιμοποιούσα, αλλά μετά από μία 'δραματική' σε αυτό το θέμα έξοδο στο Ρέθυμνο (στην επιστροφή δηλαδή) την άνοιξη, άλλαξα και την σέλα και δοκίμασα και τέτοια κρέμα. Δεν είναι ότι είχα πάντα πρόβλημα, αλλά σε μεγάλες εξόδους όλο και κάτι παρουσιαζόταν προς το τέλος, με αυτό τον συνδυασμό, σέλας-κρέμας, τέλος το θέμα αυτό! 8-)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.258
Reaction score
41.921
Κοίτα, κάτι ενοχλήσεις σε αποστάσεις του 100+ χιλιομέτρων τις έχω και εγώ, δεν είναι όμως τόσο ενοχλητικές ώστε να ασχοληθώ περεταίρω.
Συνήθως μετά από λίγο παύουν να υπάρχουν, υπόψιν σηκώνομαι ελάχιστα σε σχέση με άλλους από τη σέλα.
Τεσπα, έβαλα τη σέλα πάνω στο παλουκοσελο και είναι λες και λείπει η μισή σέλα... :roflmao:
Μακάρι να πάνε καλά όλα ώστε να μη ασχοληθώ άλλο με αυτό το θέμα.
Αν δεν μου κάτσει έχω μια ακόμη επιλογή, Toupé ,επίσης δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.
 

Μηνύματα
19.317
Reaction score
13.527
Το ίδιο, δεν είμαι του off saddle, αλλά για πολύ λίγο και σπάνια...

Αυτό είναι το θέμα με τις σέλες όμως, κοστίζουν αρκετά και ποτέ δεν είσαι σίγουρος αν κάνουν για την περίπτωση του καθενός, ενώ δεν είναι και εύκολο προφανώς να ζητάς δοκιμαστικά μία σέλα, όταν τα "θέματα" της εμφανίζονται συνήθως μετά από πολλά χιλιόμετρα διαδρομής, κι όχι στην αρχή της.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.258
Reaction score
41.921
Εδώ Αθήνα ευτυχώς έχουμε τη επιλογή δοκιμής Σωτήρη, συνήθως τη κρατάς μια βδομάδα, μέσα σε αυτό το διάστημα μπορείς να ξέρεις αν κάνει για εσένα.
Μεγάλο πλεονέκτημα αυτό, στα Χανιά δεν έχετε κάτι ανάλογο?
 

Μηνύματα
19.317
Reaction score
13.527
Δεν ξέρω, δεν έχω ζητήσει να πω την αλήθεια. Έτσι και αλλιώς είναι σίγουρα λιγότερες οι επιλογές σε επαρχιακά μαγαζιά (και συνήθως τις αγορές τις κάνω online).
 


Μηνύματα
19.317
Reaction score
13.527
Το ξέρω, για αυτό και προχωρώ πάντα μετά από πολύ ψάξιμο, έστω και με το ρίσκο αυτό...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.258
Reaction score
41.921
Γ@μω της γης τον άξονα.... >:(
Πάλι γυαλί πάτησα, με 70 χλμ/ω στη κατηφόρα, υπήρξα τυχερός γιατί πάτησα φρένο να περάσω κάτι νερά και εκεί κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά, αλλιώς θα είχαμε δράματα πάλι....

20191108_213355.jpg

Άνοιξε τρύπα και έκοψε αρκετή ενίσχυση, εδώ δούλεψαν τα μπόλικα tpi του 5000, έβαλα 100psi και δεν άνοιξε περισσότερο η τρύπα.
Θα επισκευαστεί με επίθεμα απο τη μέσα μεριά και βλέπουμε...
Όσο για τη σέλα, στο λίγο που πρόλαβα έχω εντυπωσιαστεί.
Η αρκετά πιο κοντή μύτη βολεύει πολύ, το υλικό είναι πιο μαλακό από τη romin τόσο-όσο.
Αύριο θα γίνει εξαντλητικό τεστ!!
 

