Ποδήλατο

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.770
κάνω μια ενεργειακή διερεύνηση επί του θέματος.
θεωρώντας ότι
α) τα ρολογάκια που μετράνε θερμίδες , τις υπολογίζουν κάνοντας αναγωγή σε δεδομένα που τους ορίζεις εσύ (πχ βάρος/ύψος/ηλικία) και με αναφορά σε παλμούς ηρεμίας (όπου θεωρείται ότι σε αυτήν την κατάσταση καταναλώνεις τις θερμίδες του μεταβολισμού - όσο σωστή μπορεί να θεωρηθεί αυτή η έκφραση) και χρήση της μέτρησης καρδιακών παλμών κατά την άσκηση.
β) η ενέργεια που υπολογίζεται παραπάνω είναι αυτή που παράγει το σώμα για να αντεπεξέλθει στην αντίσταση του ποδηλάτου ως φορτίο (μεταβολή κινητικής ενέργειας, υψομετρικό, απώλειες αέρα/κύλισης) ανηγμένα με έναν συντελεστή απόδοσης
γ) ο συντελεστής απόδοσης ας τεθεί σαν το κλάσμα της ενέργειας που απαιτείται (β) προς της ενέργειας που παράγεται (α) και εξαρτάται ίσως από τον ίδιο τον ποδηλάτη αλλά και την τεχνική του και το πόσο καλά κάθεται στο ποδήλατο.

συνεπώς βλέπω πχ τις θερμίδες σου στην τελευταία διαδρομή μαζί με το υψομετρικό και την απόσταση.
έχεις κάνει 32 χλμ σε 52 λεπτά και 130 μετρα υψομετρικό , καίγοντας 680 θερμίδες μπάμιες.
σε μια δική μου βόλτα των 30 χλμ , έκανα 90 λεπτά , με 250 υψομετρικό και έκαψα 1050 θερμίδες όχι μπάμιας.

δηλαδή έκανα πολύ πιο αργή βόλτα (αντίσταση αέρα , κύλιση κλπ) για τα ίδια χλμ σε μικρό αλλά σχεδόν διπλάσιο υψομετρικό και έκαψα 50% παραπάνω ενέργεια.

άρα πέραν της μπάμιας που είναι αδιαμφισβήτητα η ειδοποιός διαφορά, εντοπίζω την διαφορά αυτή σε 3 τομείς
1) το ίδιο το ποδήλατο , που σου επιτρέπει να ανεβάζεις ταχύτητα με λιγότερα watt
2) την τεχνική και την θέση σε αυτό που σου επιτρέπει να μεταδίδεις στα πετάλια μεγαλύτερο ποσοστό της παραγόμενης ισχύος
3) θέματα βιολογικού ενδιαφέροντος που δεν κατέχω.

οπότε η ερώτηση είναι η εξής:
που οφείλεται η διαφορά μας στην "κατανάλωση" - αν δεχτούμε οτι το σφάλμα υπολογισμού της είναι σχετικά μικρό και ίδιο μεταξύ μας - κατά κύριο λόγο, στο 1 η το 2;
 

Μηνύματα
564
Reaction score
1.008
Έχει να κάνει και με τους μεσους παλμούς. Για δες το ποσοστό διαφοράς θερμίδων , δες και το ποσοστό διαφοράς μέσων καρδιακών παλμών και σύγκρινε τα δύο αποτελέσματα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.989
Έχει να κάνει και με τους μεσους παλμούς. Για δες το ποσοστό διαφοράς θερμίδων , δες και το ποσοστό διαφοράς μέσων καρδιακών παλμών και σύγκρινε τα δύο αποτελέσματα.
Αυτό ακριβώς, γενικά μη δίνεις και πολύ σημασία σε αυτό το αλγόριθμο, μπορεί να χαθεί πολύ εύκολα στο ποδήλατο, ειδικά στα υψομετρικά χάνεται ο μπούσουλας...
Στο περπάτημα και στο τρέξιμο είναι πιο αξιόπιστη αυτή η μέτρηση

Αυτοί είναι οι σημερινοί παλμοί, υπόψιν η μέτρηση είναι από ζώνη μέσης και όχι από ρολόι στο καρπό όπου χάνει αβέρτα λόγο ιδρώτα.

