Ποδήλατο

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.565
Reaction score
37.866
Α σε ευχαριστώ πολύ για την χειρονομία, ναι την χρειάζομαι την τρόμπα ειδικά αν έχει και μανόμετρο, με συγκινείς...
Από την άλλη όμως πρέπει κάπως να ανταποδώσω. Με μια γρήγορη σκέψη καθότι τυγχάνεις πολυκάναλος απο όσο θυμάμαι και χωρίς να γνωρίζω την αξία της τρόμπας σου χαρίζω ένα εκ των 2 blu ray σφραγγισμένα dolby atmos.
Διάλεξε:

View attachment 173115
... εγω που ειμαι σχετος τρομπας τιποτα ?! :download:
το κραφτβερκ πρεπει να ***** :redface:
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Η Eddy Merckx είναι κορυφαία εταιρεία και τις τελευταίες δεκαετίες έχει προμηθεύσει με ποδήλατα πολλές επαγγελματικές ομάδες. Την ίδρυσε ο καλύτερος ποδηλάτης όλων των εποχών και της έδωσε το όνομά του.

Gavla.....
 


Μηνύματα
564
Reaction score
1.008
Σημερα ειχς βολτα. Βολτα ομως. Πεταλι μεν, αλλα με μπολικο χαζι γυρω γυρω.

Έλεγχος της δραστηριότητάς μου ποδηλασία στο Garmin Connect. #beatyesterday
Screenshot_20200719-103256_Strava.jpg
Screenshot_20200719-103227_Strava.jpg
Screenshot_20200719-103236_Strava.jpg
Screenshot_20200719-103213_Strava.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.276
Reaction score
41.984
Μπράβο Γιώργη!!
Εγώ σήμερα ήταν να πάω Πάρνηθα αλλά άργησα να ξυπνήσω... τώρα απολαμβάνω καφεδάρα στο μπαλκόνι.
Μπορεί να πάω μαναχός το απόγευμα...ίδωμεν.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Παιδια υπαρχει κανενα μαραφετι για τον κσρπο που να μην τα χανει με τη μετρηση παλμων καρδιας στα ζορια ή παει κανεις αναγκαστικα σε ζωνη;
 

Μηνύματα
564
Reaction score
1.008
Ζωνη is the best.... κακα τα ψεμματα!

Ειχα κεφι και ενεργεια για περισσοτερα χιλιομετρα αλλα αρχιζε η ζεστη σιγα σιγα, αλλα και η κινηση στους δρομους... Οποτε ηρθα σπιτι. Αυριο παλι...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.276
Reaction score
41.984
Παιδια υπαρχει κανενα μαραφετι για τον κσρπο που να μην τα χανει με τη μετρηση παλμων καρδιας στα ζορια ή παει κανεις αναγκαστικα σε ζωνη;
Whoop strap 3.0 είναι το καλύτερο από ότι κυκλοφορεί για τον καρπό.
Αναγκαστικά μετά μόνο σε ζώνη, και πάλι όχι ότι ζώνη να ναι αλλά μόνο garmin


Συνάδελφος απ'τη δλειά πρεβετάς εψές στο prevet Κοσμάς, 20 ώρες στη σέλα :eek:
IMG_20200719_110736.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
397
Reaction score
446
Παιδια υπαρχει κανενα μαραφετι για τον κσρπο που να μην τα χανει με τη μετρηση παλμων καρδιας στα ζορια ή παει κανεις αναγκαστικα σε ζωνη;

υπάρχει αυτό
,το οποίο είναι και Θεσσαλονίκη,
αλλά είναι πήχη και όχι καρπού (βλέπε εικόνες).

