Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Πήγα να φύγω ντυμένος Σώτο και βρήκα τρύπιο το πίσω, θυμόμουν ότι τα είχα βάλει δύσκολα τα λάστιχα, λέω μετά από τόσο καιρό χρήσης θα έχει πατήσει και ανοίξει λίγο το ελαστικό.
Ξεκινάω να βγάλω το 5000 με ένα λεβιέ (όπως έκανα πάντα) προσπαθώ με 2 λεβιεδες, μεγάλο το ζόρι όμως πάνω στο στεφάνι, μαζεύω όλα τα μπόσικα, ξανά προσπαθώ.
Αρχιζω βγάζω ρούχα βρίζοντας, λέω δεν μπορεί!!
Κατέληξα να προσπαθώ με τη παντόφλα και το σορτς, μετά από 45 λεπτά τα κατάφερα:party:
Δουλειά πέντε λεπτών σου χαλάει όλη τη διάθεση και μαζί τη όρεξη για προπόνηση, άμα τραβάς τέτοια χουνέρι στη άνεση του σπιτιού φαντάς πως θα είναι στο δρόμο μετά από κούραση...
Δεν πάω για προπόνηση, θα πάω για μπίρες, ξενέρωσα...
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
αν δεν πέσεις δεν καταλαβαίνεις γιατί δυσκολεύεται τόσο ο άλλος για μια αλλαγή λάστιχου.
Έτσι είναι, άμα δεν το πάθει ο Μπρέτσος, φταίει η ασχετοσύνη του χρήστη. Αν το πάθει, φταίει ο κατασκευαστής 😄
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Έτσι είναι, άμα δεν το πάθει ο Μπρέτσος, φταίει η ασχετοσύνη του χρήστη. Αν το πάθει, φταίει ο κατασκευαστής 😄
Ρε συ Σίμο μιλάμε για τη απόλυτη ταλέπα.
Έχουν περάσει κατά καιρούς τροχοί, shimano, campagnolo, mavic, miche, dt swiss δεν θυμάμαι και εγώ τι άλλο, αυτό το πράμα ποτές ξανά...
Καλοί, χρυσοί και άγιοι οι scribe αλλά άμα με κάτσει στο δρόμο σε συνδυασμό με καμιά δυνατή προπόνηση, με βλέπω να γυρίζω με ταξί στο σπίτιμ.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Ρε συ Σίμο μιλάμε για τη απόλυτη ταλέπα.
Έχουν περάσει κατά καιρούς τροχοί, shimano, campagnolo, mavic, miche, dt swiss δεν θυμάμαι και εγώ τι άλλο, αυτό το πράμα ποτές ξανά...
Καλοί, χρυσοί και άγιοι οι scribe αλλά άμα με κάτσει στο δρόμο σε συνδυασμό με καμιά δυνατή προπόνηση, με βλέπω να γυρίζω με ταξί στο σπίτιμ.
Το καταλαβαίνω. Εγώ πάλι με τους δικούς μου είχα το "αντίθετο" πρόβλημα. Βγήκαν μπήκαν εύκολα, έλα όμως που δεν κεντράρονταν σωστά με τίποτα. Από τη μια πλευρά περίσσευε λίγο παραπάνω το λάστιχο.

Το ξαναέβγαλα, το ξαναέβαλα πιο προσεκτικά, το ξεφούσκωσα, το φούσκωσα, το κούνησα, το "μπίστιξα", είδα videos στο YouTube, τίποτα. Στο τέλος το άφησα έτσι και το δοκίμασα στον δρόμο, αφού είδα οτι δεν δημιουργεί κραδασμούς, δεν ασχολήθηκα άλλο. Είναι λίγο μεγάλο το λάστιχο; Δεν ξέρω.

Πάντως εδώ δεν τόλμησα να πω τίποτα γιατί ήξερα τι θα ακούσω. 😆
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Ο λόγος που ένα ελαστικό δεν κάθεται σωστά σε ένα στεφάνι, κάνει κυματισμό στη κύλιση ή ζικ ζακ έχει να κάνει κυρίως με τη ποιότητα του ελαστικού και τη ομοιομορφία της πατουρας στο στεφάνι.
Συνήθως αυτό το εντοπίζουμε σε φτηνούς τροχούς, σε φθηνά ελαστικά και ζούμε με αυτό.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Ο λόγος που ένα ελαστικό δεν κάθεται σωστά σε ένα στεφάνι, κάνει κυματισμό στη κύλιση ή ζικ ζακ έχει να κάνει κυρίως με τη ποιότητα του ελαστικού και τη ομοιομορφία της πατουρας στο στεφάνι.
Συνήθως αυτό το εντοπίζουμε σε φτηνούς τροχούς, σε φθηνά ελαστικά και ζούμε με αυτό.
Θυμήθηκα που είχα αγοράσει πανάκριβη fizik σέλα και όταν την έβαλα ήταν στραβή. Το "κάθισμα" δεν ήταν στην ευθεία με τα rails (η κάθετη από το κέντρο της δεν έπεφτε στο ενδιάμεσο των rails), με αποτέλεσμα να κάθεσαι πιο δεξιά.

