Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.302
Reaction score
42.035
Αρέ έλα και με το αμάξι, τη παρέα σου θέλουμε.

Σε πάει η καρδιά να με αφήσεις μαναχό με το κρόκ? :lolsign:
 



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Λοιπόν πριν από καιρό έλεγα πως η αγορά του ποδηλάτου θα αλλάξει όταν οι κινέζοι θα μπουν σοβαρά σε αυτήν. Όταν λέω σοβαρά εννοώ με ορίτζιναλ προϊόντα αλλά κυρίως με δικά τους brands. Αυτό αρχίζει να γίνεται και έχω στα χέρια μου σήμερα μια απόδειξη

Saddle.jpg


Κινέζικο μπραντ λοιπόν με μικρή γκάμα προϊόντων αυτή τη στιγμή. Αγόρασα μέσω άλι μία σέλα για το φιτνες μου. Η εταιρία έχει τρία μοντέλα, αυτό που πήρα είναι ουσιαστικά ίδιο με την selle san marco που έχω στο κουρσάκι (250x143), με βολεύει γι αυτό και δεν ήθελα να ρισκάρω. Η τιμή της είναι κάπου 5 φορές κάτω. Με 30€ λοιπόν αγόρασα μίια φουλ κάρμπον σέλα με βάρος 112γρ. Εμφανισιακά είναι αψεγάδιαστη με ένα αρκετά σοφτ για τα γούστα μου παντ και πιο παχύ από αυτό της σαν μάρκο.

Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση και ήταν ο λόγος που κάνω αυτό το ποστ ήταν το μάρκετινγκ της εταιρίας. Μαζί με τη σέλα έστειλαν κάρτα εγγύησης κι ένα σετ αυτοκόλλητα με το λογότυπο και σλόγκαν. Πρωτοφανές για κινέζους.

Δεν έχει μπει στο ποδήλατο ακόμα και θα πρέπει να δοκιμαστεί αρκετές μέρες για να την προτείνω σε κάποιον όμως σίγουρα η εταιρία μπαίνει στα "αγαπημένα" και θα προχωρήσω και σε άλλες αγορές. Ααα να μην ξεχάσω: αγορά στις 27/12, αποστολή 30/12 και έλαβα σήμερα 17/1 μέσω γενικής ταχυδρομικής! KUDOS
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.588
Πολύ καλό εργαλείο αλλά 200$...

Έκανα κάτι παρόμοιο χωρίς την τεχνολογία. Κρεμούσα από κάπου μια κλωστή ή πετονιά με ένα βαρίδι στην άκρη, έτσι ώστε να βρίσκεται μεταξύ των ματιών μου και του ποδηλάτου (από πίσω) το οποίο ήταν τοποθετημένο κάθετα (με αλφάδι). Μπορεί να μην ήταν laser αλλά τη δουλειά του την έκανε.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.302
Reaction score
42.035
Λοιπόν πριν από καιρό έλεγα πως η αγορά του ποδηλάτου θα αλλάξει όταν οι κινέζοι θα μπουν σοβαρά σε αυτήν. Όταν λέω σοβαρά εννοώ με ορίτζιναλ προϊόντα αλλά κυρίως με δικά τους brands. Αυτό αρχίζει να γίνεται και έχω στα χέρια μου σήμερα μια απόδειξη

View attachment 277817

Κινέζικο μπραντ λοιπόν με μικρή γκάμα προϊόντων αυτή τη στιγμή. Αγόρασα μέσω άλι μία σέλα για το φιτνες μου. Η εταιρία έχει τρία μοντέλα, αυτό που πήρα είναι ουσιαστικά ίδιο με την selle san marco που έχω στο κουρσάκι (250x143), με βολεύει γι αυτό και δεν ήθελα να ρισκάρω. Η τιμή της είναι κάπου 5 φορές κάτω. Με 30€ λοιπόν αγόρασα μίια φουλ κάρμπον σέλα με βάρος 112γρ. Εμφανισιακά είναι αψεγάδιαστη με ένα αρκετά σοφτ για τα γούστα μου παντ και πιο παχύ από αυτό της σαν μάρκο.

Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση και ήταν ο λόγος που κάνω αυτό το ποστ ήταν το μάρκετινγκ της εταιρίας. Μαζί με τη σέλα έστειλαν κάρτα εγγύησης κι ένα σετ αυτοκόλλητα με το λογότυπο και σλόγκαν. Πρωτοφανές για κινέζους.