IMG_20200609_144057.jpg
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.770
μα βάση αυτού γίνεται ο υπολογισμός στο ρολογάκι.
όταν μάλιστα στην περίπτωση μου έχω περισσότερους παλμούς ηρεμίας από τον χρήστο , το "περιθώριο" που έχω να παράγω ισχύ είναι μικρότερο , ωστόσο οι θερμίδες που καταναλώνουμε είναι συγκρίσιμες.
βέβαια η απάντηση στο θεωρητικό ερώτημα έχει πρακτική πειραματική λύση, κλέβω το κιτρινάκι μια βραδιά και πάω μια βόλτα να συγκρίνω.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.989
Τα ρολογάκια ακόμα και αυτά της garmin χάνουν αρκετά σε αξιοπιστία μέτρησης παλμών, πάρε μια ζώνη της garmin καντο pair με το ρολόι και ξανά κάνε το ίδιο.
Θα δεις ότι οι τιμές θα είναι τελείως διαφορετικές.
Βέβαια παίζουν ρόλο και πολλά ακόμα όπως ανέφερες.
 

Μηνύματα
564
Reaction score
1.008
Επιβεβαιωνω για την απωλεια στη μετρηση απο τον καρπο. Τοσο σε πετπατημα, οσο και σρ ποδηλατο εχει τυχει να δω παλμους που ουτε σε ηρεμια δεν εχω! LOL!
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.770
αυτό είναι παρατηρήσιμο , μέχρι να ιδρώσει το χέρι το ρολοί δείχνει μλκς σε μένα.
μπορεί να κάνω σκοινάκι και να έχω 160 σφυγμούς και αυτό να γράφει 90.

για ρίξτε κάνα λινκ για ζώνη , γιατί από τα σχόλια σε σκρουτζ και amazon βγάζω άσχετα συμπεράσματα για την αξία τους.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.989
Garmin hrm dual, αυτή έχουμε σχεδόν όλοι.
Αξιόπιστη, ανθεκτική και μπαταρία που αντέχει πάνω από ένα χρόνο σε καθημερινή πολύωρη προπόνηση
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.989
Μαϊμουδάκο ο παραπάνω πίνακας είναι πολύ σχετικός, άμα σηκωθείς από το καναπέ σήμερα πρέπει να τον ακολουθείς πιστά, αν όμως το έχεις δουλέψει το πράμα είναι σχετικός του κερατά!!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.989
Αυτοί είναι οι δικοί μου παλμοί πριν από λίγο στη φάση χώνεψης και μετά από 2 κούπες κρασί, ως γνωστών το αλκοόλ ανεβάζει τους παλμούς
Screen_20200609_155212.png
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
εφαγες κιολας ???? καλη χωνεψη...
θελω μια κοκκινομαλλα να μου παρει πιεση τωρα...
ειμαι σε φυσιολογικα επιπεδα και φυσιολογικο πλαισιο ηλικια/βαρος/πιεση/heartrate (αν εξαιρεσεις οτι μου λειπουν 10 κιλα) , απλα μου φταιει το κεφαλι μου που δεν ασκουμε...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.989
εφαγες κιολας ???? καλη χωνεψη...
θελω μια κοκκινομαλλα να μου παρει πιεση τωρα...
ειμαι σε φυσιολογικα επιπεδα και φυσιολογικο πλαισιο ηλικια/βαρος/πιεση/heartrate (αν εξαιρεσεις οτι μου λειπουν 10 κιλα) , απλα μου φταιει το κεφαλι μου που δεν ασκουμε...
Σε Φυσιολογικά επίπεδα παίζω 40-45, όταν ξυπνάω το πρωί 30-35...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
..μια χαρα!!φτου φτου.. καπου εκει κοντα πρεπει να ειμαι και εγω .. :)
11 η μεγαλη 5 η μικρη πιεση αλλα δεν θυμαμαι τα bpm..
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
@pankrok Αυτή είναι η ζώνη που λέει ο @bretsos. Το dual σημαίνει ότι δουλεύει με ΑΝΤ+ και Bluetooth. Στην Κύπρο "παίζει" γύρω στα €80 από την επίσημη αντιπροσωπεία.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.749
Reaction score
83.548
κάνω μια ενεργειακή διερεύνηση επί του θέματος.
θεωρώντας ότι
α) τα ρολογάκια που μετράνε θερμίδες , τις υπολογίζουν κάνοντας αναγωγή σε δεδομένα που τους ορίζεις εσύ (πχ βάρος/ύψος/ηλικία) και με αναφορά σε παλμούς ηρεμίας (όπου θεωρείται ότι σε αυτήν την κατάσταση καταναλώνεις τις θερμίδες του μεταβολισμού - όσο σωστή μπορεί να θεωρηθεί αυτή η έκφραση) και χρήση της μέτρησης καρδιακών παλμών κατά την άσκηση.
β) η ενέργεια που υπολογίζεται παραπάνω είναι αυτή που παράγει το σώμα για να αντεπεξέλθει στην αντίσταση του ποδηλάτου ως φορτίο (μεταβολή κινητικής ενέργειας, υψομετρικό, απώλειες αέρα/κύλισης) ανηγμένα με έναν συντελεστή απόδοσης
γ) ο συντελεστής απόδοσης ας τεθεί σαν το κλάσμα της ενέργειας που απαιτείται (β) προς της ενέργειας που παράγεται (α) και εξαρτάται ίσως από τον ίδιο τον ποδηλάτη αλλά και την τεχνική του και το πόσο καλά κάθεται στο ποδήλατο.

