Ποδήλατο

Μηνύματα
1.266
Reaction score
2.215
Ο μικρός με mountain 24" 16+ κιλά βάρος να μου λέει δεν θα με περάσεις 8,5 χρονών. Σε κάνα χρόνο από τώρα θα με ξεκολιάσει το βλέπω. Όχι τίποτε άλλο αλλά περίμενα πότε θα μεγαλώσει για να "παίζουμε" μαζί... σταμάτησα την γύρα γιατί φοβήθηκα μην μου πάθει τίποτα... καβάλησε και το δικό μου και το πήγαινε κανονικά με σέλα τον οριζόντιο...
Τώρα πάω να βρώ που έχω την θερμοφόρα και το ποδόλουτρο.

Screenshot_20200826-191628_Strava.jpg
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
@pankrok πάρε και εσύ ένα σου λέω..
@bretsos χίλια ευχαριστώ για την βοήθεια!

Παράδοση είχε 1 Νοέμβρη αλλά έμπαινα για 4 μέρες ανά δύο ώρες συνέχεια και το πέτυχα για μισή ώρα in-stock! Το τσίμπησα αμέσως.

52.6 top tube - 170 ύψος - 81 inseem.
Δεν έχω εμπειρία με τα μεγέθη αλλά σε σχέση με ένα 55αρι που οδηγούσα δεν πονάω καθόλου πια και νιώθω πολύ πιο άνετα στο ποδήλατο!

Κάποια πρόταση σε bib shorts / μπλούζα?

Bike-6.jpg
Bike-7.jpg
Bike-9.jpg
 

Μηνύματα
397
Reaction score
446
Καλοτάξιδο, είναι ωραίο, καλύτερο απ'οτι στις φωτογραφίες στο site της canyon. Ποιο μοντέλο ειναι;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.989
@pankrok πάρε και εσύ ένα σου λέω..
@bretsos χίλια ευχαριστώ για την βοήθεια!


Κάποια πρόταση σε bib shorts / μπλούζα?
Όντως δείχνει πολύ καλύτερο από τις φώτο στο site της canyon, πολύ ωραίο πακέτο στα λεφτά του, Καλοτάξιδο!!


Bib & Jersey
Γενικά κοίτα τη Blok σειρά, οικονομικά αλλά πολύ ποιοτικά
 


Μηνύματα
296
Reaction score
546
Όντως δείχνει πολύ καλύτερο από τις φώτο στο site της canyon, πολύ ωραίο πακέτο στα λεφτά του, Καλοτάξιδο!!


Bib & Jersey
Γενικά κοίτα τη Blok σειρά, οικονομικά αλλά πολύ ποιοτικά
Το size chart στα bib shorts σου είναι ακριβές?
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.989
Το size chart στα bib shorts σου είναι ακριβές?
Ναι, ο πίνακας του wiggle είναι ακριβές στο bib.
Στο jersey της Blok σειράς θα πας ένα νούμερο κάτω διότι έχει πολύ ελαστικό ύφασμα.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.989
Πριν ένα χρόνο ακριβώς, καθώς επέστρεφα από μια συνηθισμένη προπόνηση, (όπως και η σημερινή) βρέθηκα αντιμέτωπος με ότι χειρότερο θα μπορούσε να συμβεί...
2 χειρουργεία, 7 πολύ δύσκολους μήνες αποθεραπείας και πόνος, πολύ πόνος, τόσο πόνο που δεν μπορείς να το περιγράψεις με λέξεις...
Μένει ένα τελευταίο χειρουργείο και ελπίζω να το ξεχάσω για πάντα, ελπίζω να μη ξανά συμβεί σε κανέναν αυτό που πέρασα και περνάω ακόμα, ελπίζω μετά και το τελευταίο χειρουργείο να ακοκατασταθούν όλα και να είμαι όπως πριν.
Κράνος παιδιά, κράνος σε όλα τα δίκυκλα, κράνος με προδιαγραφές και όχι απλά φορεμένο αλλά και κουμπωμένο με το ιμάντα ασφαλείας, με έχει σώσει 2 φορές στη μοτοσυκλέτα και μια στο ποδήλατο.

