Ποδήλατο



Μηνύματα
1.243
Reaction score
2.188
Την κυριακή που μας πέρασε μπήκα Γρεβενίτι στα ζαγοροχώρια 83χιλ με 1730 υψομετρικά... πήγαινα πολυ δυνατά έως το 62 έχοντας μαζέψει τα 1460 υψομετρικά με 230w μέση και πήγαινα για χρόνο 3:10 ισως και πιο κάτω εχοντας 12χιλ κατηφόρα με ευθεία και 9χιλ τελευταία 2 ανηφόρες... πίεσα στην κατηφόρα με αποτέλεσμα την πρώτη μου πτώση με χιλιόμετρα σε πέταλο έσκασα με δύναμη πάνω στην μπάρα και (ευτυχώ) έμεινα μέσα... έπιασα το ποδήλατο στον αέρα δεν έπαθε τίποτα μικρογρατσουνιές στο πεντάλ... 2 ρωγμώδη δεξιές πλευρές εγώ και θλαστικά όλα καλά δλδ... συνέχισα κάνοντας τελικά 3:27... για άγνωστο λόγο το γκάρμιν εχει καταγράψει το πρώτο 1,4χιλ... αποθεραπεία μερικές μέρες και συνεχίζουμε...

20220703_135908.jpg


20220703_095709.jpg


20220703_095656.jpg


Το έπαθλο ήταν για τους 3 πρώτους από ένα ποδήλατο των 10κ οπότε στο βάθρο οι πρωταθλητές Ελλάδας... (1ος Περικλής Ηλίας μου έριξε 1 ώρα και 2 λεπτά στον 2ο Μπούχλα ήθελε το ποδήλατο...)
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.007
Reaction score
41.171
Ιιιιιιιι είναι όλοι με ξυρισμενα ποδάρια... :lolsign:

Μπράβο ρε Σάκη, τη επομένη φορά όμως Φάτους όλους :biggrin:
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
2.188
Ιιιιιιιι είναι όλοι με ξυρισμενα ποδάρια... :lolsign:
Να γουστάρνε τα γκομενάκια... εγώ άλλωστε έχω δηλώσει γυαλιστερός απ την αρχή, άλλες μας κάνε τσ δύσκολες...

Άκου 7,80 το κιλό οι μπάμιες... ποιός είναι ο γυαλιστερός εδώ αρέ?

20220705_191045.jpg


Ιδιωτικό συμφωνητικό αγοράς οικοπέδου στα ζαγοροχώρια γωνιακό ευάερο, ευήλιο...

sakis.jpg


Αυτάαα
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.012
Reaction score
29.882
Μήπως σε πληρώνουν για να τις φας, 7,79 ανά κιλό;

Γιατί τέτοια αηδία και να την πληρώνεις όσο 1 κιλό μπριζόλες, ε το λες κι αδιανόητο.
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.012
Reaction score
29.882

Δεν ξέρω εάν έχει ξαναμπεί

Αυτό που βρήκα ενδιαφέρον είναι το ότι, κατά τον ομιλητή τουλάχιστον οι Σκανδιναβικές χώρες έχουν υπολογίσει ότι ένα ευρώ που επενδύεται σε ποδηλατικές υποδομές αποδίδει 8 ευρώ σε οφέλη (στο σύστημα υγείας στην μείωση μόλυνσης κλπ). Πού να τα πιάσει τέτοια υψηλά νοήματα βέβαια η χώρα μας σε μας το πολύ να πουν ότι κάνουνε κανέναν κουτσουρεμένο ποδηλατόδρομο, ούτε καν πάρκινγκ ποδηλάτων δεν ενδιαφέρονται να φτιάξουν.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
2.188

Δεν ξέρω εάν έχει ξαναμπεί

Αυτό που βρήκα ενδιαφέρον είναι το ότι, κατά τον ομιλητή τουλάχιστον οι Σκανδιναβικές χώρες έχουν υπολογίσει ότι ένα ευρώ που επενδύεται σε ποδηλατικές υποδομές αποδίδει 8 ευρώ σε οφέλη (στο σύστημα υγείας στην μείωση μόλυνσης κλπ). Πού να τα πιάσει τέτοια υψηλά νοήματα βέβαια η χώρα μας σε μας το πολύ να πουν ότι κάνουνε κανέναν κουτσουρεμένο ποδηλατόδρομο, ούτε καν πάρκινγκ ποδηλάτων δεν ενδιαφέρονται να φτιάξουν.

