Ποδήλατο



Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Check out my activity on Strava: https://strava.app.link/sofJkjVexcb

Ακόμα το Team δεν είναι έτοιμο για κάτι τέτοιο, το αφήνω εδώ ως κίνητρο...
Μπα σε καλό σου πήγα να πνίγω από τον κουραμπιέ.....
Ο Άγιος Βασίλης μίλησε.- πάσα αρχή παυσάτω
Εγώ υπόσχομαι 15gr παιδάκια/κιλό σωματικού βάρους
150*15=2250 καλά είμαι... Με σαλάτα λάχανο καρότο και λίγο στουμπιγμενο σκόρδο από πάνω..... Όνειρο
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.982
Check out my activity on Strava: https://strava.app.link/sofJkjVexcb

Ακόμα το Team δεν είναι έτοιμο για κάτι τέτοιο, το αφήνω εδώ ως κίνητρο...
Ναι, και μετά θα έχουμε το Αθήνα Θεσσαλονίκη για σωστή μπουγάτσα βρε αδελφέ, και σε κανα χρόνο θα πάρουμε το δρόμο του μεταξιού!! Εδώ θα αφήσω τα κοκαλάκια μου... τι είναι τούτος... αγριεύουν οι μπάμιες τελικά... :lolsign:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Όλα ποδήλατο είναι, ποδήλατο κάνει κάποιος στο πάρκο, ποδήλατο κάνω και εγώ στα δερβενοχώρια... 🤣
Απο τα τσιμέντα Τιτάν η ανάβαση είναι άλλο πράμα στους αριθμούς και άλλο πράμα στη πραγματικότητα...
Είναι πολύ hardcore ανάβαση, κλιμακωτά γίνεται όλο και πιο δύσκολη με κορύφωση στο τέλος, εκτός από κάτι ωραία 12-18% ανηφοράκια έχεις να κάνεις σχεδόν πάντα και με τους αέριδες στη κορφή.
Δεν είναι τυχαίο που είναι γεμάτο ανεμογεννητριες
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Όλα ποδήλατο είναι, ποδήλατο κάνει κάποιος στο πάρκο, ποδήλατο κάνω και εγώ στα δερβενοχώρια... 🤣
Απο τα τσιμέντα Τιτάν η ανάβαση είναι άλλο πράμα στους αριθμούς και άλλο πράμα στη πραγματικότητα...
Ναι το είδα. Κάθετα στις ισοϋψείς του βουνού... Ρεδεμπαςκαλα
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Θυμάμαι πριν μερικά χρόνια που έσιαχνα το αερόβιο πως έλεγα τα ίδια Μήτσο...
Οι καιροί άλλαξαν, και αυτοί που το έπαιζαν τότε ανηφοριστες δεν είναι πουθενά πλέον...
 



Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
ψάχνω για ζόρικες ανακλαστικές ταινίες (καθότι πλέον παιδί της νύχτας) και έπεσα σε αυτό
λογικά ένα αντίστοιχο με βενζινούλα θα χρησιμεύει για τον καθαρισμό.

επι τι ευκαιρία , στο θέμα μας, δοκιμασμένα ανακλαστικά για ζάντα και σκελετό ;
όχι απλά να ικανοποιούν την νομιμότητα, αλλά να είναι όντως ανακλαστικά
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Α, παιδιά, γύρισα κι είμαι καλά, ε! Τελικά, πήγε περίπου 2.5 ώρες η ποδηλασία, αντί για 2, ΟΚ, "έδωσα πόνο" για λίγο παραπάνω.

Λεπτομέρειες, μέσα στην ημέρα.

@bretsos Χρόνια πολλά για την ονομαστική σου εορτή!
Ένας μικρός απολογισμός της τελευταίας εβδομάδας:

Από τον Αύγουστο του 2019 που επανεκκίνησα τις τακτικές indoors προπονήσεις είχα στόχο να χάσω κιλά. Συγκεκριμενοποίησα τον στόχο αργότερα κι είπα ότι μέχρι τα Χριστούγεννα του 2020 θέλω να είμαι 75 κιλά. Την Παρασκευή το πρωί, ζυγίστηκα και ναι! Η ζυγαριά έδειξε 75 κιλά! Στόχος επετεύχθη! Τώρα ξεκινάει το δυσκολότερο έργο του να διατηρηθώ σε αυτά τα κιλά.

Αυτή την εβδομάδα είχα προγραμματίσει δύο έντονες προπονήσεις, μία την Τρίτη και μία την Πέμπτη, μία χαλαρή/deloading το Σάββατο το βράδυ και την Κυριακή την τρίωρη, προγραμματισμενη, ποδηλασία δρόμου. Εν τέλει, το πρόγραμμα άλλαξε. Ο καλός φίλος που προγραμμάτισε την ποδηλασία της Κυριακής, αποφάσισε να κάνει τετραήμερο ποδηλασιών δρόμου - Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή. Έκανα την έντονη προπόνηση της Τρίτης με σκοπό να πάω την Πέμπτη και την Κυριακή. Τελικά την Πέμπτη δεν πήγα, οπότε το βράδυ της Πέμπτης έκανα την χαλαρή του Σαββάτου και την Παρασκευή πήγα στην ποδηλασία.

Ήμασταν τρεις ποδηλάτες: Ο Τάκης - πρώην τριαθλητής, νυν ερασιτέχνης αθλητής Iron Man και νυν διοργανωτής αγώνων τριάθλου, ο Κωνσταντίνος - πρώην αθλητής ποδηλασίας και νυν προπονητής ποδηλασίας κι εγώ. Συνοπτικά, οι δύο πήγαιναν χαλαρά κι εμένα με πήγαιναν γαμιώντας! :roflmao: Πέραν της πλάκας, σε δύο ανηφόρες που βρήκαμε, φάνηκε ότι οι τακτικές προπονήσεις κι η απώλεια κιλών "'επιασαν τόπο". Συνολικά, έκανα δώδεκα (12) personal records στη διαδρομή - όχι ότι έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία, αλλά ως ένδειξη ότι κάνω δουλειά, είναι καλή.