Ευτυχώς, η αντιμετώπιση ήταν άψογη και είχα άμεσα άλλη σέλα μέχρι να έρθει η ίδια καινούργια, αλλά μέχρι να βρω το πρόβλημα νόμιζα ότι το ένα μου πόδι μίκρυνε.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Καλά δεν είναι απαραίτητο πως τα ακριβά εξαρτήματα θα είναι και της προκοπής, ξέχασες τι έπαθα με τους campagnolo shamal με το θεόστραβο πίσω hub.
Τροχοί αξιώσεων που στοιχίζουν ένα τσουβάλι παράδες
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Κατέρρευσε ο Μάθιου

Είναι η κλασική του αντίδραση μετά από τερματισμούς που του ταιριάζουν και τα έχει δώσει όλα (και συνήθως έχει κερδίσει). Θέλει ένα δίλεπτο "δικό του" για να συνέλθει.

Αυτό που έβαλες είναι μετά από τη νίκη του στο 1ο ΕΤΑΠ του γύρου Ιταλίας.

 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Πρώτη προπόνηση μετά από 3 (!!!) μήνες. Η ένδειξη των στροφών ανά λεπτό είναι εντελώς λάθος. Πείραξα κάποιες ρυθμίσεις και μάλλον την επανέφερα στα κανονικά της - θα φανεί αύριο.
 


Μηνύματα
296
Reaction score
546
Μαλλον το βλέπω να φτιάνω ένα single speed να μου φύγει η λόξα.
Όποιος έχει σχετικά οικονομικά parts κούρσας για σπρώξιμο ας στείλει ένα pm Αν μου βγει και οικονομικά ένα frame που βρήκα θα το σκεφτώ να το προχωρήσω..

πεταλιέρα με περίπου 36 έως 42Τ
δαγκάνες φρένων
λαιμός 70-80mm
μεσαία τριβή
flat πετάλι
λάστιχa 25-28mm
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Μαλλον το βλέπω να φτιάνω ένα single speed να μου φύγει η λόξα.
Όποιος έχει σχετικά οικονομικά parts κούρσας για σπρώξιμο ας στείλει ένα pm Αν μου βγει και οικονομικά ένα frame που βρήκα θα το σκεφτώ να το προχωρήσω..

πεταλιέρα με περίπου 36 έως 42Τ
δαγκάνες φρένων
λαιμός 70-80mm
μεσαία τριβή
flat πετάλι
λάστιχa 25-28mm
Κάνε μερικές βόλτες στις διαδρομές που σκοπεύεις να κάνεις με το σινγκλάκι και δες ποια είναι η σχέση που σε βολεύει. Θα δοκιμάσεις 2-3 αλλά θα επιλέξεις μία σχέση, την πιο βολική για σένα. Με βάση αυτή θα καταλήξεις σε τι δίσκο και γρανάζι θα βάλεις.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Κάνε μερικές βόλτες στις διαδρομές που σκοπεύεις να κάνεις με το σινγκλάκι και δες ποια είναι η σχέση που σε βολεύει. Θα δοκιμάσεις 2-3 αλλά θα επιλέξεις μία σχέση, την πιο βολική για σένα. Με βάση αυτή θα καταλήξεις σε τι δίσκο και γρανάζι θα βάλεις.
Θα δοκιμάσω κάποιες σχέσεις στην κούρσα που έχω δει σε καμιά προπόνηση, τουλάχιστον αν πάω σε single speed τελικά να πέσω κοντά σε κάτι που μ αρεσει...σωστος.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Εχω πράματα Κωστάκη, πολλά και διάφορα.
Άμα καταλήξεις πες τι χρειάζεσαι και σε λέω
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.116
Reaction score
30.059
Πω πω... πώς τα καταφέρνετε να το συντηρείτε μόνοι σας.
Χθες άλλαξα πρώτη φορά μόνος μου τακάκια στις πίσω ρόδες, στο δικό μου και στου μεγάλου μου (τα οποία είχαν όχι απλώς φαγωθεί αλλα λιώσει). Δεν βοηθούσε το ημίφως του μπαλκονιού, αλλά ίδρωσα βρε παιδί μου. Τα δικά μου τα έφερα, στου γιου... είτε πολύ χαλαρές οι μανέτες είτε ακουμπουσαν στι στεφάνι τα τακάκια. Γιατί τα φτιάχνουν τα φρένα να φτάνουν εντελώς δίπλα, σύριζα, στο στεφάνι δεν καταλαβαίνω... Στα παλιά κλασικά που ήταν σαν πέταλα, είχαν μια κάποια απόσταση. Εδώ λίγο να στραβώνει ο τροχός, βρίσκουν! Κανονικά και μια ελαφριά ακτινολόγηση τη θέλουν, αλλά δεν έχω ξανακάνει (αν και έχω το μικρό εξαρτηματάκι). Μάλλον στον ποδηλατά θα καταλήξει.
 



Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top