Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
28άρια σε αυτή τη ζάντα πάει πολύ ρε Σάκη...
Μέχρι 25 max είναι καλά, τεσπα εσύ ξέρς.
 

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.215
28άρια σε αυτή τη ζάντα πάει πολύ ρε Σάκη...
Μέχρι 25 max είναι καλά, τεσπα εσύ ξέρς.
Όχι έ? Η λογική αγοράς των γατοσκιν ήταν να τα έχω στις παλιές για χειμώνα με νερά πάγο κλπ για περισσότερη πρόσφυση. Οκ δίκιο έχεις προφανώς θα πάρω 25άρια conti 5000 ή μήπως να πάω 23?Με τα 25 που έχω τώρα νιώθω καλά πάντως και τα βλέπω και λίγο χοντρά.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
Με 15mm εσωτερική και 20, 5mm εξωτερική που έχεις στο στεφάνι, το 28άρι λάστιχο θα μπαλονάρει με μεγάλο προφίλ.
Τα στεφανια αυτά είναι κανονικά για 23άρια λάστιχα αλλά για λόγους άνεσης μπορείς να πας μέχρι 25άρι λάστιχο.
Οι συγκεκριμένοι τροχοί είναι ήδη πολύ comfort λόγο ακτίνας που είναι από αλουμίνιο, ως τόσο με 23άρι λάστιχο δεν τους έχω δουλέψει και δεν νομίζω.
Με τα 25άρια 5000 θεωρώ πως θα είσαι και εσύ πολύ ευχαριστημένος
 

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.215
25ρια λοιπόν. Παρεπιπτόντως το Merlin cycles στέλνει Αγγλία -Καρπενήσι 2-3 ημέρες ρε παιδιά χωρίς μεταφορικά έχουν ξεφύγει...
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Ψάχνοντας ακόμα για ποδήλατο έχοντας καταλήξει στο Canyon Endurace CF 7.0 (παράδοση Οκτώβρη), έπεσα πάνω σε αυτό:

πρέπει να είναι παλιό μοντέλο.. Ψάχνοντας στο ιντερνετ δεν βρήκα πολλά πράγματα για την εταιρεία.. τι παίζει γενικά?

Συγκρίνοντας τα δύο μοντέλα τι θα επιλέγατε? Όσο αναφορά την αξιοπιστία από το Merlin Cycles?
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.471
Επίσης δεν έχω τρόμπα (μια τσέπης με αμπούλα CO2 μόνο) αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα βέβαια πάω σε πρατήριο.
Σκέψου εάν θέλεις τρόμπα. Εάν ναι, θα σου χαρίσω τη δική μου - μικρή, κάνει και για τα δύο είδη βαλβίδων κι έχει υποδοχή και για αμπούλες CO2. Δεν μου χρειάζεται κι είναι κρίμα να κάθεται.
 

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.215
Σκέψου εάν θέλεις τρόμπα. Εάν ναι, θα σου χαρίσω τη δική μου - μικρή, κάνει και για τα δύο είδη βαλβίδων κι έχει υποδοχή και για αμπούλες CO2. Δεν μου χρειάζεται κι είναι κρίμα να κάθεται.
Α σε ευχαριστώ πολύ για την χειρονομία, ναι την χρειάζομαι την τρόμπα ειδικά αν έχει και μανόμετρο, με συγκινείς...
Από την άλλη όμως πρέπει κάπως να ανταποδώσω. Με μια γρήγορη σκέψη καθότι τυγχάνεις πολυκάναλος απο όσο θυμάμαι και χωρίς να γνωρίζω την αξία της τρόμπας σου χαρίζω ένα εκ των 2 blu ray σφραγγισμένα dolby atmos.
Διάλεξε:

20200716_234203.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
Ψάχνοντας ακόμα για ποδήλατο έχοντας καταλήξει στο Canyon Endurace CF 7.0 (παράδοση Οκτώβρη), έπεσα πάνω σε αυτό:

πρέπει να είναι παλιό μοντέλο.. Ψάχνοντας στο ιντερνετ δεν βρήκα πολλά πράγματα για την εταιρεία.. τι παίζει γενικά?

Συγκρίνοντας τα δύο μοντέλα τι θα επιλέγατε? Όσο αναφορά την αξιοπιστία από το Merlin Cycles?
Δεν τη γνωρίζω τη εταιρία ούτε έχω ψωνίσει ποτέ από το merlin, συγκρίνοντας όμως τα 2 ποδήλατα στο ένα παίρνεις το παλιό 105 group 5800 ενώ στο canyon τη κατά πολύ καλύτερη σειρά 105-7000.
 

