Ποδήλατο

Μηνύματα
19.178
Reaction score
13.472
Ναι, πρώτη μέρα σήμερα ήταν με τα Pirelli, H μπροστά, M πίσω (νομίζω τα έβαλα ανάποδα από ό,τι εσύ, απλά δεν πρόσεξα χθες και έβαλα πρώτα το H στην μπροστινή, και αφού έκατσε, λέω τώρα δεν το βγάζω - το πίσω μπήκε πολύ πιο εύκολα, όπως και το Schwalbe στο πίσω, η διαφορά μάλλον είναι ελάχιστη στην ίδια την ζάντα, πιο σφιχτά τα όρια στην μπροστινή, γι αυτό και με δυσκολεύει). Μεγάλη διαφορά στην κύλιση δεν έχω καταλάβει ακόμα, είχα και δυνατό ενάντιο αέρα όμως στη μισή διαδρομη, ενώ στην επιστροφη ήταν στην πλατη και πήγαινα πιο εύκολα έτσι κι αλλιώς. Πάτησα λίγο χώμα, μια χαρά κρατάνε, αλλά θέλω αρκετές δοκιμές, εκεί που τα δοκίμασα δεν είχε κάτι που να τα φέρει στα όρια.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.188
Reaction score
41.733
Ρε συ, βαλτα τούμπα, το Μ έχει επιπλέον τακούνια στα πλαϊνά και μεγαλύτερα για το grip στις στροφές, είναι ελάχιστα μαλακότερο για να δλέυει καλύτερα η πρόσφυση στο τιμόνι. Το H δεν θα κάνει τη ίδια καλή δλειά μπροστά.
Πίσω που το έχω, το έχω πατήσει με όση δύναμη μπορώ και είναι ακόμα σαν καινούριο, επειδή έχει μικρότερο τακούνι δεν χάνει στις αναβάσεις επειδή πέφτει το βάρος του αναβάτη, απλώνει και βρίσκει πρόσφυση.
 


Μηνύματα
19.178
Reaction score
13.472
Πολύ ανατσούμπαλα λάστιχα αυτά τα φαρδιά των MTB, και δεν εννοώ αν μπαίνουν δυσκολα ή εύκολα στη ζάντα... λόγω μεγέθους και πλάτους δεν συμμαζεύονται, τραβάς από εδώ, φεύγουν από εκεί!
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.188
Reaction score
41.733
Πολύ ανατσούμπαλα λάστιχα αυτά τα φαρδιά των MTB, και δεν εννοώ αν μπαίνουν δυσκολα ή εύκολα στη ζάντα... λόγω μεγέθους και πλάτους δεν συμμαζεύονται, τραβάς από εδώ, φεύγουν από εκεί!


25mm εσωτερική φοράει το cube?
Πάλιωσε σύμφωνα με τις νέες τάσεις και αυτή η διάσταση, τα νέα μοντέλα εφοδιάζονται με 30mm εσωτερική και 35mm εξωτερική.
Εκεί βέβαια μεγαλώνει και η διάσταση του ελαστικού, στα 25mm μπορείς να παίξεις με ελαστικά 2.00 έως 2.25, ενώ στα 30mm βάζεις από 2.40 και πάνω.
Εγώ κόντρα στο νέο ρεύμα (που όλοι ξέρουμε πως πάει) επέλεξα τους νέους τροχούς με 25mm εσωτερική και 710mm τιμόνι από 740mm που φόραγε από μαμά.
Πάτησε ένας τη κοιλιά και είπε πως τα μεγάλα τιμόνια προσφέρουν καλύτερο έλεγχο σε συνδυασμό με τα κοντά stem και έπρεπε τώρα εγώ να παλεύω να βγάλω το ποδήλατο από τη εξώπορτα, δεν χωρουσα να περάσω από πουθενά...
Δεν λέω πως είναι λάθος, για αυτά όμως που μπορώ να κάνω εγώ στο χώμα, μια χαρά είναι οι διαστάσεις που επέλεξα, οι τροχοί μαζεμένοι και με χαμηλό βάρος (30mm ξεφεύγουν σε βάρος) και χωράω να περάσω στη κίνηση με το 710mm τιμόνι.
Δεν έχουμε όλοι λιβάδια ακριβώς έξω από τη πόρτα μας, άνοιξε η πόρτα και τσούπ μπήκαμε κατευθείαν στο μονοπάτι...
Έχω πάρει σβάρνα μέχρι στιγμής 2 καθρέφτες αυτοκινήτων, επίσης στους μονόδρομος δεν τολμούσε να με προσπεράσει κανείς, προσπαθούσα να είμαι όσο γινόταν κοντά στα παρκαρισμένα με προσοχή ώστε να μη βρω πουθενά και γκρεμοτσακιστώ και κανείς δεν τολμούσε να με περάσει, λόγο ανοίγματος των χεριών, ουρά τα αμάξια από πίσω και όλοι να με βρίζουν :biggrin:
Θα με πεις τώρα, τι σχέση έχουν όλα αυτά με τα θκάς λάστιχα που σε βασανίζουν , καμία, απλά είπα τον πόνομ :biggrin:
Άστα μια 12ετια και τα αλλάζεις
Εσένα τώρα προβλέπω να αλλάζουν λάστιχα τα Εγγόνια πάλι :lolsign:
 


