Ποδήλατο

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Κυριακή απογευματάκι, Υμηττός από την πλευρά Καρέα μέχρι Αργυρουπολη και πίσω. Μια ταπεινή βόλτα με απόλαυση να πέφτει ο ήλιος σιγά σιγά.

Εμπνεύστηκα από το θέμα εδώ και μετά από χρόνια πήρα ξανά ποδήλατο, ένα Scott 960. Μακάρι να το απολαύσω. Ξανα στo ποδηλατικό club και εγώ λοιπόν:drinks:
 

Attachments


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
Χαίρομαι που βάλαμε έστω και έναν στο ποδηλατικό δρόμο, δεν σου κρύβω πως είχα αρχίσει να απελπιζομαι... :thumbsup:
Κράνος βάλε στο κεφάλι γιατί χωρίς αυτό δεν θα σου έγραφα αυτή τη στιγμή...
Οποία βοήθεια-συμβουλή ή και τεχνική ακόμα, εδώ θα βρεις εξειδικευμένο προσωπικό, λεφτά να έχεις να σκροπας :roflmao:
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Ε, άμα έχεις το μικρόβιο, ποσό θα αντέξεις. Είναι ωραίο να μοιράζεσαι τη χαρά σου για το χόμπι σου, :drinks:

Ηδη είδα κάποια θέματα που χρίζουν βελτίωσης, παράγγειλα αυτή τη σέλα
Γιατί το ποιο πιθανό είναι ότι το ποπουδακι μου έχει καλομάθει, και την άκουσα λίγο τη μαμά σέλα.:dance:

Εχω βάλει φλας, και στοπ για πίσω με ενεργοποίησης σαν δείκτες λέιζερ στο δρόμο για το βράδυ, έχω φακό για αυτό το σκοπό, και περιμένω τη βάση που μπαινει στο τιμόνι για να μπει και το φως.
Και εδώ ο φακός. Ίσως υπήρχαν ενδεχόμενος καλύτερα, αλλά τα χρησιμοποιεί ένας φιλος στο δικό του ποδήλατο με πολύ καλά αποτελέσματα, μου άρεσε κιόλας και το εκανα έτσι.

Πρόσεξα ότι το google maps είναι χαλια στο θέμα ποδήλατο, έχω δει να αναφέρετε συχνα το strava. Θα μπορούσατε να μου πείτε 2 λόγια για αυτό, και αν θέλει συνδρομή η όχι?
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
Μια πολύ καλή μέρα για ποδήλατο!!
Στάση στη επιστροφή στο Σαββάλα για ένα εκρηκτικό κοκτέιλ ξηρών καρπών (έχει πολύ καλούς ξηρούς καρπούς) παρέα με το φίλο που μας κράτησε συντροφιά με μουσική (ελληνικές π@παριές) αλλά έπαιζε και τραγουδούσε πολύ καλά!!

MVIMG_20200218_161039.jpg


IMG_20200218_174244.jpg

Ε, άμα έχεις το μικρόβιο, ποσό θα αντέξεις. Είναι ωραίο να μοιράζεσαι τη χαρά σου για το χόμπι σου, :drinks:

Ηδη είδα κάποια θέματα που χρίζουν βελτίωσης, παράγγειλα αυτή τη σέλα
Γιατί το ποιο πιθανό είναι ότι το ποπουδακι μου έχει καλομάθει, και την άκουσα λίγο τη μαμά σέλα.:dance:

Εχω βάλει φλας, και στοπ για πίσω με ενεργοποίησης σαν δείκτες λέιζερ στο δρόμο για το βράδυ, έχω φακό για αυτό το σκοπό, και περιμένω τη βάση που μπαινει στο τιμόνι για να μπει και το φως.
Και εδώ ο φακός. Ίσως υπήρχαν ενδεχόμενος καλύτερα, αλλά τα χρησιμοποιεί ένας φιλος στο δικό του ποδήλατο με πολύ καλά αποτελέσματα, μου άρεσε κιόλας και το εκανα έτσι.

Πρόσεξα ότι το google maps είναι χαλια στο θέμα ποδήλατο, έχω δει να αναφέρετε συχνα το strava. Θα μπορούσατε να μου πείτε 2 λόγια για αυτό, και αν θέλει συνδρομή η όχι?
Βασικά και πριν όλα τα άλλα να θυμάσαι πως δεν υπάρχουν κακές σελες αλλά απροπονητοι κ@λοι!!
Είμαι σίγουρος πως η μαμά σέλα ήταν μια χαρά αλλά κάνε παιχνίδι μέχρι να καταλήξεις σε αυτό που ανέφερα, το έχουμε περάσει όλοι άλλωστε :)
Υπάρχουν γενικώς διάφορες εφαρμογές GPS που παίζουν πολύ καλά, το strava είναι το πιο διαδεδομένο και αξιόπιστο, αυτό χρησιμοποιώ και το bryton active.