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.215
Ψάχνοντας ακόμα για ποδήλατο έχοντας καταλήξει στο Canyon Endurace CF 7.0 (παράδοση Οκτώβρη), έπεσα πάνω σε αυτό:

πρέπει να είναι παλιό μοντέλο.. Ψάχνοντας στο ιντερνετ δεν βρήκα πολλά πράγματα για την εταιρεία.. τι παίζει γενικά?

Συγκρίνοντας τα δύο μοντέλα τι θα επιλέγατε? Όσο αναφορά την αξιοπιστία από το Merlin Cycles?
Τι νούμερο ψάχνεις? Διαθέσιμα έχει xsmall και small μόνο το είδες?
Το έχω δει το ποδήλατο live σε ποδηλατάδικο στην Ιφιγενείας στο Ν.Ηράκλειο και είναι τούμπανο οπτικά τουλάχιστον. Και για Merckx η τιμή είναι σούπερ. Με την Canyon μην τρελαίνεσαι και πολύ κάποτε που ξεκίνησαν με τις on line πωλήσεις τους κράζανε για φτηνά κινέζικα πλαίσια κλπ και αφού σπονσοράρανε κάμποσους στα μεγάλα tour γίνανε θεοί και αυτοί.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Τι νούμερο ψάχνεις? Διαθέσιμα έχει xsmall και small μόνο το είδες?
Το έχω δει το ποδήλατο live σε ποδηλατάδικο στην Ιφιγενείας στο Ν.Ηράκλειο και είναι τούμπανο οπτικά τουλάχιστον. Και για Merckx η τιμή είναι σούπερ. Με την Canyon μην τρελαίνεσαι και πολύ κάποτε που ξεκίνησαν με τις on line πωλήσεις τους κράζανε για φτηνά κινέζικα πλαίσια κλπ και αφού σπονσοράρανε κάμποσους στα μεγάλα tour γίνανε θεοί και αυτοί.
top tube απο 51 έως 53. σε προηγούμενα μνμτα μου είχατε συστήσει 52.
καβάλησα 54-55 και μου ήταν απαγορευτικο.

το συγκεκριμενο canyon μου φαινεται στα ματια μου εξαιρετικα ομορφο και vfm (fullcrum, 105, carbon, 8kg στα 1500€) και με εχει τραβηξει..
λιγο πιεστηκα με τον χρονο παραδοσης αλλα ίσως θα αποτελεσει ενα κριτηριο για το αν θα συνεχισω να κανω ποδηλατο με την ιδια ορεξη!
και στο canyon ειμαι XS(top tube 526) και S(top tube 538)

όπως δειχνουν τα πραγματα canyon ειμαι ακομα... εκτος αν βρω κατι καλυτερο!
 

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
Ναι εκεί βρισκόμαστε ακόμα
Το καλό είναι ότι μέχρι Σεπτέμβρη έχουμε να διαλέξουμε
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.471
Α σε ευχαριστώ πολύ για την χειρονομία, ναι την χρειάζομαι την τρόμπα ειδικά αν έχει και μανόμετρο, με συγκινείς...
Λοιπόν, η τρόμπα είναι η Hybridrocket HP της Topeak. Στην εικόνα εμφανίζεται η μαύρου χρώματος, εγώ έχω την ασημόχρωμη που εμφανίζεται στο video. Στείλε μου σε pm τη διεύθυνσή σου, για να σου τη στείλω.
Από την άλλη όμως πρέπει κάπως να ανταποδώσω. Με μια γρήγορη σκέψη καθότι τυγχάνεις πολυκάναλος απο όσο θυμάμαι και χωρίς να γνωρίζω την αξία της τρόμπας σου χαρίζω ένα εκ των 2 blu ray σφραγγισμένα dolby atmos.
Δεν τυγχάνω πολυκάναλος, ένα απλό 2.2 έχω, οπότε κράτα τα Blu-Ray σου κι όταν έρθω Αθήνα, με κερνάς ένα milk-shake και θα είμαστε πάτσι. :)
 

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
Δεν τη γνωρίζω τη εταιρία ούτε έχω ψωνίσει ποτέ από το merlin, συγκρίνοντας όμως τα 2 ποδήλατα στο ένα παίρνεις το παλιό 105 group 5800 ενώ στο canyon τη κατά πολύ καλύτερη σειρά 105-7000.
να σε πω μεταξύ μας, μην ακούν οι άλλοι, ένας ποδηλάτης (ο θεός να μας κάνει) του επιπέδου μας τι διαφορά θα καταλάβει στην πράξη μεταξύ 5800 και 7000; είναι λειτουργικό θέμα , αξιοπιστίας κάτι άλλο;
 

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.215
Λοιπόν, η τρόμπα είναι η Hybridrocket HP της Topeak. Στην εικόνα εμφανίζεται η μαύρου χρώματος, εγώ έχω την ασημόχρωμη που εμφανίζεται στο video. Στείλε μου σε pm τη διεύθυνσή σου, για να σου τη στείλω.

