Ποδήλατο

Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
Δεν νομίζω να βρεις χρήση για δύο δίσκους μπροστά με 11 50 πίσω , δεδομένου ότι ξεχνάς τις μεγάλες ταχύτητες σε άσφαλτο λόγω ελαστικού.
Γλυτώνεις βάρος και πολυπλοκότητα συντήρηση κλπ
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.303
Reaction score
42.036
Παναγιώτ με 2 ασφάλτινους τροχούς θα βρει χρήση και μάλιστα πολύ καλή... ;)
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Δεν νομίζω να βρεις χρήση για δύο δίσκους μπροστά με 11 50 πίσω , δεδομένου ότι ξεχνάς τις μεγάλες ταχύτητες σε άσφαλτο λόγω ελαστικού.
Γλυτώνεις βάρος και πολυπλοκότητα συντήρηση κλπ
Λέω δύο γιατί βλέπω π.χ. κάτι σαν κι αυτό με ένα δίσκο:

που έχει 40 μπροστά και 11-41 πίσω, δηλαδή μέγιστο ratio 3,64.
Το δικό μου αυτή τη στιγμή έχει μέγιστο 48 με 13 (δηλαδή ratio 3,69) και κάποιες φορές το τερματίζω, όταν πηγαίνω πατημένος σε ελαφριά κατηφόρα. Και μάλιστα αυτό με πιο φαρδιά και χοντροκομμένα λάστιχα απ'ότι θα φοράει το καινούργιο, οπότε ένα πιο μικρό ratio με στενότερα λάστιχα, σίγουρα θα το τερματίζω ακόμα πιο συχνά.

Επίσης αν έκανα μια στο τόσο και μια αποκλειστικά ασφάλτινη διαδρομή, θα μπορούσα να έχω και ένα δεύτερο σετ στενότερα λάστιχα/ρόδες και να βάζω αυτά (όπως λέει και ο @bretsos). Θα μου πεις και πάλι κούρσα δεν θα είναι, οπότε πάρε δεύτερο ποδήλατο! Εντάξει, αν φτάσω στο δικό σας επίπεδο και συχνότητα χρήσης σε άσφαλτο, μπορεί να το κάνω. Αλλά προς το παρόν καλύτερα να έχω ένα πιο ευέλικτο ποδήλατο που να μου επιτρέπει να το χρησιμοποιώ αξιοπρεπώς και στην άσφαλτο 3-4 φορές το χρόνο (κι ας μην είναι τέλειο) και βλέπουμε, εφόσον δεν χάνεις και κάτι ιδιαίτερο στην καθημερινή του χρήση. Το βάρος του δεύτερου δίσκου και ντεραγιέ τώρα, κλάιν.

Άρα γι'αυτό λέω ότι καλύτερα θα ήταν κάτι σαν αυτό (σαν παράδειγμα το βάζω, αλλά και το συγκεκριμένο συμπαθητικό μου φαίνεται, αν και δεν είναι carbon):

Με 30-46 μπροστά και 11-36 πίσω, δηλαδή max ratio 4,18.

Τώρα βέβαια αν έβρισκες κάτι με 46 μπροστά και 11-50 πίσω, ίσως να ήταν καλύτερα. Δεν έχω δει κάτι μέχρι στιγμής, θα το ψάξω.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
48/13 (3.69 ratio) πατημένος ισοδυναμεί με πάνω από 50χλμ/ω, ταχύτητα επικίνδυνη για μη έμπειρους αναβάτες και όχι άριστα και καλοσυντηρημένα ποδήλατα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
48/13 (3.69 ratio) πατημένος ισοδυναμεί με πάνω από 50χλμ/ω, ταχύτητα επικίνδυνη για μη έμπειρους αναβάτες και όχι άριστα και καλοσυντηρημένα ποδήλατα.
Ένα point το έχεις, όμως:

α) Επειδή το τωρινό ποδήλατο έχει μικρές ζάντες (26"), δεν πολυισχύει αυτό*. Σε κάποιες διαδρομές μου βέβαια βλέπω μέγιστες ταχύτητες κατά τι μεγαλύτερες από τα 50χλμ/ω, αλλά αυτό είναι όταν συναντάω πολύ μεγάλες ασφάλτινες κατηφόρες όπου πάω χωρίς καν πετάλι. Στις περιπτώσεις που λέω, δεν νομίζω ότι περνάω τα 50.

β) Ισχύει ότι η ταχύτητα αυτή είναι επικίνδυνη για μη έμπειρους αναβάτες, αλλά αν πάρω τώρα καινούργιο ποδήλατο δεν θα το κάνω με την προοπτική όταν αποκτήσω περισσότερη εμπειρία να το αλλάξω ξανά και να πάρω άλλο! Οπότε αυτά που συζητάμε λαμβάνουν υπόψιν και την μελλοντική μου κατάσταση.