Μηνύματα
19.178
Reaction score
13.472
25mm εσωτερική φοράει το cube?
Πάλιωσε σύμφωνα με τις νέες τάσεις και αυτή η διάσταση, τα νέα μοντέλα εφοδιάζονται με 30mm εσωτερική και 35mm εξωτερική.
Εκεί βέβαια μεγαλώνει και η διάσταση του ελαστικού, στα 25mm μπορείς να παίξεις με ελαστικά 2.00 έως 2.25, ενώ στα 30mm βάζεις από 2.40 και πάνω.
Εγώ κόντρα στο νέο ρεύμα (που όλοι ξέρουμε πως πάει) επέλεξα τους νέους τροχούς με 25mm εσωτερική και 710mm τιμόνι από 740mm που φόραγε από μαμά.
Πάτησε ένας τη κοιλιά και είπε πως τα μεγάλα τιμόνια προσφέρουν καλύτερο έλεγχο σε συνδυασμό με τα κοντά stem και έπρεπε τώρα εγώ να παλεύω να βγάλω το ποδήλατο από τη εξώπορτα, δεν χωρουσα να περάσω από πουθενά...
Δεν λέω πως είναι λάθος, για αυτά όμως που μπορώ να κάνω εγώ στο χώμα, μια χαρά είναι οι διαστάσεις που επέλεξα, οι τροχοί μαζεμένοι και με χαμηλό βάρος (30mm ξεφεύγουν σε βάρος) και χωράω να περάσω στη κίνηση με το 710mm τιμόνι.
Δεν έχουμε όλοι λιβάδια ακριβώς έξω από τη πόρτα μας, άνοιξε η πόρτα και τσούπ μπήκαμε κατευθείαν στο μονοπάτι...
Έχω πάρει σβάρνα μέχρι στιγμής 2 καθρέφτες αυτοκινήτων, επίσης στους μονόδρομος δεν τολμούσε να με προσπεράσει κανείς, προσπαθούσα να είμαι όσο γινόταν κοντά στα παρκαρισμένα με προσοχή ώστε να μη βρω πουθενά και γκρεμοτσακιστώ και κανείς δεν τολμούσε να με περάσει, λόγο ανοίγματος των χεριών, ουρά τα αμάξια από πίσω και όλοι να με βρίζουν :biggrin:
Θα με πεις τώρα, τι σχέση έχουν όλα αυτά με τα θκάς λάστιχα που σε βασανίζουν , καμία, απλά είπα τον πόνομ :biggrin:
Ναι, 25mm είναι οι ζάντες... δε νομίζω ότι θα έβαζα μεγαλύτερες και πιο φαρδιά λάστιχα, για τη δουλειά τους και τα εδάφη που πάω δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι άλλο. Ειδικά πίσω, δεν ξέρω και τι περιθώριο υπάρχει, αμφιβάλλω αν χωρά λάστιχο πιο φαρδύ από 60-62mm (2,3-2,35").

