Ποδήλατο

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.632
Reaction score
83.117
Είμαι σε φάση αγοράς καινούριων τροχών, δεν είχα ποτέ εμπειρία από campaniolo-fulcrum και εχω εστιάσει τελευταία στους eurus.
Παντού διαβάζω τα καλύτερα με εξαίρεση κάποιες αναφορές για σκληρή οδήγηση και μεταφορά κραδασμών.
Έχει κάποιος εμπειρία? View attachment 156417
Δεν είναι εφικτό να "ζητάμε" όλο και πιο άκαμπτους τροχούς και να συγκρίνουμε την άνεσή τους με παλιότερες γενιές.
Τα ελαστικά πλέον παίζουν στα 25-28mm, άρα η καλύτερη άνεση που προσφέρουν ισοφαρίζει και με το παραπάνω την απώλεια από τους τροχούς.

Έχω πολλά χρόνια να καβαλήσω Campagnolo τροχούς αλλά δεν θυμάμαι διαφορές άνεσης με fulcrum ή Bontrager.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.039
Reaction score
41.322
Κοίτα, το μόνο ελαστικό αυτή τη στιγμή που αξίζει είναι το 5000, επειδή όμως η εταιρία έμαθε από τα λάθη του παρελθόντος έχει ενισχύσει το πλαϊνό προφίλ με αποτέλεσμα να είναι πιο σκληρό στη κύλιση, ο σκελετός είναι ήδη σκληρός και άκαμπτος άμα είναι και οι ζάντες τη έβαψα...
Σε ολα τα παραπάνω άμα βάλουμε και τους κακούς ελληνικούς δρόμους... Θα μου φύγουν τα σφραγίσματα!!
Είναι γενικώς μια επιπλέον κούραση γιαυτό το συζητάω.
Ως τόσο δεν γίνεται να τα θέλουμε όλα, και να μη φλεξάρει ο τροχός και να είναι αναπαυτικός, αυτό είναι γεγονός!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.632
Reaction score
83.117
Πιστεύω ότι από τα 110psi κατώτερης πίεσης του 23mm, αν περάσουμε στα 95psi του 25mm, το όφελος των 15psi θα κάνει τη διαφορά.
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.039
Reaction score
41.322
Αλουμινένιο κέντρο, αλουμινενιες ακτίνες, αλουμινένιος άξονας.
Πιο αλαφρύ δεν γίνεται...
Το ελεύθερο δεν έχει ντιπ τζόγο, είναι silent και η κασέτα περνάει απόλυτα, μπράβο καπακνιόλο!!
MVIMG_20200318_185952.jpg
 

Μηνύματα
397
Reaction score
446
πολύ ωραία ταινία για το (αγωνιστικό) downhill της Δ.Μπαμπαδήμα του 2016.


ίσως να κουράσει η αναφορά στην "κόντρα" των κορυφαίων Ανδριώτη-Ιωάννου, αλλά γενικά πολύ καλό,
παρεΐστικο κλίμα, πλάκες κτλ .

"ξεκινησα το ποδηλατο το 2011 και μαζι μ'αυτο ανακαλυψα κι ένα νεο χόμπι που ειναι το σκάψιμο". Θεική ατάκα:D
κι ένα ακόμη πιο παλιό (sorry αν έχει ξαναμπεί),λίγο μεγαλύτερο σε διάρκεια (άρα και πιο απολαυστικό :) ).
κι ένα ακόμη πιο παλιό (sorry αν έχει ξαναμπεί),λίγο μεγαλύτερο σε διάρκεια (άρα και πιο απολαυστικό :) ).

 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.039
Reaction score
41.322
Λαγός και πίσω ενόψει καθολικού εγκλεισμού... :(
Στη παραλιακή πολύ κίνηση, δεν θύμιζε με τίποτα χώρα που έχει πάρει περιοριστικά μέτρα, όλοι πήγαν βόλτα σήμερα όπως και εγώ... με μια βασική διαφορά όμως.