Βάλε ότι σε εκφράζει και γουστάρεις πάνω στο ποδήλατο, μη λυπηθείς όμως τα χρήματα για ένα καλό κράνος...ειναι σαν ψεύτικα τσόφλια και κάνουν ένα σκασμό λεφτά αλλά όταν έρθει η ώρα να δουλέψει θα δουλέψει και θα βγεις αλωβητος.
 
Last edited:


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
Σωτήρη όντως καλή μέρα, εδώ λόγο απεργίας γίνονταν ο κακός χαμός στους δρόμους...άστα ζεις και πεταλάρεις στο επίγειο παράδεισο, πίστεψέ με!!
Μία και είδα το mojito θα ήθελα να μοιραστώ τη εμπειρία μου με το καινούριο protone που χρησιμοποιώ μετά το ατύχημα.
Είναι καλύτερο από το mojito σε ολα τα επίπεδα αλλά κυρίως στη εφαρμογή και στη άνεση που σου προσφέρει, καλό και το mojito αλλά έχοντας το protone στο κεφάλι ξεχνάς κυριολεκτικά ότι φοράς κράνος, βεβαίως έχει καλύτερο αερισμό και απροβληματιστη εφαρμογή με τα γυαλιά, σε αυτό είχα θέμα με το mojito, έβρισκαν οι βραχίονες και δεν κάθονταν σωστά στη μάπα.
Κατά άλλα η ίδια ποιότητα κατασκευής με πολύ καλά υλικά, αααα είναι και πιο αεροδυναμικό για εμάς τους γλήγορους... :roflmao:
 

Μηνύματα
19.294
Reaction score
13.523
Ναι, αυτό με τα γυαλιά είναι ένα θεματάκι! Εντάξει, τα βολεύω, αλλά εξαρτάται και από τα γυαλιά, κάποια δεν προσαρμόζονται εύκολα! Κάτι αυτοκόλλητα έχουν ξεκολλήσει μόνο (δηλαδή το ένα, το άλλο το έβγαλα για να 'ταιριάζει'), αλλά κατά τα άλλα είναι ικανοποιητικό το mojito (μέχρι να δοκιμάσω κάτι καλύτερο! :gamer:)

ΥΓ. Το φωτάκι πίσω δεν είναι απλό φωτάκι, είναι το ραντάρ της Garmin! Άψογο, σε συνδυασμό με τις ενδείξεις για το τι έρχεται από πίσω στο computer... 8-) (υπόψη ότι φορώ σχεδόν πάντα ακουστικά, γιατί με ενοχλεί πολύ ο άνεμος... έχω και "μουσική παρέα" με αυτό τον τρόπο. ΄Ετσι με το ραντάρ δεν χρειάζεται να γυρνάω κάθε λίγο προς τα πίσω, ούτε με ξαφνιάζουν αυτοκίνητα που περνάνε χωρίς να τα έχω πάρει χαμπάρι)
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
Ναι, αυτό με τα γυαλιά είναι ένα θεματάκι! Εντάξει, τα βολεύω, αλλά εξαρτάται και από τα γυαλιά, κάποια δεν προσαρμόζονται εύκολα! Κάτι αυτοκόλλητα έχουν ξεκολλήσει μόνο (δηλαδή το ένα, το άλλο το έβγαλα για να 'ταιριάζει'), αλλά κατά τα άλλα είναι ικανοποιητικό το mojito (μέχρι να δοκιμάσω κάτι καλύτερο! :gamer:)
Στο θέμα ασφάλειας δεν κάνει συμβιβασμούς αυτή η εταιρία, αποδείχτηκε στη δική μου περίπτωση, έσκασα με τη κεφάλα κάτω από μια σφοδρή σύγκρουση με 80 χλμ/ω.
Επειδή όμως σε ολα τα άλλα μαθαίνει από τα λαθοι της... άπαξ και βάλεις το protone θα καταλάβεις όλα τα παραπάνω που σου έγραψα, σου δίνει επίσης λόγο της καλύτερης εφαρμογής και μια πάρα πάνω αίσθηση ασφάλειας.
Πολύ επικίνδυνο εδώ Αθήνα να φοράς ακουστικά, όπου και να πας στο πήγαινε και στη επιστροφή θα χρειαστεί να διασχίσεις δρόμους με πολύ κίνηση και χρειάζεσαι τη ακοή αλλιώς σε φάγανε λάχανο.
Απο μπαταρία πως τα πάει το φωτάκι αυτό?
Προσωπικά έχω βολευτεί τελευταία με ένα πολύ φθηνό που αποδείχθηκε καλύτερο από ένα πανάκριβο lezyne που είχα για χρόνια.