Με το φάρδος του τιμονιού, επίσης 74, έχω αντίστοιχα θέματα με τις... πόρτες! :roflmao: Πάντως αμάξι, και καθρέφτες δεν έχω πάρει μαζί... :geek:
 

Μηνύματα
19.178
Reaction score
13.472
Α, να προσθέσω βέβαια ως προς την αίσθηση κύλισης των ελαστικών, ότι σίγουρα υπάρχει διαφορά από αυτό που καταλαβαίνεις εσύ Χρήστο, αφού εσύ τα έχεις κάνει tubeless, ενώ εγώ χρησιμοποιώ ακόμα σαμπρέλες...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.188
Reaction score
41.733
Το tubeless έχει κυρίως διαφορά σε αίσθηση στο χώμα, όπου με λιγότερες πιέσεις και μη έχοντας τη ενίσχυση της σαμπρέλας, το ελαστικό δουλεύει καλύτερα.
Δεν έχει να κάνει τόσο με τη κύλιση αφού το βάρος που εξικονομεις είναι ελάχιστο, 150gr ήταν η σαμπρέλα που είχα μέσα (conti Light) και 90ml το υγρό που τη αντικατέστησε. Στη αρχή έβαλα 60ml σε κάθε λάστιχο αλλά είχα απώλεια αέρα και προσθεσα λίγο ακόμα.
Κάθε 3-4 μήνες θέλει λίγο συμπλήρωμα γιατί έχει και αυτό απώλειες.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.188
Reaction score
41.733
Έχω τα 9100 πετάλια από τότε που πήρα τον σουμιέ, ο Ιάπωνας όμως έκανε μια μικρή μ@λακία, ξέχασε να σιάξει ένα στόπ πάνω στον άξονα με αποτέλεσμα να βγαίνει όξω η τσιμούχα και να μπαίνουν μέσα, νερά, σκόνη κλπ.
Στα 9000 που είχα παλιά είχε κάνει ένα στόπ στο τόρνο και δεν υφίσταται αυτό το θέμα.
wzDmZ.png


Πιθανόν λόγο της κωνικότητας του άξονα να πίστεψε πως θα παραμείνει η τσιμούχα στη θέση της. Η τσιμούχα έβγαινε και στα 2 πεντάλ μετά από λίγα πατήματα, συνέχεια τη έβρισκα όξω, ήθελα να πλύνω το ποδήλατο και καθόμουν κάθε φορά να τη βάλω προσεχτικά μέσα.
Στο νετ είναι γνωστό το θέμα και όλοι ψάχνονται, τη λύση τη είχα αλλά βαριόμουν να ασχοληθώ, μέχρι τις προάλλες που έσπασε το κούμπωμα και έδωσα οριστική λύση.

xtr_5b79a5c3d7f330a793ed80091962698fc565ea11.png

IMG_20230118_123038.jpg


Πουλάω τη πατέντα τώρα αδρά... :biggrin:
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.188
Reaction score
41.733
Η shimano Σώτο παίζει τη πουλάρα με φαίνεται, τα 9000 είχαν μικρή πλατφόρμα και ένα παχύ αλουμινένιο σώμα, κάθε φορά το χτυπούσες πριν κουμπώσεις με το cleat του παπουτσιού και μετά από πολύ χρήση έμενε λειψό ή έκανε αιχμηρές γωνίες, άπαξ και ακουμπούσε η γάμπα πάνω σφάζονταν. Στα 9100 έδωσε περισσότερο εύρος στη πλατφόρμα, μίκρυνε το σώμα του πεντάλ, έλυσε όλα τα προβλήματα του προκατόχου και ξέχασε να κάνει ένα στόπ στη τσιμούχα.
 

Μηνύματα
73
Reaction score
27
Εγώ έχω πάρει μια τέτοια. Είναι ίδια με αυτή, απλά πιο φθηνή. Σου δίνω και τη δεύτερη γιατί έχει πιο πολλά reviews να διαβάσεις.

