Ποδήλατο

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Σχετικά με την αγορά κράνους, την τεχνολογία mips την θέλουμε ώς προαπαιτούμενο ή όχι?
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.607
Reaction score
37.992
Ακριβώς δεν βολεύουν... και το apple tv έχει μεν ιδιοτροπίες όπως και όλο το οικοσύστημα με το μήλο αλλά είναι ανώτερο σε εικόνα από shield. Δεν έχω βιντεοπροβολέα ομοίως (έχω το πανί) αλλά θα είναι η επόμενη μου κίνηση και σε συνδυασμό με zwift και sufferfest πιστεύω θα "μπώ". Αρκεί να λύσω το θέμα του ύψους στην εγκατάσταση του προβολικού.

Εδώ βλέπετε το τελευταίο trainer αυτού του είδους στον πλανήτη... Lestos bikes. Δεν σταματάμε με τίποτα.

View attachment 185226
ωραιο χαλί το ανιμαλ πριντ......!!!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.993
Reaction score
20.523
Σχετικά με την αγορά κράνους, την τεχνολογία mips την θέλουμε ώς προαπαιτούμενο ή όχι?
Προσωπικά, την θεωρώ προαπαιτούμενη. Η αλήθεια είναι ότι τα δύο κράνη που έχω, αγοράστηκαν στην προ-MIPS εποχή, οπότε, στην αλλαγή τους, θα πάω σε κράνος με MIPS - κι ας πληρώσω κάτι παραπάνω. Θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. (pun intended)
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.433
Reaction score
42.382
Θεωρώ πως έχει πολύ εξέλιξη ακόμα η τεχνολογία μιπς, ότι καινούριο αφορά τη ασφάλεια είναι παραπάνω από απαραίτητο.
Ως τόσο με προβληματίζει κάπως που μεγάλοι κατασκευαστές δεν τη έχουν εφαρμόσει.
 

Μηνύματα
1.276
Reaction score
2.234
Εάν η δύναμη σύγκρουσης είναι μεγάλη την νευροαξονική κάκωση δεν την γλυτώνεις ούτε με κράνος μηχανής του χιλιάρικου πόσο μάλλον με αυτά τα παιχνίδια που βάζουμε στο κεφάλι μας.
Πρέπει η δύναμη που θα ασκηθεί να απορροφηθεί κάπως και να μην "κουνήσει" τον εγκέφαλο μέσα στο κρανίο "σκίζοντας" τον ή χτυπώντας τον στα τοιχώματα.
Προσωπικά το επόμενο κράνος μου θα είναι ένα που να μην μοιάζω με μανιτάρι και αεροδυναμικό το πιθανότερο θα γράφει kask protone.

ωραιο χαλί το ανιμαλ πριντ......!!!
:p :p και τα 2 χαλιά είναι τρισάθλια το γνωρίζω αλλά είναι ότι έχει περισσέψει από φοιτητής όπως και τα έπιπλα. Τότε το print αυτό δούλευε... Ο χώρος χρησιμοποιείται ως playroom. Όταν μπεί ένα χαλί της προκοπής στο χαρίζω - θα το θυμάμαι.
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Ότι δίνει κάτι παραπάνω στην ασφάλεια μας είναι καλό. Δυστυχώς όσο αφορά MIPS συμφωνώ με τον bretsos θα έπρεπε να υπήρχε περαιτέρω εξέλιξη και ανάπτυξη και ενεργή συμμετοχή των κατασκευαστών, έχει δρόμο ακόμα αυτή η τεχνολόγια όντως, φυσικά αυτό δεν το εκφέρω αποτρεπτικά το αντίθετο.

Και μια και μιλάμε για ασφάλεια πέρα από τα αυτονόητα στο δρόμο θα επαναλάβω κάτι που έχει ειπωθεί συχνά πυκνά.

Συντηρείτε τον εξοπλισμός σας και ελέγχεται τακτικά την κατάσταση του.
Σωστά συντηρημένο ρυθμισμένο ποδήλατο δε θα σας προδώσει.
Το ίδιο για ρούχα, κράνη, γυαλιά, παπούτσια.