Το Σάββατο το βράδυ έκανα τη προγραμματισμένη χαλαρή και σήμερα το πρωί βγήκα ξανά για ποδηλασία. Όχι, δεν πήγα στην προγραμματισμένη επειδή δεν είχα τόσο χρόνο, οπότε αποφάσισα να κάνω μία διαδρομή την οποία έκανα το καλοκαίρι με έναν φίλο στο χαλαρό και πρόσφατα (τέλη Οκτωβρίου) με έναν άλλο φίλο με ΜΤΒ. Το "τυράκι" της διαδρομής είναι μια ανηφόρα 3 χλμ - το Strava και το Garmin Connect της αποδίδουν 3.39% μέσο όρο κλίσης, έχει όμως διαστήματα που η κλίση "σκαρφαλώνει" στα 6%-7%-8%. Εκεί ήθελα να δοκιμάσω τον εαυτό μου και τα πήγα καλά. Σίγουρα, εάν δεν είχα πάει στην ποδηλασία της Παρασκευής, μπορεί να τα πήγαινα ακόμα καλύτερα, είμαι ΟΚ όμως, χαίρομαι που την ανέβηκα άνετα. Πλέον, ο στόχος για αυτή τη διαδρομή είναι να μειώσω τον συνολικό χρόνο της - άρα να αυξήσω τον μέσο όρο ταχύτητας. Τα 27.4χλμ/ώρα δεν είναι καθόλου κακό - αντιθέτως! - απλώς ξέρω ότι μπορώ και καλύτερα. Σε αυτό θα βοηθήσει κι η αλλαγή των ελαστικών που προγραμματίζω, γιατί σήμερα, για δεύτερη φορά, σε συνθήκες υψηλής ταχύτητας, ένιωσα το ποδήλατο να μην "υπακούει", γεγονός το οποίο εξέλαβα ως "καμπανάκι" για αλλαγή ελαστικών.

Σήμερα (Δευτέρα) έχει ξεκούραση, για την Τρίτη προγραμμάτισα μια "Tabata-style" προπόνηση κι από την Παρασκευή ξεκινάω το "Climbing road race" πρόγραμμα προπονήσεων στο TrainerRoad. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα το είχα κάνει και το παρελθόν κι αν και με χαμηλότερο FTP, με είχε δυσκολέψει αρκετά. Είμαι περίεργος να δω πως θα τα πάω αυτή τη φορά.

Σας αφήνω ακούγοντας το "Texas flood" του μεγάλου Stevie Ray Vaughan.
 
Last edited by a moderator:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Αυτό είναι στόχος!
Μπράβο Γιώργη :thumbsup:

Θα κάνω και εγώ κάποια στιγμή έναν απολογισμό...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
...και για να μας πάει καλά η χρονιά, θα χαρίσω στα φιλαράκια του thread μας, δύο αντικείμενα που δεν χρειάζομαι πλέον. Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1) Sleeves (a.k.a. warmers), σε κόκκινο χρώμα - από το λογότυπο δεν μπορώ να θυμηθώ ποιας εταιρίας. Είναι μεταχειρισμένα - προφανώς!, έχουν έναν μικρό λεκέ τον οποίο δεν μπόρεσα να καθαρίσω (φαίνεται στη φωτογραφία, λίγο κάτω από το λογότυπο). Είναι σίγουρα αντιανεμικά, δεν είναι αδιάβροχα. Το χέρι μου, από τον καρπό μέχρι τον ώμο είναι - χονδρικά - 58 εκατοστά.

16091442388532.jpg


2) Αντανακλαστικά γιλέκα. Δύο (2) τεμάχια, σε μέγεθος medium. Είναι άνετα - εμένα μου πέφτουν λίγο μεγάλα - αν και θεωρώ ότι για τη χρήση που προορίζονται δεν χρειάζεται να είναι εφαρμοστά. Ιδανικά για χαλαρές βόλτες με φίλους/οικογένεια κτλ υπό συνθήκες σούρουπου ή/και χαμηλού φωτισμού. Το ένα φέρει το λογότυπο του "Ομίλου Ποδηλατοκίνηση", ανενεργός πλέον, το αναφέρω σε περίπτωση που έχει σημασία για κάποιον.

16091442388432.jpg


Λοιπόν, άντε, για να βλέπω χεράκια, ποιος θέλει τι!
 



Μηνύματα
1.263
Reaction score
2.207
σάκημ τέτοια έχω, με τα αυτοκόλλητα τι κάνουμε...
Το έχω σκεφτεί και εγώ για ανακλαστική ταινία αλλά θα ξεκολλήσει στο πλύσιμο πρέπει να ραφτεί. Με μπογιά θα γίνουν χάλια τα ρούχα. Δεν ξέρω... εσείς του Πολυτεχνείου...
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
για τον σκελετό και τσι ζάντες λέω κόναν, όχι για τα ρούχα.
για τα ρούχα έχει άμα θες κάτι ελαστικά που πιάνουν σε χέρια και πόδια και βγαίνουν
 



Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
εκεί που ψάχνεις για δες μήπως έχεις κάνα βατόμετρο για 105r7000 172.5mm
αν δεν βρίσκεις και σκοντάψεις σε κάνα ultregra , κομμάτια να γίνει φέρτο με το δισκοβραχίονα μαζί (52/36)
αν είναι να σε εξυπηρετήσω δηλαδή μη σου πιάνει χώρο...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.195
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top