Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.482
Reaction score
45.167
Κατάφερα επιτέλους να ολοκληρώσω το bike fit στο mtb, καμία ενόχληση πλέον και μπορεί να με φιλοξενήσει άνετα 3-4 ώρες χωρίς να με βγάζει το λάδι.
Πήγα σήμερα μια άνετη και ρομαντική τσάρκα μαζί του.

Screenshot_2023-01-16-17-04-08-038-edit_com.strava.jpg
 



Μηνύματα
20.769
Reaction score
14.774
Don't say "φλώρος" :geek: :roflmao:

--

In other news, τα gravel Tufo μάλλον θα μου βγάλουν την πίστη για να τοποθετηθούν στους τροχούς! Τα Pirelli μπαίνουν πιο εύκολα (αν και μου κάνουν σκηνικό, να τα βάζω από τη μια μεριά και να γλιστράνε από την άλλη) και από ό,τι κατάλαβα τελικά ο μόνος τρόπος να μπουν σωστά (όλα τους) στους τροχούς, και χωρίς να πηγαίνουν όπως θέλουν μετά, είναι με σαπουνάκι και νερό στη ζάντα πριν το φούσκωμα! 8-) :geek:
 


Μηνύματα
20.769
Reaction score
14.774
Ναι, κι η βαζελίνη, κι η ταλκ για μωρά, και άλλα φαντάζομαι, οτιδήποτε θα κάνει το λάστιχο να γλιστρήσει στη ζάντα στο φούσκωμα (χωρίς να προξενεί αργότερα ζημιά βέβαια). Μέχρι τώρα δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ αυτή τη μέθοδο, ούτε στο road, ούτε στο trekking. Αλλά στο ΜΤΒ μετά από τόσες αποτυχημένες προσπάθειες να βάλω ίσια το λάστιχο, είδα κι αποείδα, κι λέω δεν το κάνω κι αυτό... κι δούλεψε.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.482
Reaction score
45.167
Δεν έχω καταλάβει τι εννοείς, πως είναι δυνατόν αφού φουσκώσει να μη μπαίνει ίσα.
Μήπως συμβαίνει κάτι με το στεφάνι?
Όταν τσουλάς το βλέπεις να πηγαίνει πέρα,-δώθε?
 

Μηνύματα
20.769
Reaction score
14.774
Εμ αυτό λέω, ότι πηγαίνει πέρα δώθε, πάνω κάτω... με το σαπουνέρο μπήκε κανονικά. Το έκανε το schwalbe πριν, το έκανε το Tufo το κανούριο που έβαλα δοκιμαστικά σήμερα που μου ήρθαν, το έκανε και το Pirelli που ήρθε μαζί, μετά από το Tufo. Πιθανόν είναι πολύ οριακό το μέγεθος της ζάντας και τα στριμώχνει... Αυτά όλα στον μπροστινό τροχό, με τον πίσω δεν δοκίμασα ακόμα αλλαγή, αλλά το Schwalbe μια φορά που το έβγαλα, μπήκε κανονικά μετά.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.482
Reaction score
45.167
Τώρα εντάξει δλδ?
Το παίξιμο στο ελαστικό οφείλεται κυρίως σε στραβό σκελετό ελαστικού, σε χτυπημένο στεφάνι ή σε στεφάνι που θέλει ακτινολόγιση. Δύσκολο αφού φουσκώσει να μη πατήσει.
Μήπως το schwalbe είχε στραβό σκελετό, εμένα το μπροστά είχε, το πίσω λιγότερο.
Τα πιρέλια είναι ολόισα από σκελετό
 

Μηνύματα
20.769
Reaction score
14.774
Ναι, οκ είναι τώρα. Τϊποτα από αυτά όμως δεν ηταν (αφού επαναλαμβάνεται σε όλα τα λάστιχα, ενώ μετά το 'σαπούνισμα', ήρθε κανονικά), απλά δεν έμπαινε σωστά, δηλαδή σα να έβρισκε αντίσταση το πλαϊνό, και δεν ερχόταν στη θέση του. Τώρα ξέρω το κολπο...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.482
Reaction score
45.167
Το Σ/Κ που έρχετε θέτε να μαζευτούμε όλοι να πάμε μια βόλτα?
Χαλαρά πράματα, καφέ, κουτσομπολιό και τέτοια :biggrin:
 





bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.482
Reaction score
45.167
Εγω είμαι ελεύθερος όλο το Σ/Κ, αποφασίστε αν είναι και το πού & το τι ώρα.
Θέλω και μητσούμπα
 



Μηνύματα
15.567
Reaction score
21.773
ναι ρε μήτσου έλα ρε συ , χαλαρά θα πάμε, θα τσιγκλαμε τον χρήστου να μην κοιμηθεί.
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.318
Μηνύματα
2.897.069
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top