Μλκίες... δεν χρειάζονται ποδήλατα για να βελτιώσει την υγεία του ο Έλληνας... εδώ απαιτούνται αποφάσεις κομβικού χαρακτήρα... κατεβάζω εγώ σε συνέδριο την άλλη εβδομάδα σοβαρές προτάσεις ειδικότερα:

1) Μείωση 50% στο τζατζίκι που βάζουμε στα πιτόγυρα. Προστίθεται 1 φετα ντομάτα αντισταθμιστικά.
2) Αφαίρεση τα ξύγκια απ το σουβλάκι.
3) Ένα παγάκι στο ούζο και το τσίπρο και περιμένουμε να λυώσει πρώτα. Αντικατάσταση του καπνού με φούντα. Βγαίνει πιο φτηνά, σε κάνει πιο ήρεμο.
4) Με χοληστερίνη πανω από 250 δεν βγάζεις πιστοποιητικά για ελεύθερη είσοδο στα στεικάδικα. Θα χρησιμοποιηθεί η ετοιμη πλατφόρμα του covid.
5) Επιδότηση προγράμματος για την κατασκευή επαγγελματικής Ελληνικής εσπρεσιέρας ανώτερης της αστόρια.
6) Έναρξη προγράμματος κινούμαι ανθυγιεινά 2022 με επιδότηση στην αλλαγή εξάτμισης με βελτιωμένη και κατάργηση καταλύτη σε όλα τα επιβατικά και μοτοσυκλέτες.
8) 4ος φωτεινός σηματοδότης σε κάθε φανάρι με την ένδειξη "σκάστο" θα ανάβει 0,5sec πριν το πράσινο.
9) Απαγόρευση του καπνίσματος στο αμάξι με κλειστά παράθυρα και ερκοντίσιο υποχρεωτικά ανοιχτά τα παράθυρα, ερκοντίσιο τέρμα και υποχρεωτικά ice στα οχήματα αυτού του τύπου να παίζει τέρμα.
10) Τα επιδόματα στην επόμενη προεκλογική αναμετρηση να ξεπερνούν υποχρεωτικά τους μισθούς δημοσίου και ιδιωτικού τομέα για να έχουμε ισοστάθμιση, που συνεπάγεται ανάπτυξη άρα και δυνατότητα χρηματοδότησης όλων των ανωτέρω.

Έχω και άλλα πολλά αλλά δεν τα μαρτυράω
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.586
Reaction score
82.960
Μα κοίτα τώρα μάτι.... :p

Άσχετο. Ιδέα για το επόμενο προπονητήριο του @xfader



bicycle track, 1901
Τύφλα να χουν τα χάμστερ.

Να σου έχουν βάλει μπάμιες στη μέση, να προσπαθείς να ξεφύγεις και να γίνεσαι twister. :gamer:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.012
Reaction score
29.882
Ή εσύ να είσαι μπροστά, και πίσω ο Μπρετσος με την κατσαρόλα με τις μπάμιες και να σε κυνηγάει να σε ταΐσει. Έτσι γίνονται τα ρεκόρ.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.007
Reaction score
41.171
Που σημαίνει ότι θα τον φτάσω άνετα, και ρεκόρ δεν θα κάνει και θα τον μπουκωσω με mpamia :roflmao:


Εψέ πήγα για ακόμη μια φορά ανάβαση φυλής, στις πηγές φυλής.
Η συγκεκριμένη ανάβαση είναι ελάχιστα πιο δύσκολη από πάρνηθα, η χάραξη του δρόμου ειναι τεχνική του κερατά, η κατάβαση θέλει μεγάλη προσοχή (ειδικά αν είναι η πρώτη σου φορά) στα θετικά ότι δεν έχει σχεδόν καθόλου κίνηση από αμάξια.
Ο τερματισμός ως ανάβαση σε αποζημιώνει, ψηλά πλατάνια, άφθονο παγωμένο νερό από πηγή, παγκάκια να αράξει κανείς με φόντο το αρχαίο θέατρο.
Έβαλα 350+ βατάκια εψές και έφτασα σχετικά πολύ γρήγορα, ήταν από αυτές τις μέρες που πάω λες και είναι αγώνας... :biggrin:

IMG_20220709_203249.jpg



 

K

kimon

Guest
Μήπως κάποιοι που "έχουν μάτι" μπορούν να αναγνωρίσουν τι ποδήλατο καβαλάει η κυρία της φωτογραφίας;
(Εγώ δεν το κατάφερα, αν και μου "βγήκαν τα μάτια" ερευνώντας την φωτό.
Δεν βαριέσαι, η προσπάθεια μετράει!)
Ίσως βοηθήσει και αυτή η φωτογραφία...
 





Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top