Οι οικονομικός της παλμογράφος (ζώνη στα 50ε) θεωρείται καλός.
Δεν έχω όμως δοκιμάσει κανένα προϊόν της
 

Μηνύματα
17
Reaction score
22
Κάποιος ανέφερε εδώ γύρω από τους τροχούς (χαμηλότερο βάρος σημαίνει, ικανότητα στο σκαρφάλωμα πιο άκοπα και καλύτερος έλεγχος στο σύνολο λόγο ''γυροσκοπικού φαινόμενου'')o.k.
1/ελαφρυτεροι τροχοι less gyroscopic effects για αυτον τον λογο αλλαξαν τον τροπο στο bike handles γρηγοροτερο steering
2/''ικανότητα στο σκαρφάλωμα'' επιταγχυνουν γρηγοροτερα αλλα επισης decelerate γρηγοροτερα το benefit εχει υπολογιστει , μετρηθει στην ποδηλατικη επιστημη σε μια ωρα ποδηλασιας 0.7 sec(+400 gram)
Το performance γύρω από τους τροχους ποδηλάτων εχει να κανει κυριως με την ακαμψια , εκει εμπλεκεται το ανθρακονημα, την κυληση (ceramic bearings), αεροδυναμικη, πως ο αερας συμπεριφερεται γυρω απο τους τροχους οταν αυτοι κυλουν.
Για αυτούς που ενδιαφέρονται να κατανοήσουν πιο σωστά ορισμένα θέματα γύρω από equipment ποδηλασιας, δεν προτεινω δεν χειραγωγω για οποιαδηποτε αγορα.
 

Μηνύματα
1.266
Reaction score
2.215
Αγαπητέ @Kskydiver τα μαθηματικά, οι έρευνες, οι μετρήσεις , τα reviews κλπ είναι όλα σεβαστά και χρήσιμα, απλά επειδή ο Χρήστος όπως θα έχεις δει το έχει λιώσει το εργαλείο με σοβαρά χιλιόμετρα, υψομευρικά, χρόνους κλπ και όπως κάνω και σε άλλα χόμπυ που ασχολούμαι ακούω συμβουλές από τέτοιους ανθρώπους συνήθως. Από άτομα που γνωρίζω εντός του γηπέδου. Σε ποδηλατικό φόρουμ πχ δεν έχω μπεί ακόμη. Ελπίζω να με καταλαβαίνεις... Και εύχομαι ο @bretsos να συνεχίσει να γράφει τις εμπειρίες του και φυσικά να τον γνωρίσω κάποια στιγμή και να ποδηλατήσουμε μαζί.
Εσύ τι ζάντες φοράς αν επιτρέπεται? Με τις carbon τι γίνεται, αξίζει τον κόπο μια τέτοια επένδυση? Ρωτάω για να μάθω σημειωτέον...
 

Μηνύματα
17
Reaction score
22
Αγαπητέ @Kskydiver τα μαθηματικά, οι έρευνες, οι μετρήσεις , τα reviews κλπ είναι όλα σεβαστά και χρήσιμα, απλά επειδή ο Χρήστος όπως θα έχεις δει το έχει λιώσει το εργαλείο με σοβαρά χιλιόμετρα, υψομευρικά, χρόνους κλπ και όπως κάνω και σε άλλα χόμπυ που ασχολούμαι ακούω συμβουλές από τέτοιους ανθρώπους συνήθως. Από άτομα που γνωρίζω εντός του γηπέδου. Σε ποδηλατικό φόρουμ πχ δεν έχω μπεί ακόμη. Ελπίζω να με καταλαβαίνεις... Και εύχομαι ο @bretsos να συνεχίσει να γράφει τις εμπειρίες του και φυσικά να τον γνωρίσω κάποια στιγμή και να ποδηλατήσουμε μαζί.
Εσύ τι ζάντες φοράς αν επιτρέπεται? Με τις carbon τι γίνεται, αξίζει τον κόπο μια τέτοια επένδυση? Ρωτάω για να μάθω σημειωτέον...
Αρχικά δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά απλά παραθεσα ορισμένα πράγματα στην σωστή (υποκειμανικα θες να το βλέπεις ΝΡ!)κατευθυνση.
ασχολούμαι με την ποδηλασία 40 χρόνια περίπου όταν ακόμα τα παπούτσια ήταν μολυβένια και τα βάζαμε σε καλουπιερες τα cleats εμφανιστηκαν οταν αν θυμαμαι καλα γυρω 1983-84 οταν και απολυθηκα απο τον στρατο για αυτο θυμαμαι την χρονολογια.
Έχω ασχοληθεί με την ποδηλασία επαγγελματικά όχι σαν επαγγελματίας ποδηλάτης και παρακολουθώ τις εξελίξεις από hobby πια μεσα απο γνωριμιες.
Όσο τι ρόδες χρησιμοποιώ , είμαι ALL ITALIAN φιλος μια και εκει εμαθα πολλα τα παντα ειναι campagnolo εχω και EURUS 10 χρονια τωρα και ειναι απο τις πιο ανθεκτικες ροδες και υψηλου επιπεδου στην κατηγορια τους τις χρησιμοποιω ακομα οταν εχει δυνατο αερα αλλα κυριως χρησιμοποιω 50mm ειμαι fun στις ανηφορες.
Το ανέφερα ήδη δεν συμβουλεύω κανέναν.
Screen Shot 2020-07-20 at 3.22.53 PM.png

