Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.301
Reaction score
42.026
Η μύτη έχει διαφορετικό μήκος από σέλα σε σέλα.
Σημείο αναφοράς είναι πάντα σε όλες τις σέλες το πίσω μέρος, μετράμε το μέσον του τιμονιού από το λαιμό έως το πίσω μέρος της σέλας.
Το θκόμ είναι 80cm ακριβώς.
IMG_20201102_184948.jpg
IMG_20201102_185140.jpg
 
Last edited:


Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Χθες κατέβηκα Ναύπλιο και το πήρα απόφαση.
Έφερα Αθήνα το koga.... Έχω πάνω από χρόνο να το βολτάρω γιατί πάχυνα, γιατί βαριόμουν γιατί γιατί γιατι.... Όμως δεν πάει άλλο πρέπει να αρχίσω.
Φούσκωμα και μια μικρή βόλτα του χιλιομέτρου στο γύρω γύρω από το σπίτι.... Ξανάνιωσα, καμία σχέση με τον τίγρη το lappiere που είναι για σούπερ μάρκετ και δουλειές στο κέντρο.
Πρώτη αγορά πρέπει να είναι εκείνα τα πετάλια που δεν πήρα ποτέ, θύμησε μου bretsos, και ένα ζευγάρι παπούτσια. Επίσης κράνος γιατί δεν έχω.
Bib και λοιπά θα έρθουν σιγά σιγά.
Άντε καλό μήνα! View attachment 184958
Kaλώς το ατσαλοκέφαλο. Εξαιρετικά τα Koga Miyata εκείνης της εποχής. Με Reynolds υποθέτω Αν βλέπω καλά έχεις fizik Alliant πάνω και καθώς έχω την ίδια σέλλα σε προτρέπω να την αλφαδιάσεις με το αλφάδι 7,5 cm από την μύτη της σέλλας τώρα κοιτά ψηλά θέλεις λίγο tilt προς τα κάτω. Επίσης παγουροθήκη στον διαγώνιο αν αρχίσεις τις βόλτες ένα δε φθάνει με τίποτα. Όσο αφορά τα πεντάλια μπορείς προσωρινά να πάρεις ένα ζευγάρι καλουπιέδες δεν θα έχεις τράβα αλλά θα σου σταθεροποιήσει αρκετά το στροφάρισμα.
 


Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Kaλώς το ατσαλοκέφαλο. Εξαιρετικά τα Koga Miyata εκείνης της εποχής. Με Reynolds υποθέτω Αν βλέπω καλά έχεις fizik Alliant πάνω και καθώς έχω την ίδια σέλλα σε προτρέπω να την αλφαδιάσεις με το αλφάδι 7,5 cm από την μύτη της σέλλας τώρα κοιτά ψηλά θέλεις λίγο tilt προς τα κάτω. Επίσης παγουροθήκη στον διαγώνιο αν αρχίσεις τις βόλτες ένα δε φθάνει με τίποτα. Όσο αφορά τα πεντάλια μπορείς προσωρινά να πάρεις ένα ζευγάρι καλουπιέδες δεν θα έχεις τράβα αλλά θα σου σταθεροποιήσει αρκετά το στροφάρισμα.
Αργύρη, hardlite FM-2 Chrome molybdenium triple butted tubing αντιγράφω από το καρτελάκι.
Για τη σέλα έχεις δίκιο, θέλει λίγο κατέβασμα.
Για παγουροθηκη το έχω στα υπόψην άμεσα.
Όσο για τα πετάλια περιμένω αυτά https://www.wiggle.co.uk/shimano-105-r7000-carbon-pedals οπότε λίγο υπομονή.
Ελπίζω ο πορτελανος να μου φτιάξει σχαρακια σελες κλπ κλπ
Έναν κανίβαλο και έναν αρχικανίβαλο
Σε νιώθω, μια από τα ίδια
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Η συγκεκριμένη σωλήνωση είναι πατέντα της Μiyata το καλό είναι ότι είναι triple butted καλός συνδυασμός για ακαμψία και άνεση. Αν είναι στα μέτρα σου τότε Βούρ μια χαρά πετάλια πήρες no worries. Oποιο κομμάτι της εποχής του από τη συγκεκριμένη εταιρεία έχει πέσει στα χέρια μου είχε απολαυστικότατη καβαλα.
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Η συγκεκριμένη σωλήνωση είναι πατέντα της Μiyata το καλό είναι ότι είναι triple butted καλός συνδυασμός για ακαμψία και άνεση. Αν είναι στα μέτρα σου τότε Βούρ μια χαρά πετάλια πήρες no worries. Oποιο κομμάτι της εποχής του από τη συγκεκριμένη εταιρεία έχει πέσει στα χέρια μου είχε απολαυστικότατη καβαλα.
Απο τον κατάλογο του 1988
koga_1988.jpg