Και για να το γιορτάσω πήγα μια καλή-δυνατή προπόνηση σήμερα, προσπάθησα πολύ πρόχειρα να σχεδιάσω και μια καρδιά στο χαρτί, στους θρακομακεδόνες, βγήκε λίγο Σκ@τά αλλά η πρόθεση μετράει!! 🤪
Κατέβασα και το προσωπικό χρόνο στη πάρνηθα! :dance2:
IMG_20200901_204236.jpg
IMG_20200901_204301.jpg
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.989
Μπράβο ρε @bretsos, μπράβο!
Ευχαριστώ!!
Έχει πέσει πολύ δουλειά και συνεχίζω, έχω διαψεύσει το γιατρό μου, το φυσιοθαραπευτη και όσους έζησαν από κοντά τη περιπέτεια της υγείας μου.
Είμαι πολύ πεισματάρης η αλήθεια είναι, το μεγαλύτερο εμπόδιο που έπρεπε να ξεπεραστεί ήταν οι αναπνοές γιατί είχα τραυματισει το έναν πνεύμονα...
Λιγα λεπτά καθυστέρησης στη διάγνωση και τίποτα δεν θα ήταν όπως πριν.
Θυμάμαι το θωρακοχειρούργο που τον φέραν άρον άρον βραδιάτικα για το χειρουργείο, ο άνθρωπος ήταν σε ταβέρνα και έτρωγε προβατίνα... :roflmao:
Φοβερός άνθρωπος, επιστήμονας και χαρακτήρας, θυμάμαι να με κοιτάει αφού τελείωσε και να λέει '' μου χρωστάς μια προβατίνα'' μόλις έσκασε η προβατίνα στο τραπέζι τον πήραν τηλ. και τι να κάνει και αυτός... βούτηξε ένα κομμάτι, μπήκε στο αμάξι και έπιασε τη τρεχάλα :roflmao:
 

K

kimon

Guest
Ευχαριστώ!!
Έχει πέσει πολύ δουλειά και συνεχίζω, έχω διαψεύσει το γιατρό μου, το φυσιοθαραπευτη και όσους έζησαν από κοντά τη περιπέτεια της υγείας μου.
Είμαι πολύ πεισματάρης η αλήθεια είναι, το μεγαλύτερο εμπόδιο που έπρεπε να ξεπεραστεί ήταν οι αναπνοές γιατί είχα τραυματισει το έναν πνεύμονα...
Λιγα λεπτά καθυστέρησης στη διάγνωση και τίποτα δεν θα ήταν όπως πριν.
Θυμάμαι το θωρακοχειρούργο που τον φέραν άρον άρον βραδιάτικα για το χειρουργείο, ο άνθρωπος ήταν σε ταβέρνα και έτρωγε προβατίνα... :roflmao:
Φοβερός άνθρωπος, επιστήμονας και χαρακτήρας, θυμάμαι να με κοιτάει αφού τελείωσε και να λέει '' μου χρωστάς μια προβατίνα'' μόλις έσκασε η προβατίνα στο τραπέζι τον πήραν τηλ. και τι να κάνει και αυτός... βούτηξε ένα κομμάτι, μπήκε στο αμάξι και έπιασε τη τρεχάλα :roflmao:
Όπως τα λες, του χρωστάς κοπάδι του ανθρώπου και όχι μόνο μία προβατίνα!
 


Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Στο ΚΑΤ δεν ήσουν? Καλά θυμάμαι?
Είχα μια παρόμοια εμπειρία με τραυματικό πνευμοθώρακα στο ΚΑΤ πριν 6 χρόνια τέτοιες μέρες. Ακόμα μνημονεύω τον γιατρό.
Να ναι καλά ο άνθρωπος!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
... μπας και σου εβαλε τιποτα...μηχανικα μερη ? ή επιασαν οντως η ευχες για ταχεια αναρρωση και κυριολεκτικα σιδερενιος?! 🐒
 