Oi carbon ειναι πιο stiff αλλα δεν ξερω αν αξιζει το κοστος με αυτο που σου δινει ,ειναι κατα ποσο δυσκολα καποιος κερδιζει τα χρηματα εγω θα επαιρνα εναν καλυτερο frame απο ροδες carbon, εγω τις πηρα λογω deep profile.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.266
Reaction score
2.215
Αρχικά δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά απλά παραθεσα ορισμένα πράγματα στην σωστή (υποκειμανικα θες να το βλέπεις ΝΡ!)κατευθυνση.
ασχολούμαι με την ποδηλασία 40 χρόνια περίπου όταν ακόμα τα παπούτσια ήταν μολυβένια και τα βάζαμε σε καλουπιερες τα cleats εμφανιστηκαν οταν αν θυμαμαι καλα γυρω 1983-84 οταν και απολυθηκα απο τον στρατο για αυτο θυμαμαι την χρονολογια.
Έχω ασχοληθεί με την ποδηλασία επαγγελματικά όχι σαν επαγγελματίας ποδηλάτης και παρακολουθώ τις εξελίξεις από hobby πια μεσα απο γνωριμιες.
Όσο τι ρόδες χρησιμοποιώ , είμαι ALL ITALIAN φιλος μια και εκει εμαθα πολλα τα παντα ειναι campagnolo εχω και EURUS 10 χρονια τωρα και ειναι απο τις πιο ανθεκτικες ροδες και υψηλου επιπεδου στην κατηγορια τους τις χρησιμοποιω ακομα οταν εχει δυνατο αερα αλλα κυριως χρησιμοποιω 50mm ειμαι fun στις ανηφορες.
Το ανέφερα ήδη δεν συμβουλεύω κανέναν. View attachment 173440
Oi carbon ειναι πιο stiff αλλα δεν ξερω αν αξιζει το κοστος με αυτο που σου δινει ,ειναι κατα ποσο δυσκολα καποιος κερδιζει τα χρηματα εγω θα επαιρνα εναν καλυτερο frame απο ροδες carbon, εγω τις πηρα λογω deep profile.
Αυτό το πόστ σου μου άρεσε και μου ήταν απόλυτα κατανοητό διότι παρέθεσες εν ολίγοις την προσωπική σου εμπειρία μετά απο την τριβή με το αντικείμενο. Οι μετρήσεις και οι μελέτες δεν με απασχολούν προσωπικά διότι είμαι χομπίστας ενώ αν ήμουν επαγγελματίας θα είχα προπονητή να φροντίζει για τα setup φαντάζομαι.
Εγώ λοιπόν είμαι αρχάριος και τις επόμενες ημέρες πρόκειται να βγάλω τους stock τροχούς και να φορέσω τις eurus. Και πιστεύω θα δω διάφορά. Οι bora με το 60άρι προφίλ είναι για ευθεία -ταχύτητες φαντάζομαι... Πόσο γρήγορα φθείρεται όμως ένας carbon τροχός και πόσο ανθεκτικός είναι? Κάποιοι ποι έχω δεί απο κοντά, με το μάτι τουλάχιστον δεν με έπεισαν...
Επίσης τους τροχούς για την campagnolo τους κατασκευάζει η furcrum σωστά?
 