Πράγματι, απολαυστική οδήγηση για τα δικά μου δεδομένα, χωρίς να έχω εμπειρία.
Ένα mercier του 1976 και ένα carbolite 103 έχω καβαλήσει αρκετά καθώς και το lappiere.
Θεωρώ πως είναι στα μέτρα μου και μπορεί να έρθει και ακόμα καλύτερα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.301
Reaction score
42.026
Εμένα δεν μου αρέσουν ντίπ οδηγικα αυτά τα πρεσαριστα ποδήλατα, κραμασμενο στο σαλόνι θα γούσταρα πολύ ένα!
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Εμένα δεν μου αρέσουν ντίπ οδηγικα αυτά τα πρεσαριστα ποδήλατα, κραμασμενο στο σαλόνι θα γούσταρα πολύ ένα!
Κρεμασμένο ήταν, αλλά φώναζε να κατέβει...
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Δεν είναι πρεσαρισμένα bretsos οι μούφες έμπαιναν ως ενίσχυση και έξτρα στοιχείο στις συγκολήσεις. Πρεσαρισμένα είναι τα carbon στην κυριολεξία. Οι σοβαροί κατασκευαστές της εποχής και κάποιοι λίγοι ακόμα και τώρα έραβαν ταπωμένα και εσωτερικά. Ήθελε 1-2 χρόνια για κάποιον να μάθει να κόβει να μετράει να στήνει στο καβαλέτο και να ράβει σωστά ορίστε λίγο σύγχρονο ρομάντζο.

Το ατσάλι έχασε από το carbon γιατί όπως και να το κάνεις ένα καλό ατσάλινο πλαίσιο ξεκινάει με πέναλτι 1 κιλό έξτρα βάρος πάνω κάτω. Μέσος όρος βάρους σκελοτοπύρουνο από ατσάλι περίπου 2,5k μπορεί να γίνει και ελαφρύτερο αλλά το κόστος ξεκινάει και γίνεται τεράστιο. Υπάρχουν άκαμπτα ατσάλινα πλαίσια να μαζεύεις νεφρά, σφραγίσματα από την άσφαλτο βλέπε Pegoretti (ξανά)

Επίσης θέλει πολλαπλάσιο χρόνο για ένα πλαίσιο που ράβεται στο χέρι και άκρως εξιδικευμένο τεχνίτη μια εταιρεία που παράγει αποκλειστικά σωληνώσεις για ποδήλατα βλέπε dedacciai, Columbus (αυτές οι δύο παράγουν εννοείτε και carbon) και ειδικά ο δεύτερος κύριος έχει και τη Cinelli, ή Reynolds.

Αντίστοιχα σε ένα carbon το βασικό βάρος σε μια εταιρεία πηγαίνει στον σχεδιασμό, μελέτη και ανάπτυξη και όλα τα υπόλοιπα σε βιομηχανική αλυσίδα παραγωγής όπου μπορείς να εκπαιδεύσεις σε μικρό σχετικά χρονικό διάστημα ικανό αριθμό προσωπικού με μεγάλο επιμερισμό σε επιμέρους εργασίες και να έχεις άρτια αποτελέσματα και με πολλές μονάδες στην έξοδο του εργαστασίου σε σαφέστατα μικρότερο χρόνο. Η πρώτη ύλη έρχεται raw και διαμορφώνεται εσωτερικά. Δεν σημαίνει το παραπάνω ότι είναι ευκολάκι να στήσεις ένα carbon πλαίσιο το αντίθετο. Είναι ποιο εύκολο όμως (ειδικά για μεγάλες εταιρείες) να βιομηχανοποιήσουν την παραγωγή τους και να έχουν εξαιρετικά αποτελέσματα και αντίστοιχο QC.

Για το το πόσο "εύκολο" είναι δείτε αυτό από μια εταιρεία πρωτοπόρο στα συνθετικά πλαίσια η απλά just LOOK ;)
Ακόμα και από china
Και από ποιο "λαική" εταιρεία Merida

Ένα ακόμα στοιχείο είναι ότι η τεχνολογία και ανάπτυξη στα ατσάλινα πλαίσια έφθασε μια κάποια τελμάτωση και μπορούν να γίνουν ελάχιστα πράγματα πλέον. Τα carbon έχουν πολύ ψωμί μπροστά τους (γενικά τα πολυμερή υλικά).