Δεν τυγχάνω πολυκάναλος, ένα απλό 2.2 έχω, οπότε κράτα τα Blu-Ray σου κι όταν έρθω Αθήνα, με κερνάς ένα milk-shake και θα είμαστε πάτσι. :)
Οκ θα το κάνουμε έτσι :) σου στέλνω τα στοιχεία μου και σε ευχαριστώ δημόσια μια ακόμη φορά.
top tube απο 51 έως 53. σε προηγούμενα μνμτα μου είχατε συστήσει 52.
καβάλησα 54-55 και μου ήταν απαγορευτικο.

το συγκεκριμενο canyon μου φαινεται στα ματια μου εξαιρετικα ομορφο και vfm (fullcrum, 105, carbon, 8kg στα 1500€) και με εχει τραβηξει..
λιγο πιεστηκα με τον χρονο παραδοσης αλλα ίσως θα αποτελεσει ενα κριτηριο για το αν θα συνεχισω να κανω ποδηλατο με την ιδια ορεξη!
και στο canyon ειμαι XS(top tube 526) και S(top tube 538)

όπως δειχνουν τα πραγματα canyon ειμαι ακομα... εκτος αν βρω κατι καλυτερο!
Στα 1500 είναι καλό deal πάρτο. Το είχα δει και εγώ αλλά δεν μπορούσα να το αντέξω να χάσω το καλοκαίρι...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
να σε πω μεταξύ μας, μην ακούν οι άλλοι, ένας ποδηλάτης (ο θεός να μας κάνει) του επιπέδου μας τι διαφορά θα καταλάβει στην πράξη μεταξύ 5800 και 7000; είναι λειτουργικό θέμα , αξιοπιστίας κάτι άλλο;
Παναγιώτη υπάρχουν αρκετές διαφορές, δεν θα περάσω σε τεχνικές λεπτομέρειες, θα σταθώ όμως στη βασικότερη, είναι shadow.
Αυτό σημαίνει πως δεν εξέχει έξω από το πλαίσιο και έτσι δεν υπάρχει κίνδυνος να στραβώσει το νύχι.
Πολύ βασικό για κάποιον που απλά θέλει να κάνει προπόνηση και να δουλεύουν σωστά οι ταχύτητες.
 

Μηνύματα
562
Reaction score
1.003
Μετα το κυριακατικο συμβαν, ειπα να παρω μια τρομπιτσα της προκοπης.... Αφου μου εκανε live επιδειξη ο ποδηλαρας, την πηρα χωρις δευτερη σκεψη. Παει ανετοτατα μεχρι και τα 120psi, αλλα αμα λαχει ανεβαζει εως και 160. Αμα θες να πεταξεις ξερω γω....
20200717_134154.jpg
20200717_134140.jpg
20200717_134122.jpg
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.729
Reaction score
83.485
Ψάχνοντας ακόμα για ποδήλατο έχοντας καταλήξει στο Canyon Endurace CF 7.0 (παράδοση Οκτώβρη), έπεσα πάνω σε αυτό:

πρέπει να είναι παλιό μοντέλο.. Ψάχνοντας στο ιντερνετ δεν βρήκα πολλά πράγματα για την εταιρεία.. τι παίζει γενικά;
Η Eddy Merckx είναι κορυφαία εταιρεία και τις τελευταίες δεκαετίες έχει προμηθεύσει με ποδήλατα πολλές επαγγελματικές ομάδες. Την ίδρυσε ο καλύτερος ποδηλάτης όλων των εποχών και της έδωσε το όνομά του.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
Γιώργη η τρόμπα δαπέδου είναι βασικό εργαλείο για το σπίτι, για έξω όμως πάρε μια σαν αυτή που σου έδειξα με αμπούλα, πλαστικούς λεβιέδες ξεμονταρίσματος ελαστικού και φυσικά θα κουβαλάς μια σαμπρελα.
Θα χρειαστούν σίγουρα κάποια στιγμή ;)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.864
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top