Μηνύματα
1.266
Reaction score
2.215
Ευχαριστώ!!
Έχει πέσει πολύ δουλειά και συνεχίζω, έχω διαψεύσει το γιατρό μου, το φυσιοθαραπευτη και όσους έζησαν από κοντά τη περιπέτεια της υγείας μου.
Είμαι πολύ πεισματάρης η αλήθεια είναι, το μεγαλύτερο εμπόδιο που έπρεπε να ξεπεραστεί ήταν οι αναπνοές γιατί είχα τραυματισει το έναν πνεύμονα...
Λιγα λεπτά καθυστέρησης στη διάγνωση και τίποτα δεν θα ήταν όπως πριν.
Θυμάμαι το θωρακοχειρούργο που τον φέραν άρον άρον βραδιάτικα για το χειρουργείο, ο άνθρωπος ήταν σε ταβέρνα και έτρωγε προβατίνα... :roflmao:
Φοβερός άνθρωπος, επιστήμονας και χαρακτήρας, θυμάμαι να με κοιτάει αφού τελείωσε και να λέει '' μου χρωστάς μια προβατίνα'' μόλις έσκασε η προβατίνα στο τραπέζι τον πήραν τηλ. και τι να κάνει και αυτός... βούτηξε ένα κομμάτι, μπήκε στο αμάξι και έπιασε τη τρεχάλα :roflmao:
Προβατίνα ο θώρακοΧ του ΚΑΤ εν ώρα εφημερίας? Χμμμ...
Περαστικά Χρήστο.

Στο ΚΑΤ δεν ήσουν? Καλά θυμάμαι?
Είχα μια παρόμοια εμπειρία με τραυματικό πνευμοθώρακα στο ΚΑΤ πριν 6 χρόνια τέτοιες μέρες. Ακόμα μνημονεύω τον γιατρό.
Να ναι καλά ο άνθρωπος!
Απλά έκανε την δουλειά του - αυτό για το οποίο πληρώνεται. Μην τους θεοποιείτε. Σώζουν ζωές οκ αλλά αυτό είναι και το αντικείμενο της δουλειάς στην τελική.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.989
Στο ΚΑΤ δεν ήσουν? Καλά θυμάμαι?
Είχα μια παρόμοια εμπειρία με τραυματικό πνευμοθώρακα στο ΚΑΤ πριν 6 χρόνια τέτοιες μέρες. Ακόμα μνημονεύω τον γιατρό.
Να ναι καλά ο άνθρωπος!
ΝΝΑ λόγο ιδιότητας, η θκιάμ περίπτωση ήταν κάπως πιο περίπλοκη, όλο το άνω μέρος του κορμού είχε πολύ ζημιά, όλη η κλειδα είχε γίνει κομματάκια από άκρη σε άκρη, συντριπτικό κάταγμα ωμοπλατης, εξάρθρωση ώμου, 4 πλευρά σπασμένα και τα 2 χωμένα μέσα στο πνεύμονα.

... μπας και σου εβαλε τιποτα...μηχανικα μερη ? ή επιασαν οντως η ευχες για ταχεια αναρρωση και κυριολεκτικα σιδερενιος?! 🐒
Μόνο κάτι πλάκες από τιτάνιο έχω ακόμα μέσα μου.
Έχω φυσιοθαραπευτη με @ρχιδια, εκεί παίχτηκε όλο το παιχνίδι.
Προβατίνα ο θώρακοΧ του ΚΑΤ εν ώρα εφημερίας? Χμμμ...
Περαστικά Χρήστο.
Δεν είχε εφημερία ο άνθρωπος, ήταν με τη οικογένεια έξω για φαγητό.
Του κάναν ανάκληση ειδικά για τη περιπτωση μου
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.989
Πως έγινε το ατύχημα?
Ήμανε στη άκρη του δρόμου με 40 χλμ/ω και ήρθε ένα αυτοκίνητο από πίσω με 100χλμ/ω και με χτύπησε.
Μόλις με χτύπησε και αφού ο πίσω τροχός είχε ανέβει στο καπό του αυτοκινήτου πάτησε φρένο και αρχισα τις κωλοτούμπες μαζί με το ποδήλατο, κεφάλι κάτω, ποδήλατο πάνω, στη πορεία ξεκούμπωσε το ποδήλατο και συνέχισα τις κωλοτούμπες χωρίς το ποδήλατο, στα τελευταία μέτρα συρθηκα με όλη τη αριστερή πλευρά όπου και είχα εγκαύματα σε πόδι και χέρι.
Εννοείται ότι ο οδηγός δεν είδε ποτέ τίποτα σε ένα δρόμο ευθεία, φωτάκια εγώ αναμμένα, ρούχα Flow και όλα τα προβλεπόμενα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.734
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top