Μηνύματα
19.317
Reaction score
13.527
Ωραία λάστιχα τα 5000 πάντως! 8-)

Πάντως αυτό με τα γυαλιά, έχει παραγίνει στους δρόμους! Δεν φτάνουν τα γυαλιά από αυτοκίνητα που κουτουλάνε μεταξύ τους, και σπανίως θα βρεθεί κάποιος υπεύθυνος να τα καθαρίσει από το δρόμο, υπάρχουν και ηλίθιοι που πετάνε μπουκάλια από μπύρες κλπ, κι όποιον πάρει ο χάρος από τα σπασμένα γυαλιά... Ή αυτό που γίνεται κοντά σε κάδους σκουπιδιών, σκέτες παγίδες.
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.258
Reaction score
41.921
Ωραία λάστιχα τα 5000 πάντως! 8-)

Πάντως αυτό με τα γυαλιά, έχει παραγίνει στους δρόμους! Δεν φτάνουν τα γυαλιά από αυτοκίνητα που κουτουλάνε μεταξύ τους, και σπανίως θα βρεθεί κάποιος υπεύθυνος να τα καθαρίσει από το δρόμο, υπάρχουν και ηλίθιοι που πετάνε μπουκάλια από μπύρες κλπ, κι όποιον πάρει ο χάρος από τα σπασμένα γυαλιά... Ή αυτό που γίνεται κοντά σε κάδους σκουπιδιών, σκέτες παγίδες.
Ακριβώς όπως τα λες είναι, στη παλιακή εδώ Αθήνα και μετά τη βουλιαγμένη έχουν σπάσει ολες τις διαφημιστικές πινακίδες στις στάσεις των λεωφορείων.
Τα γυαλιά από τα τζάμια των αυτοκινήτων δεν είναι τόσο επικίνδυνα αλλά αυτά από τα μπουκάλια δεν τη γλυτώνεις...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.258
Reaction score
41.921
Δυναμώνω πάλι από σιγά σιγά!! :)
Χθεσινή, πρωινή από Άγιο Μερκούριο-Μαλακάσα στο πιο όμορφο μέρος κατ' εμέ.
Ωραίες αναβάσεις και πολύ επικίνδυνες καταβασεις, υγρασία το πρωί και βρεγμένο δρόμο στα ανηλια σημεία, τη έχεις στο τσεπάκι τη πτώση έτσι και ξεφύγεις σε ταχύτητα...
Screenshot_20191110-123307_Active-01.jpeg
20191109_114142-01.jpeg


20191109_114136-01.jpeg


20191109_093139-01.jpeg


20191109_093146-01.jpeg
 

Μηνύματα
19.317
Reaction score
13.527
Συμπαθητικός ο σκυλάκος! Δεν φαντάζομαι να είχει "άγριες" διαθέσεις όπως τον βλέπω! 8-) :)

--

Στα 97χμ σήμερα, πρώτα μέχρι το λεκανοπέδιο της Κράπης (προς Ασκύφου-Σφακιά), επιστροφή από Εμπρόσνερο και μετά Κουρνάς... Τα τελευταία 20χμ άνοιξαν οι ουρανοί (εντάξει, υπερβολή, έβρεχε πάντως συνέχεια! ) :geek::)

https://www.strava.com/activities/2855327880

DSC08550.jpg


DSC08489.jpg


DSC08482.jpg


DSC08472.jpg


DSC08456.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.258
Reaction score
41.921
Πολύ όμορφη διαδρομή Σωτήρη, έχω κάνει ένα κομμάτι στο παρελθόν.
Ο σκυλάκος ειναι η μασκότ του Αγίου Μερκουρίου.
Είναι το σημείο που σταματάμε όλοι όσοι πάμε με ποδήλατο εκεί για να φορέσουμε αντικειμενικό, μετά από μια δυνατή ανάβαση είναι το σημείο που ξεκινάει η κατάβαση για αρκετά χλμ μέχρι τη Μαλακάσα.
Ο σκύλος εμφανίζεται πάντα βγαίνοντας από ένα σπίτι στο πουθενά για χάδια και κέρασμα, εγώ του δείνω τη μισή μπάρα και τη μισή μπανάνα :)
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.330
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top