Μηνύματα
17
Reaction score
22
Αυτό το πόστ σου μου άρεσε και μου ήταν απόλυτα κατανοητό διότι παρέθεσες εν ολίγοις την προσωπική σου εμπειρία μετά απο την τριβή με το αντικείμενο. Οι μετρήσεις και οι μελέτες δεν με απασχολούν προσωπικά διότι είμαι χομπίστας ενώ αν ήμουν επαγγελματίας θα είχα προπονητή να φροντίζει για τα setup φαντάζομαι.
Εγώ λοιπόν είμαι αρχάριος και τις επόμενες ημέρες πρόκειται να βγάλω τους stock τροχούς και να φορέσω τις eurus. Και πιστεύω θα δω διάφορά. Οι bora με το 60άρι προφίλ είναι για ευθεία -ταχύτητες φαντάζομαι... Πόσο γρήγορα φθείρεται όμως ένας carbon τροχός και πόσο ανθεκτικός είναι? Κάποιοι ποι έχω δεί απο κοντά, με το μάτι τουλάχιστον δεν με έπεισαν...
Επίσης τους τροχούς για την campagnolo τους κατασκευάζει η furcrum σωστά?
Αρχίζω από το τέλος campagnolo , fulcrum ειναι το ιδιο εργοστασιο ειναι κινηση λογω marketing για να μην υπαρχει συνδεση με καποιον που χρησιμοποιει εξαρτηματα αλλης εταιρειας εκτος campagnolo. Ενα ποδηλατο που εχω Ελλαδα φοραει fulcrum ροδες με κεραμικα ρουλεμαν και ειναι super. Το deep profile ειναι ποιο μεγαλο βοηθημα στις ανηφορες αλλα οταν εχει ανεμο εχουν θεμα οταν ο ανεμος γινεται πλευρικος. Οσον αφορα τις ζαντες που θα βαλεις διαφορα δεν θα δεις θα νιωσεις-feeling- και αυτο ειναι αρκετο για να σε κανει να αγαπησεις ενα sport to feeling που σου δινει ευχαριστησει ντοπαμινη απο τον εγκεφαλο........
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.276
Reaction score
41.984
Οι carbon τροχοι δεν αξίζουν τα λεφτά τους.
Είναι ακριβοί, επιρρεπείς σε ζημιές, στα φρένα είναι υποδεέστεροι από τους αλουμινένιο στεφάνι και γενικότερα πούλ μούρ...
Έχω εμπειρία από καρπον τροχό, μια εβδομάδα με άντεξε, μετά απλά έσπασε...
Φίλος σε κατάβαση, καλοκαίρι με τους bora ultra (περί τα 2000+€) σταμάτησε να κρυωσουν για να μη τους κάνει ζημιά... 🤣
Μα ζωή είναι αυτή... 🤣
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
φυσικά να τον γνωρίσω κάποια στιγμή και να ποδηλατήσουμε μαζί.
Εννοείς ότι θα είσαι δίπλα στον @bretsos καβάλα σε "παπί"/scooter/vespa κτλ; Γιατί για να ποδηλατήσει ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα μαζί με τον @bretsos, δίπλα δίπλα, θα πρέπει να ο οποιοσδήποτε να είναι καβάλα στο ποδήλατό του κι ο @bretsos καβάλα σε μονόκυκλο - και πάλι, δεν είμαι σίγουρος ότι θα πηγαίνουν δίπλα δίπλα... :lolsign:
 


Μηνύματα
17
Reaction score
22
Σίγουρα οι carbon τροχοι θελουν διαφορετικη διαχειριση απο τους αλουμινενιους και οπως ειπα δεν τους θεωρω καλυτερους ,χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω tour de frames stage 5 κερδισε ο peter sagan με αλουμινιενους τροχους με επιφυλαξει αυτο που γραφω
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.692
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top