IMG_20200322_161617.jpg


MVIMG_20200322_121937.jpg


MVIMG_20200322_121927.jpg
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Μπράβο Χρήστο!!
Η φωτό είναι από τη Βάρη και πέρα απ' ότι βλέπω, αν ανέβαινες επιπλέον τρία χιλιόμετρα από το νεκροταφείο πάνω εκεί που τελειώνει ο δρόμος και είναι τα τελευταία σπίτια του Πανοράματος θα μπορούσες να φωτογραφίσεις όλη την παραλία μέχρι τον Πειραιά. ;)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.039
Reaction score
41.322
Πέρασα τη μπάρα πάνω από το νεκροταφείο και πήγα μέχρι το παλιό κτήριο της αεροπορίας.
Στη επιστροφή φώναζα alfeeeeee αλλά απάντηση δεν πήρα :lolsign:
 
Last edited:

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Το είχα στο ησυχαστήριο για συλλεκτικόυς λόγους.....
Τώρα το έβγαλα στην κυκλοφορία για τα ψώνια στη γειτονιά...
Που μάλλον θα κοπούν και αυτά...
 

Attachments


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Αν δεν έκανες αριστερά για το φυλάκιο και προχωρούσες ευθεία σε περίπου 800m τελειώνει ο δρόμος και βρίσκεσαι σε ένα ψηλό σημείο και από κάτω μερικές δεκάδες μέτρα θα δεις τα τελευταία σπίτια ενώ έχεις καταπληκτική θέα κατά μήκος της παραλιακής γραμμής, θα πρέπει όμως να κατέβεις από το ποδήλατο και να συνεχίσεις με τα πόδια για λίγο αφού είναι χωματόδρομος, τώρα δεν ξέρω βέβαια και τι έχουν κάνει εκεί πάνω γιατί έχω να ανέβω αρκετό καιρό.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.039
Reaction score
41.322
Ξέρω βρε που λες, έχω πάει πολλές φορές με τα πόδια, με το ποδήλατο και τα πόδια δεν γίνεται γιατί θα σπάσω τα τακούνια από τις ποδηλατικές γόβες :roflmao:
 

Μηνύματα
14.872
Reaction score
20.419
λοιπον δευτερα τριτη δεν παω δουλεια , δουλευει το κοριτσι.
πεμπτη παρασκευη αν εχει κοψει η κινηση σημαντικα θα παω πειραια με ποδηλατο.
με φορμα τυπου Α
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Ξέρω βρε που λες, έχω πάει πολλές φορές με τα πόδια, με το ποδήλατο και τα πόδια δεν γίνεται γιατί θα σπάσω τα τακούνια από τις ποδηλατικές γόβες :roflmao:


Το μπουλούκι τα σκυλιά που είναι απέναντι από το νεκροταφείο εκεί στο σπίτι του νεκροθάφτη:oops: δεν σε παίρνουν από πίσω όταν ανεβαίνεις;;