 
Last edited:

Μηνύματα
19.294
Reaction score
13.523
Θεωρητικά λέει 15 ώρες στο mode φλασαρίσματος ημέρας (είναι αρκετά έντονο, σίγουρα το βλέπουν, εκτός από όσους γενικά δεν βλέπουν-οπότε εκεί δεν έχει σημασία τι θα έχεις), έξι στο mode νύχτας ή στο συνεχώς αναμένο. Όταν πλησιάζει αμάξι (κι όχι μόνο, και μηχανάκι, και άλλα ποδήλατα αν πηγαίνουν πιο γρήγορα, ακόμα και πεζούς βλέπει το ραντάρ αν είσαι σταματημένος) αλλάζει ο ρυθμός του φλασαρίσματος, για να γίνεσαι πιο αντιληπτός. Στο κομπιουτεράκι (ή στο head unit, αν προτιμήσεις αυτό, γιατί μπορεί να μην είναι συμβατό με διάφορα computer άλλων εταιρειών) μπορείς να δεις ως 8 κινούμενους στόχους, που έρχονται προς τα σένα από πίσω, ενώ ταυτόχρονα βγάζει και ηχητική προειδοποίηση (το computer). Το έχω στο mode ημέρας, και ακόμα και νύχτα να τύχει εκεί θα το αφήνω. Δεν έχω κάνει μεγάλες διαδρομές, πολλών ωρών, μέχρι τώρα από τότε που το πήρα, αλλά το έχω χρησιμοποιήσει και σε 3-4 δίωρες-τρίωρες βόλτες χωρίς να το έχω φορτίσει ενδιάμεσα. Για περισσότερες ώρες, το καλοκαίρι, στις μεγάλες βόλτες... 8-)


 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
Έβαλα κατά λάθος τη προχθεσινή προπόνηση.
Αυτή είναι η σημερινή

IMG_20200218_190037.jpg

Θεωρητικά λέει 15 ώρες στο mode φλασαρίσματος ημέρας (είναι αρκετά έντονο, σίγουρα το βλέπουν, εκτός από όσους γενικά δεν βλέπουν-οπότε εκεί δεν έχει σημασία τι θα έχεις), έξι στο mode νύχτας ή στο συνεχώς αναμένο. Όταν πλησιάζει αμάξι (κι όχι μόνο, και μηχανάκι, και άλλα ποδήλατα αν πηγαίνουν πιο γρήγορα, ακόμα και πεζούς βλέπει το ραντάρ αν είσαι σταματημένος) αλλάζει ο ρυθμός του φλασαρίσματος, για να γίνεσαι πιο αντιληπτός. Στο κομπιουτεράκι (ή στο head unit, αν προτιμήσεις αυτό, γιατί μπορεί να μην είναι συμβατό με διάφορα computer άλλων εταιρειών) μπορείς να δεις ως 8 κινούμενους στόχους, που έρχονται προς τα σένα από πίσω, ενώ ταυτόχρονα βγάζει και ηχητική προειδοποίηση (το computer). Το έχω στο mode ημέρας, και ακόμα και νύχτα να τύχει εκεί θα το αφήνω. Δεν έχω κάνει μεγάλες διαδρομές, πολλών ωρών, μέχρι τώρα από τότε που το πήρα, αλλά το έχω χρησιμοποιήσει και σε 3-4 δίωρες-τρίωρες βόλτες χωρίς να το έχω φορτίσει ενδιάμεσα. Για περισσότερες ώρες, το καλοκαίρι, στις μεγάλες βόλτες... 8-)


Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται, εδώ Αθήνα θα βαράει συνεχόμενα η ηχητική προειδοποίηση :roflmao:
Θα κάνω μια πιο εκτεταμένη έρευνα γιατί με ενδιαφέρει Σωτήρη, ευχαριστώ!
 