Δεν έχει μπει στο ποδήλατο ακόμα και θα πρέπει να δοκιμαστεί αρκετές μέρες για να την προτείνω σε κάποιον όμως σίγουρα η εταιρία μπαίνει στα "αγαπημένα" και θα προχωρήσω και σε άλλες αγορές. Ααα να μην ξεχάσω: αγορά στις 27/12, αποστολή 30/12 και έλαβα σήμερα 17/1 μέσω γενικής ταχυδρομικής! KUDOS
Στις κινεζιές απαιτείται ιδιαίτερη προσοχή στη σύσφιξη των carbon rails και όπως σε όλες τις περιπτώσεις ο αναβάτης δεν πρέπει να είναι βαρύς.
τελικά σάββατο;
τι ώρα; σα να λέμε 8 ή 9 ;
προς τα πού; βόρεια πχ safe house , νότια παραλιακή;
ποιοί; @bretsos @mitsubae @Leon33 @Diylover @xfader @ZaBBalos άλλος που ξεχνάω ;

Προτείνω κάπου που να μη έχει κίνηση, μη είμαστε μπούγιο ανάμεσα σε αυτοκίνητα και δρόμους ταχείας κυκλοφορίας.
Η θκιάμ πρόταση θα ήταν ανάβαση, ή φυλή προς δερβενοχώρια, πάρνηθα έως κεραίες, Υμηττό όχι καλύτερα γιατί θα έχει αμάξια και πολλούς παγκόσμιους που θα κατεβαίνουν σφαίρα
Πολύ καλό εργαλείο αλλά 200$...

Έκανα κάτι παρόμοιο χωρίς την τεχνολογία. Κρεμούσα από κάπου μια κλωστή ή πετονιά με ένα βαρίδι στην άκρη, έτσι ώστε να βρίσκεται μεταξύ των ματιών μου και του ποδηλάτου (από πίσω) το οποίο ήταν τοποθετημένο κάθετα (με αλφάδι). Μπορεί να μην ήταν laser αλλά τη δουλειά του την έκανε.
Σαφώς ότι καλύτερο έχω δει και εγώ σε τέτοιο εργαλείο. Η tune δεν είναι καθόλου τυχαία εταιρία, η μηχανική που χρησιμοποιεί σε όλα της τα προϊόντα είναι άψογη.
Στο bike 24 το βρήκα γύρω στα 120€, έχει κάμποσο καιρό που κυκλοφορεί και δεν υπάρχει πουθενά σε απόθεμα, το έχουν σηκώσει από παντού.

ΥΓ. ψεματα, 130ε
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Στις κινεζιές απαιτείται ιδιαίτερη προσοχή στη σύσφιξη των carbon rails και όπως σε όλες τις περιπτώσεις ο αναβάτης δεν πρέπει να είναι βαρύς.

Σε κάθε κάρμπον η θεωρία λέει 4-5 Nm, εκεί θα το έχω. Τα rails είναι οβάλ διατομής δείχνει γερή, θα το δούμε.


Το σάββατο η πρόβλεψη μιλά για πολλή βροχή.
 


Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
για αυτά που λες πρέπει να ξεκινήσουμε όμως νωρίς αλλιώς και στην κίνηση θα πήξουμε μέχρι να έρθουμε και γενικά θα πάρει κάποιες ώρες , πχ εμένα τα πρώτα 2 μου βγαίνουν ένα 4ωράκι με καφέ εύκολα.
Δεν έχει θέμα ο Υμηττός Σάββατο πρωί αλλά στο κατέβα θέλει προσοχή γιατί μαζεύει εκδρομείς που πάνε Καλοπούλα και σε διάφορες καβάτζες. Δηλαδή πως κατεβαίνει ο Σάφα; όχι έτσι.

Το σάββατο η πρόβλεψη μιλά για πολλή βροχή.
α είναι και αυτό τέλεια...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.302
Reaction score
42.035
Σε κάθε κάρμπον η θεωρία λέει 4-5 Nm, εκεί θα το έχω. Τα rails είναι οβάλ διατομής δείχνει γερή, θα το δούμε.


Το σάββατο η πρόβλεψη μιλά για πολλή βροχή.
Εντάξει δεν είναι και χάρτινα τα rails, να σε πω τη αλήθεια όλα τα εξαρτήματα πάνω στο ποδήλατο τα σφίγγω με το χέρι, ροπόκλειδο βάζω μόνο σε εξαρτήματα που απαιτούν υψηλές τιμές, όπως κασέτα, δισκοβραχίονας κλπ. Carbon εξαρτήματα τα σφίγγω χειροκίνητα με προσοχή και μετά τη χρήση σφίγγω μια τελευταία φορά και δεν ξανά γγίζω. Ροπόκλειδο φοβάμαι να βάλω σε αυτά τα εξαρτήματα, έχει τύχη στο παρελθόν να σκαλώσει το εργαλείο και να μη κάνει το κλίκ με αποτέλεσμα να κόψει βίδες ή να σπάσει εξαρτήματα. Γενικώς δεν τα εμπιστεύομαι, εκτός και αν μιλάμε για πολύ ακριβό εργαλείο.

Κρόκ όλοι οι προορισμοί παίζουν, το θέμα είναι πως όπου έχει κίνηση από ποδηλάτες ή αυτοκίνητα δεν θα μπορούμε να είμαστε πλάι πλάι για κουβέντα, γιαυτό πρότεινα ερημιές.
 

Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
(και θα μείνεις εσύ πλάι μας ανεβαίνοντας Πάρνηθα, άρρωστος είσαι ; τι σου συμβαίνει; ζακέτα να παρς)

κοίτα άμα δεν μας βρέξει ο καιρός δεν έχω θέμα, αλλά την κυριακή δυσκολεύομαι γιατί έχω trail run (ωωωωωω!!!) στο αλσος Βεΐκου 10 το πρωί και μετά θα με μαζέψουν για βόλτες τα παιδιά κλπ.
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Εντάξει δεν είναι και χάρτινα τα rails, να σε πω τη αλήθεια όλα τα εξαρτήματα πάνω στο ποδήλατο τα σφίγγω με το χέρι, ροπόκλειδο βάζω μόνο σε εξαρτήματα που απαιτούν υψηλές τιμές, όπως κασέτα, δισκοβραχίονας κλπ. Carbon εξαρτήματα τα σφίγγω χειροκίνητα με προσοχή και μετά τη χρήση σφίγγω μια τελευταία φορά και δεν ξανά γγίζω. Ροπόκλειδο φοβάμαι να βάλω σε αυτά τα εξαρτήματα, έχει τύχη στο παρελθόν να σκαλώσει το εργαλείο και να μη κάνει το κλίκ με αποτέλεσμα να κόψει βίδες ή να σπάσει εξαρτήματα. Γενικώς δεν τα εμπιστεύομαι, εκτός και αν μιλάμε για πολύ ακριβό εργαλείο.
Νομίζω πως το κάνεις ανάποδα. Στις περιπτώσεις που χρειάζεσαι μεγάλη ροπή δε σε ενδιαφέρει η ακρίβεια, την κασέτα πχ τη σφίγγω με το χέρι, όσο περισσότερο μπορώ. Στα ψιψιψίνια είναι το θέμα που με λίγο θα "παίζουν" ενώ με πολύ θα σπάσουν. Σίγουρα η ποιότητα του εργαλείου είναι σημαντική και η χρήση του θέλει προσοχή.
Άμα είναι να βρέξει το αφήνουμε ανοιχτό για κάποιο άλλο Σ/Κ.
Πανττού βροχή δείχνει στην αττική, είναι και το μπρεβέ την κυριακή και όλοι μπαινοβγαίνουν κάθε τρεις και λίγο στα διάφορα σάιτ να δουν την πρόβλεψη.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.302
Reaction score
42.035
Νομίζω πως το κάνεις ανάποδα. Στις περιπτώσεις που χρειάζεσαι μεγάλη ροπή δε σε ενδιαφέρει η ακρίβεια, την κασέτα πχ τη σφίγγω με το χέρι, όσο περισσότερο μπορώ. Στα ψιψιψίνια είναι το θέμα που με λίγο θα "παίζουν" ενώ με πολύ θα σπάσουν. Σίγουρα η ποιότητα του εργαλείου είναι σημαντική και η χρήση του θέλει προσοχή.
Καλά τα λέω, εξαρτήματα που τα πατάς με δύναμη και παίρνουν δυνάμεις χαλαρώνουν και ίσως να είναι επικίνδυνο. Πχ. τη κασέτα τη σφίγγω 3-4 φορές επιπλέον μέχρι να νταμαρώσει, το ίδιο σε βραχίονα. Σε τιμόνι, λαιμό, παλουκόσελο, σέλα τα σφίγγω με το χέρι μετά τη πρώτη εφαρμογή. Στις μικρές δυνάμεις τα πάω καλά με το χέρι, στις άλλες που θέλουν πολύ δεν νιώθω... Δεν έχς ακούσει που λένε "οι τρελοί και οι χαζοί έχουν πολύ δύναμη"?
Αυτό!! :biggrin:
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.302
Reaction score
42.035
Η Scott δεν μας τα είπε καλά εφέτο, σε κάποια νέα μοντέλα αύξησε παράλογα τη τιμή χωρίς καμία αναβάθμιση, σε κάποια άλλα μοντέλα που αναβάθμισε αύξησε τη τιμή και το βάρος και όλοι γκρινιάζουν για το κορυφαίο μοντέλο hardrail RC Team, 14.000€ με 9,5 κιλά βάρος


 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.552
Reaction score
30.803
αυτά δηλαδή μου κάνουν εάν κατάλαβα


Στην ώρα επάνω μου ήρθαν, το πίσω λάστιχο, εάν είναι δυνατόν, ολοκαίνουριο 12 ετών, πέταξε μάγουλο!
 

Μηνύματα
19.365
Reaction score
13.575
Κάτσε, κάτι δεν βλέπω καλά, την λέξη "ολοκαίνουριο" να χρησιμοποιείται ως επιθετικός προσδιορισμός του (λάστιχο) "12 ετών"... :geek: :roflmao:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.302
Reaction score
42.035
Σώτο θέλω να με πεις πως σε φάνηκαν τα πιρέλια, τα δούλεψες?

ΥΓ. Το σάββατο αν δεν βρέχει σε περιμένουμε να ανέβεις με το καράβι.
Θα φύγς με το βραδυνό, το πρωί θα έρθουμε να σε πάρουμε από το Πειραιά και το βράδυ θα σε επιστρέψουμε πίσω στο λιμάνι. Στον καφέ θα κανονίσω συνάντηση με @abcd να συζητήστε περί πολιτικής. :lolsign:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.617
Μηνύματα
2.868.204
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top