Που λες Χρήστο όλα αυτά τα μέρη εκεί πάνω τα έχω γυρίσει πάρα πολλές φορές, 50m πριν στρίψεις για τα κτίρια της αεροπορίας αν κάνεις δεξιά στη φαρδιά είσοδο στο χωματόδρομο υπάρχει μία διαδρομή περίπου 7-8 km που οδηγεί στην κορυφή του σημείου αυτού του Υμηττού πού είναι ένας υποσταθμός της ΔΕΗ, πριν φτάσεις σε αυτόν θα δεις και το κουφάρι ενός αυτοκινήτου που είναι εκεί κάποιες χιλιάδες χρόνια :p από χαμηλά μπορείς να δεις τη διαδρομή χαραγμένη όσο πιάνει το μάτι κατά μήκος του βουνού καθώς δεν έχει μεγάλες ανηφόρες την έχουν φτιάξει πολύ στρωτά σε κάποιο σημείο είχε κάποτε πέσει παλιά και ένα αεροπλάνο ενώ νομίζω ότι έχει χρησιμοποιηθεί και σαν ειδική διαδρομή για το ράλλυ Ακρόπολις, με mountain bike η μηχανή enduro ανεβαίνεις άνετα μέχρι το τέλος και η θέα είναι μοναδική το μόνο που σε περιορίζει είναι η ορατότητα της ατμόσφαιρας, έχω πάει και με μηχανή και με ποδήλατο και πεζός.
Επίσης έχω πάει και με αυτοκίνητο SUV καλοκαιρινούς μήνες που δεν έχει νεροφαγώματα ο δρόμος αλλά όχι μέχρι την κορυφή παρά μέχρι το σημείο πού αρχίζει το λυκόρεμα να κατεβαίνει και έχεις και αριστερά και δεξιά σου βουνό και προχωράς ανάμεσα και αν κοιτάξεις δεξιά κάτω θα δεις μια αυθαιρετάρα στην μέση του πουθενά με καμιά εικοσαριά σκυλιά με κάτι άλογα ένα πράγμα σαν φρούριο περιφραγμένο και κάτι τζιπ να πηγαινοέρχονται, υπάρχει άλλος δρόμος που οδηγεί στην είσοδο του αρκετά πριν, μου είχε πει κάποτε ένας της δασικής υπηρεσίας που περιπολούσε εκεί και είχαμε μιλήσει ποιος είναι αλλά δεν θυμάμαι τώρα.
 


Μηνύματα
397
Reaction score
446
αφορά σε μετακίνηση λόγω εργασίας



Για μετάβαση προς και από την εργασία κατά τις εργάσιμες ώρες, η βεβαίωση κίνησης είναι πάγια (τύπου A) και παρέχεται, με προσωπική ευθύνη του υπογράφοντος, από τον εργοδότη ή, σε περίπτωση νομικού προσώπου από τον νόμιμο εκπρόσωπό του ή, σε περίπτωση ελεύθερου επαγγελματία ή αυτοαπασχολούμενου, από τον ίδιο.





Για όλες τις άλλες μετακινήσεις, η βεβαίωση κίνησης αφορά κάθε μεμονωμένη κίνηση και μόνο αυτή (τύπου Β), υπογράφεται από τον ίδιο τον ενδιαφερόμενο με προσωπική του ευθύνη και περιέχει το ονοματεπώνυμο, την ημερομηνία γέννησης, την διεύθυνση κατοικίας και την ώρα μετακίνησης του πολίτη, καθώς και τον συγκεκριμένο λόγο της μετακίνησης



 


Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Τι είναι η φόρμα τύπου Α?
Καλημέρα

Σε είδα μια μέρα στο φανάρι Ποσειδώνος με Βάρης-Κορωπίου. Βασικά πρόσεχα ένα πολύ όμορφο κορίτσι που ήταν μαζί σας αλλά και το κίτρινο ποδήλατο τραβά το βλέμα :lol:

Έψαξες για την φόρμα Β; Τι γίνεται με το ποδήλατο; Μπορείς να πας μακριά; Μιλούσα με αστυνομικό και μου είπε ότι δεν έχουν λάβει οδηγία για κοντά ή μακριά στο θέμα της άσκησης. Εγώ για να το κάνω και πιο σύνθετο, με ενδιαφέρει και το φόρτωμα σε αυτοκίνητο για να πάω σε πιο κατάλληλο μέρος, λες να υπάρχει σωτηρία;

Εσύ (ή ο Σώτος) θα αποτελέσεις φαντάζομαι το πειραματόζωο :)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.877
Reaction score
20.368
Στην Κύπρο επιτρέπεται η άσκηση εκτός οικίας σε γειτνιάζουσα περιοχή με την οδό διαμονής.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.420
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top