Last edited:

Μηνύματα
19.294
Reaction score
13.523
Ναι, το λένε και στα reviews,, ότι στην πόλη μέσα βαράει συνέχεια, με τόση κίνηση. Επίσης μπορεί να είναι κι λιγότερο αξιόπιστο σε μεγάλη κίνηση, με πολλά αμάξια, και να δίνει λάθος αναφορές (false positives), πιθανόν από πολλαπλές αντανακλάσεις, κλπ. Δεν το έχω διαπιστώσει αυτό ακόμα και στους δρόμους της πόλης, αλλά και πάλι, άλλο Χανιά, άλλο Αθήνα. Εγώ δεν τα ακούω πάντως με τα ακουστικά :geek: :gotcha:

Υπόψη ότι πρέπει να υπάρχει μία σχετική διαφορά στην ταχύτητα του στόχου, από το ποδήλατο, να πηγαίνει δηλαδή λίγο πιο γρήγορα το όχημα για να το αναφέρει το ραντάρ. Αν πηγαίνει πιο αργά από πίσω, ή στην ίδια ταχύτητα με το ποδήλατο, το χάνει μετά από μερικά δευτερόλεπτα. Αυτό δηλαδή που συμβαίνει συχνά σε δρόμους με κίνηση, να πηγαίνεις με την ίδια ταχύτητα ή και πιο γρήγορα από τα αμάξια που έρχονται από πίσω. Είναι κάτι που πρέπει να το έχεις υπόψη σε τέτοιες περιπτώσεις, για να μην ξεγελαστείς και νομίζεις ότι δεν έρχεται τίποτα από πίσω.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
Μωρέ ωραία τα λέμε και ωραίες οι δυνατότητες από το συγκεκριμένο φωτάκι αλλά η αλήθεια είναι πως άμα είναι να σε πατήσει αμάξι δεν έχεις και πολλές επιλογές...
Στη άκρη του δρόμου ήμαστε ουτο συ άλλος, θα πας σαν το σκυλί στα αμπέλι, απλά θα έχεις και μια ηχητική προειδοποίηση πριν το κακό...
 

Μηνύματα
19.294
Reaction score
13.523
Έτσι είναι, αλλά αν μπορούμε να έχουμε και περισσότερες πληροφορίες για το τι έρχεται από πίσω, δεν βλάπτει (πχ, έρχεται φορτηγό, γυρνάς το βλέπεις, αλλά δεν ξέρεις-δεν είσαι σίγουρος αν έρχεται κι άλλο αμάξι από πίσω αφού δεν το βλέπεις. Το ραντάρ δίνει και αυτή την πληροφορία). Η ηχητική πληροφορία είναι το λιγότερο, η ένδειξη στο κομπιούτερ ή στο head unit έχει σημασια, αφού δείχνει που περίπου βρίσκεται το αμάξι από πίσω, αν κινείται γρήγορα ή πιο αργά, αλλάζοντας την ταχύτητα που κινούνται οι ενδείξεις προς τα σένα, και το χρώμα στην οθόνη (ανάλογα και με κομπιούτερ που έχεις). Δεν είναι απλά μία ηχητική προειδοποίηση, ή μία κουκίδα που σου λέει ότι κάτι έρχεται, αλλά δεν ξέρεις ούτε σε ποια σχετική απόσταση βρίσκεται από σένα, ούτε την ταχύτητα του. Οι ενδείξεις ξεκινούν από τα 140 μέτρα πίσω, οπότε στις περισσότερες περιπτώσεις υπάρχει αρκετός χρόνος για αντίδραση (να πας πιο δεξιά πχ - πράγμα που το κάνω,).
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.454
Reaction score
50.592
Κάθε περιοχή της Ελλάδας γιορτάζει με το δικό της τρόπο την Τσικνοπέμπτη. Πέρα από το παραδοσιακό ψήσιμο των κρεάτων, αναπτύχθηκαν ξεχωριστά έθιμα σε κάθε περιοχή...

1582185968131.png


Στη Θεσσαλονίκη τα τελευταία χρόνια διοργανώνεται το Ποδηλατικό Καρναβάλι, στο οποίο παντρεύεται η παράδοση του Καρναβαλιού, με την αναβίωση της παράδοσης του ποδηλάτου στην Ελλάδα. Πρόκειται για μια ποδηλατική, περιβαλλοντική και κοινωνική δράση, στην οποία πραγματοποιείται παρέλαση μεταμφιεσμένων ποδηλατιστών, με θεματικές ομάδες και αποκριάτικα άρματα συμβολικού και σατυρικού χαρακτήρα, συνοδευόμενα από τον Βασιλιά Καρνάβαλο...

http://www.mixanitouxronou.gr/tsikn...-tis-anoiksis-me-poio-tropo-giortazetai-se-k/
 





bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
Είμαι σε φάση αγοράς καινούριων τροχών, δεν είχα ποτέ εμπειρία από campaniolo-fulcrum και εχω εστιάσει τελευταία στους eurus.
Παντού διαβάζω τα καλύτερα με εξαίρεση κάποιες αναφορές για σκληρή οδήγηση και μεταφορά κραδασμών.
Έχει κάποιος εμπειρία?
600x600-77859-pb56196-1-main.jpg
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.824
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top