γ) Επίσης, το "μη έμπειρος" δεν είναι και πολύ ακριβής περιγραφή της περίπτωσής μου για δύο λόγους. Πρώτον, ναι μεν είπα ότι είχα πάρα πολλά χρόνια να πιάσω το ποδήλατο, αλλά δεν είμαι και νέος σε αυτό. Σε μικρότερη ηλικία είχαμε γυρίσει τη μισή Ελλάδα με το ποδήλατο. Πολυήμερες εκδρομές σε όλα τα βουνά (Πήλιο, Εύβοια, Πελοπόννησος κλπ.) όπου γράφαμε δεκάδες χλμ τη μέρα. Και μάλιστα τότε δεν ήταν διαδεδομένο όπως τώρα, ήμασταν οι τρελοί του χωριού 😄
Δεύτερον, είμαι και 20 χρόνια οδηγός (καλός θεωρώ) και ξέρω να αξιολογήσω κάποιες καταστάσεις. Δεν θα πάω π.χ. σε δρόμο που κινούνται αυτοκίνητα να κατέβω πατημένος κατηφόρα χωρίς καλά φρένα (τα οποία όπως είπα ήταν το πρώτο που είδα πως θέλει αναβάθμιση), απλά στις περιοχές που κινούμαι υπάρχουν μέρη που σου δίνουν τη δυνατότητα να κινηθείς γρήγορα με σχετική ασφάλεια. Όλη η περιοχή π.χ. γύρω από τα Βασιλικά (αλλά και άλλες περιοχές που κινούμαι) είναι εντελώς κλειστές στην κυκλοφορία.

*Σχετικά με αυτό που είπα για τις ζάντες, ο παρατηρητικός φυσικά θα σκεφτεί ότι το καινούργιο ποδήλατο θα έχει μεγαλύτερες ζάντες. Οπότε ακόμα και αν δεν ισχύει η ταχύτητα αυτή για αυτό το ratio τώρα, μετά θα ισχύει. Ε, σε αυτή την περίπτωση θα τον παραπέμψω στα points β και γ.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Μια Αξιόλογη πρόταση που ίσως δεν είδες :geek:
Ευχαριστώ! Μόνο προκαταρκτική έρευνα έχω κάνει προς το παρόν, οπότε όποιες προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες.

Παρ' όλα αυτά, όσον αφορά το συγκεκριμένο, φαίνεται πολύ καλό αλλά δεν σκοπεύω να κινηθώ σε τέτοια κοστολόγια. Ξέρω ότι είπα πως δεν υπάρχει σκληρό όριο χρημάτων, αλλά ισχύουν τα υπόλοιπα (ο φόβος μήπως το παρατήσω κλπ.).

Αρχικά όταν μου μπήκε η ιδέα να πάρω καινούργιο (μην έχοντας καμία αίσθηση από τιμές κλπ.) είχα πει "κάτι μεταχειρισμένο γύρω στα 500€". Μετά που είδα λίγο τιμές κλπ. ανέβηκα στο μυαλό μου στο χιλιάρικο. Μετά την κουβέντα μας εδώ είπα ΟΚ, ίσως 1.500€, έστω μεταχειρισμένο. Όπως όλοι ξέρουμε όταν λες 1.500, κατά πάσα πιθανότητα θα δώσεις 2 😆. Αλλά μέχρι εκεί σε αυτή τη φάση!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.303
Reaction score
42.036
Όταν λες 1.500€ υπολόγισε 2.500€~
Ότι αφορα τη ποδηλασία, εδώ και χρόνια έχουν γίνει όλα απλησίαστα, είναι στα φόρτε το άθλημα και άμα δεν οικονομήσουν τώρα... Πότε θα το κάνουν???
Θα σε πω μόνο ένα απλό παράδειγμα στη δική μου περίπτωση σε θέμα αναλώσιμων.
Για 6.000km τα οποία συνήθως γίνονται σε 4-5 μήνες, θέλω 3 αλυσίδες, ένα ζευγάρι λάστιχα (εφόσον πάνε όλα καλά) και μια τετράδα τακάκια.
Ένα bib σε αυτό το διάστημα σίγουρα θα μπει στο καλάθι αγορών, ίσως και ένα jersey και ένα ζευγάρι γάντια.
Έχουμε και λέμε με τις τιμές που παίζουν τωρα, 120€~ αλυσίδες, 20€ τακάκια, 80€ λάστιχα, 70€ bib, 40-50€ jersey, 20-30€ γάντια.
Τώρα άμα θες να συζητήσουμε για τα έξοδα στο βασικό εξοπλισμό που θα χρειαστείς για αρχή, πολύ ευχαρίστως... :biggrin:
Στα αναφέρω περισσότερο για να έχεις μια εικόνα, σίγουρα υπάρχουν και πχιο οικονομικά είδη ένδυσης και ανταλλακτικά αλλά πως γίνεται τελικά όλοι να ψωνίζουμε τα ακριβά, δεν ξέρω :lolsign:
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.968
Reaction score
20.486
Αυτό το πράγμα να βγαίνετε για ποδηλασία ενώ ξέρετε ότι θα βρέξει, με ξεπερνάει. Και εξηγούμαι: άλλο να είσαι προετοιμασμένος για το ενδεχόμενο της βροχής κι άλλο να ποδηλατείς επι τούτου! :)

Κατά τα άλλα, γόνατο ξε-γόνατο, η εξωγήινη μπάμια διατηρεί την ταχύτητα της αναλλοίωτη! Μπράβο ρε!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.303
Reaction score
42.036
Τροπικό το κλίμα εδώ και μια βδομάδα Γιώργη στη περιοχή.
Σε 5-10 λεπτά μαυρίζουν όλα...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.968
Reaction score
20.486
Η πλάκα είναι ότι πέντε λεπτά αφού έγραψα το post, "άνοιξαν οι ουρανοί" εδώ στο νησί... Ευτυχώς, είμαι σπίτι μου! :roflmao:
 









Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.619
Μηνύματα
2.868.231
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top