Δε θα αναρτήσω φωτογραφίες αλλά σήμερα είχα μια υποψία για δυσλειτουργία πίσω εκτροχιαστή.
Λέω να πάω βόλτα ή να δω αν είμαι τρελός ψυχαναγκαστικός;

Με τα πολλά αφαίρεσα jockeys και ταταμμμμ!
Υπήρχε από μια μπάλα γατότριχες τυλιγμένες στα ρουλεμάν τους!
Πάνω στο λύσε, ρύθμισε ξανά μανά βρήκα ελαφρώς φαγωμένα καλώδια
και σε ένα σημείο αρκετά αυτό σημαίνει αλλαγή πακέτο με ντίζες
και ωχ αμάν θέλω δίσκους... τι είπες τώρα αντίχρηστε! Βγάζουν χειμώνα αλλά από Άνοιξη είναι στάνταρ αλλαγή
και η κασέτα είχε απειροελάχιστο τζόγο.

Όλα αυτά μαζί μπορεί να γίνουν συνταγή για να αγοράσεις οικόπεδο, μπορεί και όχι επειδή better safe than sorry
έκλαψα την βόλτα και
Jockeys επιμελώς καθαρισμένα με νέο γράσσο τοποθετημένα σωστά σφιγμένα Check.
Καλώδια έπεσε παραγγελία (ντίζες έχω)
Κασσέτα έφαγε ένα σφίξιμο και ήρθε στα ίσια της. Check
Επί της ευκαιρίας τσέκαρα λαιμό τιμόνι τάσεις στις βίδες, Check
Ακτίνες (γαμώ τα 36h κέντρα μου μέσα) είμαστε ΟΚ έχουμε ακόμα αρκετά μέχρι να πάνε μάστορα.
Λάστιχα βγάζουν περίπου 2.000χλμ ακόμα ίσως λιγότερο
Πετάλια ΟΚ
Δεν τσέκαρα μεσαία αλλά δεν κάνει κιχ άρα Check.
Ξέχασα είχε χαλαρώσει και μία βίδα στο δεξί clip στα παπούτσια

Πρόλαβα να βριστώ και με την Vodafone και να είμαι 10.30 στο γραφείο Ουφ.
 



Μηνύματα
1.276
Reaction score
2.234
Τι βλέπω ένα χιλιάρικο στο παρκέ? Δικό μου είναι... (μεγειές!!)

Η ρύθμιση την τελευταία φορά μου πήρε 5 ώρες και το σενάριο di2 θα μου πάρει 2 χιλιάρικα. Άστο ξερρύθμιστο δεν γμιέται...
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.433
Reaction score
42.382
Με τη πρώτη ματιά έχουμε διαφορα στα δόντια του μεγάλου δίσκου και περισσότερες ακίδες που ανεβάζουν τη αλυσίδα.
Η ενίσχυση στη ακαμψία φωνάζει σε δισκοβραχίονα αλλά και στους βραχίονες.

IMG_20201104_171342.jpg


IMG_20201104_171006.jpg


Η διαφορά στο βάρος είναι μόνο 10 γραμμάρια πιο ελαφρύς ο 8000.
Στο δρόμο οι ουσιαστικές διάφορες όμως....
MVIMG_20201104_170540.jpg
 



Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Ωραία πάμε για lockdown πάλι. Άντε πάλι ανάβαση Διονύσου γύρω γύρω όλοι πίσω πάλι (και αυτό οριακά νόμιμο) και περιμένω το Bryton 320 σαν μην πω τί ουφ! Θα τα σχίσω τα κουλάν!
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Δε θα προλάβω το fitting, το κέρατό μου μέσα....
Θα μου έρθουνε παπούτσια πετάλ και θα τα κοιτάω.....
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.636
Μηνύματα
2.870.362
Members
37.924
Νεότερο μέλος
daemon76
Top