συνεπώς βλέπω πχ τις θερμίδες σου στην τελευταία διαδρομή μαζί με το υψομετρικό και την απόσταση.
έχεις κάνει 32 χλμ σε 52 λεπτά και 130 μετρα υψομετρικό , καίγοντας 680 θερμίδες μπάμιες.
σε μια δική μου βόλτα των 30 χλμ , έκανα 90 λεπτά , με 250 υψομετρικό και έκαψα 1050 θερμίδες όχι μπάμιας.

δηλαδή έκανα πολύ πιο αργή βόλτα (αντίσταση αέρα , κύλιση κλπ) για τα ίδια χλμ σε μικρό αλλά σχεδόν διπλάσιο υψομετρικό και έκαψα 50% παραπάνω ενέργεια.

άρα πέραν της μπάμιας που είναι αδιαμφισβήτητα η ειδοποιός διαφορά, εντοπίζω την διαφορά αυτή σε 3 τομείς
1) το ίδιο το ποδήλατο , που σου επιτρέπει να ανεβάζεις ταχύτητα με λιγότερα watt
2) την τεχνική και την θέση σε αυτό που σου επιτρέπει να μεταδίδεις στα πετάλια μεγαλύτερο ποσοστό της παραγόμενης ισχύος
3) θέματα βιολογικού ενδιαφέροντος που δεν κατέχω.

οπότε η ερώτηση είναι η εξής:
που οφείλεται η διαφορά μας στην "κατανάλωση" - αν δεχτούμε οτι το σφάλμα υπολογισμού της είναι σχετικά μικρό και ίδιο μεταξύ μας - κατά κύριο λόγο, στο 1 η το 2;
Μερικά στοιχεία που πρέπει να λάβεις υπόψη:

* Ο συντελεστής απόδοσης του αθλητή είναι ένα από τα σημαντικότερα θέματα που αντιμετωπίζει ο προπονητής. Για να καταλάβουμε τις διαφορές, ένας αρχάριος ποδηλάτης έχει συντελεστή απόδοσης κάτω από 20% (18-20%). Δηλαδή, από τις 1000 Kcal που "καίει" μόνο οι ~200 μεταφέρονται στον πίσω τροχό για να κινηθεί το ποδήλατο. Ένας επαγγελματίας ποδηλάτης μπορεί να ξεπεράσει το 25%, νούμερο που μεταφράζεται σε πολύ μεγάλες χρονικές διαφορές στην πράξη.

Πού οφείλεται αυτό; Γονίδια, προπόνηση, τεχνική στα πετάλ, στροφάρισμα, αθλητικό ιστορικό, μυικό ποσοστό τύπου 1 ινών, θερμοκρασία κλπ.

1 Kcal = 4,186 Kjoules

rtaImage.jpg




* Η αεροδυναμική. Αν υποθέσουμε ότι η στάση του ποδηλάτη είναι ίδια, το αεροδυναμικό ποδήλατο μπορεί να "σώσει" πάνω από 10% ενέργειας σε ταχύτητες άνω των 30 km/h. Αυτό που πολλοί δεν δίνουν σημασία είναι ο ρουχισμός. Μία καλή ποδηλατική στολή μπορεί κι αυτή να δώσει διψήφια βελτίωση σε σχέση με απλά αθλητικά ρούχα. Ο συνδυασμός ποδηλάτου-ρουχισμού κάνει λοιπόν τεράστια διαφορά.

* Για να έχει βάση μία σύγκριση στοιχείων 2 ποδηλατών πρέπει να παίρνουμε μετρήσεις από βατόμετρα. Τα κομπιουτεράκια με τους εντελώς "στο περίπου" αλγόριθμους δεν βοηθάνε καθόλου. Τα περισσότερα είναι εξόχως "αισιόδοξα".

* Οι καρδιακοί παλμοί δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για συγκριτικό. Μόνο για τη μέτρηση της βελτίωσης στο ίδιο άτομο.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.989
Ποδήλατο, ρουχισμός και αεροδυναμική θέση εφόσον υπάρχουν τα ποδάρια κάνουν όντως τεράστια διαφορά.
Όλα τα παραπάνω βέβαια μεταφραζονται με πολλές παράδες που στον απλό χομπιστα είναι αδιανόητα ποσά, όχι πως δεν υπάρχουν χομπιστες που τα δίνουν, τα δίνουν και με το παραπάνω και μετά κάθονται πίσω από φορτηγά και κάνουν κολλητήρι να αποδείξουν ότι το κατέχουν το άθλημα... 🤣
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.751
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top