Υπήρχε μια μελέτη πριν 15 χρόνια που έδινε με στοιχεία (αν την βρω θα την ανεβάσω) όπου αποδείκνυε ότι μπορείς να έχεις τα ίδια αποτελέσματα σε ακαμψία, αποροφητικότητα, ενδοτικότητα, και από τα 4 ποιο διαδεδομένα υλικά κατασκευής πλαισίων - Ατσάλι, Αλουμίνιο, Τιτάνιο, Carbon - τα carbon πλαίσια κερδίζουν το παιχνίδι λόγο μικρότερου βάρους, ευπλασία υλικού και ναι κόστος (μια ακόμα φορά).

Τώρα αν κάποιοι έτυχε να έχουμε στην αποθήκη κάποιο ατσάλι ή να έπεσε στην κυριολεξία στα πόδια μας τότε αποκλειστικά προσωπικά και εφόσον δεν είμαι αγωνιάρης wanna be γυαλιστερός :gotcha:
και κάνω τον χαβά μου και με βολεύουν και εφόσον δεν υπάρχουν παράδες αυτο το διάστημα δε το σκέφτομαι καν να πάω σε carbon. Τώρα αν τα λιώσω (χλωμό) και δε με καλύπτουν πλέον θα δω το θέμα εκ νέου.
 

Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
στον χάλυβα και το αλουμίνιο πρέπει να κάνεις διαμόρφωση στην πρώτη ύλη γιατί προφανώς δεν μπορεί ένα ποδηλατάδικο να έχει εγκαταστάσεις με καμίνι κλπ ώστε να χύνει/σφυραλατεί στις διαστάσεις που θέλει.

η ακαμψία είναι κατα κύριο λόγο γεωμετρία και μετά ιδιότητες υλικού.
θα θέλαμε μεγάλης επιφάνειας διατομές με μικρό πάχος υλικού, ωστόσο για τον χάλυβα και το αλουμίνιο το πάχος δεν μπορεί να μείνει χαμηλά για διάφορους λόγους.

σε αυτές τις κατασκευές σήμερα το ανθρακόνημα είναι ο φθηνότερος τρόπος και με την μικρότερη δυνατή εγκατάσταση. αργότερα πιστεύω οτι θα μιλάμε για εκτυπώσεις
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Ρε σεις, με γελούν τα μάτια μου ή το γαμωZwift υποστηρίζει μόνο γαμωiOS φορητές συσκευές;
 

Μηνύματα
19.364
Reaction score
13.574
Αυτό ήταν παλιότερα, νομίζω ότι ξεκίνησαν τα δύο τελευταία χρόνια να υποστηρίζουν και android (δεν χρησιμοποιώ zwift)

 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Αυτό ήταν παλιότερα, νομίζω ότι ξεκίνησαν τα δύο τελευταία χρόνια να υποστηρίζουν και android (δεν χρησιμοποιώ zwift)

Βασικά, ήθελα να το δοκιμάσω - είδα 1-2 διαδρομές μελών του club μας και μου άρεσε η αίσθηση του "εικονικού" ανταγωνισμού. Μετά, πήγα στο site του και στο τέλος αυτής της σελίδας, αναφέρει χρήση σε Windows και συσκευές Apple.

Edit #1: Υπάρχει κι αυτό, αλλά δεν νομίζω να είναι αυτό που ψάχνω.
Edit #2: Δουλεύει με συσκευές Android, αλλά θέλει Android 7.0 και πάνω. Oh, well...

@ASilver & @pankrok Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! Πολύ ενδιαφέροντα όλα!
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
Βασικά, ήθελα να το δοκιμάσω - είδα 1-2 διαδρομές μελών του club μας και μου άρεσε η αίσθηση του "εικονικού" ανταγωνισμού. Μετά, πήγα στο site του και στο τέλος αυτής της σελίδας, αναφέρει χρήση σε Windows και συσκευές Apple.

Edit #1: Υπάρχει κι αυτό, αλλά δεν νομίζω να είναι αυτό που ψάχνω.
Edit #2: Δουλεύει με συσκευές Android, αλλά θέλει Android 7.0 και πάνω. Oh, well...

@ASilver & @pankrok Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! Πολύ ενδιαφέροντα όλα!
Εδώ κοίταξες;

 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.301
Reaction score
42.026
Να και κουριερ άλλαξαν εκεί σαπάν στο Αγγλία και η καθυστέρηση, καθυστέρηση
Εσένα άργησαν πανάγο τα πράματα?
IMG_20201103_143951.jpg
 

Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
η σέλα από bike24 με 9.99 επιπλέον για dhl ήρθε πύραυλος , παραγγελεία σάββατο , αποστολή δευτέρα , παραλαβή σήμερα.

τα αποδελειπά απο wiggle παραγγελία σάββατο με 3 ευρώ αποστολή και σήμερα τα εμφανίζει out for delivery .
τι να σε πω ...
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top