Δένει στο τιμόνι βέβαια, αλλά δεν κατάλαβα γιατί θεωρείς ότι στο stem θα έχει λιγότερες ταλαντώσεις σε σχέση με το τιμόνι.
Παρέλαβα ήδη την 1η από τις δύο. Φαίνεται πολύ καλή (και είναι) στη στήριξη του τηλεφώνου.


Προσπαθώ να κατεβάσω την app της wiggle ltd από το app store και προκύπτει αυτή της chain reaction cycles…
Ξέρει κανείς τί παίζει;
 
Last edited:


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.325
Reaction score
30.443
Στην ώρα επάνω μου ήρθαν, το πίσω λάστιχο, εάν είναι δυνατόν, ολοκαίνουριο 12 ετών, πέταξε μάγουλο!

.... και μέχρι να τα αλλάξω, προχθές μπροστά στο λευκοπύργο φςςςς σκάει η σαμπρέλα και ξεφουσκώνει εντελώς σε 10 ''. 7 χιλιόμετρα με τα πόδια σπρώχνοντας το ποδήλατο στην επιστροφή.
Που την έβγαλα, είχε κάτι καρούμπαλα. Ε είχε έρθει κι αυτηνης η ώρα. Μόνο που δεν σκέφτηκα να πάρω αντίστοιχη σαμπρέλα για το 32ρι λάστιχο και έβαλα μια 35/43 που φαίνεται να χώρεσε μια χαρά. Περιμένω κανονική 32ρα για να αλλάξω και το μπροστά που δεν έχει τόση καταπόνηση, απλά κοντεύει να γίνει ... slick

Πάντως δεν κατάλαβα ιδιαίτερη διαφορά 3χιλ λιγότερο πλάτος

IMG_20230119_193014_edit_147144466968692.jpg
 

Μηνύματα
73
Reaction score
27

Αρκετά πιο οικονομική προσφορά (για το garmin rtl 515) σε σχέση με τον ανταγωνισμό...
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
φλερτάροντας με το off topic, θέλω τη γνώμη σας. Είναι να πάρω ποδήλατο στην εφτάχρονη κόρη μου και έχω βρεί αυτό. shimano ταχύτητες και σκελετός αλουμινίου. Σε σχέση με τα αντίστοιχα Orient είναι 50 ευρώ κάτω και σε σχέση με το ideal 100... Έχει νόημα να της πάρω κάτι καλύτερο? Θα τη βγάλει την τριετία λογικά. Έχει κανείς ίδια εμπειρία με ποδήλατο αυτής της μάρκας? Μάλλον θα πάμε αύριο να δούμε αν τη βολεύει σα μέγεθος και θα το πάρουμε.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
Θα τη βγάλει την τριετία λογικά.
Θα βγάλει την τριετία, αναλόγως το πόσο ψηλή είναι η κόρη σου τώρα και πόσο θα ψηλώσει αργότερα. Το πρώτο το ξέρεις, το δεύτερο όχι. Για τα χρήματά του, καλό είναι. Αν υπάρχει ένα μέγεθος μεγαλύτερο (για παιδιά λίγο ψηλότερα από το 1.30), πες τη να το δοκιμάσει κι αυτό.
 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
φλερτάροντας με το off topic, θέλω τη γνώμη σας. Είναι να πάρω ποδήλατο στην εφτάχρονη κόρη μου και έχω βρεί αυτό. shimano ταχύτητες και σκελετός αλουμινίου. Σε σχέση με τα αντίστοιχα Orient είναι 50 ευρώ κάτω και σε σχέση με το ideal 100... Έχει νόημα να της πάρω κάτι καλύτερο? Θα τη βγάλει την τριετία λογικά. Έχει κανείς ίδια εμπειρία με ποδήλατο αυτής της μάρκας? Μάλλον θα πάμε αύριο να δούμε αν τη βολεύει σα μέγεθος και θα το πάρουμε.
που κάνει ποδήλατο (βουνό ή πόλη) ίσως είναι περιττή η ανάρτηση.
σε μεταχειρισμένα σε ίδια χρήματα βρίσκεις επώνυμα ποδήλατα, που σε 3 χρόνια θα τα πουλήσεις περίπου όσο τα πήρες.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.431
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top